روشنایی

نورپردازی برج ایفل

زمان مطالعه: 12 دقیقه

هرساله حدود ۷ میلیون نفر از برج ایفل بازدید می‌کنند. همین طرفداری آن را به محبوب‌ترین بنای تاریخی جهان تبدیل کرده است به‌طوریکه به‌عنوان یک جاذبه گردشگری پولی فعالیت می‌کند. چه سوار آسانسور شوید، چه از پله‌ها به سمت بالا بروید، یکی دو بار بازدید از یکی از نمادین‌ترین سازه‌های جهان برای همه کسانی که برای اولین‌بار به پاریس سفر می‌کنند، الزامی است؛ یک‌بار در روز و یک‌بار در شب.

یکی از زیباترین نورپردازی‌های دنیا، نورپردازی برج ایفل در زمان غروب و شب است. هنگام نورپردازی برج ایفل به وقت غروب، عمارت آهنی هر 5 دقیقه یک‌بار به‌صورت جرقه‌های طلایی و جوشان ظاهر می‌شود و هر گردشگر و محلی را مجذوب خود می‌کند. دیدن این منظره واقعاً شگفت‌انگیز است و یک جاذبه شبانه در پاریس است که باید حتماً ببینید. به‌علاوه، ازآنجایی‌که این منظره از بیرون برج ایفل بهتر است، یکی از بهترین کارهای رایگانی است که می‌توانید در پاریس انجام دهید. ما در این مقاله نورپردازی برج ایفل و ابعادی همچون: زمان نورپردازی، مدت زمانی که نورپردازی طول می‌کشد، بهترین مکان برای دیدن نورپردازی کجاست؟ آیا می‌توان از نورپردازی عکس گرفت؟ اطلاعاتی درباره چراغ‌ها به‌کاررفته در نورپردازی برج ایفل و نورپردازی‌های خاص برج ایفل در سال‌های اخیر و … را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

نورپردازی برج ایفل در چه زمانی صورت می‌گیرد؟

نورپردازی برج ایفل در چه زمانی صورت می‌گیرد؟

نورپردازی برج ایفل هر شب از غروب آفتاب تا ساعت یک بامداد در ابتدای هر ساعت، صورت می‌گیرد؛ به این شکل که نورهای خاصی در افق نمایان می‌شود. با این حساب شما گزینه‌ها و مجال بیشتری برای دیدن نمایش در ماه‌های زمستان نسبت به تابستان که آفتاب تا ساعت ۹ شب غروب نمی‌کند، دارید. هرچند که آخرین نمایش در تابستان ساعت ۲ بامداد است تا یک فرصت بیشتر به بازدیدکنندگان داده شود.

نورپردازی برج ایفل چقدر طول می‌کشد؟

نورپردازی برج ایفل معمولاً ۵ دقیقه طول می‌کشد و فقط آخرین نوبت نورپردازی که در زمستان ۱ بامداد و در تابستان ۲ بامداد است، به مدت ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. بیدار ماندن برای آخرین نمایش شب نیز ارزش را دارد زیرا سیستم نورپردازی معمولی برج که زرد و نارنجی است، خاموش است. این نورپردازی کاملاً متفاوت و بسیار چشمگیرتر در پس‌زمینه تاریک ارائه می‌شود.

بهترین مکان برای دیدن نورپردازی ایفل کجاست؟

بهترین مکان برای دیدن نورپردازی ایفل کجاست؟

در یک شب صاف، می‌توانید از مکان‌های متعدد شهر، نورپردازی برج ایفل را تماشا کنید. مناظر کنار رودخانه موردعلاقه اکثر گردشگران است. تقریباً در هر نقطه‌ای از رودخانه سن در مرکز پاریس بین جزیره سیته و پل لنا مناظر خوبی از ساختار آهنی درخشان برج قابل رویت است.

پل پونت نوف (Pont Neuf)

پل پونت نوف (مترو: Pont Neuf) مکان خوبی برای نشستن در ابتدای ساعات شب و نورپردازی برج ایفل برای استراحت و لذت بردن از تماشای نورپردازی است. از این زاویه می‌توانید حرکات فراگیر و همچون فانوس چراغ برج دیده‌بانی برج ایفل را کاملاً واضح ببینید. این فانوس دریایی دو پرتو نور قدرتمند و متقاطع را می‌فرستد که دامنه آنها تا حدود ۸۰ کیلومتر یا کمی کمتر از ۵۰ مایل گسترش می‌یابد.

میدان تروکادرو (Trocadéro)

میدان تروکادرو (Trocadéro)

بسیاری از گردشگران به میدان تروکادرو می‌روند تا عکس‌های بسیار دراماتیک‌تر و نزدیک‌تر و همچنین عکس‌هایی از این برج را در شخصیت شبانه درخشانش داشته باشند.

اگر قصد دارید به یک پیاده‌روی و پرسه‌زنی عصرگاهی که در مجموع 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد، بروید، چرا از ساعت ۹ یا ۱۰ شب با دید دورتر از نمایش نورپردازی برج ایفل شروع نکنید و سپس سریع برای مشاهده بسیار نزدیک‌تر به تروکادرو بروید؟ دو نمایش می‌تواند بهتر از یک نمایش باشد، به‌خصوص زمانی که از زوایای مختلف و مناظر مختلف دیده شود.

پل پونت دس آرتس (Pont des Arts)

پل پونت دس آرتس معروف به پل عشاق به لطف منظره وسیعی که از لوور، ساحل رودخانه، انستیتو فرانسه و برج ایفل که بر فراز همه آنها سر به فلک کشیده، دارد، یکی از معروف‌ترین مکان‌ها برای عبور از رود سن است. هرچند که این پل نزدیک‌ترین پل به برج ایفل نیست و مطمئناً می‌توانید برای گرفتن عکس از نزدیک به پایین رودخانه سفر کنید، اما یکی از زیباترین پل‌ها است. برج ایفل که بر فراز مکان‌های دیدنی پاریس می‌درخشد، شبی عاشقانه و همچنین عکاسی بی‌نظیری را برای شما رقم می‌زند.

مونت مارتر (Montmarte)

در یک شب صاف، برج دوردستی که در افق می‌درخشد، می‌تواند منظره‌ای شاعرانه از محله هنری Montmarte باشد. می‌توانید هم‌زمان برخی از بهترین مناظر پانورامای پاریس را تماشا کنید و ببینید که چگونه برخی از شناخته‌شده‌ترین مکان‌ها و بناهای تاریخی شهر در افق به هم متصل می‌شوند. ازآنجایی‌که مونت مارتر خیلی به برج ایفل نزدیک نیست، منظره ممکن است کمی دور به نظر برسد.

برای آشنایی بیشتر با نحوه نورپردازی مکان‌های مختلف، مقاله انواع تکنیک‌های نورپردازی را مطالعه کنید.

آیا می‌توان از نورپردازی برج ایفل عکس گرفت؟

آیا می‌توان از نورپردازی برج ایفل عکس گرفت؟

قوانین کپی‌رایت در فرانسه از حقوق یک هنرمند در طول زندگی و چندین سال پس از آن محافظت می‌کند. خود برج ایفل در سال ۱۹۹۳ بخشی از مالکیت عمومی شد، بنابراین عکس‌برداری و استفاده از شکل و طرح آن به هر نحوی تا زمانی که در روز باشد، آزاد است. سیستم نورپردازی مدرن برای اولین‌بار در سال ۱۹۸۵ نصب شد و هنوز در قانون فرانسه تحت حمایت قانون کپی‌رایت قرار دارد، بنابراین حتی چیزی بی‌خطر مانند عکاسی شبانه شما از نورپردازی برج ایفل برای اینستاگرام، از نظر فنی غیرقانونی است.

طبق قانون کپی‌رایت در فرانسه اگر هنرمند بخواهد، می‌تواند از تک‌تک افرادی که تصاویری از نورپردازی برج ایفل را منتشر می‌کنند، شکایت کند. اگرچه احتمالاً ارسال پست برای دوستان فیس بوکی خود چندان مشکلی ندارد، اما اگر از عکس‌های خود برای مقاصد تجاری استفاده کنید، احتمالاً باید مجوز بگیرید.

یکی‌دیگر از نورپردازی‌های محبوب، نورپردازی برج گالاتا است که زیبایی منحصر به‌فردی دارد. این برج توسط مهندسین ایتالیایی (مردم شهر جنوا) ساخته شد و نمای آن کاملا از سنگ است.

چراغ‌های به‌کاررفته در نورپردازی برج ایفل

چراغ‌های به‌کاررفته در نورپردازی برج ایفل

نورپردازی‌های معمول برج ایفل که درخشش نارنجی در شب دارد، زاییده فکر پیر بیدو، مهندس فرانسوی است که سیستم نورانی معاصر را در سال ۱۹۸۵ توسعه داد. سیستم جدید او در ۳۱ دسامبر همان سال افتتاح شد. بیدو با قراردادن لامپ‌های سدیم نارنجی مایل به زرد روی ۳۳۶ پروژکتور بزرگ، جلوه‌ای گرم و به‌شدت باطراوت ایجاد کرد.

پروژکتورهای ویژه به برج اجازه می‌دهد تا از درون ساختارش روشن شود. پرتوهای نور از پایین برج به سمت بالا پرتاب می‌شوند و به بیرون تابش می‌کنند؛ به این معنی که در هر زمان تاریکی، برج را می‌توان به‌راحتی حتی از شمال شرقی پاریس و مونت مارتر دید.

نورپردازی‌های شبانه برج ایفل که هر یک ساعت یک‌بار انجام می‌شوند، برای اولین‌بار در سال ۱۹۹۹ ظاهر شدند تا هزاره جدید را به ارمغان بیاورند. این نورپردازی‌ها محصول ۲۰ هزار لامپ شگفت‌انگیز هستند. هر طرف برج دارای 5 هزار عدد از این لامپ‌های خاص است که بر روی سیستم روشنایی عمومی قرار گرفته‌اند که امکان ایجاد یک جلوه درخشان ۳۶۰ درجه را فراهم می‌کند. در ابتدا قرار بود این یک نمایش موقت برای جشن سال نو باشد، اما در سال ۲۰۰۳ دولت تصمیم گرفت تا نورپردازی شبانه را به یک نمایش دائمی تبدیل کند.

به‌طور شگفت‌انگیزی و علی‌رغم شدت بصری چراغ‌ها و نورپردازی برج ایفل، چراغ‌های درخشنده، انرژی بسیار کمی مصرف می‌کنند. شهرداری به‌عنوان بخشی از تلاش خود برای کاهش ردپای کربن پاریس، روی لامپ‌های با راندمان بالا سرمایه‌گذاری کرد. در واقع، مصرف انرژی سالانه همه چراغ‌های برج ایفل تقریباً به‌اندازه یک آپارتمان کوچک استودیویی در پاریس است. مسافرانی که از محیط‌زیست آگاه هستند، نیازی به نگرانی در مورد این‌که این منظره مصرف انرژی بالایی دارد، نباشند.

اگر می‌خواهید با نورپردازی و معماری برج‌های مختلف آشنا شوید، به مقاله نورپردازی برج خلیفه سر بزنید.

تغییرات خاص در نورپردازی‌ برج ایفل در سال‌های اخیر

تغییرات خاص در نورپردازی‌ برج ایفل در سال‌های اخیر

در مواقع خاص، چه شاد و چه غم‌انگیز، برج ایفل نمایش نورپردازی طلایی پر زرق‌وبرق معمول خود را تغییر می‌دهد. به‌عنوان‌مثال می‌توان به تعطیلاتی مانند روز باستیل در جولای یا شب سال نو اشاره کرد که نمایش نورپردازی فوق‌العاده دیدنی و همراه با آتش‌بازی است. همچنین سنت‌های سالانه‌ای همچون اضافه‌کردن رنگ صورتی به چراغ‌ها در ماه اکتبر به‌عنوان ماه آگاهی از سرطان پستان است.

برخی از نمایش‌های به‌یادماندنی در تاریخ اخیر عبارتند از:

  • ۱۵ تا ۱۷ مه ۲۰۱۹: برج ایفل برای جشن گرفتن ۱۳۰ سالگی خود، یک نمایش لیزری ۱۲ دقیقه‌ای تولید کرد که تاریخ و اهمیت آن را مرور می‌کند.
  • ۴ نوامبر ۲۰۱۶: چراغ‌های برج ایفل به رنگ سبز چشمک‌زن درآمدند تا اجرای رسمی توافقنامه آب‌وهوایی پاریس و امید به آینده‌ای پایدارتر را جشن بگیرند.
  • نوامبر ۲۰۱۵: برج ایفل در یادبود بیش از ۱۰۰ قربانی حملات تروریستی نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس، با رنگ‌های قرمز، آبی و سفید، به رنگ پرچم سه رنگ فرانسه روشن شد.
  • اکتبر تا دسامبر ۲۰۰۹: به مناسبت ۱۲۰ سالگی برج، نمایش‌های نور هر شب به مدت دو ماه به نمایش گذاشته می‌شد. برای یکی از این نمایش‌ها، ایفل لباس‌های متنوعی از رنگ‌های پرطراوت، از بنفش گرفته تا قرمز و آبی پوشیده بود که به‌تدریج با الگوهای هنری و هیپنوتیزمی از برج بالا و پایین می‌رفت.
  • ۲۰۰۸: این برج با نورهای آبی و زرد برای تشکیل رنگ‌ها و نقوش پرچم اروپا، به مناسبت ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا، مزین شد.

کلام آخر

در این مقاله به موضوع نورپردازی برج ایفل پرداختیم. همچنین به ابعادی همچون: زمان نورپردازی، مدت زمانی که نورپردازی طول می‌کشد، بهترین مکان برای دیدن نورپردازی کجاست؟ آیا می‌توان از نورپردازی عکس گرفت؟ اطاعاتی درباره چراغ‌های به‌کاررفته در نورپردازی برج ایفل و نورپردازی‌های خاص برج ایفل در سال‌های اخیر و… نیز اشاره کردیم.

سؤالات متداول:

نورپردازی برج ایفل در چه زمانی صورت می‌گیرد؟

نورپردازی برج ایفل هر شب از غروب آفتاب تا ساعت یک بامداد در زمستان‌ها و تا ساعت ۲ بامداد در تابستان‌ها در ابتدای هر ساعت، صورت می‌گیرد؛ به این شکل که نورهای خاصی در افق نمایان می‌شود.

نورپردازی برج ایفل چقدر طول می‌کشد؟

نورپردازی برج ایفل معمولاً ۵ دقیقه طول می‌کشد و فقط آخرین نوبت نورپردازی که در زمستان یک بامداد و در تابستان ۲ بامداد است، به مدت ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

در نورپردازی‌های شبانه برج ایفل چه تعداد لامپ مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

این نورپردازی‌ها محصول 20 هزار لامپ شگفت‌انگیز هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *