دانستنی ها, روشنایی

نحوه نصب چراغ زیرپایی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

چراغ زیرپایی خودرو یکی از نورپردازی‌هایی جدیدی است که این روزها خیلی پرطرفدار شده است. ماشین‌هایی که نور مخفی زیر ماشین دارند، بسیار جذاب و متفاوت‌اند. دیگر خبری از آن سادگی و تاریکی در خودرو نیست و حتی می‌تواند روی روشنایی داخل اتاق هم بسیار مؤثر باشد. اگر دوست دارید فضایی خاص‌تر، وهم‌آلود‌تر و یا حتی گیراتر در خودرو داشته باشید، سراغ نصب چراغ زیر ماشین بروید. می‌دانید چطور باید این کار را انجام داد؟ نه؟ بسیار خب، این مقاله از بروکس قرار است با شما درباره نحوه نصب چراغ زیرپایی صحبت کنیم. تا پایان همراه ما باشید.

چراغ زیرپایی خودرو

چراغ زیرپایی خودرو

نور مخفی زیر ماشین چراغ‌های ال‌ای‌دی کوچکی هستند که در قسمت زیر خودرو، جایی که محل پا و پدال‌ها است، نصب می‌شوند. این نورها می‌توانند در رنگ‌های مختلفی مثل آبی، سفید، قرمز و … باشد. انتخاب رنگ بسته به سلیقه راننده است اما معمولاً رنگ‌های سفید و روشن طرفدارهای بیشتری دارند. این چراغ‌ها جزو لوازم لوکس خودرو هستند و دارندگان ماشین اسپرت علاقه خاصی به آنها دارند. معمولاً این چراغ‌ها را می‌توان در جاهای مختلف خودرو استفاده کرد اما زیر داشبورد و سپر خودرو جزو پرکاربردترین قسمت‌ها است.

نکته مهم دیگری که وجود دارد درباره ضدآب بودن این چراغ‌ها است. معمولاً ال‌ای‌دی‌هایی که برای این قسمت از خودرو استفاده می‌شوند، ضد‌آب هستند و در تماس با آب خراب نمی‌شوند. به همین دلیل صاحبان خودرو در زمان شستن و نظافت خودرو با خیال راحت می‌توانند داخل خودرو را هم تمیز کنند. چراغ‌های زیرپایی برای خودروهای خاصی نیست و از نورپردازی داخل ماشین پراید تا خودروهای دیگر کاربرد دارند.

دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره روش‌های نورپردازی کسب کنید؟ مطلبی با همین عنوان را در بروکس بخوانید.

نصب چراغ زیر ماشین

نصب چراغ زیر ماشین

نصب چراغ زیرپایی داخل خودرو بسیار آسان است. در اکثر موارد، خود صاحبان خودروها به‌راحتی می‌توانند چراغ را نصب کنند. اگر در هر مرحله از نصب چراغ هم دچار مشکل شدید یا نیاز به کمک داشتید، می‌توانید به مغازه‌های تجهیزات خودرو مراجعه کنید و از آنها کمک بگیرید.

ابزار موردنیاز:

 • پیچ‌گوشتی چهارسو
 • سیم‌چین
 • رخت‌آویز سیمی
 • آچار

چراغ‌های ال‌ای‌دی یکی از کاربردی‌ترین چراغ‌هایی است که برای نورپردازی در محیط‌های کوچک و غیرقابل‌دسترس استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر درباره این چراغ‌ها، مقاله نحوه کار ال‌ای‌دی را بخوانید.

وسایل لازم:

 • نوار ال‌ای‌دی
 • سیم برق
 • نوار برق
 • اتصالات سیم
 • کلید روشن و خاموش (اختیاری)

مراحل نصب نور مخفی زیر ماشین

مراحل نصب نور مخفی زیر ماشین

روش‌های مختلفی برای گرفتن برق و برق‌رسانی به لامپ‌های زیرپایی وجود دارد. می‌توانید از چراغ‌های سقفی یا سیم‌کشی چراغ سقف کنار ستون راننده یا برق اصلی خودرو برق بگیرید. اگر از چراغ سقفی برق بگیرید، چراغ‌ها فقط وقتی روشن می‌شوند که ماشین روشن است. اگر از سیستم سیم‌کشی چراغ سقف کنار ستون برق بگیرید، وقتی که ماشین خاموش است با بازکردن درها، چراغ‌ها هم روشن می‌شوند. اگر از برق اصلی و دائمی خودرو هم برق بگیرید، زمان روشن بودن چراغ‌ها بیشتر است و حتی در زمان خاموش بودن خودرو هم می‌توان از نور این چراغ‌‌ها استفاده کرد. همچنین می‌توانید با تعبیه کردن یک سوئیچ لادری در خودرو، تنظیم کنید که با بازشدن هر دری در خودرو، چراغ زیرپایی خودرو هم روشن شود.

ما در این قسمت به شما مراحل برق گرفتن از برق اصلی و نحوه نصب چراغ زیرپایی را آموزش می‌دهیم:

 • از داخل خودرو قسمت پشت گاز خودرو، درپوش را بردارید.
 • از رخت‌آویز فلزی استفاده کنید، دو سر آن را از هم جدا کنید و سیم‌های برق نوار ال‌ای‌دی را دور آن بپیچید تا بتوانید سیم را نزدیک باتری خودرو ببرید.
 • گیره فیوز را با بازکردن پیچ مهره باتری به سمت مثبت باتری وصل کنید.
 • یکی از سیم‌های نگهدارنده فیوز را در یک کانکتور سیم قرار دهید و کانکتور را در اطراف پیچ بپیچانید.
 • نگهدارنده فیوز را به برق وصل کنید، از یک سیم به کانکتور سیم‌کشی استفاده کنید و سیمی را که از سوراخ فایروال بالاآمده وصل کنید و آن را به انتهای دیگر نگهدارنده فیوز وصل کنید.
 • نوارهای LED را در زیر داشبورد در سمت راننده و سرنشینان در موقعیت‌های موردنظر با استفاده از نوارهای چسب‌دار نصب کنید.
 • دوتکه سیم جداگانه از سمت درایور به سمت سرنشینان بکشید. اینها به سیم‌های مثبت و منفی نوار LED در سمت سرنشین متصل خواهند شد. فراموش نکنید که کدام سیم مثبت و کدام سیم منفی است.
 • دو تکه سیم جداگانه از سمت درایور به سمت سرنشینان بکشید. اینها به سیم های مثبت و منفی نوار LED در سمت سرنشین متصل خواهند شد. باز هم فراموش نکنید که کدام سیم مثبت و کدام سیم منفی است.
 • اگر دوست داشتید سوئیچ را وصل کنید و مطمئن شوید که کار می‌کند.
 • از نورپردازی جدید خودروتان لذت ببرید.

برای آگاهی بیشتر از چراغ‌های ال‌ای‌دی، مقاله نورپردازی آشپزخانه‌‌ها و کابینت‌ها به‌وسیله LED را بخوانید.

کلام آخر

درباره نور مخفی زیر ماشین و نحوه نصب چراغ زیرپایی با شما صحبت کردیم. این نورپردازی یکی از تازه‌ترین انواعی است که برای خودروهای اسپرت کاربرد زیادی دارد. جذابیت خودروها را دوچندان می‌کند و افرادی که سلیقه‌ای اسپرت پسند دارد، از این سبک نورپردازی استقبال می‌کنند. شما هم دوست دارید خودرو خود را زیبا‌تر کنید؟ نگاهی به ال‌ای‌دی‌‌ها و محصولات لاینرهای بروکس بیندازید.

سؤالات متداول:

چراغ زیرپایی خودرو چیست؟

نور مخفی زیر ماشین چراغ‌های ال‌ای‌دی کوچکی هستند که در قسمت زیر خودرو، جایی که محل پا و پدال‌ها است، نصب می‌شوند. رنگ این چراغ‌ها می‌تواند بسیار مختلف باشد و شامل رنگ‌هایی مثل سفید، آبی، قرمز و … است.

نصب چراغ زیر ماشین به چه صورت است؟

در اکثر موارد، خود صاحبان خودروها به‌راحتی می‌توانند چراغ را نصب کنند. اگر در هر مرحله از نصب چراغ هم دچار مشکل شدید یا نیاز به کمک داشتید، می‌توانید به مغازه‌های تجهیزات خودرو مراجعه کنید و از آنها کمک بگیرید.

برای نصب چراغ زیر ماشین باید از کجا برق گرفت؟

روش‌های مختلفی برای گرفتن برق و برق‌رسانی به لامپ‌های زیرپایی وجود دارد. می‌توانید از چراغ سقفی یا سیم‌کشی چراغ سقف کنار ستون راننده یا برق اصلی خودرو برق بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *