معرفی محصول

معرفی کارواش بروکس

کارواش بروکس
زمان مطالعه: 7 دقیقه

 

کارواش بروکس وسیله ای است که با استفاده از جریان آب تحت فشار برای حذف کثیفی، گرد و غبار، مواد، پوشش‌ها یا آلودگی و زباله از سطوح کاربرد دارد. اجزای اصلی کارواش ها شامل موتور الکتریکی، پمپ، مکانیسم کنترل، شیلنگ ها، لوله ها، نازل ها و … می ­باشند.

کارواش­ها را با مشخصه و پارامتر هایی نظیر نوع موتور (دینامی و یا زغالی)، میزان فشار دستگاه بر حسب بار، دمای کار آب بر حسب درجه سانتیگراد، توان خروجی بر حسب کیلو وات، جریان آب بر حسب لیتر، سرعت جریان نازل بر حسب لیتر بر دقیقه، الگوی اسپری ( به صورت پوینت جت، جت تخت، جت روتاری) و نهایتاً شکل ظاهری و نوع مصرف (صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی) در بازار شناسایی و تعریف می شوند.

عملکرد

سیستم کارواش بروکس خانگی و صنعتی معمولاً با موتور الکتریکی فعال می شوند. یک واحد آب ورودی از طریق پمپاژ با قدرت بالا به واسطه شلنگ فشار قوی به تفنگ و نازل فشار قوی منتقل می شود. بسته به هندسه و قطر نازل فشار قوی، آب به شدت شتاب می گیرد و آب با فشار کاری مشخص از نازل خارج می شود.

کاربرد

کارواش به عنوان ابزار شستشوی تحت فشار معمولاً توسط مشاغل و صاحبان خانه برای تسریع در عملیات نظافت و بهره وری بالا کاربرد دارد. از یک دیدگاه کارواش ها به دو صورت آب گرم و آب سرد که هر کدام مصارف خاص خود را دارند طبقه بندی می­شوند.کارواش آب گرم (معمولاً 80 تا 155 درجه سانتیگراد) برای شستشوی سطوح، نظیر گاراژها و تعمیرگاه ها، پارکینگ­ها، خودروهای سبک و سنگین و پمپ بنزین و … که نیاز به حذف سریع چربی یا روغن است، کاربرد دارد. این در حالی است که کارواش آب سرد بیشتر برای شستشوی روزمره نیازهای خانگی و مسکونی نظیر باغچه، پشت بام، ناودانی، حیاط، سنگفرش، در و پنجره ها، خودرو شخصی و ….استفاده می شود.

البته از کارواش­ های صنعتی آب سرد نیز به منظور

 1. تمیز کردن سطوح تجاری مانند نمای ساختمان‌های اداری
 2. مبلمان شهری، مدارس، بیمارستان‌ها و غیره نیز استفاده می‌شود.

از جمله مزایای کارواش­های آب سرد وزن نسبتا سبک، حمل و نقل آسان، نیاز به فضای کم، و راه اندازی سریع، و نهایتاً خرید ارزانتر نسبت به کارواش آب گرم است.

کارواش های خانگی و صنعتی

در طبقه بندی دیگر کارواش ها به دو دوسته خانگی و صنعتی تقسیم می­شوند.

 • کارواش های خانگی معمولاً سبک و دارای توان محدود هستند
 • کارواش های صنعتی تا بیش از 1000 بار قدرت دارند و جهت کارهای صنعتی نظیر تخریب کاربرد دارند.

اجزاء و قطعات کارواش

مجموعه لانس (Lance Assembly)/ تفنگ آبپاش (Spray Gun) / نازل (Nozzle)

به مجموعه­ی تفنگی (Trigger Gun)، قفل امنیتی (Trigger Gun Safety Lock) و نازل های که جهت جریان و سرعت آب را تغییر می دهند لانس گفته می شود. نازل ها به کاربران این امکان را می دهند که به مسافت بیشتری جهت تمیز کردن دسترسی داشته باشند و یا فشار بیشتری را به سطحی که تمیز کردن آن دشوار است وارد کنند. فشار ضربه نیرویی است که آب به سطح برخورد می کند. هر چه نازل به جسم مورد تمیز کردن نزدیکتر باشد، ضربه بیشتر اما ناحیه تمیز کردن کوچکتر است. به همان اندازه، فشار ضربه با افزایش فاصله کاهش می یابد. با یک نازل استاندارد (25 درجه) که روی کارواش نصب شده است، بسته به کثیفی و نوع سطح، فاصله بین نازل و سطح در حال تمیز کردن بین 10 تا 30 سانتی متر مناسب است.

هنگام استفاده از لانس باید احتیاط زیادی کرد زیرا می تواند باعث آسیب به کاربر و یا سایر افراد رهگذر و مخصوصاً کودکان و همچنین آسیب به سطوح شود. اندازه نازل ها بر اساس گالن بر دقیقه GPM و یا پوند بر اینچ مربع PSI دستگاه است.

موتور

موتور کارواش بروکس به دو صورت دینامی / القایی(Induction Motor)) و زغالی (Carbon Brush Motor) در بازار متداول هستند.

اصولاً هر موتور از دو بخش استاتور و روتور تشکیل شده است. در موتور القایی منبع تغذیه ورودی به سیم‌پیچ استاتور داده‌می‌شود. جریان متناوب که از طریق سیم‌پیچ استاتور جریان می‌یابد، شار مغناطیسی ایجاد‌ می‌کند و این شار مغناطیسی و اثر متقابل آن با شار تولید شده در روتور، باعث ایجاد گشتاور و گردش روتور‌و نهایتاً فعال شدن موتور القایی یا دینامی می شود. در موتور زغالی انتقال جریال الکتریکی از استاتور که ثابت است به روتور که دوار است از طریق زغال­های کربنی تعبیه شده بین استاتور و روتور شکل می­گیرد. که هر کدام دارای معیاب و مزایایی به شرح ذیل می باشند.

 

موتورهای دینامی

 • موتور های دینامی اصطکاک ایجاد نمی کنند
 • گرمایش و صدای کمتری هم تولید می کنند
 • عملکرد بهتری دارند
 • هزینه تعمیر و نگهداری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.
 • امکان ارایه قدرت بیشتر در فضای کمتر وجود دارد.

 

با موتور زغالی

 • از نظر وزن سبکتر هستند
 • در مصارف خانگی که کارواش نیاز به استفاده مداوم و توان خروجی بالا نیست (کمتر از 150 بار)
 • به سبب قیمت پاینتر بیشتر استقبال می شود.

کلید (On/Off switch)

هر کارواش از یک کلید برای وصل و قطع شدن جریان تغذیه وردی استفاده می­کند که بسته به طراحی روی بدنه کارواش نصب می شود.

کابل برق (Power cord)

کابل برق کارواش بنا به میزان جریان مصرفی مورد نیاز هر کارواش طراحی و انتخاب می­شود. هر چه توان مصرفی کارواش بیشتر باشد قطر کابل بیشتر است. از طرف دیگر طول کابل نیز به قطر کابل رابطه مستقیم دارد.

شیلنگ ها انتقال فشار قوی (High pressure hose)

شیلنگ به عنوان رابط بین پمپ و تفنگ نازل کاربرد دارد. علامت گذاری شامل شناسایی سازنده، تاریخ ساخت و حداکثر فشار کاری حتماً بر روی شیلنگ ها حک می­گردد. جنس شیلنگ از مواد با کیفیت عالی ساخته شده است تا در برابر فشار زیاد تولید شده توسط پمپ تحمل داشته باشد.

دیدگاهی در مورد “معرفی کارواش بروکس

 1. ابوالفضل ایزدان گفت:

  سلام قیمت وفیلم کارکرد را هم نشان دهید

  1. مهدی شمس الدینی گفت:

   دوست گرامی لیست قیمت محصولات بروکس در این صفحه قابل مشاهده است، فیلم کارکرد محصول هم به زودی در وبسایت منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *