معرفی محصول

معرفی آچارهای دستی بروکس

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آچارهای دستی بروکس مجموعه ابزاری است که به کمک مزیت مکانیکی ناشی از شکل فیزیکی سبب اعمال گشتاور در باز کردن مهره­ها و پیچ­ها همانند آچار فرانسه می­شود. آچار در انگلیسی آمریکایی Wrench و در انگلیسی بریتانیایی Spanner محاوره می­شود.

عملیات طراحی و ساخت آچار دستی

آچارهای مرغوب بازار به روش فورجینگ از فولاد ویژه با ترکیب کروم وآنادیوم ساخته شده­اند. این فولاد تحت عملیات حرارتی سخت کاری شده تا در مقابل ضربه، فشار، خمش و شکست دوام کافی داشته باشد. با روش آبکاری با کروم مات آچار زیباتر و امکان تمیز کردن آن فراهم می­شود. در طراحی و ساخت آچار دستی از استاندارد Metric-Din 3113▪  و ▪ Inch – ANSI / ASME B107.6استفاده می­شود.

همانطور که در شکل زیر دیده شده است عدم بکارگیری استاندارد توسط تولید کننده سبب صدمه به ابزار و سرپیچ و یا مهره می­شود.

آچارهای دستی به دو شکل آچار­های تکی و مجموعه (Set) در بازار ایران متداول هستند.

آچار تکی

آچار یک سر رینگ Combination Wrench

ابزاری است، دارای دو سر که یکی با انتهای باز (مشابه آچار دو سر تخت) است و سر دیگر آن محصور (مشابه آچار بکس) است. این آچار به عنوان آچار ترکیبی نیز شناخته می­شود.

آچار دو سر رینگ Double Box End Wrench

آچار دو سر رینگ، ابزار دستی است طراحی شده به صورت یکپارچه و با دو دهانه محصور که به جهت ایجاد دسترسی بهتر با زاویه مشخص از محور دسته انحراف دارند، ساخته شده است و به منظور باز و بسته کردن انواع پیچ یا مهره کاربرد دارد، دهانه این آچار به صورت شش، هشت و یا دوازده گوش (پر) است دهانه شش گوش برای استفاده با انواع مهره­ها یا سر پیچ­های با شکل شش ضلعی طراحی شده است.

مدل دوازده گوش با مزیت چرخش محدودتر نسبت به شش گوش طراحی شده است. نمونه های هشت گوش نیز برای مهره ­ها و سر پیچ­های به شکل مربع کاربرد دارد.

آچار دو سر رینگ هلالی

مدل هلالی این آچار در کاربردهای خاص در شرایطی که امکان مانور نوع صاف به دلیل فضا و یا اجسام مجاور وجود ندارد، استفاده می­شود. مدل هلالی ساده و با جغجغه در سایزهای مختلف متداول است.

آچار دو سر تخت Double Open End Wrench

یک آچار یک تکه با دو دهانه U شکل که معمولاً با زاویه 15 درجه نسبت به محور دسته قرار دارند و جهت باز و بسته کردن پیچ یا مهره کاربرد دارد.

آچار یک سر جغجغه Ratcheting Combination Wrench

نوعی آچار است که قسمت انتهایی آن جغجغه می­خورد. جغجغه را می­توان با فعال کردن یک اهرم، به صورت معکوس استفاده کرد. مزیت این آچار افزایش سرعت و عیب آن هزینه ساخت بالا می­باشد.

آچار جغجغه لولایی – فلکسیبل flexible Ratcheting combination wrench

در برخی موارد امکان دسترسی عملیات باز و بسته کردن مهره و یا سرپیچ وجود ندارد، آچار جغجغه لولایی این امکان را فراهم می­کند تا قدرت مانور کاربر بر روی کار افزایش پیدا کند.

مجموعه (ست) آچار دستی

در برخی موارد مصرف­کنندگان آچارهای دستی در کاربردهای مختلف به دنبال مجموعه­ای از سایزهای آچار دستی هستند. شرکت­های تولیدکننده نیز بر پایه همین نیاز اقدام به طراحی و تولید مجموعه آچارهای دستی در پوشش­های برزنتی، پارچه­ای، پلاستیکی و یا فلزی کرده­اند. این ست­ها یا از یک نوع و یا به صورت ترکیبی انتخاب می­شوند.

نتیجه گیری

اهمیت مواد، روش و فرایند ساخت و تولید در ساخت آچارهای دستی بروکس بسیار مهم است. در گام اول انتخاب ابزارهایی که از فولاد خاص به روش فورجینگ و نه به صورت قالب­های ریخته­ گری تولید می­ شوند و در گام دوم انتخاب برند معتبر تنها روش مطمئن در انتخاب آچار دستی می­باشد.

1 نظر در “معرفی آچارهای دستی بروکس

 1. محمود بختیاری گفت:

  سلام
  انشاالله چینی نباشن و از آلیاژ خوب استفاده کرده باشید
  کروم و تیتانیوم بهترین هستن اگه در آلیاژ آچار به کار برده بشه
  براتون آرزوی موفقیت و پیشرفت و شاهد صدور کالاهای درجه یک شما
  ب اقصی نقاط جهان باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *