معرفی محصول

معرفی آچار فرانسه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آچار فرانسه یک ابزار دستی است که برای باز و بسته کردن پیچ‌ها و مهره‌های مختلف استفاده می‌شود دارای دو فک است که یکی ثابت و دیگری متحرک است. فک متحرک با چرخاندن یک پیچ در وسط، به فک ثابت نزدیک و دور می‌شود و در نتیجه قابلیت تطبیق با پیچ‌ها و مهره‌های مختلف را پیدا می‌کند. این ابزار تقریبا مشابه انبر قفلی برای باز کردن مهره ها استفاده میشود

اجزاء آچار فرانسه

عبارتند از:

  • دسته آچار: دسته آچار معمولاً از فولاد آلیاژی فورج شده (Forged Special Steel) که معمولاً کروم و آنادیوم (CRV) برای بهبود استحکام و جلوگیری از خوردگی ساخته می‌شود. طول دسته یکی از پارامتر‌های انتخاب آچار است و هر چه طول دسته بزرگتر باشد امکان ایجاد فشار بیشتر به قطعه کار وجود دارد. در برخی مدل ها به جهت راحتی دست کاربر، دسته با روکش لاستیکی عرضه می‌گردد.
  • پیچ تنظیم: از پیچ تنظیم جهت افزایش و یا کاهش دهانه آچار فرانسه متناسب به قطر مهره یا پیچ و یا قطعه کار استفاده می‌شود.
  • فک ثابت: فک ثابت آچار فرانسه جزئی از بدنه و دسته آچار می‌باشد که با بدنه آچار به صورت یکپارچه ساخته می‌شود.
  • فک متحرک: فک متغیر از طریق مهره تنظیم متناسب با قطر کار کم و زیاد می‌شود این فک نیز از فولاد ویژه فورج شده (Forged Special Steel) ساخته شده است. نوع جدیدی از آچار فرانسه بنام آچار فرانسه Ultra-Wide Opening نام دارد که دهانه آن نسبت به نوع معمولی بیشتر باز می‌شود.
  • صفحه مدرج: به منظور تنظیم دقیق میزان باز شدن دهانه آچار متناسب با قطر پیچ و یا مهره­های کار می‌توان از صفحه مدرج روی بدنه آچار کمک گرفت.

سایزهای آچار  در طیف وسیعی از اندازه­های مختلف با ظرفیت­های متعدد فک در بازار وجود دارند. اندازه‌های متداول آچار فرانسه 6″-8″-10″-12″-15″-18″-24″-36″ می‌باشند.

انواع آچار فرانسه

عبارتند از:

آچار فرانسه متداول

متداولترین مدل مصرفی آچار فرانسه موجود در بازارکه برای همه مصرف­کنندگان شناخته است مطابق شکل زیر است و جهت باز کردن انواع پیچ و مهره و یا به عنوان گیره و … کاربرد دارد.

آچار فرانسه

آچار دم موشی Adjustable Spud Wrench

آچار دم موشی و یا اسپاد در طرف دسته به شکل میخ طراحی و ساخته شده است. از این میخ برای ردیف کردن پیچ­ها استفاده می‌شود.

آچار فرانسه

آچار لولایی / فلکسیبل Flexible Adjustable wrench

مناسب محیط­هایی است که عملیات کار بر روی هدف سخت می ­باشد و این لولا کمک می‌کند تا فرایند باز و بسته کردن پیچ­ها ممکن گردد.

آچار فرانسه

آچار عایق برق

این مدل آچار به کمک یک روکش پلاستیکی عایق می شود. این روکش سبب می شود تا هنگام استفاده صدمه ای به افراد وارد نشود. آچار عایق برق بیشتر برای کارکنان شبکه های برق صنعتی و توزیع برق کاربرد دارد.

نحوه استفاده از آچار قابل تنظیم

برای باز و بسته کردن انواع پیچ و مهره، اندازه پیچ و یا مهره­ای را که می خواهید سفت/شل کنید مشخص کنید در مرحله بعد پیچ تنظیم روی آچار را بچرخانید تا عرض بین فک های آن متناسب عرض کار تغییر یابد. حال آچار را روی مهره و یا پیچ قرار دهید و با انگشت پیچ تنظیم را سفت کنید و در پایان آچار را به راست بچرخانید تا سفت شود و یا به چپ بچرخانید تا شل شود.

نکات ایمنی هنگام استفاده از آچار فرانسه

  • از آچار مناسب با سایز پیچ و مهره استفاده کنید.
  • هنگام استفاده از آچار فشار زیادی به آن وارد نکنید.
  • برای باز کردن پیچ‌ها و مهره‌های زنگ زده و سفت استفاده نکنید.
  • در صورت استفاده از آچار فرانسه عایق برق، از تماس دست با قسمت‌های فلزی آچار جداً خودداری کنید.

آچار فرانسه یک ابزار کاربردی و ضروری است که در هر خانه و کارگاهی باید وجود داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *