دانستنی ها, معرفی محصول

معرفی انبر قفلی بروکس

انبر قفلی بروکس
زمان مطالعه: 7 دقیقه

تعریف انبر قفلی

انبر قفلی بروکس (Locking Plier) ابزاری است که جهت کار با یک دست طراحی شده است و جهت ثابت نگه داشتن مهره و سرپیچ ها، نگه داشتن لوله و سایر اشیاء کاربرد دارد. فاصله بین دو فک با استفاده از پیچی که در انتهای دسته آن قرار دارد تغییر و قابل قفل شدن است.

 

اجزاء تشکیل دهنده انبر قفلی

بدنه(Body): بدنه انبر قفلی شامل دسته­های انبر قفلی و هوسینگ به منظور قرار گرفتن فک­ها طراحی شده است. مجموع بدنه و دسته ها از جنس فولاد آلیاژی که تحت حرارت سخت کاری شده، ساخته شده است. بدنه و دسته ها ضد خرا

ش و لغزش هستند تا راحتی، کنترل و خستگی کمتری را برای دست در حین کار فراهم کنند.

فک ­های ثابت: فک­های ثابت از فولاد ویژه فورج شده (Forged Special Steel) برای بهبود استحکام و جلوگیری از خوردگی در مقابل عوامل مخرب از جمله حرارت بالا، ضربه، پیچش و خمش ساخته شده است. این فک برای گرفتن ایمن و گشتاور دادن به اشکال مختلف سطوح، از جمله لوله های گرد، مربع یا پیچ های شش گوش طراحی شده است. در این حالت حداکثر گشتاور بدون نیاز به فشار ورودی سنگین از طریق مکانیزم فک ایجاد و در نتیجه قدرت گیره‌ای بیشتر می‌شود.

پیچ تنظیم: از پیچ تنظیم جهت قرار گرفتن مناسب و قفل شدن فک­ها بر روی کار استفاده می­شود. این قابلیت سبب می شود تا انبر قفلی در محیط های مرطوب و چرب عملکرد فوق العاده ای داشته باشد. همچنین این ابزار برای مانور دادن در فضاهای تن

گ که کارگر نمی تواند به راحتی دو دست ابزار را بگیرد ایده آل است.

دسته آزادسازی سریع: اهرم آزادسازی به منظور خلاص کردن انبر از حالت قفل کاربرد دارد. طراحی به گونه ای است که با همان یکدست امکان آزاد کردن حالت قفل وجود دارد.

فنر: عمل فنر برای بستن و رها کردن آسان اهرم آزادسازی می باشد.

روش استفاده انبر قفلی

گام اول: انبر را کاملا باز کنید. این کار را با دور کردن دس

ته ها از یکدیگر انجام دهید.

گام دوم: پیچ تنظیم دهانه انبردست را پیدا کنید. این یک پیچ گرد در پایین دسته ثابت است. پیچ را در خلاف جهت عقربه های ساعت باز کنید تا دهانه انبر برای اجسام بزرگ باز شود، یا پیچ را در جهت عقربه های ساعت بپیچید تا روی اجسام کوچکتر تنظیم شود.

گام سوم: دهانه گیره را برای تنظیم اندازه، روی جسم قرار دهید. اگر انبر را روی جسم قرار دهید و دسته ها را به هم فشار دهید و انبردست قفل نشود، باید دهانه را بازتر تنظیم کنید.

انواع مدل­های پر مصرف انبر قفلی

تنوع­های مختلف با توجه به مدل شکل­گیری فک­ای انبر تعریف می­گردد.

انبر قفلی دهانه گرد

انبر قفلی بروکس دهانه گرد با توجه به شکل فک ظاهری آن، پر مصرفترین نوع انبر قفلی در صنعت و ساختمان می­باشد و مناسب باز و بسته کردن انواع سایز های پیچ و لوله های تأسیساتی می­باشد.

انبر قفلی  دهانه تخت

فک و دهانه این انبر به نحوی طراحی شده است تا امکان گرفتن اشیاء را به راحتی با استفاده از شیار های یکسان و تخت خود داشته باشد. نگه داشتن اشیاء و ورق­های فلز و باز و بسته کردن پیچ از جمله کاربردهای این انبر قفلی می­باشد.

انبر قفلی دهانه صاف

دارای فک­های صافی است که به طور خاص برای نگه داشتن سطوح ظریف که حفاظت از سطح کار ضروری است کاربرد دارد. به عنوان مثال نجاری و مونتاژ مبلمان

انبر قفلی گیره/لبه گیر

در شرایطی که گیره در دسترس نیست، انبر قفلی می تواند به عنوان یک جایگزین موقت برای محکم نگه داشتن قطعات کار در جای خود عمل کند. در این مدل انبر قفلی شکل فک­ها به صورت گیره طراحی شده است و با قفل شدن انبر در این حالت، امکان ثابت نگه داشتن انواع قطعات و اشیاء، مخصوصاً در فلزکاری و نجاری وجود دارد.

انبر قفلیC شکل

فک­های این ابزار به شکل حرف C انگلیسی است که برای نگه داشتن دو قطعه ابزار مناسبی محسوب می­شود.

انبر قفلی مهره گیر

همانطور که از نامش پیداست برای گرفتن و چرخاندن مهره­ها و پیچ­ها طراحی شده است. به کمک فک­های قابل تنظیم امکان گرفتن انواع مهره و پیچ وجود دارد. از این مدل انبر قفلی بیشتر در فعالیت­های مرتبط با خودرو، مکانیکی و لوله­کشی استفاده می­شود.

انبر قفلی دم باریک

بینی بلند مخروطی یا صاف این مدل انبر قفلی دسترسی آسان را در مکان های باریک و صعب العبور فراهم می­کند.

انبر قفلی فیلتر بازکن

فک های انبر قفلی بروکس فیلتر باز کن به گونه ای طراحی شده است تا امکان باز و بسته کردن انواع فیلتر روغن یا سوخت را در خودرو ها و یا صنعت را داشته باشد.

انبر قفلی جوشکاری / گیره جوش / الکترود

در مواردی که اجزای کوچک و قطعاتی را که قرار است به همدیگر جوش بخورند، استفاده می­شود. به کمک این انبر قطعه کار را به طور ایمن گرفته و در کنار هم نگه می دارند تا فرایند جوشکاری انجام شود.

جمع بندی

در خرید انبر قفلی دقت کنید این چند مشخصه بسیار مهم هستند.

  1. به شکل و متریال شیارهای موجود در فک انبر قفلی توجه نمایید، شیارهای فوق نشان دهنده میزان کیفیت انبر قفلی می باشند.
  2. فنر استفاده شده در انبر قفلی است که کیفیت این فنر هم بسیار حائز اهمیت است.
  3. ابعاد دسته انبر قفلی بایستی پهن باشد که خوش دست تر باشد
  4. کیفیت و متریال بدنه انبر قفلی را بررسی کنید و در خاتمه کالا را از برندهای معتبر خرید کنید.

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که به ابزار علاقه مند هستید می توانید سایر مطالب مثل معرفی انبر دست بروکس را در مجله بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *