روشنایی

بهترین نورپردازی برای ویدیوهای یوتیوبی

زمان مطالعه: 24 دقیقه

اگر یک سازندۀ ویدیو برای یوتیوب هستید، بایستی هنگام ساخت یک ویدیوی یوتیوبی موارد زیادی را در نظر بگیرید. باید بهترین دوربین را برای این کار خود تهیه کنید، یک میکروفون بیرونی با کیفیت عالی تدارک ببینید و برای تولید یک محتوای خوب برنامه­‌ریزی کنید. البته مهم­‌تر این­که میزان نور و روشنایی فضا را به­‌درستی تنظیم کنید.

هنگام تنظیم نورپردازی، مهم است تجهیزاتی را تهیه کنید که متناسب با هدف ویدیوی یوتیوبی، محتوای شما، پیامی که می­‌خواهید انتقال دهید و همچنین سطح تخصصتان باشد.

آیا در پی اجارۀ تجهیزات نورپردازی برای ساخت ویدیوی بعدی‌تان برای یوتیوب هستید؟ در این مقاله قصد داریم موضوع نورپردازی در محتواهای یوتیوبی را بررسی کنیم و به شما خواهیم گفت که پیش از تصمیم­‌گیری، چگونه بهترین تجهیزات نورپردازی را پیدا کنید و چگونه از آن استفاده کنید؟ اگر به این موضوع علاقه­‌مند هستید تا پایان با ما همراه باشید.

اهمیت نورپردازی برای ویدیوهای یوتیوبی

اهمیت نورپردازی برای ویدیوهای یوتیوبی

نورپردازی می‌تواند یک صحنه یا مکانی که بسیار ترسناک و آشفته به نظر می‌رسد را تبدیل به یک صحنه یا مکان دلچسب و زیبا کند. نورپردازی می‌تواند زوایای مبهمی که قابل رویت نیستند یا به سختی می‌توان دید را نمایان و برجسته کرد. یوتیوبرها از ابزار خاصی برای رواج دادن به کارشان استفاده می‌کنند. مانند لامپ‌های:

Julius Studio 160 LED Light with 4 Color Filters، Viltrox L116B highest RA CRI95 LED Light Panel، Chromo Inc CI55000230 Macro Ring 48 LED Power Light. دلیل این انتخاب این است که چراغ­‌های LED گزینه‌­ای کم‌مصرف، بادوام و سبک هستند.

چرا نورپردازی برای ویدیوهای یوتیوبی دشوار است؟

چرا نورپردازی برای ویدیوهای یوتیوبی دشوار است؟

پیداکردن بهترین میزان و حد استاندارد روشنایی برای فیلم­‌های شما می‌­تواند یک مسئلۀ چالش‌برانگیز باشد. گاهی اوقات ممکن است کادر شما به اندازۀ کافی روشن نباشد، یا شاید هم خیلی روشن باشد. گاهی اوقات درجۀ رنگ تنظیم نیست، یا سایه­‌ها آن‌قدر شدید هستند که شما به‌سختی می­‌توانید فضا را شناسایی کنید.

وقتی می­‌خواهید یک کادر روشن و دلنشین داشته باشید با کمک نور خورشید به‌عنوان تنها منبع روشنایی، می­‌توانید این کار را انجام دهید و روشن‌کردن چراغ­‌ها ممکن است ویدیوی شما را تاریک و با نقطه­‌های سایه و روشن متخلخل مخدوش کند. بنابراین، متمرکز کردن امواج نور یکی از مهم­‌ترین و چالش‌برانگیزترین مسائل برای ساخت یک ویدیو باکیفیت عالی است.

چگونه بهترین نورپردازی را در ویدیوی خود انجام بدهیم؟

چگونه بهترین نورپردازی را در ویدیوی خود انجام بدهیم؟

چگونه می­‌توانید بهترین میزان نور را برای ویدیوی یوتیوب خود داشته باشید؟ شما باید مشخص کنید که چه حس‌و‌حالی را می‌­خواهید انتقال دهید و چه نوع نوری به بیان آن حالت خاص کمک می‌کند؟ پیش از شروع تولید محتوا، باید از خود بپرسید: دوست دارید مخاطبان شما چه احساسی داشته باشند؟ می‌خواهید بینندگانتان به کجا نگاه کنند؟ بیایید ببینیم که چه نوع نورپردازی را می­‌توانید انتخاب و چگونه از این انواع مختلف چراغ‌­ها استفاده کنید.

انواع چراغ برای نورپردازی ویدیوهای یوتیوبی

استفاده از نور طبیعی خورشید تا حد زیادی، زیباترین و بهترین نوری است که می‌­توانید برای ویدیوهای خود استفاده کنید. دلیل حسن شهرت و علاقۀ افراد به نور طبیعی این است که نور ملایم و دل­پذیری را به شما می‌­تاباند.

برای آشنایی با روشنایی و نور طبیعی می‌توانید مقاله نور طبیعی و مصنوعی چیست؟ را مطالعه کنید.

نور ملایم چیست؟

نور ملایم چیست؟

نور ملایم به این معنا است که زمان زیادی طول می­‌کشد تا نور به سایه تبدیل شود، برخلاف نورپردازی سخت که کنترل آن دشوارتر و بلافاصله هرگونه چین‌وچروک را از بین می­‌برد. یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه­‌ها برای رسیدن به نور طبیعی، پنجره­‌ها هستند. این امر حیرت‌انگیز است.

هنگام ساخت ویدیوی یوتیوبی خود، نزدیک یک پنجرۀ بزرگ بایستید و برای نوردهی روبروی منبع نور مستقر شوید. با این حال به‌خاطر داشته باشد که اگر نور خورشید شدیداً بر پنجره بتابد، این نور شدید باعث ایجاد سایه­‌های تیره روی صورت شما می‌­شود. همچنین احتمالاً متوجه خواهید شد که در مقابل دوربین صورت شما درهم خواهد رفت و چروک خواهد شد و به همان اندازه برای شما و تماشاگرتان آزاردهنده است.

یکی از سوالات متداولی که در استفاده از نور مصنوعی به‌وجود می‌آید، این است که آیا نور مصنوعی به بدن انسان آسیب می‌زند؟ برای دریافت پاسخ این سوال، به مقاله‌ای با همین عنوان مراجعه کنید.

مشکلات نورپردازی طبیعی

مشکلات نورپردازی طبیعی

نور طبیعی واقعاً غیرمتعارف است و دست‌یافتن به یک نتیجۀ عالی با آن بسیار دشوار است؛ به‌خصوص اگر به‌تنهایی کار می‌کنید. همچنین، وقتی نوبت به آزمایش زوایای مختلف می‌رسد، به‌نوعی محدود هستید و تقریباً روی صندلی خود میخکوب شده­‌اید. علاوه بر این، آب‌وهوا به طور مداوم در حال تغییر است. آن نور دلچسبی که در زمان ناهار به خانۀ شما می­‌تابید، ممکن است تا زمان شام چندان زیبا و دلچسب باقی نماند. لازم نیست نگران باشید، راه­‌حلی برای این مشکل وجود دارد.

روشنایی مصنوعی

روشنایی مصنوعی

آیا تابه‌حال دقت کرده‌­اید که صرف‌نظر از زمانی که وارد کافه می‌­شوید، فضای کافه و روشنایی آن همیشه یکسان به‌نظر می­‌رسد؟ چه ظهر باشد چه نیمه‌شب، همه چیز به نور برمی­‌گردد. کافه‌داران کاملاً از تنظیم نور خودآگاه هستند و مطمئن می­‌شوند که شما هرگز متوجه نخواهید شد که چند ساعت از زمان خود را آنجا گذرانده‌اید. این یک تجارت و کسب‌وکار هوشمندانه است!

یکی از کاربردهای نور مصنوعی در مراقبت از گل‌ها و گیاهان است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله نور مصنوعی برای گیاهان چه کاربردی دارد؟ را مطالعه کنید.

نکته این است که شما می‌­توانید دقیقاً همین کار را در ویدیوهای یوتیوبی خود انجام دهید؛ با دو کلمۀ جادویی: نور مصنوعی. چه تازه شروع به کار کرده باشد و چه این­که در حال حاضر حرفه‌ای باشید، به درک خوبی از انواع نور مصنوعی که می­‌توانید برای کارتان انتخاب کنید، نیاز دارید. این به شما کمک می‌کند تا مورد مناسب را انتخاب کنید. حال بیاید گزینه­‌های نورپردازی شما را بررسی کنیم. این شناخت به شما کمک می­‌کند که راجع به تجهیزات نورپردازی موردنیاز برای ویدیوی بعدی‌تان در یوتیوب، تصمیم درستی بگیرید.

شما می‌توانید با مطالعه مقاله نور مصنوعی در طراحی چیست؟ اطلاعات بیشتری راجع ‌به نور مصنوعی و کاربردهای آن به‌دست آورید.

چتر؛ منبع نور برای ویدیوی یوتیوب

چتر؛ منبع نور برای ویدیوی یوتیوب

در اینجا راجع به چتری که برای تزئین نوشیدنی سرد و شیرین خود استفاده می­‌کنید، صحبت نمی‌کنیم. ما در مورد چتری صحبت می­‌کنیم که شما به‌عنوان منبع نور برای ویدیوی یوتیوب خود استفاده می­‌کنید. آن­ها نور ملایم­‌تری نسبت به بسیاری از همتایان خود تولید می­‌کنند. چراغ­‌های چتری منبع نور مقرون‌به‌صرفه و قابل‌حملی هستند. نکتۀ جالب در مورد نورپردازی چتری این است که نور جهت­‌دارتری فراهم می­‌کند که به شما امکان می­‌دهد به ظاهری شسته‌رفته و پیراسته برای ویدیوی یوتیوب خود برسید. چتر درعین‌حال، به هر جا و فضایی توزیع نور بی کم‌وکاستی می­‌دهد. علاوه بر این، استفاده از آن نسبت به سایر سازوکار نورپردازی آسان­‌تر است.

دو نوع چتر وجود دارد:

۱. چترهای بازتابنده (سیاه و نقره­ای): از دو بخش تشکیل شده است، یک سطح داخلی بازتابنده که نور را به سمت یک سوژه بازتاب می‌­دهند و یک مادۀ بیرونی مات مانع از عبور نور از چتر می­‌شود.

۲. چترهای پخش‌­کننده (سفید و نیمه شفاف): نور را پخش می­‌کند و نور آرام‌­تر به سوژه برخورد می­‌کند.

چراغ­‌های حلقه­‌ای (رینگ لایت)

چراغ­‌های حلقه­‌ای (رینگ لایت)

چراغ حلقه­‌ای دقیقاً همان چیزی است که از اسمش به‌نظر می­‌رسد. این یک منبع نورانی است که به شکل حلقه است؛ یک دونات درخشان و نورانی را تصور کنید. در واقع ایدۀ بدی نیست. به دانکین دونات (Dunkin Donuts) خوش آمدید.

اگر می­‌خواهید منبع نور غنی و ثابتی داشته باشید، نور حلقه­‌ای را انتخاب کنید. این یک تنظیم نورپردازی ایده‌آل است که می‌­توانید برای روشن‌کردن صورت خود انتخاب کنید، زیرا نوری یکنواخت در اطراف صورت شما می‌تاباند و درعین‌حال صورت شما را از هرگونه سایۀ ممکن خالی می‌­کند. یک رینگ لایت منبع نور زیبا و جذابی را برای طیف وسیعی از محیط­­‌های عکاسی در اختیار شما قرار می­‌دهد.

برای بهترین جلوۀ نور، هم دوربین و هم چراغ حلقه­‌ای را در مقابل سوژۀ خود و در سطح صورت خود قرار دهید. می‌­توانید برای جلوه‌­ای دراماتیک‌­تر چراغ حلقه­‌ای را در کنار سوژه قرار دهید. اگر قصد ایجاد جلوه­‌های داستان­‌سرایی ترسناک را در نظر دارید، ممکن است بهتر باشد آن را در زیر قرار دهید.

چراغ LED

چراغ LED

محبوب­‌ترین چراغ­‌های LED که روی دوربین­‌ها نصب هستند، مربعی و مستطیلی هستند. معمولاً می­‌بینید که آن­ها در بالای دوربین نصب شده­‌اند و به‌عنوان یک منبع نور دائمی برای سوژه­‌هایی که در مقابل آن قرار دارند، عمل می‌­کند. اگر می­‌خواهید نورپردازی خلاقانه‌تری داشته باشید، سعی کنید آن­ها را روی پایه نصب کنید. فرض کنید شما می­‌خواهید سفر پر ماجرای خود به فیلیپین را مستند کنید. در این مورد، این بهترین نورپردازی است که می‌­توانید انتخاب کنید، چراکه با باتری کار می­‌کند و قابل‌حمل است و آن را به همراهی ایده‌آل برای ضبط در حین حرکت، مبدل می­‌کند.

اگر گزینه­‌ای به‌صرفه‌تر از تعدیل­‌کننده­‌های نوری می­‌خواهید، استفاده از چراغ‌­های LED به‌عنوان یک منبع نور کلیدی و ترکیب با یک پخش­‌کنندۀ بزرگ، مناسب است. این چراغ‌ها همچنین می­‌توانند به‌عنوان یک نورپرداز داخلی عالی عمل می­‌کنند.

در ادامه به شما پیشنهاد می‌کنیم، به مقاله در کجا از چه لامپی استفاده کنیم؟ سر بزنید و درباره انواع لامپ‌ها و کارایی آن‌ها بیشتر بدانید.

سافت باکس­‌ها

سافت باکس­‌ها

سافت باکس مانند استارباکس در گوشه و کنارها قرار می‌­گیرد. مثلا می‌خواهید از یک غذا ویدیو بسازید؛ غذای جذابی است، خوشمزه و لذیذ است و به شما آن پذیرشی را که به دنبالش هستید می‌­دهد. برای ساخت ویدیو از آن یک سافت باکس برای بررسی محصول، نمایش­ بخش‌های آشپزی کاملاً کاربردی است. نور سافت باکس به لطف نور زیبا و ملایم‌اش دور صورت را فرا‌‌‌می‌گیرد. پوشش گسترده نور سافت باکس، آن را برای ملایم کردن سایه‌ها و روشن‌کردن ناحیه­‌ای که در آن قرار گرفته است، بسیار متناسب و عالی می­‌کند. سافت باکس یک جعبۀ نیمه‌شفاف است که در اشکال، اندازه­‌ها و حتی رنگ‌های متفاوت موجود است. بااین‌حال، اغلب اوقات شما یک سافت باکس مستطیلی شکل را می­‌بینید که برای تنظیم روشنایی نور طبیعی که از پنجره می‌­آید، مناسب است.

بسته به ظاهر و نمایی که می­‌خواهید ویدیوی شما داشته باشد، می‌­توانید تنظیمات متنوعی را برای سافت باکس خود انتخاب کنید. اگر می­‌خواهید یک بُعد را به مجموعۀ خود اضافه کنید، آن را در زاویۀ ۴۵ درجه قرار دهید. اگر می­‌خواهید سایه­‌ها را از بین ببرید، از هر دو گزینه در هر طرف تنظیمات خود استفاده کنید. خوب است که سافت باکس خود را آزمایش کنید و تنظیمات متفاوت را امتحان کنید تا ظاهر و حالت دلخواه خود را پیدا کنید. باید بدانید که استفاده از سافت باکس به کنترل بیشتری نسبت به چتر نیاز دارد. یک سافت باکس به اطلاعات کاربری بیشتر و یک رویکرد تجربی نیاز دارد. از طرف دیگر، شما همچنین قادر هستید به‌ظاهر و نمای خاصی که مدنظرتان است، دست پیدا کنید.

لوله­‌ها (Tubes)

لوله­‌ها (Tubes)

بله درست متوجه شدید، ‌لوله­‌ها! شما آن لامپ­‌های بلند را که در دفتر کار شما، حمام منزلتان و در انبار مادربزرگتان نصب شده‌­اند را می­‌شناسید. شاید هرگز به استفاده از لوله­‌ها به‌عنوان منبع نور ویدیوهای خود فکر نکرده باشید، اما آن­ها در واقع می‌­توانند به‌عنوان یک منبع نور جایگزین عالی عمل کنند. در واقع، لوله­‌ها برای انواع برنامه­‌های فیلم‌برداری، از جمله ایجاد یک نور داخلی گرم یا یک نور ملایم‌­تر در نزدیکی سوژه­‌ها، به شکلی عالی عمل می­‌کنند. معمولاً آن استودیوهای بزرگ­تر که بودجۀ زیادی برای کار دارند، عمدتاً از سافت باکس­‌های بزرگ یا چترهای بازتابنده بزرگ برای دستیابی به نور ملایم مدنظر خود استفاده می­‌کنند. اما می­‌توانید این کار را با لوله­‌ها نیز انجام دهید.

وقتی که راجع به چراغ­‌های لوله‌­ای صحبت می­‌کنید، در اغلب موارد واژۀ نور فلورسنت را می‌شنوید. برای شما آشنا نیست؟ دلیلش این است که این نوعی نور مصنوعی است که شما هنگام قراردادن چندین لوله در کنار هم ایجاد می­‌کنید. بنابراین حدس ما این است که شما به‌عنوان یک سازندۀ ویدیویی که الان در حال ساختش هستید، قبلاً این کلمه را شنیده­‌اید، اما ممکن است هرگز معنی آن را دقیقاً متوجه نشده باشید. چیزی که راجع به استفاده از نور فلورسنت بسیار عالی و جذاب است، این است که بسیار ارزان و مراحل ساختش بسیار آسان است. بدون اغراق وقتی که بتوانید غذای گران‌قیمت مورد علاقۀ خود را انتخاب کنید یا این‌که چراغ­‌های لوله­‌ای بخرید؛ مبلغی که صرف خرید این دو می­‌کنید، یکسان خواهد بود.

مشکلات این نورها

البته استفاده از لوله­‌ها مشکلاتی دارد. اولاً، آن­ها به اندازۀ چراغ­‌های LED، چندکاره یا کارآمد نیستند. به طور معمول، لوله­‌هایی را خواهید دید که از سقف آویزان شده و یا به چیزی وصل شده‌­اند. به این معنی که هیچ راه آسانی برای قراردادن آن­ها در موقعیت دقیقی که برای ویدیوی خود می‌­خواهید، وجود ندارد. شاید اگر در حس و حال Bon the builder هستید، می­‌توانید لوله­‌ها را روی یک‌تکه چوب نصب کنید. همچنین آن‌ها یک چرخۀ نوری دارند، به این معنا که با استفاده از آن­ها میزان روشنایی و رنگ تغییر می­‌کنند.

بهترین، ارزان­‌ترین و آسان­‌ترین روش نورپردازی

بهترین، ارزان­‌ترین و آسان­‌ترین روش نورپردازی

همان­طور که در بالا اشاره کردیم، پردازش و تأمین نور فرایند پیچیده و دشواری است. بنابراین اگر در دنیای نورپردازی تازه­‌کار هستید، ممکن است بخواهید سطح خود را بالاتر ببرید. به نظر می­‌توان گفت به‌عنوان یک مبتدی در تنظیم نور، آن سبک خاص و این­که چگونه می­‌خواهید خود یا سوژۀ خود را به تصویر بکشید، احتمالاً هنوز هم کاملاً به دست نیامده باشد. به این معنا که شما نمی‌­خواهید همۀ پول خود را صرف تجهیزات نورپردازی­‌ای کنید که حتی ممکن است از آن­ها استفاده نکنید، چرا که آن حس و حالی را که می­‌خواهید انتقال دهید، ایجاد نمی­‌کند. ولی اگر تازه شروع به کارکرده­‌اید، تجهیزات نورپردازی با کاربری آسان و مقرون‌به‌صرفه نیاز دارید. به‌منظور این­که تنظیم نور شما تاحدامکان آسان باشد، ما برخی از ساده‌­ترین و ارزان‌­ترین گزینه‌های نورپردازی را گردآوری کرده­‌ایم. چه به دنبال یک قطعه از تجهیزات نورپردازی باشد و چه به دنبال یک کیت کامل نورپردازی، ما این مسئله را در ادامه پوشش خواهیم داد که بتوانید تجهیزات مناسب خود را پیدا کنید.

برای سال ۲۰۲۲ پیشنهاد می‌کنیم از: Neewer LED panel، Godox ML-60، Elgato Ring Light، Godox UL60 استفاده کنید.

بهبود نورپردازی؛ با استفاده از یک فرایند نورپردازی پیشرفته­‌تر

بهبود نورپردازی؛ با استفاده از یک فرایند نورپردازی پیشرفته­‌تر

اگر از قبل با کیت‌­های نورپردازی متنوع آشنا هستید و آمادۀ بر‌عهده گرفتن نقش چالش‌برانگیزتری در مواجهه با نور هستید، به ابزاری نیاز دارید که شما را در این مسیر یاری کند و به شما کمک کند تا کیفیت محتوای خود را افزایش دهید. همگام با تکامل و رشد کانال یوتیوب خود، بایستی تجهیزات نورپردازی شما نیز پیشرفته‌­تر و مجهزتر باشند. بار دیگر بهترین و مرتبط­‌ترین تجهیزات نورپردازی برای یوتیوب را برای شما معرفی کرده‌ایم، چراکه شما همچنان در حال ارتقای مهارت­‌هایتان در تنظیم نور و روشنایی هستید.

جاگذاری حرفه‌­ای؛ دستیابی به حس و حال و نمای مطلوب

جاگذاری حرفه‌­ای؛ دستیابی به حس و حال و نمای مطلوب

اگر شما مدتی است که به‌عنوان یک سازندۀ ویدیوی یوتیوبی فعال هستید و در ویدیوهایتان نورپردازی مناسب را پوشش داده­‌اید، یعنی شما همچنین می‌خواهید نورپردازی خود را با بهترین تجهیزات نورپردازی موجود در بازار ارتقا دهید. به‌خاطر داشته باشید که بهترین تجهیزات ممکن با قیمت متفاوتی نسبت به تجهیزاتی که قبلاً دیده‌­اید، به فروش می­‌رسند، چرا که الان فقط بهترین تجهیزات برای کار شما کفایت می‌­کنند. به همین علت است که ما تعدادی از بهترین تجهیزات نورپردازی را برای فیلم­برداری ویدیوی یوتیوب شما معرفی کرده­‌ایم.

اگر هنوز فکر می­‌کنید باید از یک Aputure 300d چهارده اینچی چراغ حلقه­‌ای یا سومی، برای ساخت ویدیوی یوتیوبی خود استفاده کنید و هنوز واقعاً آماده نیستید که تجهیزات نورپردازی خاصی را استفاده کنید، مشکلی نیست! شما مجبور نیستید فقط به یک نوع خاص از تجهیزات نورپردازی یا یک نوع کیت بسنده کنید، بلکه می­‌توانید بسته به حس و حال و نوع ویدیویی که می­‌سازید، آن را به‌دلخواه ترکیب و تجهیز کنید.

کیت نورپردازی

کیت نورپردازی

شما به‌خوبی می­‌دانید که چه نوع گزینه‌­های نورپردازی را در نظر بگیرید. حال، باید به نحوۀ چیدمان چراغ­‌های خود نیز فکر کنید. روشن‌کردن یک لامپ، جهت‌دهی آن به سمت سوژۀ خود، و امید به این­که نما و ظاهر دلخواه را به شما بدهد، اساساً مانند بالارفتن از کوهی در آلپ با پوشیدن دمپایی و امیدوار به جان سالم به‌دربردن است. زمانی که نوبت به تنظیم نورپردازی می‌شود، باید مهارت­‌های پایه و ابتدایی را آموخته باشید. به همین علت، ما مواردی را که در مورد تنظیم نور به‌کار می‌­رود، گردآوری کرده­‌ایم. درحالی‌که سازوکار نورپردازی متعددی وجود دارد، ممکن است از یک نور واحد گرفته تا هر تعداد ممکن، در دسترس شما باشد. دو روش خاص تنظیم و راه­‌اندازی روشنایی وجود دارد که به ذهن متبادر می‌­شود: تنظیم نورپردازی دونقطه­‌ای و سه‌نقطه­‌ای.

در ادامه بیایید به این موضوع بپردازیم که نورپردازی در چه محدوده­‌ای است. محبوب‌ترین و اغلب پرکاربردترین مورد، تنظیم نور سه نقطه­‌ای است که شامل:

۱. نور کلیدی: این تنظیم، نور اصلی و قوی‌­تر شماست. هدف نور کلیدی شما این است که به سمت صورت سوژۀ شما باشد. بسیار مهم است که نور کلیدی را بیش از هر نور دیگری به‌صورت سوژۀ خود نزدیک کنید. اگر تنظیم فاصله ممکن نیست، بایستی با افزایش خروجی نور، نور کلیدی را تقویت کنید. اگر آن را کمی بالاتر از سطح صورت سوژۀ خود قرار دهید نیز ایدۀ خوبی خواهد بود.

۲. پراکندن نور: این مورد نقش پرکردن سایه­‌هایی را دارد که نور کلیدی شما اکنون ایجاد می‌کند. پراکنده‌کنندۀ نور آن­ها را ملایم‌تر می‌­کند و به‌گونه‌ای جلوه می­‌کند که طبیعی‌­تر به نظر برسند. باید بدانید که هدف پراکنده‌کنندۀ نور خلاص شدن از شر آن سایه­‌ها نیست، بلکه تدارک ظاهری طبیعی­‌تر است. نور پراکنده شما نباید به اندازۀ نور کلیدی شما روشن باشد، بلکه باید شدت آن را کاهش دهید تا مطمئن شوید که صورت سوژۀ شما صاف به نظر نمی‌رسد.

۳. نور پس‌­زمینه: استفاده از نور پس­‌زمینه، سوژۀ شما را از پس­‌زمینه جدا می­‌کند و درعین‌حال عمق ایجاد می­‌کند و همچنین اطمینان می­‌دهد که یک عکس صاف به نظر نمی­‌رسد. شما بایستی نور پس­‌زمینۀ خود را در پس‌­زمینه قرار دهید. استفاده از نور پس‌زمینه حس و حال هنری و سینمایی ایجاد می‌کند. فقط به یاد داشته باشید که این لزوماً یک کار ضروری نیست، بلکه یک کار خوب است. بنابراین اگر در حال حاضر با تمام گزینه‌­های متنوع نور و تنظیمات مختلف گیج شده‌­اید، تنها کافی است به سازوکار نورپردازی ضروری و آسان پایبند باشید.

ساز و کار روشنایی را انتخاب کنید

ساز و کار روشنایی را انتخاب کنید

اگر می­‌خواهید سازوکار نور سه نقطه‌ای را امتحان کنید، می‌­توانید کیت کامل نورپردازی سه نقطه‌ای LED را اجاره کنید: Aputure Amaran 528.

از طرف دیگر، اگر ترجیح می­‌دهید به ضروریات پایبند باشید و یا این­که حالت خاصی برای اضافه‌کردن به نور پس­‌زمینه مدنظرتان نیست، آن را آزمایش کنید. تنها نور کلیدی و پراکنده‌کنندۀ نور را به کار بگیرید که با استفاده از اصطلاح تنظیم نورپردازی دونقط‌ه­‌ای از آن استفاده می­‌کنید. سازوکار نور دونقطه­‌ای نیز خیلی عالی عمل می­‌کند، چراکه نور ملایم زیبایی را همراه با سایه­‌های ضعیف و نورگیرهای باشکوه به شما ارائه می‌­دهد. اگر سازوکار نور دونقطه­‌ای مدنظر شما است، می­‌توانید پک دورنگ کم‌نور Neewer 2 را اجاره کنید.

کلام آخر

اگر تصمیم گرفتید یکی از گزینه­‌های نورپردازی را اجاره کنید و ساز وکارهای مختلف نورپردازی را آزمایش کنید، احتمالاً می­‌خواهید بدانید که چگونه همه چیز سر جای خود قرار می‌­گیرد. نگران نباشید، آن‌قدرها هم سخت نیست. اولاً، استفاده از نور طبیعی باعث ایجاد سایه­‌هایی می­‌شود. یاد بگیرید که چگونه با آن سایه­‌ها کنار بیایید. به یاد داشته باشید که هیچ سایه خوب یا بدی وجود ندارد، بلکه بایستی فقط نور مناسب را برای افرادی که می‌خواهید با آن­ها ارتباط بگیرید، تنظیم کنید. راز کار با تکنیک­‌ها و نورپردازی­‌های متنوع، مانند یک حرفه­‌ای، مستلزم آزمون و خطای زیادی است. هنگامی که به‌درستی یاد گرفتید، آن را در خاطر بسپارید و به‌راحتی برای ویدیوهای یوتیوبی بعدی خود تکرار کنید.

سؤالات متداول:

چه نوع نورپردازی برای ویدیو بهتر است؟

چراغ­‌های LED گزینه­‌ای کم‌مصرف، بادوام و سبک هستند که مانند چراغ­‌های CFL نور ملایم و مطبوعی فراهم می­‌کنند.

یوتیوبر­ها چه نوع چراغ­‌های LED را استفاده می‌­کنند؟

معمولاً این­‌ها مناسب‌­ترین لامپ­‌های LED هستند:

Julius Studio 160 LED Light with 4 Color Filters، Viltrox L116B highest RA CRI95 LED Light Panel، Chromo Inc CI55000230 Macro Ring 48 LED Power Light.

بهترین ابزار نورپرداز برای ویدیوهای یوتیوبی در سال 2022 چه ابزاری هستند؟

4 مورد برتر آن­ها عبارتند از: Neewer LED panel، Godox ML-60، Elgato Ring Light، Godox UL60.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *