روشنایی

نورپردازی ویلای مدرن

زمان مطالعه: 10 دقیقه

نورپردازی محیط همیشه مهم است؛ چه قرار باشد برای نورپردازی یک اتاق‌خواب دست‌به‌کار شوید و چه هدف از نورپردازی، روشن‌کردن یک ویلای مدرن باشد. گاهی اوقات افراد فکر می‌کنند هر چه محیط و فضا بزرگ‌تر و روباز‌تر شود، نورپردازی سخت‌تر خواهد شد. واقعیت این است که اگر اطلاعاتی کافی دراین‌باره داشته باشید یا اگر کار را به یک فرد متخصص بسپارید، نورپردازی محیط‌های بزرگ، آسان‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید.

می‌خواهید زیبایی ویلای خود را با نورپردازی‌های جدید و ویژه افزایش دهید؟ پس باید سراغ ایده‌های روشنایی لوکس بروید. این ایده‌‌ها کمک می‌کنند تا جلوه ویژه‌ای به ویلا بدهید. روشنایی خوب می‌تواند به‌راحتی زیبایی ظاهری ویلا را بیشتر کند و مدرن بودن آن را به‌طور چشم‌گیرتری به نمایش بگذارد. اگر دنبال ایده‌های جدید‌تر و متنوع‌تر هستید، این مطلب از مجله بروکس را همراه ما بمانید تا درباره نورپردازی ویلای مدرن با شما صحبت کنیم.

انواع نورپردازی ساختمان

انواع نورپردازی ساختمان

دنیای مدرن امروز بدون نور‌پردازی، دنیای ناقصی است. بدون نور و سایه‌روشن‌های آن، تقریباً نمی‌توان هیچ درک درستی از اشیا به‌خصوص سازه‌های ساختمانی و معماری داشت. وظیفه اصلی نور، زیباسازی و افزایش کیفیت فضاهای مختلف است. انواع نورپردازی‌هایی که برای ساختمان استفاده می‌شود، 3 نوع است:

  • نورپردازی طبیعی
  • نورپردازی مصنوعی
  • نورپردازی هوشمند

نورپردازی طبیعی

نورپردازی طبیعی همان‌طور که انتظار می‌رود شامل نوری است که اجسام و افراد در طول روز از خورشید دریافت می‌‌کنند. این نور از طریق پنجره‌ها و نورگیرهای مختلفی که روی ساختمان‌ها قرار دارند، وارد می‌شود و می‌تواند علاوه بر روشنایی، محیط را چشمگیر کند و جلوه خاص‌تری هم به فضا بدهد.

ساخت بناهای مختلف باید به‌گونه‌ای باشد که نور طبیعی از طریق پنجره یا نورگیر وارد آن شود. اگر امکان تعبیه پنجره‌های بزرگ و کوچک در محیط نبود، می‌توان نورگیرهای سقفی را جایگزین آنها کرد.

نورپردازی مصنوعی

نورپردازی مصنوعی شامل همه نشانه‌‌‌‌های روشنایی است که در شب برای تأمین نور از آن استفاده می‌شود. در واقع، هر نوری غیر از نور خورشید، نور مصنوعی است و این نور مصنوعی فقط از طریق لامپ یا یک منبع نوری به‌وجود می‌آید. روش نورپردازی متمرکز، عمومی و موضعی را، سه نوع اصلی نورپردازی مصنوعی در طراحی می‌دانند.

نورپردازی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند، همان سیستمی است که از طریق سیستم کنترل از راه دور می‌توان آن را خاموش یا روشن کرد. برای استفاده از این سیستم، نرم‌افزار را روی گوشی یا لپ‌تاپ نصب می‌کنند تا بتواند روشنایی ساختمان را کنترل کنند. علاوه بر این، این نرم‌افزارها توانایی تغییر شدت نور لامپ یا رنگ نور را هم دارند.

اهمیت نورپردازی ویلا

اهمیت نورپردازی ویلا

درباره انواع نور گفتیم، اما به نظر شما چرا نورپردازی ویلا مهم است؟ واقعیت این است که محیط‌هایی مثل ویلا و خانه‌‌های بزرگ، به‌خودی‌خود فضایی برای آرامش بیشتر، راحتی و احساس خوب هستند. درنتیجه، همین دلایل باعث می‌شود تا نورپردازی آن و حسی که به صاحبان ویلا یا بینندگان انتقال می‌‌دهد، مهم باشد. نورپردازی درست و حرفه‌ای، فضای ویلا را بسیار شیک‌تر و دلچسب‌تر می‌کند. از طرفی می‌تواند جذابیت ویژه‌ای برای مخاطب یا خریدار به‌وجود آورد. همه این موارد باعث شده تا نورپردازی ویلا و استفاده اصولی از نورپردازی مصنوعی و هوشمند اهمیت داشته باشد.

اینجاست که شناخت نور کمک می‌کند تا فضاهای تاریک روشن زیبا و خارق‌العاده‌ای در ویلا به وجود بیاید و سبکی مدرن و دیدنی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌باره مقاله انواع تکنیک‌های نورپردازی را بخوانید.

نورپردازی نمای ساختمان یک طبقه و ویلا

نورپردازی نمای ساختمان یک طبقه و ویلا

وقتی قرار به نورپردازی نمای ساختمان‌های مختلف باشد، ابزار روشنایی و روش‌هایی که مورداستفاده قرار می‌گیرند، مهم است. از لامپ‌های رشته‌ای گرفته تا لامپ‌های ال‌ای‌دی می‌توانند نور مناسبی را برای ویلا تأمین کنند. علاوه بر این، استفاده از نور کافی باتوجه‌ به فضا و نمای ویلا، تعبیه وسایل لازم جهت اضافه‌کردن نور مناسب به فضا و ایجاد امنیت لازم با نورپردازی حرفه‌ای در ویلا بسیار مهم است. به‌طورکلی شدت نور، درجه پخش نور و روش نصب چراغ‌ها در محوطه و فضای ویلا موردتوجه است و باید هماهنگی و تناسب کافی داشته باشد. چند مورد از مهم‌ترین وسایل نوری برای نورپردازی ویلای مدرن را در ادامه با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

لامپ‌های ریسه‌ای

برای ایجاد محیط بیرونی روشن و زیبا می‌توانید از لامپ‌‌های ریسه‌ای برای نورپردازی استفاده کنید. لامپ‌های ریسه‌ای انواع رنگ‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند و امکان امتحان مدل‌ها و نورپردازی‌های زیادی را به‌وجود می‌آورند. علاوه بر این، آنها گزینه روشنایی بسیار ارزان قیمتی برای تزئین محیط بیرونی ویلا، پله‌ها، فنس‌ها و نرده‌ها هستند.

 لامپ‌های کافه‌ای

کسانی که سبک نور طبیعی را دوست دارند، می‌توانند از چندین لامپ کافه‌ای یا لامپ‌های فانوسی برای طراحی بیرونی و داخلی ویلا استفاده کنند. شما می‌توانید این لامپ‌ها را در بالکن‌ ویلا قرار دهید تا یک محیط گرم و صمیمی برای نشستن در فضای باز کنار دوستان یا خانواده خود داشته باشید. محیطی که علاوه بر داشتن نور کافی، فضایی مناسب و آرامش‌بخش برای یک گفت‌وگوی شبانه است. حتی می‌توانید از لامپ‌های مهمانی و جشن هم برای نورپردازی داخل ویلا یا نمای بیرونی ویلا استفاده کنید. امروز لامپ‌های زیاد و مختلفی هستند که می‌توانند نور متمرکز فضا را فراهم کنند.

لامپ‌های LED

اگر می‌خواهید یک سبک مدرن از ویلای خود ایجاد کنید، لامپ‌های نواری مختلفLED  برای جلوه‌دادن به ساختمان و ویلا بهترین گزینه هستند. از لامپ‌های نواریLED  یا دیگر لامپ‌های ال‌ای‌دی‌ تهیه کنید و نور مناسبی در محیط‌هایی مثل پله‌ها، راهروها، ستون‌ها و گوشه‌های داخلی ویلا به‌وجود آورید. خوبی لامپ‌‌های نواری ال‌ای‌دی این است که می‌توان آنها را به‌صورت توکار یا پنهان استفاده کرد و یک نور لوکس و مخفی به محیط داد.

یکی از روش‌هایی که می‌تواند نور وهمی و خاصی در فضا به‌خصوص ویلاهای مدرن ایجاد کند، نصب ریسه‌ها و لامپ‌های توکار است. برای آنکه با نحوه نصب چراغ خطی توکار آشنا شوید، ابتدا باید ابعاد چراغ خطی توکار و محل استفاده از آن‌ها را بشناسید.

 نورافکن برای درختان

منظور از نورافکن برای درختان، لامپ‌های کوچک و بزرگی است که می‌تواند نور لازم برای شب را در باغچه و فضای سبز ویلا تأمین کنند. با استفاده از وسایل روشنایی که کنار درختان و فضای سبز ویلا استفاده می‌شود، ویلای خود را سبز و بزرگ‌تر نشان می‌دهید. برای مثال لامپ‌ها را در داخل گیاهان داخلی و در فضای باز بگذارید تا روشنایی طبیعی را به محیط بیرون ویلا بدهد.

لامپ‌های فواره‌ای

لامپ‌‌های فواره‌ای یا به‌طورکلی لامپ‌هایی که شکل‌های جدید و نوآورانه دارند به‌خاطر ظاهر جدید‌شان جلوه تازه‌ای به‌ظاهر حیاط‌خلوت، اتاق نشیمن، باغچه‌ها و راهروها می‌دهند. این لامپ‌ها را می‌توان یا به‌صورت جداگانه و یا به‌صورت چندتایی در بخش‌‌های مختلف ویلا استفاده کرد.

مکان‌‌های مهم برای نورپردازی

مکان‌‌های مهم برای نورپردازی

معمولاً بیشتر مکان‌هایی که در ویلا برای نورپردازی مورد توجه قرار می‌گیرد، شامل بخش‌های زیر است:

  • نمای ساختمان
  • فضای سبز و درختان باغ
  • استخر، آب‌نما، برکه
  • آلاچیق و سایبان
  • زیر درختان و سطح زمین

کلام آخر

اگر قصد طراحی و نورپردازی ویلای خود را دارید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شماست که کار را آسان می‌کند. فقط باید ابتدا سبک موردپسند و نوعی که مناسب محیط ویلا و فضای آن است را پیدا کنید. بعد از بررسی این موضوع و مشورت با افراد متخصصی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، می‌توانید لامپ‌ها و وسایلی که برای طراحی و نورپردازی ویلا نیاز دارید را با ارزان‌ترین و بهترین کیفیت از فروشگاه بروکس تهیه کنید. ما در بروکس منتظر شما هستیم تا کمک کنیم روشنایی را به محل زندگی خود ببرید.

سؤالات متداول:

انواع نورپردازی‌ که برای ساختمان‌های مختلف استفاده می‌شود، چیست؟

انواع نورپردازی‌هایی که برای ساختمان استفاده می‌شود، سه نوع است. این سه نوع را با عناوین نورپردازی طبیعی، نورپردازی مصنوعی، نورپردازی هوشمند می‌شناسند.

چرا نورپردازی ویلا مهم است؟

محیط‌هایی مثل ویلا و خانه‌‌های بزرگ، به‌خودی‌خود فضایی برای آرامش بیشتر، راحتی و احساس خوب هستند. نورپردازی درست و حرفه‌ای فضای ویلا را بسیار شیک‌تر و دلچسب‌تر می‌کند. از طرفی می‌تواند جذابیت ویژه‌ای برای مخاطب یا خریدار داشته باشد.

مهم‌ترین مکان‌ها در نورپردازی ویلای مدرن کدامند؟

معمولاً بیشتر مکان‌هایی که در ویلا برای نورپردازی موردتوجه قرار می‌گیرد، شامل نمای ساختمان، فضای سبز و درختان باغ، استخر، آب‌نما، برکه، آلاچیق و سایبان، زیر درختان و سطح زمین است.

تخفیف رمضان بروکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *