روشنایی

لامپ زنون چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

لامپ زنون یکی از انواع «لامپ تخلیه الکتریکی» یا HID (High-intensity discharge) است و درخششی خیره‌کننده و سفیدرنگ دارد که بسیار منحصربه‌فرد است. لامپ زنون درخشش خاصی دارد که کاربردهای مهمی به آن می‌دهد. دلیل نام‌گذاری این لامپ کاملاً مشخص است و به عامل اصلی روشن شدن لامپ یعنی گاز نجیب زنون برمی‌گردد. نوری که از لامپ زنون تابش می‌شود، حاصل تخلیه الکتریکی در بستر زنونِ یونیزه شده است. جالب است بدانید رنگ نور لامپ زنون به دمای الکترودها بستگی دارد و رنگ‌های متنوعی را شامل می‌شود. در این مطلب از مجله بروکس به تاریخچه، کاربرد، اجزا و طرز کار لامپ زنون می‌پردازیم و در پایان به مزایا و معایب آن اشاره می‌کنیم.

تاریخچه لامپ زنون

تاریخچه لامپ زنون

لامپ زنون نخستین‌بار توسط شرکت آلمانی اُسرام Osram (یک شرکت آلمانی چندملیتی تولیدکننده وسایل روشنایی) برای جایگزینی لامپ‌های قوسی کربنی در پروژکتورهای سینما گسترش پیدا کرد. مزایای شگفت‌انگیز لامپ زنون مانند سوسوزدن (لرزش نور) کمتر و الکترودهای مصرف‌نشدنی باعث شد تا فیلم‌های طولانی‌تر بتوانند بدون وقفه در سینماها پخش شوند. اُسرام نقش مهمی در دستاوردها و تحقیقات درباره تخلیه الکتریکی زنون داشت. لامپ‌‌های زنون در نهایت به شکل لامپ‌های قوسی کوتاه تکامل یافتند که با جریان برق مستقیم (DC) کار می‌کردند و الکترودها و حباب در آنها شکل هندسی خاصی داشت. در کنار خواندن این مطلب، مقاله تاریخچه لامپ، می‌تواند مفید باشد.

کاربردهای لامپ زنون

کاربردهای لامپ زنون

نور ممتدی که از زنون ساطع می‌شود، از نظر طیفی مشابه نور روز است. امروزه تقریباً در تمام پروژکتورهای پخش فیلم این نوع لامپ به‌کار برده می‌شود. اندازه بسیار کوچک لامپ باعث می‌شود بتوان آن را با وضوح مناسبی متمرکز کرد. این ویژگی باعث می‌شود اندازه‌های کوچک‌تر لامپ در فیزیک نور و برای نوردهی در میکروسکوپ‌ها و ابزارهای دیگر مانند فلاش دوربین‌های عکاسی استفاده شوند، گرچه امروزه در حال جایگزینی با تکنولوژی‌های جدیدتری مانند دیودهای لیزری هستند. درخشش زیاد و رنگ خاص آنها باعث می‌شود این لامپ‌ها به طور عمده در خودروها کاربرد داشته باشند.

ساختار لامپ زنون

ساختار لامپ زنون

لامپ زنون مانند ساختار لامپ‌های دیگر دارای اجزای مختلف است؛ از جمله:

 • محفظه یا حباب کاملاً نفوذناپذیر
 • گاز نئون برای روشن شدن لامپ
 • اتصالات هدایت‌کننده جریان برق
 • الکترودهای آند و کاتد
 • پایه برای اتصال و نگهداری فیزیکی لامپ

لازم به ذکر است که لامپ‌های زنون به دلیل تولید پرتوهای فرابنفش قوی که تولید می‌کنند می‌توانند باعث تولید اوزون (O3) شوند. ازاین‌رو لوازمی که از لامپ زنون به عنوان منبع نوری استفاده می‌کنند، باید حفاظت فرابنفش داشته باشند و از تولید اوزون جلوگیری کنند.

خواندن مطلب نور فرابنفش چیست؟ می‌تواند شما را با نور فرابنفش، اثرات و کاربردهای آن بیشتر آشنا کند.

تخلیه الکتریکی

تخلیه الکتریکی

 

لازم است برای درک عملکرد لامپ زنون با مفهوم تخلیه الکتریکی، یا همان چگونگی پیش‌آمدن رعدوبرق و آذرخش که در ادامه توضیح داده شده، آشنا باشید.

تخلیه الکتریکی زمانی اتفاق می‌افتد که ابرها در اثر برخورد با کوه‌ها و درخت‌ها یا حتی با یکدیگر تحت‌تأثیر نیروی اصطکاک قرار می‌گیرند و دارای بار الکتریکی می‌شوند. زمانی که این بار الکتریکی زیاد می‌شود و به‌اصطلاح علمی، اختلاف پتانسیل الکتریکی افزایش می‌یابد، الکترون‌ها از یک جسم به جسم دیگر شارش پیدا می‌کنند. مثلاً الکترون‌ها بین دو ابر (رعدوبرق) یا بین یک ابر و زمین (آذرخش) جریان می‌یابند. جریان الکترون‌ها انرژی زیادی را به شکل نور و صدا آزاد می‌کند.

لامپ زنون چطور کار می‌کند؟

لامپ زنون چطور کار می‌کند؟

عملکرد لامپ زنون هم دقیقاً مشابه شکل‌گیری رعدوبرق و آذرخش است. این لامپ دارای یک آند (قطب مثبت) و یک کاتد (قطب منفی) است که به میدان الکتریکی متصل می‌شوند. آند و کاتد در نزدیکی هم قرار دارند و در محفظه با گاز نئون در تماس هستند. اتصال آند و کاتد به جریان برق باعث می‌شود که بار الکتریکی بسیار زیاد و البته ناهمنام پیدا کنند و اختلاف پتانسیل آنها نسبت به هم بسیار زیاد شود. اختلاف پتانسیل الکتریکی باعث شارش الکترون‌های گاز زنون و جداشدن آنها از اتم‌های گازی شده و به‌این‌ترتیب زنون یونیزه می‌شود و شروع به درخشش می‌کند. ایجاد این درخشش به معنی روشن شدن لامپ زنون است.

مزایا و معایب لامپ‌های زنون

مزایا و معایب لامپ‌های زنون

لامپ‌های زنون هم مانند هر وسیله دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارند.

مزایا زنون

 • دمای رنگ لامپ‌های زنون گستره وسیعی دارد.
 • لامپ زنون در دمای رنگ ۶۰۰۰k، رنگی شبیه نور خورشید اما با رنگ آبی بیشتر تولید می‌کند. رنگ تولید شده از این لامپ باعث بهتر شدن علائم و نشانه‌ها مانند علائم راهنمایی و رانندگی می‌شود.
 • لامپ‌های زنون بسیار پرنور هستند و بازدهی آنها حدود ۷۰ درصد بیشتر از لامپ‌های هالوژن است.
 • اقتصادی و کم‌مصرف هستند.
 • طول عمر زیادی دارند. اگر در خودرو استفاده شوند، به‌اندازه خود خودرو عمر می‌کنند.

معایب زنون

 • گران‌قیمت هستند.
 • تابش شدید نور ممکن است برای سایر رانندگان دردسرساز باشد.

کلام آخر

لامپ زنون یکی از منحصربه‌فردترین انواع لامپ است که مزایای بسیار ویژه‌ای دارد. در این مطلب با هرآنچه که لازم است درمورد این لامپ‌ها بدانید از جمله ساختار، طرز کار و مزایا و معایب آن آشنا شدید و دلیل محبوبیت آنها را دانستید.

سؤالات متداول:

لامپ زنون چیست؟

لامپ زنون نوعی لامپ تخلیه الکتریکی است. تخلیه در محفظه محتوی گاز زنون انجام می‌شود و به همین دلیل است که این لامپ را لامپ زنون نامیده‌اند.

لامپ زنون چگونه روشن می‌شود؟

بین الکترودهای آند و کاتد در لامپ زنون با برقراری جریان برق، تخلیه الکتریکی صورت می‌گیرد در نتیجه اتم‌های زنون یونیزه شده و شروع به درخشش می‌کنند. به‌این‌ترتیب لامپ روشن می‌شود.

کاربرد لامپ‌های زنون چیست؟

لامپ‌های زنون نوردهی زیادی دارند و به همین دلیل در خودروها، فلاش دوربین‌های عکاسی، منبع نور میکروسکوپ‌ها و … استفاده می‌شوند.

لامپ زنون چه مزایایی دارد؟

لامپ‌های زنون پرنور و پربازده هستند و طول عمر بالایی دارند.

لامپ زنون چه معایبی دارد؟

نور زیاد لامپ‌های زنون ممکن است چشم رانندگان دیگر را اذیت کند. همچنین این لامپ‌ها گران‌قیمت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *