روشنایی

چرا لامپ اختراع شد؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

نور یکی از نیازهای اصلی بشر در طول تاریخ بوده است. اگر سفری در دل تاریخ داشته باشیم، خواهیم دید که انسان‌های غارنشین نیز برای در امان‌ماندن از خطرات مختلف تلاش می‌کردند که فقط روز از غار خود خارج شده و شب‌های تاریک را در غار بمانند. این فرایند با اختراع آتش متحول شد و مردم به‌واسطه نور و گرما انس زیادی با آتش گرفتند. نیاز به حضور نور در فضا باعث شد تا بشر در طول تاریخ همواره تلاش کند تا روشنایی را دائمی کرده و به روشنایی خورشید اکتفا نکند. در این مقاله از مجله بروکس قصد داریم تا با دلایل اختراع لامپ آشنا شده و به سوال چرا لامپ اختراع شد؟ پاسخ دهیم.

برق چیست؟

برق چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم به سراغ پاسخ چرایی اختراع برق برویم بهتر است بیشتر در مورد برق و تاریخچه لامپ بدانیم. جریان الکتریسیته منبع اصلی روشنایی برای بشر امروزی است. البته می‌دانیم که برق به طور طبیعی در طبیعت وجود داشته و نمود اصلی آن رعدوبرق است. برای اینکه بتوانیم با چیستی برق آشنا شویم باید روی اتم تمرکز کنیم. می‌دانیم که تمام عناصر هستی از اتم تشکیل شده‌اند؛ از طرفی هر اتم از ذرات مختلفی شکل‌گرفته است. ذرات اتم پس از اتصال به هم، مولکول را تشکیل داده و ترکیب مولکول‌ها باعث ایجاد عناصر می‌شود.

برای درک درست چیستی برق باید وارد اتم‌ها شویم. اتم‌ها از سه ذره اصلی هسته، پروتون و الکترون تشکیل شده است. پروتون و الکترون در یک مدار دور هسته در حال چرخش هستند. نکته مهم در خصوص اتم که به برق هم مربوط می‌شود، این است که تنها هسته و پروتون تعلق صددرصدی به اتم داشته و الکترون‌ها می‌توانند از اتمی به اتم دیگر بروند. در واقع همین حرکت الکترون‌ها بین اتم‌های مختلف را جریان بار الکتریکی یا برق می‌گوییم. البته در تعریف بالا تلاش کردیم تا با ساده‌ترین کلمات تعریف جامعی از جریان الکتریکی ارائه دهیم. قطعاً برای درک بهتر این انرژی باید مطالعات بیشتر و دقیق‌تری روی این مسئله انجام دهید.

می‌دانیم که در حال حاضر برای تولید برق در کشور از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌شود. مصرف این سوخت‌ها باعث آلودگی محیط‌زیست شده و زندگی انسان‌ها و جانوران را به‌خطر خواهد انداخت. با مطالعه مقاله ترویج فرهنگ درست مصرف برق می‌توان در راستای حفظ محیط‌زیست قدم‌های مفیدی برداشت.

برق چگونه اختراع شد؟

برق چگونه اختراع شد؟

همان‌طور که گفته شد برق به‌صورت طبیعی در طبیعت وجود داشته و کسی نمی‌تواند ادعا کند که مخترع برق کیست. در نتیجه باید به سراغ افرادی برویم که توانسته‌اند جریان الکتریکی را کشف کرده و آن را در خدمت بشر درآورند. دانشمندان زیادی در طول تاریخ روی جریان الکتریکی تمرکز و تحقیق کرده‌اند که ممکن است نام آنها در طول زمان از بین رفته باشد.

اصلی‌ترین دانشمندانی که نام آنها در زمینه استفاده از برق برای روشنایی همچنان ماندگار است، نیکولا تسلا و توماس ادیسون هستند. این دو نفر با تلاش‌های شبانه‌روزی توانسته‌اند قسمتی از بار سنگین رام کردن جریان الکتریکی را به دوش کشیده و آن را در خدمت بشر دربیاورند.

اولین لامپ الکتریکی چگونه ساخته شد؟

اولین لامپ الکتریکی چگونه ساخته شد؟

لامپ چگونه اختراع شد؟ تلاش‌های هم‌زمان نیکولا تسلا و توماس ادیسون باعث شده تا نتوان گفت دقیقاً چه کسی لامپ را برای اولین‌بار اختراع کرد. تصور عمومی مردم بر این است که لامپ توسط توماس ادیسون اختراع شده است، اما اصل ماجرا چیست؟ نیکولا تسلا سه سال زودتر از ادیسون توانسته بود از رشته‌های ذغالی برای روشن‌کردن لامپ استفاده کند، اما نکته اینجاست که تسلا نتوانسته بود راهی پیدا کند تا از این رشته ذغال استفاده طولانی‌مدت داشته باشد. به همین دلیل لامپ اختراع شده توسط تسلا خیلی زود می‌سوخت. از طرف دیگر توماس ادیسون درصدد بود تا راهی پیدا کند تا لامپ اختراع شده توسط تسلا را بهبود ببخشد. او برای این کار از حباب‌هایی استفاده کرد که ایده آن هنوز هم ‌روی لامپ‌های رشته‌ای اجرا می‌شود.

به‌هرحال در سال ۱۸۷۹، ادیسون توانست با تغییراتی در ساختار لامپ تسلا، برای 13 ساعت آن را روشن نگه دارد. از طرفی با توجه ‌به شهرت ادیسون و در اختیار داشتن رسانه‌ها، او توانست این اختراع را به نام خود ثبت کرده و نام خود را در تاریخ جاودانه کند. البته تسلا شکایتی را در دادگاه علیه ادیسون انجام داد و فارغ از رأی نهایی دادگاه که به نفع تسلا بود، هیچ‌وقت نتوانست نام خود را به‌عنوان اولین مخترع لامپ تثبیت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سیر زمانی تکامل لامپ‌ها می‌توانید مقاله تاریخچه ساخت لامپ را در مجله بروکس مطالعه کنید.

چرا لامپ تبدیل به نیازهای زندگی شده است؟

چرا لامپ تبدیل به نیازهای زندگی شده است؟

پاسخ این سوال در نیاز ذاتی انسان به نور و روشنایی است. شاید دلیل این نکته به تاریخ بشر و نیاز او به نور در شب‌ها بوده باشد. برای انسان نخستین، شب‌های تاریک در دل خود خطرات زیادی را داشته و او می‌توانست با استفاده از نور، از وجود آنها باخبر شود. برخی از ویژگی‌ها و عادات بشر امروزی از انسان نخستین به‌جای ‌مانده و نیاز به نور نیز یکی از همان نیازها است.

کلام آخر

در این مقاله از بروکس به سوال چرا لامپ اختراع شد پاسخ دادیم. بشر در طول تاریخ همواره نیازمند نور و روشنایی بوده و این نیاز باعث شده تا در طول تاریخ دست به ابداعات و اختراعات متنوعی بزند. یکی از این اختراعات که زندگی انسان را متحول کرد، اختراع لامپ بود. انسان با اختراع لامپ، نیاز خود به نور را به‌طور صددرصدی برطرف کرده و توانسته شب‌های تاریک را نیز مثل ظهر تابستان گرم و نورانی کند.

سؤالات متداول:

ساختار اتم به چه صورت است؟

اتم‌ها از سه ذره اصلی هسته، پروتون و الکترون تشکیل شده است. پروتون و الکترون در یک مدار دور هسته در حال چرخش هستند.

مخترع لامپ کیست؟

لامپ رشته‌ای را توماس ادیسون در سال ۱۸۷۹ اختراع کرده است.

دلیل اختراع لامپ چیست؟

نیاز بشر به نور و روشنایی اصلی‌ترین اختراع لامپ است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *