روشنایی

چگونه لامپ رنگی درست کنیم؟

زمان مطالعه: 10 دقیقه

تغییر و تحول سریع در دنیای امروز ذائقه‌ی مردم را در طراحی داخلی ساختمان و به‌روز‌سازی دکوراسیون منازل تغییر داده‌ است. از طرفی سازمان‌ جهانی محیط‌ زیست به‌طور جدی نگران افزایش مصرف‌گرایی و تاثیر مخرب آن بر کره زمین است. آیا تا‌به‌حال به اینکه چگونه لامپ رنگی درست کنیم؟ فکر کرده‌اید. خواندن این مقاله از مجله بروکس نحوه رنگ‌ کردن لامپ و استفاده بهینه از لامپ‌های سوخته در دکوراسیون منزل را به شما آموزش می‌دهد.

این روز‌ها همه درباره بازیافت و استفاده مجدد از چیز‌های قدیمی صحبت می‌کنند. اتاق خواب یا تراس خانه را در نظر بگیرید که با ریسه‌های لامپ‌های رنگ‌شده تزیین شده باشد. آیا این دکور، خستگی یک روز کاری را از تن شما بیرون نمی‌کند؟

ما مجبور به دور‌انداختن لامپ‌های سوخته نیستیم و می‌توانیم از آن‌ها در دکوراسیون خانه استفاده‌های بهتری کنیم. تفکیک ضایعات لامپ به دلیل مواد شیمیایی و شیشه کار دشواری است و تاثیر بدی بر محیط‌ زیست دارند. استفاده از لامپ رنگی در طراحی داخلی منازل ایده جالبی برای زیبا‌سازی محیط اطراف و کمک به محیط‌ زیست است.

در ادامه به شما پیشنهاد می‎کنیم که سری به مقاله بوی سوختگی لامپ کم مصرف بزنید و عوامل موثر در بوی سوختگی لامپ را بشناسید و این مشکل را رفع کنید.

نحوه رنگ کردن لامپ در خانه

نحوه رنگ کردن لامپ در خانه

فروشگاه‌های تجهیزات الکتریکی و دکوراسیون داخلی انواع لامپ‌های رنگی را برای فروش دارند، اما آیا یاد‌گیری روش رنگ کردن لامپ در خانه برای شما جالب نیست؟ معمولا رنگ ‌کردن لامپ کاری سخت و نیاز به توانایی بالا به‌نظر می‌رسد، اما سخت در اشتباهید. تغییر دکور اتاق خواب خود با لامپ‌های رنگی کاری آسان و لذت‌بخش است.

یک لامپ شفاف ۴۰ واتی یا کمتر، مقداری رنگ مخصوص شیشه و مقاوم به حرارت و میزانی خلاقیت، تنها مواردی هستند که شما به آن نیاز دارید. استفاده مجدد از لامپ‌های قدیمی را فراموش نکنید. بازیافت لامپ‌های قدیمی نه تنها فضای خانه را رویایی‌تر می‌کند، بلکه کمک بزرگی در جهت کاهش مصرف‌گرایی هستند. در زیر مراحل نحوه رنگ کردن لامپ در خانه را باهم ببینیم.

مراحل کار

 1. یک لامپ شفاف ۴۰ واتی یا کمتر انتخاب کنید. فقط مطمئن شوید رنگ انتخابی شما در برابر حرارت لامپ مقاوم است. هرچند محدودیتی در انتخاب لامپ مات وجود ندارد، اما لامپ‌های شفاف نور را بهتر عبور می‌دهند.
 2. رنگ مخصوص مناسب شیشه و مقاوم به حرارت خریداری کنید. رنگ مناسب شیشه را از رنگ‌فروشی‌ها بخواهید و از استفاده‌ی رنگ معمولی اکریلیک یا رنگ روغنی بر لامپ جدا خودداری کنید. این رنگ‌ها باعث انفجار لامپ روشن می‌شوند.
 3. لامپ‌های خود را با الکل تمیز کنید. سطح تمیز و بدون گرد‌و‌غبار، رنگ را به‌خوبی به لامپ می‌چسباند. با استفاده از یک گلوله پنبه‌ی آغشته به الکل آن را تمیز کنید. در صورت عدم دسترسی به الکل، آن را با آب و صابون بشویید. خشک کردن با حوله یا قرار‌دادن در معرض هوا فراموش نشود.
 4. لامپ را به جایی بچسبانید. استفاده از مقداری کمی چسب آبی از غلتیدن آن موقع رنگ‌آمیزی جلوگیری می‌کند. اگر به چسب آبی دسترسی ندارید، قرار‌دادن بر خاک رس خشک شده نیز ایده کاربردی و خوبی است.
بسیار عالی پیش رفتید
 1. با برس‌های کوچک رنگ‌آمیزی کنید. ابتدا یک لایه رنگ بمالید و شکل آن را بررسی کنید. کشیدن طرح‌های خاص بر لامپ آن را برای دکوراسیون جشن‌های شما جذاب‌تر می‌کند. مثلا طرح کدو‌تنبل یا ارواح برای جشن هالووین یا لامپ‌های قرمز و روشن با دانه‌های برف برای تعطیلات کریسمس ایده خوبی است.
 2. رنگ را به مدت یک ساعت در معرض هوا قرار دهید. این کار به خشک‌ شدن رنگ و ایجاد یک لایه با‌دوام کمک می‌کند. قبل از خشک شدن، از دست زدن به آن خودداری کنید چرا که ممکن است زحمت خود را هدر بدهید.
 3. لایه‌های بیشتری برای رسیدن به رنگ دلخواه رنگ‌آمیزی کنید. برخی از رنگ‌های شیشه نیاز به چند لایه استفاده دارند تا جلوه مورد نظر ما را ایجاد کنند. اجازه دهید هر لایه قبل از رنگ‌آمیزی لایه‌ی جدید کاملا خشک شود.
 4. لامپ رنگی خود را در صورت نیاز در فر حرارت دهید. برخی از رنگ‌های مناسب شیشه و رنگ‌هایی که برای سرامیک کاربرد دارند، نیاز به پخت حرارتی دارند. دستورالعمل روی بسته‌بندی رنگ را برای یادگیری میزان حرارت در کوره با دقت بخوانید.

نکات مهم برای کار با فر

حال که با مراحل درست کردن لامپ رنگی آشنا شدید، باید به نکات مهم خشک کردن در فر یا کوره دقت کنید:

 • حتما مواد غذایی را از فر خارج کنید.
 • لامپ رنگی را روی ظرف مخصوص فر قرار دهید.
 • لامپ‌های حرارت دیده را تا زمان سرد شدن از فر خارج نکنید.

آشنایی با مراحل رنگ کردن لامپ در خانه خلاقیت افراد را برای اجرای ایده‌های جالب شکوفا می‌کند. خواندن مقاله انواع لامپ های تزیینی در مجله بروکس به شما ایده‌های خلاقانه‌تری برای تزیین دکور اتاق یا تراس می‌دهد.

انتخاب رنگ نسوز برای لامپ

انتخاب رنگ نسوز برای لامپ

انتخاب یک رنگ مقاوم به حرارت و نسوز قدم اول در رنگ‌آمیزی لامپ است. رنگ‌های اکریلیک معمولی در برابر حرارت مقاوم نیستند و رنگ انتخابی باید توان تحمل حرارت فر را داشته باشد. معمولا در بخشی از قوطی رنگ توضیحاتی برای نسوز بودن یا نبودن نوشته شده است. توجه به این نکات انتخاب رنگ نسوز برای لامپ را آسان کرده است.

مراجعه به مقاله انتخاب لامپ LED به شما کمک می‌کند تا با کارایی این لامپ آشنا شوید و راحت‌تر لامپی را که در نظر دارید، تهیه کنید.

روش نقاشی روی لامپ

روش نقاشی روی لامپ

هنر ویترای تحولی عظیم در نقاشی بر شیشه و لامپ ایجاد کرده است. شیشه‌های ساده‌ی ترشی و مربا نیز با استفاده از این هنر به گلدانی ارزشمند تبدیل می‌شوند. یادگیری هنر ویترای به خلاقیت شما برای نقاشی لامپ پر‌و‌بال بیشتری می‌دهد.

اگر در نقاشی با دست مهارت ندارید، از شابلون‌های کوچک برای طراحی الگو بر لامپ استفاده کنید. کار نقاشی را آرام و با بخش‌های کوچک شروع کنید. این کار علاوه بر افزایش ظرافت طرح، به خشک شدن سریع رنگ در معرض هوا کمک می‌کند.

لامپ شیشه‌ای بسیار حساس است، بنابراین در مراحل نقاشی روی لامپ به آرامی آن را لمس کنید. برس رنگ را آرام روی لامپ بکشید تا از خرد شدن آن در دستان خود جلوگیری کنید. آشنایی با انواع لامپ‌های کم‌مصرف در مجله بروکس به شما در انتخاب یک لامپ کم‌مصرف برای رنگ‌آمیزی کمک می‌کند.

نکات مثبت رنگ کردن لامپ در خانه

نکات مثبت رنگ کردن لامپ در خانه

لامپ‌ها یکی از منابع روشنایی پر کاربرد در سراسر جهان هستند. لامپ‌ها برای تزیین مکان‌ها و جلب نظر افراد به آن‌ها کاربرد وسیعی دارند. روش درست کردن لامپ رنگی را یاد گرفتیم، اما آیا رنگ کردن لامپ در خانه نسبت به خرید آن ارزش دارد؟

 • رنگ‌آمیزی به افراد اجازه ایجاد خلاقیت در ترکیب و انتخاب رنگ را می‌دهد.
 • نقاشی‌های ساده مورد علاقه را با استفاده از شابلون می‌توان روی لامپ کشید.
 • ایجاد طرح‌های منحصر‌به‌فرد خلاقیت افراد را همیشه روی لامپ باقی می‌گذارد؛ درست مثل یک اثر انگشت.

پشت هر لامپ رنگ‌آمیزی شده قصه‌ای از خلاقیت خالق آن است. این یک اثر هنری است که تاثیر متفاوتی از انواع لامپ صنعتی بر روی فرد می‌گذارد. مطالعه مقاله اصول نورپردازی اتاق خواب به شما کمک می‌کند اتاق خود را با رعایت اصول بیشتری نورپردازی کنید.

کلام آخر

آویختن لامپ‌های رنگی در باغ و سالن میهمانی، فضای خاص و رمانتیکی به جشن و حال‌و‌هوای آن می‌دهد. خرید لوازم ساده و کمی خلاقیت به ساخت لامپ‌های زینتی کم‌هزینه و زیبا کمک می‌کند. میهمانی بعدی خود را با لامپ‌های رنگی قشنگ‌تر کنید یا با نقاشی بر روی آن‌ها به میهمانان خود هدیه دهید. نحوه رنگ کردن لامپ در خانه و روش نقاشی روی لامپ، در روز‌های بی‌حوصلگی باعث ایجاد سرگرمی و بروز خلاقیت شما می‌شود.

سوالات متداول:

روش ساخت لامپ رنگی چگونه است؟

خرید یک لامپ ۴۰ واتی یا کمتر و یک رنگ مقاوم به حرارت، اصول اولیه ساخت لامپ رنگی است لامپ را با پنبه آغشته به الکل تمیز کرده و بعد از رنگ‌آمیزی به آن فرصت خشک شدن بدهید.

رنگ مناسب ساخت لامپ رنگی چیست؟

رنگ‌های اکریلیک معمولی توان تحمل حرارت را ندارند و با استفاده از آن‌ها لامپ می‌ترکد. استفاده از رنگ‌های نسوز و مقاوم به درجه حرارت لامپ و فر مناسب است.

آیا ساخت لامپ رنگی آسان است؟

بله، ساخت لامپ رنگی نیاز به وسیله و هزینه زیادی ندارد. همچنین علاوه بر ایجاد حس خوب در سازنده باعث ایجاد خلاقیت ذهنی او می‌شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *