علم و فناوری

چرا نور از دیوار رد نمی شود؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

نور یکی از عجایب این دنیاست که اگر بارها هم درباره آن صحبت شود، همچنان جذابیت و رمز و رازهایی دارد که بسیار جالب است. بدون شک تصور زندگی بدون وجود نور و در تاریکی بسیار سخت و حتی غیرممکن است. این را می‌توان زمانی به‌درستی فهمید که برای چند ساعتی در تاریکی قرار می‌گیریم و انجام کارها برایمان سخت می‌شود.

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که نور چطور از اجسام عبور می‌کند؟ یا تابه‌حال دقت کرده‌اید که وقتی پشت بعضی از اشیا قرار می‌گیرید، نور به شما برخورد نمی‌کند؟

نکته مهمی که درباره نور وجود دارد، این است که از برخی اشیا عبور می‌کند و از برخی اشیا رد نمی‌شود. به‌همین‌دلیل سوال بسیاری از افراد درباره عبور نور، این است که  چرا نور از دیوار رد نمی شود و چه دلیلی پشت آن قرار دارد؟

در این مقاله قصد داریم پاسخ این پرسش را به شما بدهیم که چرا نور از دیوار عبور نمی‌کند. اگر دوست دارید درباره این موضوع بیشتر بدانید و با دلایل این اتفاق آشنا شوید، همراه ما باشید.

نور چیست؟

نور چیست؟

قطعا همه شما یک تصور کلی از نور دارید و تعریف عمومی آن را می‌دانید. اما، نور چیزی فراتر از این تصور و تعریف کلی است. برای آنکه نور از خورشید به زمین برسد، باید فاصله‌ای را به‌اندازه 149 میلیون کیلومتر و سرعت 300 هزار کیلومتر در ثانیه طی کند.

ما در زندگی و جهان خود، دو نوع نور طبیعی و نور مصنوعی داریم که هر یک ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد خودشان را دارند و کاربردهای متفاوتی را شامل می‌شوند.

به‌طورکلی، وجود نور در زندگی برای ما مهم است و می‌تواند انجام کارها را برایمان آسان‌تر کند.

نور از چه اجزایی تشکیل شده است؟

نور از چه اجزایی تشکیل شده است؟

همه ما تجربه مشترکی از برخورد با نور داریم و تقریبا همیشه آن را به صورت بی‌رنگ یا در نهایت زرد دیده‌ایم. اما، تجربه تماشای رنگین‌کمان نشان می‌دهد که نور، از طیف‌های رنگی گوناگون و طول موج‌های متفاوت ایجاد می‌شود.

بنابراین اگر نور را تجزیه کنید، می‌توانید تنوعی از نورهای رنگی‌ را هم در آن ببینید که هر یک با طول موج مشخصی نمایان می‌شوند.

با خواندن مقاله چگونه نور را تجزیه کنیم، درباره رنگ‌های گوناگون نور بیشتر بدانید.

نورهای مرئی که ما می‌توانیم ببینیم، تنها بخشی از حجم تابش گسترده‌ای است که به زمین می‌رسد و بخشی از تابش نیز وجود دارد که با چشم عادی دیده نمی‌شود و این اتفاق به دلیل وجود طول موج خاص آن است؛ مانند اشعه نور فرابنفش یا فروسرخ و … . برخی از نورها قابلیت عبور از اجسام را دارند و برخی دیگر این قابلیت را ندارند. به‌همین‌دلیل گاهی می‌بینیم که نور از دیوار رد نمی‌‌شود و بخشی از فضایی که در پشت دیوار وجود دارد، همچنان تاریک است.

علت عدم عبور نور از دیوار

علت عدم عبور نور از دیوار

درون نور ذراتی به نام فوتون وجود دارد. هر یک از این ذرات انرژی خاص خودشان را دارند و با تابش به اجسام، بخشی از انرژی را به آن‌ها منتقل می‌کنند. زمانی که طول موج تابشی به یک جسم به‌اندازه‌ای باشد که توسط اجسام جذب شود، نور از آن‌ها عبور نمی‌کند. بنابراین باید گفت زمانی که نور به دیوار برخورد می‌کند، توسط اتم‌های دیوار جذب شده و توان عبور از آن را ندارد. به همین دلیل نور از دیوار رد نمی‌شود!

کلام آخر

نور، پدیده عجیب و بسیار پیچیده‌ای است که همچنان رمز‌ و رازهای زیادی درباره آن وجود دارد. بنابراین هر چه بیشتر درباره این پدیده جذاب و عجیب بدانید، بیشتر در حیرت فرو می‌روید. در این مقاله تلاش کردیم به شکل بسیار ساده درباره علت عدم عبور نور از دیوار صحبت کنیم. امیدواریم از آن لذت برده باشید.

سوالات متداول:

نور چه رنگی است؟

ما نور را به صورت بی‌رنگ یا در نهایت، زرد می‌بینیم، اما باید بدانید که اگر نور را تجزیه کنید، آن را به رنگ‌های مختلفی می‌بینید که هر یک طول موج مخصوص به خودشان را دارند.

آیا نورهای نامرئی وجود دارند؟

بله، نورهای نامرئی، نورهایی هستند که به دلیل طول موج خاص خود با چشم معمولی دیده نمی‌شوند؛ مانند اشعه فرابنفش یا فروسرخ.

چرا نور از دیوار عبور نمی‌کند؟

زمانی که نور به دیوار می‌تابد، اتم‌های موجود در دیوار انرژی آن را به خود جذب می‌کنند و اجازه عبور را به آن‌ها نمی‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *