روشنایی

چرا لامپ زود می‌سوزد؟

زمان مطالعه: 11 دقیقه

چرا لامپ زود می‌سوزد؟ یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام خرید انواع لامپ در چک لیست ویژگی‌های هر خریدار وجود دارد، دوام و طول عمر آن است. لامپ‌های استفاده شده در محیط زندگی با توجه به انتظار ما باید مدتی نسبتا طولانی عمر کنند. اگرچه لامپ‌ها هم مانند همه لوازم خریداری شده و به‌ویژه ابزارهای روشنایی دیگر طول عمر مشخصی دارند اما گاهی خاموشی آن‌ها خیلی زودتر از زمان موردانتظار ما اتفاق می‌افتد. در این شرایط اغلب تصور می‌کنیم که جنس لامپی که خریدیم مناسب نبوده و هزینه اضافی برای جنسی بی‌کیفیت پرداخته‌ایم.

اگرچه ممکن است این فرضیه در بسیاری از موارد درست باشد اما همیشه این‌گونه نیست. علت سوختن لامپ می‌تواند وابسته به ده‌ها دلیل دیگر باشد. این دلایل همان استانداردهایی هستند که باید برای نگهداری مناسب از لامپ، آن‌ها را رعایت کنیم. اگر این دلایل و استانداردها را نمی‌شناسید، این مقاله از مجله بروکس را از دست ندهید. در ادامه به شما خواهیم گفت که رایج‌ترین دلایل سوختن لامپ چیست و از چه راه‌هایی می‌توانید به افزایش طول عمر لامپ کمک کنید.

عدم رعایت ولتاژ استاندارد برق خانگی؛ اصلی‌ترین دلیل خاموشی لامپ

چرا لامپ زود می‌سوزد؟

نوسان برق یکی از رایج‌ترین مشکلات برقی است که بارها در خانه یا محیط کار آن را دیده‌اید. پرش‌های ناگهانی برق و ایجاد قطع و وصلی ممکن است حاصل عدم رعایت استانداردهای سیم‌کشی باشد. برای مثال در ایران متوسط ولتاژ مجاز خانگی عددی معادل ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است. این میانگین با توجه به شرایط زندگی و میزان مصرف برق متوسط طراحی شده و می‌توان آن را استانداردترین حالت برای خانه دانست.

نوسان این ولتاژ تا حدود ۵ درصد مشکلی برای جریان برق ایجاد نمی‌کند اما هرچه جریان الکتریکی با نوسان بیشتری همراه باشد، امکان آسیب رسیدن به لامپ و سایر لوازم برقی در خانه و محیط کار وجود خواهد داشت.

رایج‌ترین دلیل سوختن لامپ، عدم رعایت این استاندارد است. در حقیقت با هر نوسان و پرش برق، ممکن است شوکی الکتریکی در مدارهای لامپ ایجاد شود. این شوک الکتریکی و خاموش و روشن شدن ناگهانی و لحظه‌ای می‌تواند باعث ایجاد اختلال در روند عبور جریان الکتریکی شود. تکرار این اتفاق باعث می‌شود که لامپ زودتر از زمان انتظار بسوزد.

چگونه مشکل نوسان برق را حل کنیم؟

گاهی زیرساخت‌های برقی یک منطقه دچار مشکل هستند. به همین دلیل مشکل نوسان برق به دست شما و  تنها با چاره‌اندیشی یک نفر قابل حل نیست. در این صورت باید به اداره برق منطقه مراجعه و شکایت خود را مطرح کنید.

بنابراین در گام اول باید باید مطمئن شوید که مشکل نوسان برق خانه مختص خانه شما است یا نه. درصورتی‌که آپارتمان یا محل زندگی شما دچار این اختلال بود، باید از یک تکنسین برق حرفه‌ای کمک بگیرید و سیم‌کشی‌های بنا را تقویت کنید.

یکی از ساده‌ترین راه‌های پیشگیری از سوختن لامپ این است که وقتی چند وسیله برقی پرمصرف به صورت هم‌زمان در حال فعالیت هستند، لامپ‌هایی با توان ضعیف‌تر را خاموش کنید تا در صورت ایجاد نوسان دچار سوختگی نشوند.

یکی از ساده‌ترین نشانه‌ها برای پیگیری مشکل برق این است که در طول زمان بررسی کنید که چرا لامپ چشمک می‌زند؟ حل این مسئله درکوتاه‌مدت می‌تواند باعث جلوگیری از سوختن لامپ باشد.

مشکلات سرپیچ لامپ؛ ساده‌ترین علت روشن نشدن لامپ

مشکلات سرپیچ لامپ

همیشه مشکل خاموش شدن لامپ به دلیل سوختن آن نیست. گاهی با بررسی‌های ساده متوجه می‌شوید که لامپ سالم است و مشکل دیگری برای روشن نشدن آن وجود دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای تعویض لامپ، همه جزییات را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع مشکلات سرپیچ لامپ می‌تواند دلایل خاموش شدن آن باشد.

چگونه بفهمیم سرپیچ خراب است؟

برای تست سرپیچ لامپ و اطمینان از سالم بودن آن باید ابتدا آن را از حباب لامپ جدا کنید. داخل فضای سرپیچ یک زبانه فلزی کوچک وجود دارد که رابطی برای انتقال جریان الکتریکی است و در روشن شدن لامپ بار اصلی را به دوش می‌کشد.

اگر این زبانه در جای نامناسبی قرار داشته باشد یا بر اثر فشار به سمت پایین کشیده شود، دیگر نمی‌تواند جریان برق را منتقل کند. نتیجه این فرآیند روشن نشدن لامپ است و در این صورت می‌توانید مطمئن شوید که لامپ نسوخته است. در این شرایط باید با کمک ابزار، زبانه را به حالت استاندارد برگردانید. با این حال پیشنهاد ما به شما تعویض سرپیچ است.

نگهداری نادرست؛ از دلایل کاهش عمر لامپ

نگهداری نادرست؛ از دلایل کاهش عمر لامپ

اغلب افراد هنگام خرید انواع لوازم برقی و دیگر لوازم مصرفی خانه زمان زیادی را صرف بررسی جوانب مختلف می‌کنند. با این حال خرید لامپ یکی از خریدهایی است که برای آن برنامه‌ریزی و بررسی چندانی انجام نمی‌شود. همین موضوع می‌تواند باعث انتخاب نامناسب یک محصول باشد.

برای مثال، دمای محیط می‌تواند به‌طور مستقیم بر طول عمر لامپ ال‌ای‌دی تاثیرگذار باشد. هرچه دمای محیط بالاتر باشد،‌ عملکرد لامپ ضعیف‌تر است و ممکن است زودتر بسوزد. میانگین دمای استاندارد لامپ‌ها اغلب توسط شرکت تولید کننده روی بسته درج شده است. با این حال با توجه به سطح بالای کیفیت و طول عمر بیشتر در هوای خنک، لامپ LED برای فضای داخلی مناسب‌تر است.

همچنین گاهی انتخاب نادرست لامپ در محیط بیرونی می‌تواند دردسرساز باشد. برای مثال بارندگی یا تغییرات دمایی در محیط باز، مهم‌ترین دلیل سوختن لامپ ال‌ای‌دی است، چراکه قرار ندادن محفظه مناسب برای لامپ می‌تواند باعث نفوذ آب یا گرد و غبار به فضای داخل لامپ شود و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند. بنابراین قبل از انتخاب بهترین لامپ برای فضاهای مختلف، باید با فروشندگان و متخصصان این حوزه مشورت کنید.

قطع و وصل کردن برق به صورت مداوم؛ سوختن لامپ خانه با سهل‌انگاری

با هربار روشن کردن لامپ، ‌الکتریسیته در ساختار داخلی، سیم‌ها و چیپ‌های به کار رفته در لامپ جریان پیدا می‌کند. این فرآیند به چشم شما مدت زمان کوتاهی طول می‌کشد و بسیار ساده است اما با هربار قطع و وصل کردن کلید برق، لامپ بخشی از عمر خود را سپری می‌کند.

روشن و خاموش کردن بیش از اندازه و با فواصل زمانی کوتاه می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل سوختن زودهنگام لامپ باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که توجه به تعداد و فاصله زمانی قطع و وصل کردن جریان برق را جدی بگیرید.

عدم وجود نظم در قطع و وصل جریان برق اصلی‌ترین علت سوختن لامپ کم مصرف در میان سایر دلایل است.

انتخاب لامپ بی‌کیفیت؛ خرید لامپ بدون درنظرگرفتن استانداردها

انتخاب لامپ بی‌کیفیت

اگرچه نحوه نگهداری و استفاده از لامپ می‌تواند به‌طور مستقیم بر طول عمر لامپ تاثیرگذار باشد اما در اغلب موارد، کیفیت نامرغوب جنس، مهم‌ترین دلیل سوختن لامپ در زمان کوتاه است. لامپ‌هایی با کیفیت ساخت پایین که محصول برندهای متفرقه هستند طول عمر استانداری ندارند. بنابراین ارزش هزینه‌ای که برای آن‌ها پرداخت می‌کنید، نخواهند داشت.

کیفیت مواد اولیه، کیفیت چیپ‌ها و فلزات به کار رفته در لامپ و کیفیت فرآیند مونتاژ‌ می‌تواند تضمین‌کننده سلامت و استاندارد بالای لامپ و جلوگیری از سوختن زودهنگام آن باشد. پیشنهاد ما به شما انتخاب محصولاتی است که گارانتی دارند.

خرید لامپ از فروشنده معتبر؛ به برندهای باسابقه اطمینان کنید

با بررسی دلایل سوختن لامپ می‌توان نتیجه گرفت که دقت در انتخاب جنس باکیفیت، شیوه‌های نگهداری صحیح و رفع مشکلات فنی در کنار هم، طول عمر لامپ را افزایش می‌دهد. بنابراین ممکن است علت سوختن لامپ، مجموعه‌ای از این عوامل باشند. با بررسی همه موارد گفته شده می‌توان بهترین راه‌حل برای پیشگیری از سوختن لامپ در زمان کوتاه درنظر گرفت.

همچنین فراموش نکنید که یک محصول حرفه‌ای و استاندارد، یک پشتوانه حرفه‌ای نیز دارد. بنابراین برای خرید لامپ و ابزارهای روشنایی با کیفیت بالا و طول عمر استاندارد دور برندهای متفرقه و فروشندگان ناشناس را خط بکشید و به حرفه‌ای‌ها اعتماد کنید.

بروکس درکنار شماست تا بهترین خرید خود را انجام دهید. ما در فروشگاه اینترنتی بروکس با تولید انواع لامپ، پنل و چراغ ال‌ای‌دی باکیفیت بالا، سال‌هاست که در کنار مشتریان خود هستیم و با برندهای جهانی رقابت می‌کنیم.

برای مشاهده همه محصولات می‌توانید به بخش فروشگاهی سایت مراجعه کنید. همچنین در صورتیکه برای انتخاب خود به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، با ما تماس بگیرید.

کلام آخر

همانطور که در مقاله چرا لامپ زود می‌سوزد؟ خواندید، دلایل متعددی برای سوختن لامپ وجود دارد که از جمله‌ی آن می‌توان به مشکلات نوسان برق، خراب بودن سرپیچ لامپ، سهل‌انگاری در نگهداری لامپ، خرید لامپ از فروشگاه‌های غیرمعتبر و انتخاب لامپ های بی‌کیفیت بدون در نظرگرفتن استاندارها اشاره کرد. قطعا شما می‌توانید با رعایت نکات ذکر شده، به طول عمر لامپ خود اضافه کنید.

سوالات متداول:

دلیل سوختن لامپ در زمان کم چیست؟

سوختن لامپ می‌تواند به دلیل مجموعه‌ای از عوامل و اختلالات رخ دهد اما مهم‌ترین دلایل آن نوسان برق، خرابی سرپیچ و جنس نامرغوب لامپ است.

چگونه از سوختن لامپ پیشگیری کنیم؟

مهم‌ترین نکته این است که قوانین نگهداری از لامپ را رعایت کنید. خاموش و روشن نکردن مداوم، استفاده از لامپ متناسب با فضا و غبارروبی می‌تواند در طول عمر لامپ موثر باشد.

کدام لامپ دیرتر می‌سوزد؟

بیش از آنکه نوع لامپ در طول عمر آن تاثیرگذار باشد، کیفیت مواد اولیه و سطح استاندارد آن اهمیت دارد. برای انتخاب لامپ‌هایی با طول عمر بالا باید به فروشندگان معتبر و برندهای آشنا مراجعه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *