روشنایی

لامپ زرد بهتر است یا سفید؟

زمان مطالعه: 12 دقیقه

همه ما برای فضای کار و زندگی خود به‌دنبال سبکی خاص از دکوراسیون داخلی هستیم؛ سبکی که هم با سلیقه بصری ما سازگاری بیشتری داشته باشد و هم به بهینه بودن فضا کمک کند.

به همین دلیل است که اهمیت نورپردازی در دکوراسیون در سال‌های اخیر بیشتر شده و تاثیرات نور بر نما و زیبایی فضا بیشتر از قبل اهمیت دارد. همین نقش مهم باعث شد که تولیدکنندگان تنوع محصولات خود را گسترش دهند. حالا دیگر انواع لامپ و ال‌ای‌دی با رنگ نورهای متفاوت و متناسب با سلیقه‌های مختلف را می‌توانید در بازار به سادگی پیدا کنید.

نور سفید و نور زرد، دو نمونه از رایج‌ترین و یا به عبارت بهتر اصلی‌ترین نورها برای دکوراسیون داخلی هستند. این دو نور دامنه رنگی و شدت نور مختلفی دارند. علاوه‌ بر تفاوت در رنگ و نور، بسیاری از افراد عقیده دارند که هرکدام از این نورها خطرات و تاثیرات جانبی بر فضا دارند. اگر شما هم این دغدغه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مطلب را از دست ندهید. در ادامه به شما خواهیم گفت که هر نور چه ویژگی‌های برجسته‌ای و چه معایبی دارد و در نتیجه لامپ زرد بهتر است یا سفید؟

انواع رنگ لامپ؛ آشنایی با لامپ‌هایی با نور استاندارد

انواع رنگ لامپ

نور سفید و نور زرد دو تعریف کلی از ویژگی‌های نوری در انواع لامپ است. کافی است کمی به این نورها دقت کنید تا متوجه شوید که هر رنگ می‌تواند تعداد زیادی از طیف رنگ‌ها را در برگیرد. به عبارت ساده‌تر نور سفید چند بازه رنگی با شدت و ضعف متفاوت دارد. با این حال به‌دلیل پس‌زمینه رنگی که در هر نور دیده می‌شود، به‌طور عمده آن‌ها را در یکی از دو دسته سفید یا زرد قرار می‌دهند.

برای انتخاب رنگ لامپ در محیط روتین زندگی خود (مانند اتاق نشیمن یا اتاق کار) باید لامپ‌هایی را انتخاب کنید که طیف رنگی میانه‌ای دارند. برای مثال، نور آبی ممکن است برای اتاق خواب یک انتخاب آرامش‌بخش و هوشمندانه باشد، اما در اتاق کار به ویژه در طولانی مدت، باعث ایجاد خستگی در چشمان شما می‌شود.

چه عاملی باعث تنوع در رنگ نور لامپ‌ها می‌شود؟

چه عاملی باعث تنوع در رنگ نور لامپ‌ها می‌شود؟

دمای رنگ یا درجه حرارت ایجاد شده که با واحد کلوین نشان داده می‌شود،‌ زمینه اصلی رنگ لامپ را مشخص می‌کند. هرچه دمای رنگ و درجه کلوین بیشتر باشد، نور ایجاد شده خنک‌تر است و رو به روشنایی و سفیدی بیشتری می‌رود. دلیل اصلی وجود طیف‌های مختلف رنگی نیز این است که هر لامپ با توجه به ساختار خود، میزان مشخصی از دما را پوشش می‌دهد.

با این ترفند می‌توان ده‌ها محصول متفاوت با نور سفید یا زرد به بازار عرضه کرد؛ محصولاتی که پس‌زمینه مشابه دارند، اما می‌توان از آن‌ها به عنوان لامپ‌هایی با نورهای متفاوت یاد کرد.

استفاده از نور سفید در خانه و دفترکار؛ بهترین نور برای مطالعه

استفاده از نور سفید در خانه و دفترکار

اگر نگاهی به محبوب‌ترین نورپردازی در معماری خانه یا محیط کار بیندازید، حتما ردپایی از لامپ سفید را در آن می‌بینید. نور سفید این روز به یکی از پایه‌های اصلی نورپردازی تبدیل شده است. همانطور که گفتیم نور سفید یک واحد مشخص از نور و رنگ نیست و ممکن است بازه‌های نوری بسیاری داشته باشد. بر همین اساس، نام‌هایی مانند نور سفید یخی و نور سفید مهتابی را در این طیف رنگی زیاد شنیده‌اید. این موارد چه تفاوتی با هم دارند؟

نور سفید مهتابی، طیفی از رنگ سفید است که در دسته نورهای خنثی قرار دارد. لامپ‌هایی با نور مهتابی و سفید، زمینه مشابه هم دارند و می‌توان آن‌ها را در گروه لامپ‌هایی با دمای پایین‌تر طبقه‌بندی کرد.

نور سفید یخی نیز یکی از محبوب‌ترین نورها به‌ویژه در دکوراسیون مدرن است. لامپ‌هایی با نور سفید یخی معمولا ترکیبی از نور سفید خنثی و نور زرد و گرم هستند، به همین دلیل باعث ایجاد تعادل در محیط می‌شوند. این ویژگی باعث شده تا نور سفید یخی را با عنوان نور طبیعی نیز بشناسند.

مزیت‌های استفاده از لامپ سفید در محیط خانه

درباره مزایا و معایب استفاده از لامپ سفید در محیط کار و خانه نظرات مختلفی ارائه شده است. شما به عنوان خریدار نهایی باید به‌درستی این نظرات را بدانید و قبل از انتخاب و خرید خود، با مزیت‌ها و معایب این نور در دکوراسیون آشنا شوید.

مهم‌ترین ویژگی‌هایی مثبت استفاده از لامپ‌هایی با نور سفید در خانه شامل موارد زیر هستند:

  • 1- لامپ سفید می‌تواند باعث ایجاد سروتونین در مغز شما شود. بنابراین در نور سفید تمرکز و هوشیاری شما بالاتر می‌رود. این ویژگی باعث شده تا نور سفید یکی از نورهای مناسب برای مطالعه به‌شمار آید.
  • 2- طیف رنگی در لامپ سفید معمولا در شمار طیف‌های رنگی خنثی قرار دارد، به همین دلیل تاثیر منفی بر بینایی شما ندارد و چشم را اذیت نمی‌کند.
  • 3- نور حاصل از لامپ سفید باعث می‌شود که محیط بزرگ‌تر از حد معمول به نظر برسد. این ویژگی باعث شده تا لامپ‌های سفید در دکوراسیون امروزی نقش اساسی داشته باشند.
  • 4- لامپ سفید یخی با نور طبیعی خود، محیطی آرام، شاداب و دور از استرس ایجاد می‌کند. همین عامل است که موجب شده این نوع نور را در محیط‌هایی مانند شرکت‌ها، دفاتر کار، سالن انتظار بیمارستان‌ها و بانک‌ها استفاده کنند.
  • 5- لامپ سفید می‌تواند یک نور مناسب برای رویش گیاهان ایجاد کند.

معایب استفاده از نور سفید چیست؟

همه محصولات موجود در بازار با وجود ویژگی‌های مثبت، معایبی را نیز به همراه دارند. لامپ سفید نیز اگر چه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای نورپردازی به حساب می‌آید، اما ضعف‌هایی را نیز دربردارد.

  • 1- میزان روشنایی نور سفید بیشتر از نور زرد است، به همین دلیل نورپردازی با نور سفید در فضاهایی مانند اتاق خواب می‌تواند بر کیفیت استراحت شما تاثیرگذار باشد.
  • 2- لامپ‌های سفیدی که روشنایی بالا و زاویه تابش مستقیم دارند، نمایی یکنواخت و نامتعادل را در دکوراسیون ایجاد می‌کنند.

کاربرد لامپ زرد در دکوراسیون؛ نورپردازی با زمینه آفتابی

کاربرد لامپ زرد در دکوراسیون

اگر دکوراسیون قدیمی خانه‌ها را دیده باشید، حتما نورپردازی آن‌ها را با لامپ‌های زرد به یاد خواهید آورد. نور زرد در خانه‌ها از قدیم یک انتخاب محبوب بوده و این روز نیز یکی از نورپردازی‌های لوکس به شمار می‌آید. استفاده از نور زرد در خانه نیز مانند لامپ‌های سفید مزیت‌ها و معایبی به همراه دارد.

کافی است نگاهی به دکوراسیون‌هایی با نور زرد بیندازید تا حسی از گرما و صمیمیت را احساس کنید. نور زرد در دکوراسیون نمادی از گرما و تداعی‌گر فضایی رسمی و خاص برای مهمان است. لامپ زرد علاوه ‌بر زیبایی، مزیت‌های دیگری نیز دارد.

این نوع لامپ با زمینه گرم و خاص خود می‌تواند باعث افزایش نشاط و جنب‌وجوش در افراد باشد، به همین دلیل با نور زرد، حس خستگی را کم‌تر تجربه می‌کنید.

علی‌رغم حس لوکس، گرم و مثبتی که نور زرد در محیط ایجاد می‌کند، می‌تواند در طولانی مدت باعث خستگی چشم نیز باشد. از طرفی این نور گرمای بیشتری در محیط ایجاد می‌کند و این ویژگی در بسیاری از موقعیت‌ها، یکی از معایب نورپردازی با لامپ زرد است.

کدام لامپ ضرر کم‌تری دارد؟ انتخاب نهایی برای دکوراسیون

انتخاب نور مناسب

حقیقت این است که انتخاب نور مناسب، بیش از هر چیز به سلیقه، کاربری فضا،‌ سبک دکوراسیون داخلی و روحیات شما بستگی دارد. نکته مهم در انتخاب لامپ استاندارد این است که رنگ سفید و زرد می‌توانند به یک المان مفید یا مضر در محیط زندگی شما تبدیل شوند. به عبارت دیگر، افراط در استفاده از هر طیف نوری بی‌شک بر سلامت شما تاثیرگذار خواهد بود.

بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که هیچ کدام از دو طیف رنگی را کنار نگذارید. تعادل رنگ لامپ‌های استفاده شده در دکوراسیون، هم از ایجاد آسیب جلوگیری می‌کند و هم فضایی زیباتر و نزدیک‌تر به نور طبیعی برای شما ایجاد خواهد کرد. به علاوه ترکیب صحیح نور سفید و زرد یک فضای منحصر‌به‌فرد را برای محیط زندگی شما خواهد ساخت.

خرید لامپ با نور استاندارد

خرید لامپ با نور استاندارد

برای خرید لامپ با نور مناسب باید چک لیستی از ویژگی‌ها را در نظر داشته باشید. یکی از مهم‌ترین موارد این چک لیست علاوه بر طیف رنگی، برند محصولات است. فراموش نکنید که کیفیت نورپردازی به‌طور مستقیم با کیفیت زندگی شما در ارتباط است. بنابراین خرید محصولات مطمئن و استاندارد را در اولویت انتخاب خود قرار دهید.

ما در بروکس حرفه‌ای‌ترین محصولات را به شما ارائه می‌کنیم. لوازم روشنایی موجود در بروکس با بالاترین کیفیت ساخته شده و علاوه‌ بر طول عمر بالا، متنوع هستند. ما در کنار شما هستیم تا با استفاده از بهترین لامپ‌ها برای نورپردازی، دکوراسیون رویایی خود را بسازید. برای اطلاع از محصولات به بخش فروشگاه سایت مراجعه کنید. همچنین درصورتی‌که برای انتخاب خود به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، همکاران ما در بخش پشتیبانی همراه شما خواهند بود.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله خواندید، نور زرد و نور سفید هر یک ویژگی‌های مثبت و منفی منحصر به فرد خود را دارند. معمولا در فضاهای رسمی از نور زرد استفاده می‌‎کنند و به محیط گرما می‌‎بخشد. خانه‌‎های قدیمی معمولا نور زرد داشتند. نور سفید روشنایی بیشتری نسبت به نور زرد دارد و زاویه تابش آن مستقیم است.

به طور کلی انتخاب نور زرد یا سفید به سلیقه، کاربری فضا،‌ سبک دکوراسیون داخلی و روحیات شما وابسته است. پیشنهاد ما به شما این است که از هر دو نور برای فضاهای مناسب استفاده کنید.

سوالات متداول:

نور سفید برای چه محیط‎هایی مناسب است؟

نور سفید برای شرکت‌ها، دفاتر کار، سالن انتظار بیمارستان‌ها و بانک‌ها مناسب است.

در خانه‌های قدیمی از چه نوری استفاده می‌‎کردند؟

نور زرد.

میزان روشنایی نور سفید بیشتر است یا نور زرد؟

نور سفید.

تخفیف رمضان بروکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *