دانستنی ها, روشنایی, سبک زندگی

کدام لامپ برای چشم بهتر است؟

زمان مطالعه: 12 دقیقه

کدام لامپ برای چشم بهتر است؟  چقدر از آسیبی که هر یک از این لامپ‌ها ممکن است برای سلامتی چشم و بینایی داشته باشد باخبرید؟ سلامت بینایی و چشم‌ها یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که نمی‌توان به‌راحتی آن را نادیده گرفت؛ مخصوصاً در این زمان که بیشتر از هر وقت دیگری حتی زندگی روزمره و عادی ما هم وابسته به ابزاری مثل رایانه، تلفن همراه، تلویزیون و اشعه‌های مضر برای سلامتی، به‌خصوص سلامتی چشم شده است.

چنین شرایطی ایجاب می‌کند حداقل تا بیشترین حد ممکن از آسیب‌های خودخواسته یا ناخواسته‌ای که می‌تواند سلامت چشم ما را تهدید کند، کم کنیم. یکی از همین راهکارها استفاده از لامپ‌های استاندارد و مناسبی است که برای چشم‌ها خطر کمتری دارند.

به نظر شما کدام لامپ برای چشم بهتر است؟ این مقاله به شما کمک می‌کند تا راهنمایی دقیق از بهترین نوع لامپ در هنگام خرید داشته باشید و نکات مهم انتخاب لامپ را بیاموزید. همراه ما باشید.

انواع لامپ‌های خانگی

انواع لامپ‌های خانگی

سه نوع لامپ خانگی پرمصرف وجود دارد که در بیشتر خانه‌ها از آنها استفاده می‌شود؛ چه برای وقتی که به‌صورت تکی روی سرپیچ لامپ مورد استفاده قرار می‌گیرد، چه وقتی که در کنار چند لامپ دیگر و روی لوسترهای بزرگ داخل خانه و سالن‌های پذیرایی بسته می‌شوند. اجازه دهید با صحبت درباره این سه نوع لامپ آغاز کنیم.

لامپ‌های ال‌ای‌دی (LED)

لامپ‌های ال‌ای‌دی لامپ‌هایی هستند که با تکنولوژی دیود و نیمه‌هادی، نور تولید و ساطع می‌کنند. این نوع لامپ‌ها را جزو کم‌مصرف‌ترین لامپ‌های بازار می‌شناسند اما استفاده بیش از حد از این لامپ‌ها باعث آسیب به شبکیه چشم می‌شود.

لامپ‌های رشته‌ای

قدیمی‌ترین مدل لامپ‌های موجود در بازار، لامپ‌های رشته‌ای و حبابی است. لامپ‌هایی که با گداخته کردن رشته تنگستن، نور تولید می‌کنند. لامپ‌های التهابی و هالوژن از این نوع هستند.

لامپ‌های فلورسنتی

اما نوع سوم لامپ‌های خانگی، لامپ‌های فلورسنتی است. سازوکار این لامپ‌‌ها با تحریک گاز جیوه است که این تحریک باعث تولید نور می‌شود. لامپ‌های قدیمی مهتابی و کم‌مصرف را به این شیوه می‌سازند.

بهترین لامپ برای اتاق

بهترین لامپ برای اتاق

شناخت ما از نوع متداول‌ترین و پرمصرف‌ترین لامپ‌های خانگی تا به اینجا کامل شد. اما بهترین لامپ برای اتاق و استفاده در محیط‌های خانگی چیست؟ به‌طور کلی، بهترین نورپردازی برای زندگی و محل کار شامل منابع نور گرم طبیعی و نور گرم مصنوعی است.

نور گرم طبیعی، نور خورشید است. شیشه‌های پنجره خانه می‌‌توانند مثل یک فیلتر برای نور ماورابنفش خورشید عمل کنند و با مسدودکردن این نور مضر، نور طبیعی را در طول روز وارد کنند. به ‌این‌ ترتیب، اگر در محیطی زندگی می‌کنید که در ساعات طول روز می‌تواند منبع و میزان خوبی از نور طبیعی را به شما و محل زندگی و کار برساند، این نور را دریغ نکنید! این نور برای چشم تقریباً بهترین نوری است که می‌توان استفاده کرد.

نور گرم مصنوعی همان‌طور که گفتیم شامل منابعی مثل انواع لامپ‌های خانگی است که از نظر مصرف، انرژی بیشتری دارند. همچنین می‌توانید برای وسایل روشنایی خود لامپ‌هایی با طیف کامل خریداری کنید که سعی می‌کنند نور طبیعی خورشید را بدون اشعه مضر فرابنفش تقلید کنند. گزینه‌‌هایی مثل لامپ‌های ال‌ای‌دی شامل این دسته از نورهای مصنوعی هستند.

مواد سمی استفاده شده در لامپ‌ها

اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم، در هر سه نوع لامپی که از آنها حرف زدیم مواد سمی برای ساخت لامپ استفاده شده است. چیزی که باعث تفاوت یا بهتر و بدتر شدن انواع لامپ‌ها می‌شود این است که این مواد سمی تا چه حدی می‌توانند وارد محیط زندگی شوند.

لامپ‌های کم‌مصرف و مهتابی اساساً تولید نور را از طریق جیوه کار گذاشته شده در ساختمان اصلی خود انجام می‌دهند و جیوه هم یک ماده سمی است. لامپ‌های ال‌ای‌دی هم تا حدودی فلز سرب در آن استفاده شده که برای سلامت انسان خطرآفرین است.

تفاوت اصلی بین این دو لامپ هنگامی است که شکسته می‌شوند. جیوه موجود در لامپ‌های کم‌مصرف بعد از شکسته شدن لامپ وارد محیط می‌شود؛ اما سرب موجود در لامپ‌های ال‌ای‌دی به‌خاطر اینکه این نوع لامپ‌‌ها مقاومت خیلی بیشتری دارند و تا حد قابل‌توجهی شکستنی نیستند، وارد محیط نمی‌شود.

تفاوت لامپ سفید و مهتابی

تفاوت لامپ سفید و مهتابی

نگاه‌کردن به رتبه‌بندی کلوین به طور معمول می‌تواند به شما در تعیین نوع یا رنگ نور تولید شده توسط لامپ کمک کند. هرچه درجه کلوین پایین‌تر باشد، نور گرم‌تر و خشن‌تر به چشم می‌رسد. پس اگر بخواهیم اولین موردی که باعث می‌شود به پاسخ سؤال کدام لامپ برای چشم بهتر است برسیم، باید از درجه نور تولیدی لامپ حرف بزنیم. نور نرم‌تر برای سلامتی چشم بهتر و نور خنک و روشن (لامپ‌های سفید) اغلب برای فضاهای کاری و موقعیت‌هایی که لازم است کارهای دقیقی انجام شود و افراد حاضر در اتاق دقت بیشتری داشته باشند، استفاده می‌شود.

لامپ‌هایی که با درجه حدود ۶۰۰۰ درجه کلوین ساخته و مشخص می‌شوند در دسته‌بندی لامپ مهتابی (نور سفید) قرار دارند و لامپ‌های آفتابی درجه کلوین آنها حدود ۳۰۰۰ است.

یک نکته تکمیلی: کشورهایی که به خط استوا نزدیک‌تر هستند، نور خورشید به این مناطق با زاویه عمود‌تری به سطح زمین می‌رسد، در نتیجه شکست نور کمتر و دمای رنگ بالاتر است. هر چه دمای رنگ هم بالاتر باشد نور آن به سمت سفیدی می‌رود. اما کشورهایی که در عرض‌های بالاتر جغرافیایی مثل بخش‌های شمال اروپا قرار دارند، خورشید با زاویه بیشتری می‌تابد و رنگ نور به سمت زردی بیشتر می‌رود. در هر دوی این مناطق هر چه به سمت غروب خورشید برویم، زاویه تابش مماس‌تر و درنتیجه رنگ نور زردتر از گذشته می‌شود.

لامپ آفتابی بهتر است یا مهتابی؟

توصیه مهمی که در این‌باره وجود دارد استفاده از چندین منبع نوری در یک اتاق برای افزایش میزان نور، بدون استفاده از لامپ‌‌های فوق‌العاده روشن است. در واقع شما با این کار به‌جای اینکه از یک لامپ قوی، با درجه کلوین کم و گرم استفاده کنید، لامپ‌های متعددی در کنار هم برای یک محیط به کار می‌گیرید که می‌‌تواند به همان اندازه نور لازم را تأمین و آسیب کمتری به سلامت چشم و پوست وارد کند.

حتی می‌توان از لامپ‌های مهتابی و آفتابی در کنار هم برای نزدیک شدن به حس نور طبیعی استفاده کرد. برای کارهایی مثل خواندن و نوشتن، لامپ‌های دارای نور نقطه‌ای و هدایت شده بهترین انتخاب است. در محل‌هایی مثل اتاق‌خواب، اتاق استراحت، هتل و نشیمن منزل که نیاز به استراحت و احساس آرامش در آنها وجود دارد، از نور گرم یا آفتابی استفاده کنید. این نور، حس غروب خورشید را منتقل می‌کند و آرامش بیشتری دارد.
محل‌هایی مثل اتاق کار، کلاس درس، کارگاه‌ها، دفاتر اداری و سالن‌‌های ورزشی بهتر است از نور مهتابی یا سفید استفاده کنند تا انرژی و فضای لازم برای کار و فعالیت فراهم شود.

نورهایی که باید برای سلامت چشم از آنها دوری کرد

نورهایی که باید برای سلامت چشم از آنها دوری کرد

برخی از مضرترین نورها برای چشم اشعه ماورا بنفش است، مثل نوری که از نور لوله‌های فلورسنت (لامپ‌‌های کم‌مصرف) و خورشید ساطع می‌شود. میزان اشعه فرابنفشی که در نورهای مصنوعی وجود دارد بسیار کمتر از میزانی است که در نور خورشید یافت می‌شود. اما همان میزان کم هم به این دلیل که در محیط خانه یا محل کار استفاده می‌شود و ما بیشتر از نور طبیعی در معرض آن قرار داریم، بسیار خطرناک است.

اگر لایه فسفر روی شیشه لامپ کم باشد، بعد از تحریک بخار جیوه در لامپ‌های کم‌مصرف و تولید نور فرابنفش، این اشعه به‌صورت مستقیم وارد خانه می‌شود و بسیار خطرناک است. به همین دلیل توصیه می‌شود از لامپ‌های ال‌ ای ‌دی به‌جای لامپ‌های کم‌مصرف استفاده شود که بخار جیوه در ساختمان اصلی آن وجود ندارد و تهدیدی مشابه تولید اشعه ماورا بنفش در آن نیست.

کلام آخر

این مطلب از مجله بروکس را با صحبت درباره این سؤال که کدام لامپ برای چشم بهتر است آغاز کردیم. سه نوع لامپ خانگی پرمصرف را گفتیم و از بهترین گزینه‌ای که می‌توان برای اتاق استفاده کرد حرف زدیم. نور مورد استفاده در اتاق با توجه به کارکردی که دارد مشخص می‌شود. در اتاق‌هایی که برای استراحت و ساعات آرام‌بخش هستند، بهتر است از نورهایی استفاده شود که طیف رنگی نزدیک به غروب خورشید دارند. در اتاق‌های کار و محل‌‌های اداری، نور سفید گزینه مناسب‌تری برای فراهم‌کردن شرایط لازم است. لامپ‌‌های ال ‌ای‌ دی به‌خاطر اینکه در آنها جیوه استفاده نشده است و باعث تولید اشعه ماورابنفش نمی‌شود، بهترین لامپ برای منزل و اتاق است.

اگر می‌‌خواهید از بهترین لامپ برای اتاق استفاده کنید، مهم‌ترین و اصلی‌ترین توصیه‌ای که به شما داریم استفاده از یک محصول استاندارد، حرفه‌ای و مناسب است. محصولی که در شرایط درست و کارخانه‌های معتبر تولید شده و با کیفیت و عمر استانداردی که دارد خیال شما را از بابت آسیب‌هایی که ممکن است استفاده از لامپ‌های نامناسب به چشم برساند، راحت می‌کند.

بروکس در کنار شما است تا بهترین لامپ برای اتاق و محل زندگی خود را انتخاب کنید. فروشگاه اینترنتی بروکس انواع لامپ، چراغ ال‌ای‌دی با کیفیت بالا و استاندارد و لامپ‌‌های خانگی مناسب را در معرض انتخاب مشتریان خود قرار داده که جزو بهترین و رده‌بالاترین محصولات داخلی است. بروکس سال‌هاست در تلاش است تا رقیب باکیفیت و سرسخت برای برندهای جهانی باشد. برای مشاهده محصولات بیشتر می‌توانید به بخش فروشگاهی سایت مراجعه کنید.

سؤالات متداول

لامپ آفتابی بهتر است یا مهتابی؟

لامپ‌ها به‌طورکلی میزان فرابنفش کمی دارند اما میزان فرابنفش موجود در لامپ‌‌های مهتابی نسبت به لامپ‌های آفتابی بیشتر است. برای اینکه کمتر در معرض اشعه فرابنفش قرار بگیریم بهتر است از لامپ‌های با رنگ تمایل به آفتاب و نور خورشید استفاده کنیم.

تفاوت رنگ مهتابی و سفید چیست؟

لامپ رنگ سفید یا رنگ صدفی دمای رنگ ۴۰۰۰ کلوین دارند و به‌خاطر سفیدی بیشتری که دارند احساس انرژی بیشتری در افراد حاضر در یک اتاق ایجاد می‌کنند. لامپ مهتابی دمای رنگ ۶۰۰۰ کلوین دارد و دارای رنگ آبی و سفید است. این رنگ شبیه‌ساز روشنایی نیمروز در یک روز صاف و بدون ابر است.

دیدگاهی در مورد “کدام لامپ برای چشم بهتر است؟

  1. افصل گفت:

    سلام بروکسل و لامپ

  2. حسن گفت:

    بسار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *