علم و فناوری

تفاوت لامپ سفید و مهتابی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

احتمالاً تابه‌حال بیشترین رنگ نوری که درباره لامپ‌ها به گوشتان رسیده، دو رنگ مهتابی و آفتابی بوده است. اما این بار قرار است شما را با رنگ سومی از لامپ‌ها به نام نور یخی آشنا کنیم. شاید در نظر اول به این فکر کنید که تفاوتی بین لامپ سفید یخی و مهتابی وجود ندارد و لامپ مهتابی همان رنگ سفید است. ولی واقعیت این است که حتی بین این دو رنگ هم تفاوت وجود دارد! یکی را به اسم لامپ نور یخی می‌شناسند و دیگری به نام لامپ مهتابی شهرت پیدا کرده است.

با همین مقدمه کوتاه، سراغ انواع رنگ لامپ برویم تا بفهمیم نور یخی چیست و چه تفاوتی با رنگ مهتابی دارد. تا پایان همراه ما بمانید.

نور لامپ

نور لامپ

معیاری به اسم دمای رنگ، انواع رنگ نور لامپ‌ها را مشخص می‌کند. دمای رنگ بر حسب کلوین اندازه‌گیری شده و محدوده مشخصی برای رنگ نور لامپ دارد. وقتی قرار باشد رنگ یک منبع نوری را مشخص کنیم، رنگ آن را با رنگ جسم سیاهی که هیچ نوری منعکس نمی‌کند، می‌سنجیم. در واقع هدف از چنین کاری این است که هیچ نوری از آن جسم سیاه (معمولاً جنسی شبیه به پلاتین دارد) به چشم ما نرسد و تمام نوری که به آن تابیده می‌شود را جذب کند. به‌این‌ترتیب، می‌توان دمای رنگ نور مقایسه شده با این منبع نوری سیاه را اندازه‌گیری کرد.

هرچه دمای رنگ بالاتر باشد، رنگ نور به محدوده رنگ‌های سرد و سفید نزدیک‌تر می‌شود. هر چه دمای رنگ پایین‌تر باشد، نور زردتر و در محدوده نور‌‌های گرم است. با ‌توجه ‌به همین توضیحی که گفتیم، وقتی بخواهیم انواع رنگ لامپ را مشخص کنیم، نوری که بیشتر از ۴۰۰۰ کلوین است را به‌عنوان نور سرد یا نور سفید می‌شناسیم. دمای پایین‌تر از ۳۰۰۰ کلوین، در محدوده نورهای گرم، آفتابی یا زرد قرار دارد.

دمای رنگ

دمای رنگ

دمای رنگ یک مشخصه از نور مرئی است که کاربردهای مهمی در نورپردازی، عکاسی، فیلم‌برداری و … دارد. دمای رنگ نور را در واقع می‌توان به‌عنوان خروجی از منبع نور که به نحوی میزان سردی یا گرمی نور را مشخص می‌کند، در نظر گرفت.

وقتی جسم سیاهی گرم می‌شود‌، در دماهای مختلف از خود نور ساطع می‌کند. یک قطعه آهن را در نظر بگیرید. وقتی که در حرارت بالا قرار می‌گیرد و گداخته می‌شود، به‌ مرور زمان رنگ‌های قرمز تیره، رنگی بین آبی و سفید و حتی رنگ بنفش هم می‌توان در قسمت گداخته شده آهن دید. وقتی از منبع حرارت دور شود و دیگر در معرض گداخته شدن قرار نگیرد، به‌مرور رنگ آن زرد، نارنجی و مجدد قرمز و بعد سیاه می‌شود. این مثال می‌تواند تصور دقیق‌تری از تعریف علمی دمای رنگ به شما بدهد.

انواع رنگ نور لامپ‌ها

انواع رنگ نور لامپ‌ها

نور لامپ‌های مختلف به‌خصوص لامپ‌های ال ‌ای ‌دی به سه گروه نوری تقسیم می‌شوند. دو گروه آن که معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آنها هم هستند، نور لامپ آفتابی و نور لامپ مهتابی است. اما نور سوم همان‌طور که در ابتدا هم به آن اشاره کردیم، نور یخی است.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر، نگاهی به انواع رنگ لامپ در ادامه بیندازید:

نور لامپ مهتابی

لامپ مهتابی یا همان لامپ سفید، نور سفید رنگی دارد. اگر بخواهیم دقیق‌تر به شما بگوییم رنگ مهتابی چه رنگی است، باید بگوییم به‌خاطر شباهت رنگ نور با ماه (مهتاب)، به اسم مهتابی آن را می‌شناسند. گاهی هم به نام لامپ نور روز (Day Light) از آن یاد می‌کنند.

لامپ‌های ال ‌ای ‌دی تولید شده مهتابی، نوری با دمای رنگ بالاتر از ۵۰۰۰ کلوین تا ۶۰۰۰ کلوین دارند. نور این لامپ شبیه‌ساز روشنایی نیمروز در یک روز صاف و بدون ابر است. این لامپ‌ها برای اماکنی که نیاز به تأمین نور زیادی دارند، مناسب‌تر هستند. برای مثال می‌توانند برای استفاده در اداره‌ها، فروشگاه‌ها، واحد‌های آموزشی، صنایع تولیدی و … بهترین گزینه باشند.

لامپ آفتابی

لامپ آفتابی، لامپ سفید گرم یا لامپ (WW) White Warm همان لامپ با نور زرد و آفتابی است؛ رنگ نوری که القا‌کننده نور خورشید است و با دمای کمتر از ۳۳۰۰ کلوین، باعث ایجاد حس گرم بودن و آرامش در محیط می‌شود. به این دلیل که رنگ این لامپ‌ها مشابه رنگ غروب خورشید است، می‌تواند حس پایان روز و فرارسیدن زمان برای استراحت و خستگی را ایجاد کند. لامپ‌های آفتابی را بیشتر برای مکان‌هایی مثل اتاق‌خواب، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، اتاق نشیمن و … استفاده می‌کنند.

لامپ سفید یخی یا صدفی

در دو بخش قبلی، از لامپ نور مهتابی و آفتابی صحبت کردیم. حالا نوبت معرفی سومین نور لامپ یعنی لامپ یخی رسیده است. آشنایی قبلی با این نور لامپ دارید و می‌دانید نور یخی چیست؟

لامپ سفید یخی یا سفید سرد را به اسم لامپ صدفی (Cool White) هم می‌شناسند. دمای این رنگ نور عددی بین ۳۳۰۰ تا ۵۰۰۰ کلوین است و رنگی بین آفتابی و مهتابی دارد. نور یخی را برای محیط‌هایی که نیاز به رنگ نور ملایم اما پرانرژی دارد، استفاده می‌کنند. مکان‌هایی مثل کارگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، محیط‌های آزاد و بدون سقف، نمایشگاه‌ها و … می‌توانند از لامپ نور یخی برای تأمین نور موردنظر بهره ببرند.

اگر فکر می‌کنید اتاق یا فضایی در خانه دارید که بهتر است با استفاده از لامپ سفید یخی یا مهتابی یا هر روش دیگری نور آن را زیاد کنید، برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانید مقاله چگونه نور خانه را زیاد کنیم؟ را هم مطالعه کنید.

درباره سه رنگی اصلی و مهمی که لامپ‌‌های مختلف به‌خصوص لامپ‌های ال ‌ای ‌دی دارند، صحبت کردیم. شما تجربه استفاده از کدام لامپ‌‌ها را دارید و فکر می‌کنید بهترین نور لامپ برای چشم کدام است؟ اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره نور و لامپ مناسب محل زندگی و به‌خصوص لامپی که برای چشم کمترین آسیب را دارد، کسب کنید، می‌توانید مقاله کدام لامپ برای چشم بهتر است؟ را بخوانید.

کلام آخر

در این مقاله درباره سه نور اصلی لامپ‌های ال‌ای‌دی صحبت کردیم. از تفاوت لامپ سفید و مهتابی گفتیم و ویژگی‌های هر یک را همراه هم مرور کردیم. مهم‌ترین چیزی که می‌تواند برای تعیین رنگ لامپ کمک‌کننده باشد این است که بدانید قرار است از این لامپ در چه محیطی استفاده کنید و هدف استفاده آن چیست. گاهی حتی هدف اصلی، تأمین نور بیشتری است که محیط نیاز دارد. لامپی که بتواند برای اتاق‌های مختلف خانه مناسب باشد.

شما ترجیح می‌دهید نور محیط را با استفاده از چندین لامپ مهتابی تأمین کنید یا با تعداد کمتری لامپ سفید یخی و نور بیشتر، روشنایی را به محیط بیاورید؟ اگر دنبال خرید لامپ‌های باکیفیت و کم‌ضرری هستید که سلامت چشم و جسم شما را در معرض آسیب قرار ندهد، پیشنهاد می‌کنیم سری به محصولات فروشگاه بروکس بزنید. می‌توانید لامپ موردنظر خود را برای استفاده در مکان‌های مختلف از بین محصولات بروکس پیدا کنید و با کمترین زحمت و دردسری، خرید خود را در هر آدرسی که تمایل دارید، تحویل بگیرید.

سؤالات متداول

دمای رنگ چیست؟

دمای رنگ نور همان درجه حرارت رنگ نور است که با واحد کلوین گفته می‌شود. دمای رنگ نور را مشخصه دمای نور ساطع شده از یک منبع نوری می‌دانند. هر چه کمتر باشد رنگ گرم‌تر است و هر چه بیشتر باشد‌، رنگ نور به سمت رنگ‌های سرد می‌رود.

تفاوت نور لامپ سفید و مهتابی چیست؟

مهم‌ترین تفاوت لامپ سفید و مهتابی، تفاوت بین دمای رنگ این دو است. لامپ یخی یا سفید سرد (Cool White)، لامپی با دمای رنگ ۳۳۰۰ تا ۵۰۰۰ رنگ کلوین و دمای رنگ لامپ مهتابی (Day White) بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هزار کلوین است. نور لامپ سفید رنگی بین آفتابی و مهتابی دارد.

لامپ سفید یخی برای چه محیط‌هایی مناسب است؟

لامپ سفید یخی بیشتر برای محیط‌هایی که نیاز به نور ملایم اما پرانرژی دارد، استفاده می‌شود. مکان‌هایی مثل کارگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، محیط‌های آزاد و بدون سقف و نمایشگاه‌ها می‌توانند از لامپ نور یخی برای تأمین نور موردنظر بهره ببرند.

 

1 نظر در “تفاوت لامپ سفید و مهتابی

  1. الی گفت:

    سلام
    ببخشید لامپ خورشیدی کدوم یک از این لامپ هاست ؟
    من دکترم دارو واسه م تجویز کرده نوشته که باید در طول درمان در مقابل نور آفتاب یا لامپ خورشیدی قرار نگیرم
    ممنونم اگه پاسخ بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *