روشنایی

لامپ اسپات چیست؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه

تابه‌حال پیش‌آمده است که بخواهید با تغییر نورپردازی در یک محیط، تمرکز روی اشیا یا افرادی که در اتاق وجود دارند را بیشتر کنید؟ اگر این موضوع برایتان اتفاق افتاده است پس می‌دانید لامپ‌های اسپات تا چه اندازه یک وسیله خوب و کاربردی برای نورپردازی متمرکزی در محیط است. بااین‌حال کاربردهای این لامپ آن‌قدر زیاد است که می‌توان در صنایع و بخش‌های مختلف استفاده شود.

اگر هنوز اطلاعات کاملی درباره این لامپ ندارید یا از کاربردهای مختلف آن بی‌خبرید، در این مطلب از مجله بروکس قرار است با شما درباره لامپ اسپات، کاربرد آن و انواع مختلف این لامپ‌ها صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، همراه ما بمانید.

کاربرد لامپ اسپات

کاربرد لامپ اسپات

لامپ اسپات، اسپات لایت یا نورافکن همان‌طور که از اسم آن انتظار می‌رود، چراغ‌های نقطه‌ای هستند. لغت Spot در زبان انگلیسی یعنی نقطه و ترکیب واژه اسپات لایت (Spot Light) به معنی چراغ نقطه‌ای است.

اسپات لایت وسیله‌ای است که برای تولید نور شدید به‌صورت نقطه‌ای در یک محیط مثل نمایشگاه، صحنه تئاتر، فیلم، تلویزیون، مغازه و … استفاده می‌شود. این لامپ‌ها شبیه یک نورافکن کوچک هستند اما ممکن است دارای تجهیزات دیگری مثل کرکره، دیافراگم عنبیه و لنزهای قابل تنظیم برای شکل‌دادن به نور تابیده شده باشند. چراغ‌قوه‌ها معروف‌ترین نوع لامپ‌های اسپات محسوب می‌شوند.

درباره ساختار لامپ چیزی می‌دانید؟ اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره ساختار لامپ کسب کنید، خواندن مطلبی با همین عنوان از مجله بروکس کمک می‌کند اطلاعات جامعی درباره این وسیله کاربردی کسب کنید.

اسپات لایت‌ها ممکن است در فضاها و چیدمان‌های مختلفی کاربرد داشته باشند. به‌عنوان‌مثال وقتی قرار باشد از یک اسپات لایت برای صحنه تئاتر استفاده شود، چراغ‌ها را در پشت صحنه یا رو به صحنه اصلی که بازیگران حضور دارند، کار می‌گذارند. هدف اصلی از چنین چیدمانی هم روشن‌کردن صحنه و تمرکز روی بازیگر است. در سیرک‌ها و سالن‌های ورزشی ممکن است لامپ اسپات را در اطراف قرار دهند و ‌طوری قرار گیرد که هر دو طرف و انتهای سالن را روشن کند. وقتی قرار باشد اسپات لایت‌های کوچک برای روشن‌کردن و تمرکز روی اشیا کوچک‌تر مثل مجسمه‌ها و نقاشی‌های نمایش داده شده در گالری‌ها استفاده شود، اندازه و موقعیت قرارگیری لامپ کاملاً تغییر می‌کند.

ویژگی‌های لامپ اسپات

ویژگی‌های لامپ اسپات

ویژگی‌های یک اسپات لایت معمولی شامل موارد زیر است:

  • اسپات‌ها یک منبع نور قوی و دمای رنگ بالا است.
  • گاهی اوقات برای متمرکزکردن نور روی فرد یا اشیا، ابزار و متعلقاتی به بدنه اصلی لامپ‌های اسپات اضافه می‌کنند که نور را با هدف‌گیری بیشتر به سمت سوژه منعکس می‌کند.
  • یک دستگاه دستی برای تغییر شدت پرتو، به‌ویژه هنگام استفاده از منبع نور HID به‌کار می‌گیرند.

می‌دانید چه اتفاقی عامل اصلی روشن شدن سریع لامپ است؟ اگر شما هم دوست دارید پاسخ این سؤال را بدانید، مطلب چرا  لامپ سریع روشن می‌شود؟ را بخوانید.

انواع لامپ اسپات

انواع لامپ اسپات

لامپ‌های اسپات را بر اساس پخش نور و مدل تابشی که دارند در دو دسته‌بندی اصلی تقسیم می‌کنند. این دسته‌بندی‌‌ها شامل لامپ‌های همگرا و لامپ‌های واگرا است. در ادامه توضیح بیشتری درباره این دو نوع لامپ‌های اسپات داده‌ایم.

لامپ‌های همگرا

لامپ‌های همگرا از جمله چراغ‌های اسپاتی هستند که پرتوهای نور را در یک‌جهت منتشر می‌کنند و تابش نور آنها به‌صورت نقطه‌ای در یک فضا و نقطه مشخص است. نوری که از لامپ‌های اسپات همگرا منتشر می‌شود به‌صورت باریک و خطی است و برد بسیار بالایی هم دارد. لامپ‌‌‌های همگرا می‌توانند با روشنایی زیادی که دارند محیط قابل‌توجهی را پوشش دهند و یک نور نقطه‌ای خوب و قوی برای نورپردازی در فضا و روی محیط داشته باشند.

لامپ‌های واگرا

لامپ‌های واگرا نوع دیگر لامپ‌های اسپات است. لامپ‌های واگرا برخلاف اینکه وسعت پخش پرتوهای آنها زیاد است اما مسافت کمتری را می‌توانند نوردهی و روشن کنند. چراغ‌هایی که کاربرد عمومی دارند مثل چراغ‌خواب، لامپ‌های ال‌ای‌دی و انواع لامپ‌های کم‌مصرف از جمله لامپ‌هایی هستند که در آنها از لامپ واگرا اسپات استفاده شده است.

همانطور که می‌‎دانید در ساخت چراغ خواب هم از لامپ‌‎های واگرا اسپات استفاده می‎کنند. برای تکمیل اطلاعات خود می‌توانید به مقاله اصول نورپردازی اتاق خواب مراجعه کنید.

تفاوت لامپ اسپات و لامپ فلود (flood)

تفاوت لامپ اسپات و لامپ فلود (flood)

در بازار معمولاً لامپ‌های اسپات را مشابه لامپ فلود می‌دانند اما واقعیت این است لامپ‌های اسپات و فلود تفاوت‌های اساسی و مهمی با یکدیگر دارند. برای مثال چراغ فلود نور بیشتر، وسیع‌تر و زاویه گسترده‌تری دارد اما این لامپ‌ها فاصله کمتری را روشن می‌کنند. علاوه بر این، مهم‌ترین تفاوت دیگری که برای لامپ‌های اسپات و لامپ فلود وجود دارد، اندازه و شکل‌های مختلف این دو لامپ است. چراغ‌های فلود بسته به نوع و شکل آنها کاربردهای مختلفی دارند؛ ممکن است در هر مکانی این لامپ‌ها را ببینید. همچنین لامپ‌های فلود رنگ‌بندی‌های مختلفی دارند و در موارد تزئینی هم استفاده می‌شوند.

تفاوت اسپات لایت با لامپ واش (Wash)

تفاوت اسپات لایت با لامپ واش (Wash)

برخلاف لامپ‌های فلود که شباهت‌های اصلی آن باعث شده با لامپ‌های اسپات اشتباه گرفته شود، لامپ واش در اصل نقطه تفاوت اسپات لایت است. لامپ‌های واش به طور معمول نور را به‌صورت زاویه ۱۳۰ درجه‌ای تابش می‌کند. هرچند که نور اسپات‌ها روشن‌تر از لامپ‌های واش است اما درجه زاویه تابش لامپ واش بسیار بزرگ‌تر از زاویه تابش اسپات به‌نظر می‌رسد.

درباره تاریخچه لامپ چه می‌دانید؟ خواندن مطلب تاریخچه لامپ کمک می‌کند اطلاعات کاملی درباره سابقه استفاده از لامپ در زندگی انسان‌ها کسب کنید.

قیمت نور اسپات

قیمت لامپ‌های اسپات بسته به نوع، اندازه، توانایی انتشار نور متفاوت است. ممکن است انواع و اقسام لامپ‌های مختلف را در بازار با تنوع زیادی از قیمت‌های مختلف پیدا کنید.

کلام آخر

در این مطلب از بروکس درباره لامپ اسپات و ویژگی‌های این لامپ با شما صحبت کردیم. اصلی‌ترین انواع لامپ‌های اسپات دو نوع لامپ‌های همگرا و واگرا است. لامپ‌‌های همگرا نور را در یک‌جهت منتشر می‌کنند و تابش نور آنها به‌صورت نقطه‌ای در فضا و نقطه مشخص است.

لامپ‌های واگرا اما بر خلاف مدل لامپ‌های همگرا، وسعت پخش نورها آنها زیاد است و مسافت کمتری را روشن می‌کنند. علاوه بر این موارد، لامپ‌های اسپات را با لامپ‌های مشابه خود، مثل لامپ فلود و لامپ واش هم مقایسه کردیم. آیا شما تجربه‌ای درباره استفاده این نوع از لامپ‌ها دارید؟ تجربه خود را درباره لامپ‌های اسپات با ما در بخش دیدگاه‌های بروکس به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول:

لامپ اسپات چیست؟

لامپ اسپات، اسپات لایت یا نورافکن همان‌طور که از اسم آن انتظار می‌رود، چراغ‌های نقطه‌ای و یک ابزار نورپردازی قدرتمند هستند که پرتو روشنی از نور را به فضاهای مختلف می‌تابانند.

انواع لامپ‌های اسپات کدام است؟

اسپات لایت‌ها را بر اساس پخش نور و مدل تابشی که دارند در دو دسته‌بندی اصلی تقسیم می‌کنند. این دسته‌بندی‌‌ها شامل لامپ‌های همگرا و لامپ‌های واگرا می‌شوند.

تفاوت لامپ اسپات با لامپ فلود چیست؟

چراغ فلود نور بیشتر، وسیع‌تر و زاویه گسترده‌تری دارد اما این لامپ‌ها فاصله کمتری را روشن می‌کنند. مهم‌ترین تفاوت دیگری که برای لامپ‌های اسپات و لامپ فلود وجود دارد، اندازه و شکل‌های مختلف این دو لامپ است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *