روشنایی

لامپ سیاه چیست؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

لامپ سیاه چیست؟ لامپ سیاه یکی از جالب‌ترین و عجیب‌ترین لامپ‌های ساخته دست بشر است که کاربرد زیادی دارد. اگر اهل تماشای فیلم و سریال‌های جنایی باشید، می‌بینید که کارآگاهان برای پیداکردن مدارک و شواهد از نوعی لامپ خاص با رنگ آبی و بنفش استفاده می‌کنند که در واقع همان بلک لایت یا لامپ سیاه است.

در این مطلب از مجله بروکس می‌خواهیم شما را با لامپ سیاه و تاریخچه آن و موارد مصرف این لامپ آشنا کنیم.

اگر نمی‌دانید بلک لایت چیست و در چه مواردی کاربرد دارد، در ادامه همراه ما باشید.

بلک لایت چیست؟

بلک لایت چیست؟

بلک لایت یا لامپ سیاه، نوعی لامپ با امواج خاص الکترومغناطیس است که چشم انسان توانایی دیدن آن را ندارد. امواج لامپ سیاه با تابیدن به ترکیباتی که دارای فسفر هستند، می‌درخشند.

لامپ های سیاه در واقع نوعی لامپ مهتابی هستند که برای شناخت نحوه کار و چیستی آن، بهتر است در ابتدا با روش کار لامپ مهتابی آشنا شوید و سپس نحوه کار لامپ سیاه را بشناسید.

لامپ مهتابی به این شکل کار می‌کند که در ابتدا، یک ولتاژ قوی بین دو سر لامپ که از گاز جیوه پر شده است، برقرار می‌شود. با برقراری این ارتباط، اتم‌های جیوه به حرکت درمی‌آیند و الکترون‌ها از مداری به مدار بالاتر حرکت می‌کنند و دوباره برای بازگشت به مدار قبلی خودشان، انرژی را که قبلاً دریافت کرده بودند، آزاد می‌کنند.

از آنجایی‌که در جیوه، طول موج‌ها در حوزه فرابنفش جای می‌گیرند، برای انسان ضرر دارند. به همین دلیل برای جلوگیری از این ضرر، سطح داخلی لامپ مهتابی با پوشش مخصوصی پر می‌شود که امواج فرابنفش را به نورهای مرئی تبدیل می‌کنند.

برای شناختن بیشتر لامپ مهتابی، مقاله تفاوت لامپ سفید و مهتابی را بخوانید.

تفاوت بلک لایت و لامپ مهتابی چیست؟

تفاوت بلک لایت و لامپ مهتابی چیست؟

لامپ سیاه یا بلک لایت پوشش و محفظه لامپ‌های مهتابی را ندارند، بنابراین قادر به جذب امواج الکترومغناطیس نیستند. این لامپ‌ها از جیوه و شیشه‌ای به رنگ سیاه تهیه می‌شوند که اگر در نور آن دقیق شوید، می‌بینید که نوعی نور بنفش یا آبی‌رنگ را هم تولید می‌کنند.

این نور توسط اجسامی که دارای فسفر هستند، جذب می‌شوند. در واقع این اجسام همان کاری را انجام می‌دهند که محفظه و پوشش داخل لامپ مهتابی برای تبدیل کردن نورها به نور مرئی انجام می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با نور مرئی می‌توانید سری به مقاله نور مرئی و نامرئی چیست؟ بزنید.

تاریخچه لامپ سیاه

تاریخچه لامپ سیاه

لامپ مهتابی در سال ۱۹۳۵ توسط فردی به نام ویلیام اچ. بایلر اختراع شد و از آن زمان تاکنون در صنایع گوناگون کاربرد دارد. بلک لایت تأثیر بسیاری در پیروزی متحدان در جنگ جهانی دوم داشت. دکتر بایلر در طول جنگ جهانی دوم، تحقیقات بسیار مهمی درباره رادارها و طیف مادون‌قرمز انجام داد و همین تحقیقات و نتایج آن و به‌کارگیری آن‌ها موجب پیروزی متحدان در جنگ شد.

کاربرد لامپ سیاه چیست؟

بسیاری از افراد هنوز با اهمیت و کاربرد بلک لایت آشنا نیستند و کاربرد آن را نمی‌دانند. این لامپ‌ها در موارد گوناگون مانند سرگرمی و مهمانی، صنایع جنایی، قضایی و … به‌کار می‌روند. مهم‌ترین کاربردها و موارد استفاده لامپ سیاه را می‌توان در موارد زیر دید:

جلوگیری از جعل اسناد بهادار

جلوگیری از جعل اسناد بهادار

یکی از مهم‌ترین کاربردهای لامپ سیاه استفاده از آن ‌جهت جلوگیری از جعل اسناد بهادار است. دستگاه‌های مخصوصی برای دیدن خطوط ریز و روی اسکناس‌ها و … وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان خطوط کوچک و بسیار ریز را روی آن‌ها رصد کرد.

این دستگاه‌ها هم دارای نوعی از لامپ سیاه هستند که به کمک آن‌ها می‌توان از جعل اسناد و اوراق بهادار، اسکناس‌ها و … جلوگیری کرد.

احراز هویت

در بسیاری از موارد برای احراز هویت افراد و اثبات عضویت افراد در جایی خاص، از جوهر بلک لایت استفاده می‌شود. این جوهر در نور عادی دیده نمی‌شود و فقط در صورت وجود لامپ سیاه قابلیت دیدن دارد.

ردیابی انسان و حیوانات

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ادرار انسان و حیوان با تابیدن نور لامپ سیاه به آن می‌درخشد. این کار کمک زیادی به ردیابی انسان‌ها و حیوانات می‌کند. همچنین در صنایع هتل‌داری، برای خدمه هتل یا صنعت شست‌وشوی فرش از این تکنولوژی بهره می‌گیرند.

استفاده در مهمانی‌ها

استفاده در مهمانی‌ها

لامپ سیاه طیف جذاب رنگی را ایجاد می‌کند و جاذبه دیداری فراوانی دارد. به لامپ‌هایی که برای ایجاد رنگ‌های جذاب و در مهمانی‌ها استفاده می‌شود، بلک لایت پارتی هم می‌گویند.

صنعت تبلیغات

صنعت تبلیغات هم از بلک لایت استفاده می‌کند و نورهای یو وی دوقطبی یا لامپ ال‌ای‌دی در پرینت‌های دیجیتالی مورداستفاده قرار می‎‌گیرند. در این صنعت از نورها برای تقویت و بهبود بخشیدن به مواد پرینت استفاده می‌شود.

کلام آخر

بلک لایت یا لامپ سیاه یکی از مهم‌ترین انواع لامپ است که بیش از ۸۰ سال از اختراع آن می‌گذرد و امروزه به یکی از لامپ‌های بسیار مهم در صنایع گوناگون تبدیل شده است. در این مقاله تلاش کردیم شما را با لامپ سیاه، نحوه کار و کاربردهای آن آشنا کنیم.

سؤالات متداول:

کاربرد لامپ سیاه چیست؟

بلک لایت در موارد گوناگونی مانند کشف یا جلوگیری از جعل اسناد، احراز هویت، سرگرمی و مهمانی، ردیابی انسان و حیوانات و … به‌کار می‌رود.

نور لامپ سیاه توسط چه اجسامی جذب می‌شود؟

نور بلک لایت توسط اجسامی که دارای فسفر هستند، جذب می‌شود و در واقع کار محفظه و پوشش داخلی لامپ مهتابی را انجام می‌دهد. به این صورت نورها را تبدیل به نور مرئی می‌کند.

صنعت تبلیغات از لامپ سیاه چه استفاده‌ای می‌کند؟

صنعت تبلیغات از بلک لایت برای تقویت و بهبود بخشیدن به مواد پرینت استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *