سبک زندگی

چه رنگی برای دیوار مناسب است؟

زمان مطالعه: 13 دقیقه

انتخاب یک طرح و رنگ مناسب برای دیوارهای ساختمان و منزل شما اگرچه چندان سخت نیست، اما بسیار مهم و حیاتی است. مطابق گفته کارشناسان، رنگ دیوار نه‌تنها باید با شخصیت ساختمان که با خلق‌وخوی افراد ساکن در آن نیز مطابقت داشته باشد و بتواند آن‌ها را نشان دهد و برجسته کند.

شما می‌توانید رنگ دیوارها را مطابق با رنگ مبلمان، پنجره‌ها و کاربری اتاق مدنظر انتخاب کنید. مسئله مهم دیگر که در رنگ‌آمیزی باید مدنظر قرار بگیرد، ارتباط آن با نورپردازی ساختمان و ابزار نورپردازی است که نقش بسیار مهمی در ایجاد حس و حال متفاوت در اتاق‌های مختلف دارد. بنا بر آن چه که تا این جا گفته شد قصد داریم در این مقاله به پاسخ این سؤال که چه رنگی برای دیوار مناسب است، بپردازیم. اگر می‌خواهید بدانید چه رنگی مناسب دیوار اتاق و خانه شما است، با ما همراه باشید.

چگونه رنگ‌های مناسب برای دیوار منازل را انتخاب کنیم؟

چگونه رنگ‌های مناسب برای دیوار منازل را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب رنگ‌های مناسب برای دیوار منازل می‌توانید به روش‌های زیر عمل کنید:

  • به دنبال رنگ موردعلاقه خود باشید.
  • از مبلمان حاضر در منزلتان برای انتخاب رنگ موردنظر استفاده کنید.
  • اندازه اتاق را در نظر بگیرید.
  • تم اصلی رنگ را در نظر بگیرید.
  • به نورپردازی هر اتاق توجه داشته باشید.
  • کاربری اتاق و تنظیم حس و حال اتاق
  • استفاده از روش آزمون‌ و خطا

این که بدانیم از چه رنگ‌ها و روش‌هایی برای رنگ‌آمیزی دیوار باید استفاده کرد، به‌تنهایی کافی نیست و باید بدانیم نور و چراغ مناسب برای فضاهای داخلی کدام است. به همین جهت توصیه می‌کنیم مقاله در کجا از چه لامپی استفاده کنیم، را مطالعه کنید.

به دنبال رنگ مورد علاقه خود باشید

این یک راهنمای شخصی و ویژه برای انتخاب شما خواهد بود. برای تشخیص رنگ مورد علاقه خود می‌توانید سراغ کمد لباس‌هایتان رفته و با نگاه به رنگ آن‌ها، با توجه به اولویت‌های ناخودآگاه‌تان، رنگ مورد علاقه‌تان را تشخیص دهید.

از مبلمان حاضر در منزلتان برای انتخاب رنگ مورد نظر استفاده کنید

از مبلمان حاضر در منزلتان برای انتخاب رنگ مورد نظر استفاده کنید

برای برجسته‌کردن مبلمان خود و جلوه‌دادن به آن‌ها بهتر است یک سایه ملایم یا مکمل را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر یک لامپ زرد دارید، می‌توانید یک سایه‌روشن از رنگ لیمویی را در پس‌زمینه استفاده کنید تا نور لامپ بهتر بدرخشد.

اندازه اتاق را در نظر بگیرید

اگر می‌خواهید اتاقتان بزرگ‌تر به نظر برسد، سایه‌های روشن‌تر را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید اتاق کوچک‌تر به نظر برسد، سایه‌های تیره‌تر را انتخاب کنید.

تم اصلی رنگ را در نظر بگیرید

هنگام انتخاب رنگ برای قسمت‌های مختلف منزل خود از یک کارت سایه رنگ کمک بگیرید. باید بتوانید یک جریان و هماهنگی مناسب از اتاقی به اتاق دیگر ایجاد کنید.

به نورپردازی هر اتاق توجه داشته باشید

به نورپردازی هر اتاق توجه داشته باشید

پیش از انتخاب رنگ دیوار، نوع نورپردازی اتاق خود را در نظر داشته باشید. در هر حالی که نور طبیعی، مانند نور خورشید، رنگ واقعی را نشان  می‌دهد، اما لامپ‌های رشته‌ای رنگ‌ها را گرم‌تر و لامپ‌های فلورسنت رنگ آبی و سرد را بیشتر نشان می‌دهد.

برای نورپردازی هر اتاق باید با انواع رنگ اصلی و فرعی نور آشنایی داشته باشید. در مقاله رنگ‌های اصلی و فرعی نور به‌طور مفصل این رنگ‌ها را معرفی کردیم.

کاربری اتاق و تنظیم حس و حال اتاق

قبل از تصمیم‌گیری راجع به رنگ‌ها، هر دوی این عوامل را در نظر داشته باشید. اگر می‌خواهید اتاق پرانرژی باشد از رنگ‌های گرم استفاده کنید، اما اگر فضایی برای آرامش و استراحت می‌خواهید، رنگ‌های سرد مانند آبی و خاکستری را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید سطوح مختلفی از درخشش و براق بودن را در نظر داشته باشید.

استفاده از روش آزمون‌وخطا

از نمونه‌های مختلف رنگ در قسمت‌های متفاوت دیوار برای هر بخش خانه استفاده کنید. این روش بسیار مطمئن است چرا که می‌توانید هر رنگ را به‌خوبی تجربه کنید. رنگ‌های امولسیونی بر پایه آب و تقریباً بدون بو هستند و برای رنگ‌های دیوار داخلی ترجیح داده می‌شوند. این‌گونه رنگ به‌سرعت خشک می‌شود و دارای سطح بسیار کمی از VOCs (ترکیبات آلی فرار) است.

انواع رنگ‌ها برای رنگ‌آمیزی دیوار ساختمان

انواع رنگ‌ها برای رنگ‌آمیزی دیوار ساختمان

به‌عنوان یک قاعده کلی، هرگز نباید کل خانه خود را با تنها یک رنگ، رنگ‌آمیزی کنید. این به این معنا نیست که شما نمی‌توانید از یک رنگ در برخی فضاها در کل خانه خود استفاده کنید. یک قانون کلی خوب برای یک پالت رنگ منسجم این است که از بیش از ۵ رنگ متمایز در سراسر خانه خود استفاده نکنید. بهتر است از ۳ رنگ متفاوت بهره ببرید.

انواع رنگ‌ها برای رنگ‌آمیزی دیوار ساختمان به شرح زیر هستند:

رنگ‌های پاستلی

صورتی، ارغوانی و آبی کمرنگ و رنگ فاقد سایه شدید، رنگ‌های پاستلی نامیده می‌شوند. رنگ پاستلی به‌خوبی باهم ترکیب می‌شوند. استفاده از رنگ‌های پاستلی در رنگ‌های دیوارهای داخلی، جلوه و حس و حال متفاوتی به شما می‌دهد. این رنگ‌ها طبیعتی ملایم، خنثی و آرامش‌دهنده را در منزل شما ارائه می‌دهد. این نوع رنگ‌ها بهترین گزینه برای اتاق کودکان شما است.

بنفش و خاکستری مفرغی

ترکیب رنگ بنفش با خاکستری باعث می‌شود که فضای خانه شما زیباتر و شیک‌تر به نظر برسد. طبیعت بیرونی بنفش که به‌تناسب با خاکستری خنثی ترکیب شده است، به‌عنوان یک ترکیب متمایز از رنگ دیوار دیده می‌شود. این ترکیب ترند جدیدی است که همه آن را دوست دارند.

صورتی ملایم و فیروزه‌ای

صورتی ملایم و فیروزه‌ای

رنگ صورتی ملایم و فیروزه‌ای ترکیبی از رنگ‌های بولد برای فضای داخلی خانه شماست. این ترکیب ظاهری درخشان و روشن به فضای داخلی می‌دهد. طبیعت شاد فیروزه‌ای و صورتی انتخاب بسیار خوبی برای اتاق دختربچه‌ها است. همچنین این ترکیبی بسیار پرکاربرد است، چرا که در تعداد بسیاری از سبک‌های چینش داخلی خانه شما جواب می‌دهد.

آکواریوم آبی و انگوری

این ترکیب رنگ منحصربه‌فرد روی دیوارهای شما فضایی پرانرژی و پرجنب‌وجوش را القا می‌کند. این رنگ‌ها شما را با فضایی شاد احاطه می‌کند که بسیار مناسب اتاق‌های کسل‌کننده است. این رنگ‌ها یک فضای روشن در اتاق شما به نمایش می‌‎گذارد و همچنین یک ورودی شاد برای مهمانان شما فراهم می‌آورد. آبی و انگوری از بهترین ترکیب‌های موجود برای منازل شما هستند.

پاسخ به سوال چه رنگی برای نمای ساختمان مناسب است، در نورپردازی نمای ساختمان بسیار مهم و حیاتی است. برای داشتن اطلاعات کافی درمورد نورپردازی ساختمان، توصیه می‌کنیم مقاله اصول نورپردازی نمای ساختمان را مطالعه کنید.

آبی و زرد

آبی و زرد یک جفت الکتریکی ایجاد می‌کنند. ترکیب آبی زنده و زرد گرم باعث می‌شود فضای داخلی خانه شما هیجان‌انگیزتر و پویاتر به نظر برسد. دیوار آبی به طور دراماتیکی رنگ زرد را در خود حل می‌کنند و فضای منزل شما را پویا می‌کند. این ترکیب پویا بیشتر برای اتاق مطالعه شما مناسب است، زیرا رنگ زرد حافظه را تقویت می‌کند. تأثیری که این رنگ‌ها می‌توانند در خانه شما ایجاد کنند، آن را به بهترین رنگ دیوار داخلی تبدیل می‌کند.

نارنجی همراه با سفید

نارنجی همراه با سفید

نارنجی‌رنگ خنده و جشن است. ترکیب رنگ نارنجی با سفید فضای مناسبی را برای یک خانواده شاد ایجاد می‌کند. نارنجی بر طرح غالب است و چندین فضا را در خانه شما یکپارچه می‌کند. خلوص رنگ سفید و شادابی نارنجی در اتاق‌خواب شما، آن را به بهترین انتخاب برای اتاق‌خواب شما تبدیل کرده است. این یکی از ترکیب‌های رنگ دیوار داخلی است.

آبی و سفید دریایی

باتوجه ‌به رنگ آبی در مرکز صحنه و قسمت‌های سفید، این ترکیب رنگ مینیمال‌ترین ترکیب رنگ دیوار داخلی است. این ترکیب رنگ چشم‌انداز زیادی به خانه شما می‎بخشد و فضای داخلی شما را تمیز و شیک نشان می‌دهد. این ترکیب همچنین اتاق شما را بزرگ جلوه می‌دهد و اشتهای شما را تحریک می‌کند و آن را به انتخابی بدیهی برای آشپزخانه شما تبدیل می‌کند.

نور نیز دارای رنگ‌های مختلفی است که از آن‌ها تشکیل شده است. نور مرئی از ۷ ‌رنگ اصلی تشکیل شده است. برای این‌که بتوانیم این رنگ‌ها را از دل نور مرئی که معمولاً به رنگ سفید دیده می‌شود، بیرون بکشیم باید آن را تجزیه کنیم. در واقع می‌توان گفت فرایند شکستن نور مرئی به اجزا و رنگ‌های تشکیل‌دهنده آن را تجزیه نور می‌گویند. برای اطلاع از فرایند و مراحل تجزیه نور می‌توانید به مقاله چگونه نور را تجزیه کنیم، سر بزنید.

خاکستری در خاکستری

سایه‌های خاکستری اگر چه یک پالت تک‌رنگ است، بافتی زیبا را در خانه شما ایجاد می‌کند. خاکستری که یک رنگ خنثی است، حس دلپذیر و آرامی به فضای داخلی شما می‌دهد. سایه‌های خاکستری در دیوارهای داخلی شما، ظاهری باکلاس و باشکوه به خانه شما می‌بخشد. این باعث می‌شود خاکستری بهترین ترکیب دو رنگ برای دیوار اتاق‌خواب باشد.

کرم و آکوا (سبز متمایل به فیروزه‌ای)

کرم و آکوا (سبز متمایل به فیروزه‌ای)

ترکیب آکوا و کرم، حال و هوای خنک و بادی را در خانه شما ایجاد می‌کند. این ترکیب به افراد حاضر در اتاق ساحل را یادآوری می‌کند. آبی که دریا را منعکس می‌کند و کرم کسل‌کننده‌ای که نشان‌دهنده شن و ماسه است. این ترکیب بر روی دیوارهای داخلی شما فضایی آرام و ایمن را ایجاد می‌کند. بنابراین، این ترکیب رنگ دیوار داخلی برای خانه‌های ساحلی و مهمان‌سراها گزینه بسیار مناسبی است.

قهوه‌ای و سبز

ما همیشه در هنگام نشستن در پارک احساس آرامش می‌کنیم. این درختان هستند که روحیه ما را عوض می‌کنند و به ما احساس شادابی و آرامش می‌دهند. همین امر را می‌توان در مورد ترکیب رنگ قهوه‌ای خاکی و سبز در دیوارهای داخلی خود اعمال کرد. این ترکیب به شما احساس شادابی می‌دهد و فضایی طبیعی به خانه شما می‌بخشد.

کلام آخر

ما در این مقاله به‌تفصیل به بررسی رنگ‌آمیزی منزل پرداختیم. در ابتدا به شیوه و فرایند انتخاب رنگ مناسب اتاق پرداختیم و نحوه گزینش یک رنگ مناسب را معرفی کردیم. پس از آن چند رنگ و ترکیب معرفی کردیم و به‌تفصیل نوع و خاصیت آن‌ها شرح دادیم.

سؤالات متداول:

آیا در داخل منزل بایستی تنها از یک رنگ بهره برد؟

خیر، به‌عنوان یک قاعده کلی، هرگز نباید کل خانه خود را با تنها یک رنگ، رنگ‌آمیزی کنید. این به این معنا نیست که شما نمی‌توانید از یک رنگ در برخی فضاها در کل خانه خود استفاده کنید.

چند رنگ در فضای داخلی خانه وجود دارد؟

یک قانون کلی خوب برای یک پالت رنگ منسجم این است که از بیش از ۵ رنگ متمایز در سراسر خانه خود استفاده نکنید. بهتر است از ۳ رنگ متفاوت بهره ببرید.

بهترین نوع رنگ برای دیوار چه جنسی دارد؟

رنگ‌های امولسیونی بر پایه آب و تقریباً بدون بو هستند و برای رنگ‌های دیوار داخلی ترجیح داده می‌شوند. این‌گونه رنگ به‌سرعت خشک می‌شود و دارای سطح بسیار کمی از VOCs (ترکیبات آلی فرار) است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *