روشنایی

نورپردازی استخر روباز

زمان مطالعه: 14 دقیقه

اگر که شما یک استخر شنا دارید، نیمی از راه را برای داشتن یک استراحتگاه مجلل در حیاط پشتی منزلتان طی کرده‌اید. خب حالا نیمۀ دیگر را چگونه طی خواهید کرد؟ با کمک روشنایی و نورپردازی مناسب فضای استخر، می‌توانید آن را به یک مکان زیبا و جادویی در شب مبدل کنید. بنابراین هدف این است که نحوۀ طراحی نورپردازی استخر را به‌گونه‌ای به شما آموزش دهیم که حتی در روزی عادی نیز فکر کنید که در تعطیلات هستید و از فضای منزلتان نهایت لذت را ببرید. هدف دیگر این است که استخر و محوطۀ اطراف آن را روشن کنید تا منزل شما در داخل، زیباتر و دلنشین‌تر به نظر برسد.

با نورپردازی مناسب می‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید، تا جایی که حتی زمانی هم که بی‌حوصله و کسل هستید، بخواهید در استخر شیرجه بزنید. البته مسئلۀ مهم دیگر، بحث ایمنی استخر و پیشگیری از خطراتی است که ممکن است به‌واسطة تجهیزات نورپردازی شما را تهدید کند. حال چگونه همۀ این کارها را انجام دهیم؟ در این مقاله ما قصد داریم این موارد را به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشد.

نورپردازی ایوان استخر

نورپردازی ایوان استخر

به ‌احتمال زیاد، شما اطراف استخرتان را زیاد شلوغ می‌کنید و در آنجا برخی مجالس و میهمانی‌هایتان را برگزار می‌کنید. چراغ‌هایی در داخل زمین کار گذاشته شده‌اند، برخلاف چراغ‌های جهت‌داری که بر روی سطح زمین نصب می‌شوند، ایده‌ای عالی بر نورپردازی دور استخر و مسیر منتهی به آن هستند. به همین دلیل نیاز نیست نگران ضربه‌خوردن، آسیب‌دیدن یا زمین‌خوردن مهمانان پرجنب‌وجوش خود باشید.

کف استخر شما بتنی است؟ چگونه می‌توانیم چراغ‌ها را در آنجا نصب کنیم؟ می‌توان سوراخ‌های به عمق ۵ اینچ در داخل بتن ایجاد کرد یا تجهیزات روشنایی را روی درختان اطراف استخر نصب کرد.

این یک کار بسیار دشوار است، اما با کمک کارشناسان نورپردازی هنرمند و تکنسین‌های ماهر می‌توانید این کار را انجام دهید. انجام این کار به یک مته (دریل) قدرتمند، یک قطعه الماس و تعدادی نیروی ماهر نیاز دارد.

نورپردازی ماه نما

روشن‌کردن ایوان استخر از بالا به‌وسیله چراغ‌های نصب‌شده روی درختان یا روی شیروانی‌های پشت‌بام، حالتی همچون نور ماه را ایجاد می‌کند. کیست که شنا زیر نور ماه را دوست نداشته باشد؟ اگر درختان بزرگ و کهنسال، استخر شما را احاطه کرده باشند، می‌توانیم چراغ‌هایی را روی شاخه‌های بالایی نصب کنیم تا نوری شبیه به نور طبیعی ماه ایجاد شود. این کار سایه‌های دل‌فریب و جذابی از شاخ‌وبرگ درختان روی محوطۀ استخر خلق می‌کند. در محوطۀ منزل شما و اطراف استخرتان درخت ندارید؟ مشکلی نیست. می‌توانید با نصب چراغ‌ها روی سقف و شیروانی خانه‌تان، جلوۀ مشابهی از نور لامپ ایجاد کنید.

بدیهی است که تعداد و اندازۀ چراغ‌های مورد نیاز برای روشن‌کردن استخر شما، به اندازۀ استخر بستگی دارد. به‌عنوان یک قاعدۀ کلی، توصیه می‌شود که 4/5 وات در هر مترمربع را هدف قرار دهید.

اگر به نورپردازی شب علاقه دارید، به مقاله نورپردازی آسمان شب سر بزنید.

مشعلهای تیکی

مشعل‌های تیکی

ظاهر و نمای مشعل‌های تیکی جذاب‌ هستند، اما ممکن است لامپ‌های کم‌کیفیتی که از فروشگاه می‌خرید، کارایی لازم را نداشته باشند. چراغ‌های تیکی درجۀ بالا و حرفه‌ای را در نظر بگیرید که نه‌تنها شعله‌های جشنی را فراهم می‌آورند، بلکه روشنایی مفتولی را نیز ایجاد می‌کنند. چراغ‌های تیکی درجۀ یک از برنج و مس باکیفیت بالا ساخته شده‎اند و نصب و قراردهی آن‌ها در چشم‌انداز شما کار مشکلی است.

روشن ساختن درختان و گیاهان

بهترین راه برای ایجاد حس‌وحال خوب در تفرجگاه این است که اطراف استخر خود را با درختان و گیاهان سرسبز کنید و آن را در شب روشن نگاه دارید. آیا نگران این هستید که چشم‌انداز سازوکار شما برای روشن شدن محوطه، بیش از حد کوچک باشد! می‌توان یک افرای ژاپنی ۳ فوتی را با یک لامپ ملایم ۱۵۰ یا ۲۰۰ لومنی (Lumen)  روشن کرد، بدون این که این کار زیبایی و ظرافت درخت را تحت‌تأثیر قرار دهد. همان‌طور که درخت رشد می‌کند، می‌توان به‌سادگی بدون تغییر دستگاه‌ها، لامپ را تعویض کرد. اگر محوطۀ استخر شما توسط درختان بزرگ و کهنسال احاطه شده است، آن افرای باشکوه ممکن است به 2 یا 3 وسیله برای روشنایی و نورپردازی هنرمندانه نیاز داشته باشد؛ یکی با پرتوی باریکی که برای نفوذ به بالای درخت نصب شده و دیگری با پرتوی وسیع‌تری که با ملایمت شاخه و برگ‌ها را روشن و برجسته می‎کند. ۳۰ نوع لامپ مختلف برای روشن کردن طراحی محوطه و چشم‌انداز استخر لازم است. با نصب چراغ‌های LED  دو تا چهار واتی داخل تنۀ درخت، تخت‌های گل اطراف استخر شما در شب زیبا و جادویی به‌نظر می‌رسند. اگر گیاهان چندسالۀ بلندی دارید که در بستر حیاط رشد می‌کنند، می‌توانید از چراغ‌های گلوله‌ای با نورپردازی جهت‌دار استفاده کنید.

تجهیزات آبی

اگر استخر شما آب‌نما داشته باشد، شایسته است نورپردازی مخصوص آن محل را تدارک ببینید. اگر که یک فواره را از زیر روشن کنیم، نور با حرکت آب و از روی فواره می‌رقصد. نور فراگیر (Wash Light)  از لبۀ استخر یا درخت بلندی که در کنار آن قرار دارد، سیل ملایمی از نور ایجاد خواهد کرد. تنظیم و هدف‌گیری نور در جایی که آب به سطح استخر برخورد می‌کند، حباب‌های آب را می‌ترکاند و به موج آب استخر روشنایی می‌بخشد.

طاقچۀ استخر

طاقچۀ استخر

طاقچۀ استخر محل تعبیه نور استخر شما است. در گذشته، این طاقچه‌ها بزرگ‌تر ساخته می‌شدند، چون لامپ‌های قدیمی نیاز به جاهای بزرگ داشتند، اما امروزه چراغ‎های مدرن در اندازه‌های کوچک‌تر آن‌قدر قوی هستند که نیاز به طاقچه‌های بزرگ نباشد.

سازه‌های نورپردازی

سازه‌های نزدیک استخر خود را نادیده نگیرید. نورپردازی، آن‌ها را بخشی از فضای استراحتگاه می‌کند. آیا در محوطۀ استخر خود آلاچیق دارید؟ احتمالاً این مکان برای صرف یک نوشیدنی خنک و کمی سایه بعد از شنا در طول روز، بسیار مناسب است، اما آلاچیق‌ها وقتی در شب روشن باشند، زیبایی جادویی خود را نشان می‌دهند. نورپردازی ظریفی را تصور کنید که میز غذاخوری شما را روشن می‌کند. می‌توان تمام سیم‌کشی‌ها و وسایل را نهان کرد، در نتیجه تنها چیزی که به چشم خواهد آمد، وسعت نور ملایم خواهد بود. نورهای روبه‌بالایی که به پایه‌های آلاچیق یا کف زمین نصب شده‌اند، معماری و زیبایی سازه را برجسته و روشن می‌کند.

برای فضای مهمانی جشن، مقداری نورپردازی مد روز با رشته‌هایی از روشنایی در بالای سرشان، اضافه کنید. اگر در نزدیکی فضای باز استخر شما، آشپزخانه وجود دارد، مجموعه‌ای از گزینه‌های نورپردازی را در اختیار دارید از جمله؛ روشنایی کباب‌پز، نورپردازی محل سرو غذا و نورپردازی برای میزها از طریق مهتابی‌ها. اگر سازه‌های محوطۀ استخر شما از قبل دارای سازوکار نورپردازی هستند، از متخصصانی برای تطابق دمای رنگ نور موجود و ترکیب مناسب نورها برای نورپردازی بهتر محل آشپزخانه استفاده کنید.

چراغ‌های زیرین استخر (Undercap Lights)

چراغ‌های زیرین استخر (Undercap Lights)

یکی از قوانین نورپردازی این است که افراد می‌خواهند نور را ببیند، نه منبع نور. چراغ‎های زیرین نمونۀ بسیار خوبی از این موضوع هستند. این وسایل و تجهیزات ظریف به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که مخفی باشند و نور را به سمت پایین منتشر کنند. آیا در محوطۀ استخر شما دیوار‌های کوتاه (Sitting wall) وجود دارد؟ باربیکیو و نیمکت نیز وجود دارد؟ نورپردازی زیرین دیوار را روشن می‌کند تا بافت و ترکیب آن را روشن کند. نورپردازی زیرینی که در زیر باربیکیو قرار گرفته است، روشنایی ایمن و بدون تابش خیره‌کننده و چشم‌آزار را فراهم می‌کند.

چراغ‌های راه‌پله محوطۀ استخر

محوطۀ استخر اغلب از پله‌هایی منتهی به ایوان یا پاسیو تشکیل می‌شود. نباید فراموش کنید که آن‌ها را برای ایمنی روشن کنید. یک راه‌حل عالی نصب یک ابزار روشنایی به اسم رایزر (Riser) در قسمت عمودی یک پله است. چراغ‌های کف پله دقیقاً داخل پله‎ها تعبیه می‌شوند و نور را به سمت پایین و روی پله‌ای که دقیقاً در زیر آن قرار دارد متمرکز می‌کنند. نور آن‌ها برای ایمنی محوطه کفایت می‌کند، اما این نور به‌اندازه‌ای نیست که حواس افراد را پرت کند. از آن جایی که خود دستگاه در پله قرار دارد، در هنگام روز، نور به‌سختی توجه را جلب خواهد کرد. حتی در شب، شما تنها متوجه پله‌ها و نور ملایم می‌شوید و تجهیزات و ابزار نورپردازی را مشاهده نمی‌کنید.

در ادامه به شما پیشنهاد می‌‎کنیم که به مقاله نحوه نصب چراغ استخری سر بزنید و اطلاعات خود را دراین‌باره کامل کنید.

اهمیت کاربرد دیمرها (نورکاه)

سرتاسر محوطۀ استخر شما با یک ابزار خودکار و کاملاً کم‌نور در دسترس است که می‌تواند به‌وسیله دستگاه هوشمند، دلخواه شما کنترل شود. از نورپردازی آلاچیق تا نورپردازی پایین، می‌توانید چراغ‌های خود را به همان اندازه که نیاز دارید کم‌نور کنید تا محیطی عالی و دلچسب در کنار استخر ایجاد شود. کاهش نور چراغ‌ها موجب می‎شود که احساس نکنید زیر نور کانون غذا می‌خورید. این کاهش به نور محوطۀ استخر اجازه می‌دهد که مکمل شمع‌ها و شومینه‌ها در فضای باز باشد.

سهولت استفاده از LED ها

سهولت استفاده از LED ها

هنگامی که شما یک استخر زیبا دارید، مایل هستید که بدون نگرانی راجع به تعمیر و نگهداری نورپردازی منظره، وقت خود را صرف لذت بردن از آن کنید. این به معنای استفاده نورپردازی LED  بادوام و با مراقبت و نگهداری آسان است. توصیه ما این است که یک‌بار در سال برای تعویض لامپ‌های هالوژنی اقدام کنید. ‌LEDها را فقط در صورت خرابی تعویض کنید. اگر سیستم روشنایی هالوژنی محوطۀ استخر خود را با یک سیستم LED جایگزینی کنید یا از ابتدا LEDها را نصب کنید، تا سال‌ها نگران تعویض و خرابی لامپ‌ها نخواهید بود.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های این لامپ‌ها مقاله بهبود سیستم روشنایی با LED را مطالعه کنید.

نکته‌ای راجع به نور خیره‌کننده در نورپردازی استخر

اگر به نور خیره‌کنندۀ مناظر چشم بدوزید، مطمئناً شب دلچسب و آرامتان در کنار استخر خراب می‌شود، اما جای نگرانی نیست، راه‌حل این مشکل آسان است. برای نورپردازی منظرۀ LED از لامپ‌هایی باید استفاده کرد که نور سفید گرم تولید می‌کنند. باید انواع لامپ‌هایی را انتخاب کرد که مقدار نور مورد نیاز ما را (بدون هیچ میزان اضافه‌ای) تأمین می‌کند. تجهیزاتی را انتخاب کنید که نور را دقیقاً به جایی که باید برود، هدایت می‌کنند. از محافظ‌های تابش نور و «پلک‌ها» استفاده کنید تا با استفاده از کلاهک‌های محکم بالای لامپ‌ها، نور را در جایی که مایل هستید، متمرکز کند. می‌توان نور کمتر را بیشتر کرد. همه چیز را می‌توان با تعیین محل قراردادن تجهیزات، زاویۀ آن‌ها، رنگ و دمای نورشان تنظیم کرد.

علاوه بر این‌ها، می‌توان از لامپ‌های خورشیدی برای روشنایی استخر استفاده کرد، اما باید مراقب باشید که نباید آن‌ها را در آب استخر تعبیه کنید، مگر این‌که آن‌ها را عایق‌بندی کرده و مناسب اعماق آب طراحی کنید.

کلام آخر

در این مقاله به موضوع نورپردازی استخرها در فضای باز پرداختیم. شیوه‌های مختلف روشن‌کردن استخر و روش‌های تعمیر و نگهداری آن‌ها را بیان کردیم. همچنین شیوه‌های چیدمانی را آموزش دادیم که به شما کمک می‌کنند در تابستان شب‌های زیبا و مناظر دلچسبی را در کنار مهمان‌هایتان تجربه کنید.

سؤالات متداول:

آیا میتوان چراغهای خورشیدی را در اطراف استخر تعبیه کرد؟

بله، می‌توان لامپ‌های خورشیدی را در محوطۀ استخر برای روشنایی استخر استفاده کرد، اما باید مراقب باشید که نباید آن‌ها را در آب استخر تعبیه کنید، مگر این‌که آن‌ها را عایق‌بندی کرده و مناسب اعماق آب طراحی کنید.

به چه تعداد چراغ استخر نیاز داریم؟

بدیهی است که تعداد و اندازۀ چراغ‌های مورد نیاز برای روشن‌کردن استخر شما، به اندازۀ استخر بستگی دارد.

ویترین یا طاقچۀ استخر چیست؟

طاقچۀ استخر محل تعبیه نور استخر شما است. در گذشته، این طاقچه‌ها بزرگ‌تر ساخته می‌شدند، چون لامپ‌های قدیمی نیاز به جاهای بزرگ داشتند، اما امروزه چراغ‌های مدرن در اندازه‌های کوچک‌تر آن‌قدر قوی هستند که نیاز به طاقچه‌های بزرگ نیست.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *