سبک زندگی

چه رنگی برای خانه‌های کم نور مناسب‌تر است؟

زمان مطالعه: 10 دقیقه

چه رنگی برای خانه‌های کم نور مناسب‌تر است؟

به نظر می‌رسد که در هر خانه فضایی وجود دارد که به خوبی به آن نور نرسد و گوشه‌هایی از آن فاقد نور طبیعی روز باشد. اگرچه یک راه مناسب برای روشن‌تر کردن اتاق‌ها و فضاهای تاریک استفاده از رنگ سفید در رنگ‌آمیزی آن‌ها است، اما یقینا این بهترین راه و گزینه نیست.

رنگ سفید روشن بسیار باز و روشن‌کننده است، چرا که به خوبی نور طبیعی را منعکس می‌کند، اما زمانی که خانه شما هیچ‌گونه نور طبیعی دریافت نمی‌کند، استفاده از رنگ سفید کاری بیهوده و عبث است و حتی ممکن است باعث شود فضای خانه شما تاریک‌تر به نظر برسد.

بنابراین رنگ سفید در فضایی مناسب است که نور طبیعی به آن برسد و رنگ سفید وظیفه انتشار و انعکاس دو چندان آن را به سرانجام برساند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این مسئله بپردازیم که چه رنگی برای خانه‌های کم‌نور مناسب‌تر است و از شدت تاریکی آن‌ها می‌کاهد. با ما همراه باشید.

رنگ‌های مورد علاقه ما برای خانه‌های کم نور

 

با توجه به آن‌چه که در مقدمه گفتیم، اگر رنگ سفید مناسب خانه‌های تاریک نباشد، پس شما باید به دنبال چه رنگی باشید؟ در اکثر مواقع، پاسخ رنگ‌های خنثی با رنگ گرم است. این رنگ‌ها بهترین گزینه برای روشن‌تر به نظر رسیدن خانه‌های تاریک هستند. رنگ‌های متوسط بسیار ایده‌آل هستند، چراکه اگر از رنگ‌های بسیار تیره استفاده کنید، باعث می‌شود که خانه تاریک‌تر به نظر برسد. برای حداکثر کردن اثر روشنایی، به سراغ سایه‌های کم رنگ خاکستری و آبی بروید. اگر به دنبال گرما هستید، از استفاده از رنگ‌های سفالی روشن یا رنگ زرد نهراسید و آن‌ها را امتحان کنید. یک رنگ آفتابی می تواند فضای تاریک و کثیف را روشن و گرم کند. فقط باید مراقب باشید که اتاق را با مبلمان قهوه‌ای شلوغ نکنید.

نورها رنگ‌های اصلی و فرعی مختلفی دارند. برای کسب اطلاعات لازم و کافی درمورد انواع رنگ‌های اصلی و فرعی نور می‌توانید مقاله رنگ‌های اصلی و فرعی نور را مطالعه کنید.

اتاق‌های تاریک‌تر خانه‌ها به رنگ‌هایی نیاز دارند که اشباع‌تر باشند، چرا که نور کمتری برای انعکاس از رنگ وجود دارد. به عبارتی شما باید به دنبال رنگ‌هایی باشید که در ترکیب پایه آن‌ها، رنگ سیاه کمتری استفاده شده باشد. همچنین در خاطر داشته باشید که باید در اتاق‌های بدون نور از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید تا از تاریکی اتاق کاسته شود.

همچنین میزان نور فضای مد نظر شما نیز می‌تواند تفاوت ایجاد کند. برای مثال، رنگ‌آمیزی راهروی خانه می‌تواند متفاوت از اتاق خواب باشد. همچنین در توالت‌های بدون پنجره، می‌توانید از ظاهر بولدتری استفاده کنید، زیرا افراد زمان چندانی را در آن‌جا نمی‌گذرانند.

از طرف دیگر، در راهروها بهتر است از رنگ‌های روشن یا متوسط بهره ببرید. استفاده از رنگ‌های تاریک می‌تواند باعث باریک‌تر به نظر رسیدن راهرو شود. در ادامه این بحث، چند رنگ مناسب برای خانه‌های کم‌نور و تاریک پیشنهاد شده است، هرچند که باید به خاطر داشته باشید که اندازه، شکل و استفاده (کاربری) اتاق نیز در تعیین رنگ مناسب بسیار مهم است.

رنگ گل بهی (بنفش کم رنگ یا اسطوخودوسی)

رنگ اسطوخودوسی تن‌های گرمتری نیز دارد که آن را برای روشن کردن اتاق‌ها و فضاهای تاریک مناسب می‌سازد. بهترین قسمت کار با رنگ اسطوخودوسی این است که طیف گسترده‌ای از سایه‌ها را که مناسب با رنگ‌های تیره ملایم و رنگ‌های بنفش هستند، در خود دارد. نباید این رنگ را زنانه دانست، بنابراین می‌توان آن را تقریبا برای هر فضایی مناسب دانست. همچنین می‌توان آن را با رنگ‌های پاستلی ست کرد تا محیط شما ظاهری جذاب‌تر داشته باشد، یا این‌که می‌توانید آن را با رنگ‌های خنثی و ساده‌ای مانند خاکستری و سفید ترکیب کنید تا ظاهری جذاب و پیچیده داشته باشید.

نور خورشید نیز دارای رنگ‌های مختلفی است. شما می‌توانید با مراجعه به مقاله نور خورشید از چند رنگ تشکیل شده است، انواع این رنگ‌های نور خورشید را بشناسید.

رنگ زرد آفتابی

 

وقتی محیط شما نور طبیعی چندانی دریافت نمی‌کند، رنگ زرد راهی بسیار مناسب برای بازسازی حال و هوای نور طبیعی با استفاده از آن است. بنابراین این رنگ نور بسیار مناسب اتاق خواب یا حمام‌هایی با پنجره‌های کوچک است. البته باید میزان آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که برجستگی‌های دیوار را صاف نشان ندهد. رنگ زرد به خوبی با طیف‌های متعدد رنگ سفید و جزئیات چوب‌های با رنگ روشن هماهنگ می‌شود و گرمای بیشتری به فضای سرد می‎بخشد.

رنگ آبی پودری

این رنگ زیبا و رویایی باعث می‌شود که احساس کنیم بر روی ابرهای آبی در آسمانی آفتابی سوار هستیم. آبی روشن یا آبی پودری به روشنایی بیشتر محیط کمک کرده و در صورت ترکیب با سایه‌های سفید ساده می‌تواند زیبایی دو چندان به محیط ببخشد. این نوع رنگ، برای حمام یا گوشه‌های تاریک منزل شما بسیار مناسب است.

نور به‌عنوان یک پدیده طبیعی هزاران رنگ دارد که چشم غیرمسلح انسان قابلیت دیدن آنها را ندارد. انسان فقط می‌تواند محدوده کوچکی از این طیف بزرگ را با چشم ببیند. برای اطلاع از چگونگی تجزیه نور می‌توانید به مقاله چگونه نور را تجزیه کنیم؟ مراجعه کنید.

رنگ نارنجی روشن

این رنگ ممکن است اندکی وحشی و زمخت به نظر برسد، اما در این جا ما به دنبال یک رنگ آرامش‌دهنده و ایمنی‌بخش نیستیم، طوریکه در هنگام استفاده از پرتقال در یک فضای تاریک، می‌توانید بیشتر به کدو تنبل، نارنگی یا حتی زردآلو هم فکر کنید. این سایه‌های بسیار گرم در آشپزخانه یا اتاق ناهارخوری تاریک، یا هر فضای دیگری که افراد در آن تجمع می‌کنند، کارایی بسیار بالایی دارند. بهتر است آن را با جزئیاتی همچون چوب تیره‌تر با شدت و رنگ‌های مختلف قهوه‌ای و سفید ترکیب کنید تا بتوانید ظاهری براق خلق کنید.

رنگ خاکستری ملایم

 

برای فضاهای تاریک و کسل‌کننده، گرچه ممکن است اندکی احمقانه به‌نظر برسد، اما بهتر است کمی هم رنگ خاکستری اضافه کنید. همه چیز به سایه‌ای که انتخاب می‌کنید بستگی دارد؛ اگر از سایه‌های روشن تا متوسط استفاده کنید، از خاصیت و کاربرد رنگ خاکستری در روشن‌کردن فضا شگفت‌زده خواهید شد. به همین منظور می‌توانید به رنگ‌های بسیار ملایمی همچون خاکستری کبوتری یا ترکیبی از خاکستری و بژ هم فکر کنید تا همه چیز را گرم نگه دارید. خاکستری با رنگ‌های پایه نیز بسیار مناسب هستند، به‌خصوص ته‌رنگی از اسطوخودوس و یا صورتی را در خاکستری ترکیب کنید.

رنگ صورتی

خاصیت رنگ صورتی این است که به سرعت فضا را روشن کرده و شخصیت و جلال زیادی به آن می‌بخشد. ما رنگ‌های پاستلی ملایم‌تر را ترجیح می‌دهیم و رنگ‌های رز نیز یک اشاره مناسب برای افزودن زیبایی بیشتر هستند. بااین‌حال، اگر پررنگ‌تر مثل فوشیا را می‌خواهید، می‌توانید آن را روی دیوارهای برجسته هم استفاده کنید، چراکه سایه‌های بسیار روشن زمانی که روی تمام دیوارهای اتاق هستند، ممکن است اتاق را کوچک‌تر کنند.

 رنگ سفید خنثی

رنگ‌های سفید خنثی بیشترین نور را منعکس می‌کنند، زیرا هر رنگ دیگری غیر از سفید باید حداقل بخشی از طیف را جذب کند. رنگ‌های خنک‌تر، مانند سایه‌های کم‌رنگ آبی و خاکستری، به عقب‌رفتن دیوارها کمک می‌کنند و اتاق‌ها را سبک‌تر و بزرگ‌تر می‌کنند.

در حالت عادی نور خورشید سفید به نظر می‌رسد، اما سوال اینجاست که ترکیب چه رنگ‌هایی باعث شده چشم انسان نور خورشید را به رنگ سفید ببیند؟ برای پاسخ به این سوال و سوالات مشابه می‌توانید به مقاله طیف رنگی نور خورشید سر بزنید.

در آخر بیایید همین حالا یک افسانه در مورد رنگ‌های تیره دیوار را از بین ببریم. این یک تصور اشتباه است که دیوارهای تیره اتاق را کوچک می کنند. رنگ‌های تیره دیوار اتاق را کوچک نشان نمی‌دهند، همانطور که رنگ روشن باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن اتاق نمی‌شود. بنابراین شما می‌توانید با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد، رنگ‎های مختلف، حتی رنگ‌های تیره را برای روشن‌تر و بزرگ‌تر نمایان ساختن فضا استفاده کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم نکاتی را برای روشن کردن فضاهای تاریک خانه شما مطرح کردیم. با استفاده از این نکات می‌توانید سرتاسر فضای خانه خود را حتی محیط‌هایی را که بسیار سرد و تاریک به نظر می‌رسند، روشن کنید. به همین علت رنگ‌های مختلفی پیشنهاد دادیم و بیان کردیم که شدت و ترکیب هر رنگ با سایر رنگ‌ها می‌تواند به فضا روشنایی و وسعت بیشتری ببخشد.

سؤالات متداول

چه رنگ‌هایی اتاق را روشن‌تر نشان می‌دهند؟

برای حداکثر کردن اثر روشنایی، به سراغ سایه های کم‌رنگ خاکستری و آبی بروید. اگر به دنبال گرما هستید، از استفاده از رنگ‌های سفالی روشن یا رنگ زرد نهراسید و آن‌ها را امتحان کنید. یک رنگ آفتابی می‌تواند فضای تاریک و کثیف را روشن و گرم کند. فقط باید مراقب باشید که اتاق را با مبلمان قهوه‌ای شلوغ نکنید.

چه رنگی نور را بیشتر منعکس می‌کند؟

رنگ‌های سفید خنثی بیشترین نور را منعکس می‌کنند، زیرا هر رنگ دیگری غیر از سفید باید حداقل بخشی از طیف را جذب کند. رنگ‌های خنک‌تر، مانند سایه‌های کم‌رنگ آبی و خاکستری، به عقب‌رفتن دیوارها کمک می‌کنند و اتاق‌ها را سبک‌تر و بزرگ‌تر می‌کنند.

آیا دیوارهایی با رنگ تیره، اتاق را کوچکتر نشان میدهند؟

خیر، رنگ‌های تیره دیوار اتاق را کوچک‌تر نشان نمی‌دهند، همانطور که رنگ روشن باعث بزرگ‌تر به‌نظر رسیدن اتاق نمی‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *