روشنایی

نورپردازی روف گاردن

زمان مطالعه: 12 دقیقه

روف گاردن‌های شهری به‌تدریج کوچک‌تر و پوششان کمتر می‌شود و ساختمان‌های بلندتر بیشتری در سطح شهر ساخته می‌شوند. با این تفاسیر لازم است اصول طراحی مدرن برای کاهش آسیب‌های شهری که روزبه‌روز در حال افزایش هستند، به کار برده شوند. پایداری، سازگاری با محیط‌زیست و حیات‌وحش، مراکز سرگرمی در فضای باز، مواد اولیه مدرن و زیرساخت‌هایی با فناوری پیشرفته، به طور فزاینده‌ای در چارچوب‌های مقاوم و در فضای باز باهم ترکیب می‌شوند و به ایجاد فضایی بانشاط در شهرهای شلوغ و آلوده کمک می‌کنند.

با این شرایط، وجود یک روف گاردن زیبا و طراحی محیط آن و تعبیه گل و گلدان در آن از لحاظ مطلوبیت، کارایی و افزایش ارزش ساختمان بسیار مهم است. مزایای این روف گاردن معمولاً قبل از غروب خورشید چندان قابل‌درک نیست و اهمیت و فایده آن بیشتر پس از غروب آفتاب نمایان می‌شود؛ به همین دلیل لازم است این فضا به‌خوبی و بادقت هرچه‌تمام‌تر نورپردازی شود و یک فضای صمیمی و چشم‌نواز برای اهالی ساختمان ایجاد شود. باتوجه ‌به این توضیحات، در این مقاله قصد داریم انواع نورپردازی روف گاردن را به‌تفصیل شرح دهیم تا شما مخاطبین بتوانید با بررسی آن‌ها یک انتخاب مناسب برای ساختمان خود داشته باشید. با ما همراه باشید.

انواع نورپردازی روف گاردن

انواع نورپردازی روف گاردن

برای نورپردازی روف گاردن (Roof Garden Lightning)، نصب یک لامپ ال‌ای‌دی متناسب با فضا و روشن‌کردن کامل روف گاردن، در حدود ۴۵۰ تا ۶۵۰ دلار هزینه در بر خواهد داشت. البته سایز ال‌ای‌دی‌ها باتوجه ‌به اندازه لامپ متفاوت است و لامپ‌های کوچک در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار آب می‌خورد. بدیهی است که تعداد لامپ‌های مورد نیاز برای روشن‌کردن محیط روف گاردن، بستگی به فضای درختکاری شده و انواع گل‌ها و گیاهان دارد. درصورتی‌که در فضای روف گاردن شما درختان بسیاری کاشت شده‌اند و شاخه‌های آن‌ها باهم درگیر است، لازم است لامپ‌های قوی‌تر و بزرگ‌تری استفاده شود.

همچنین نورپردازی روف گاردن به روش‌های مختلف و با استفاده از ابزار و چراغ‌های گوناگونی صورت می‌گیرد که در ادامه به بخشی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

نورپردازی روف گاردن به روش لوستروس یا سطوح درخشان

درخشندگی و روشنایی طرح کلی که توسط سطوح درخشان (Lustrous) ایجاد می‎شوند، تفاوت‌های بسیاری در محیط روف گاردن‌های شهری و محیط سرسبز تعبیه شده در آن جا ایجاد می‌کند. در این حالت، می‌توان فضا را با روکش‌های پودری، شاخ و برگ‌های براق و انبوهی از عناصر فلزی و شیشه‌ای که با فضای شهری همخوانی دارند، تزئین و آرایش کرد. همچنین یک سازگاری و تعادل ظریف بین پالت‌های رنگی، فضاهای خالی، سایه‌های خالی و برخوردهای نوری، چارچوب و نقشه روف گاردن را به‌گونه‌ای بهبود می‌بخشد و زیبا می‌کند که می‌توانید شاهد یک نورپردازی شبانه مطلوب و پسندیده باشید.

نورپردازی روف گاردن به روش شهری

نورپردازی روف گاردن به روش شهری

پیشرفت، تکثیر و گسترش دامنه تکنولوژی‌های زیست‌محیطی به‌درستی خود را در طراحی نورپردازی روف گاردن نشان می‌دهد. در این طراحی مصرف انرژی و تولید برق با استفاده از سنسورهای بهینه و کارآمد، دستگاه‌های ال‌ای‌دی، مدارهای کم‌فشار، انرژی خورشیدی و صفحه‌کلیدهای بیو انرژیک (Bioenergetic Keypads) انجام می‌شود که در کاهش آلودگی هوا و هزینه‌های نورپردازی روف گاردن بسیار مؤثر و پیش‌گام هستند. این تکنیک‌های متنوع منابع وسیع مورد نیاز برای روشن‌کردن روف گاردن در زمان گرگ‌ومیش را فراهم می‌آورد، درحالی‌که مصرف انرژی را به حداقل و روشنایی را به یک سطح بهینه می‌رساند.

گفته می‌شود که لامپ‌های LED در رشد گیاهان مؤثر هستند. در مقاله کاربرد LED در تامین نور برای رشد گیاهان، در مورد تأثیر این نوع لامپ بر گیاهان صحبت شده است. خواندن این مقاله برای کسانی که می‌خواهند از لامپ LED در نورپردازی روف گاردن خود استفاده کنند، مفید است.

نورپردازی روف گاردن به روش کانونی

در این روش، ما روف گاردن خود را به طور ویژه‌ای و با درنظرگرفتن نقاط خاص آن طراحی می‌کنیم. این روش بسیار مناسب روف گاردن‌هایی است که در آن‌ها باغ تعبیه شده است. ادغام ماهرانه نقاط کانونی باغ که به طرز ماهرانه‌ای به‌وسیله درختان، کاشته‌های هندسی و سازه‌های متنوع شکل‌گرفته در نورپردازی روف گاردن را به شکل بهینه‌تری نمایش می‌دهد. هاله‌های آیکونیک افق اجزای ترکیبی کلیدی را به طور متمرکزی در روف گاردن برجسته می‌کند و با یک تابش نور هماهنگ، نقاط و قسمت‎های مختلف روف گاردن را نمایان می‌کند.

فتوسل وسیله‌ای است که در نورپردازی خودکار کاربرد دارد. در نورپردازی روف گاردن نیز می‌توان از روش نورپردازی خودکار به‌وسیله فتوسل بهره برد. اگر مایل به استفاده از این روش در نورپردازی روف گاردن خود بودید، مقاله طریقه نصب فتوسل چگونه است؟ را مطالعه کنید.

نورپردازی روف گاردن به روش تعبیه نور در بین درختان

نورپردازی روف گاردن به روش تعبیه نور در بین درختان

زمانی که در شب‌هنگام درختان پارک خواب‌آلود هستند، می‌توانید سایه درختان روف گاردن را که ابزار نورپردازی در بین آن‌ها تعبیه شده‌اند در محیط خیابان مشاهده کنید. این نوع نورپردازی که باتوجه ‌به حالت درختان، سرعت رشد و میزان رشد آن‌ها طراحی شده است، مناظر تاریک روف گاردن را به یک حالت سبز و رنگارنگ تبدیل می‌کند و هاله‌های زیبایی از درختان طوس، کاج و علفزارهای تعبیه شده در روف گاردن را به نمایش می‌گذارد.

البته این نوع نورپردازی و زیبایی را می‌توان با کمک درختان و گیاهان مصنوعی که با استفاده از سیم‌کشی‌‌های نوری و رقص نور ساخته شده‌اند، نیز انجام داد و با قراردادن آن‌ها در کنار درختان و گیاهان طبیعی، یک جلوه زیبا و چشم‌نواز به محیط روف گاردن شما می‌دهد.

نورپردازی روف گاردن به روش پس‌تاب و قوس نوری

درحالی‌که اکثر افراد از تراس و روف گاردن خود در طول عصرها و تعطیلات آخر هفته استفاده می‌کنند، سیستم‌های نورپردازی سفارشی که این محیط‌ها را برجسته می‌کنند، امکانات سرگرمی متنوع و هم فضای داخلی و خارجی را با قابلیت اطمینان، دوام و جذابیت پس از درخشش فراهم می‌آورد.

در این حالت از نورپردازی، می‌توانید استقلال مطلق چنین ابزار روشنایی، سادگی نصب، وضوح طراحی و تجملات راحتی را برای روف گاردن و تنظیم تونالیته آن‌ها فراهم آورید.

در این حالت از نورپردازی، ابزار نورپردازی را در کنار و پشت گیاهان و درختان قرار می‌دهند و ضمن روشن‌کردن فضای روف گاردن و برجسته‌کردن درختان و گیاهان، سایه‌های زیبایی از آنها را در محیط فراهم می‌آورد. می‌توان با قراردادن لامپ بر روی گلدان‌ها و تنه درختان و در بالای گیاهان، این حالت را به انجام رساند.

نورپردازی روف گاردن شباهت‌هایی با نورپردازی باغ دارد. مقاله چند نکته در خصوص نورپردازی باغ می‌تواند در نورپردازی روف گاردن نیز به شما کمک کند.

نورپردازی روف گاردن به روش ماه نما

روشن‌کردن محیط روف گاردن از بالا را می‌توان با استفاده از چراغ‌ها و ابزاری که روی درختان و دیواره پشت‌بام نصب شده‌اند، انجام دهیم. این حالت را ماه نما می‌نامیم، چرا که این نوع نورپردازی در شب شبیه نور ماه خواهد بود و کمک می‌کند نور ماه را در محوطه روف گاردن شبیه‌سازی کنیم.

این کار ضمن روشنایی محیط، می‌تواند سایه‌های زیبا و دل‌فریبی نیز خلق کند. ضمناً با تعبیه چراغ‌های خورشیدی در اطراف روف گاردن می‌توان آن را به‌راحتی و با صرف هزینه‌های پایین تعبیه کرد. البته بایستی آن‌ها را به‌درستی عایق‌بندی حفاظت کرد. ضمناً درختان را بایستی در زمان مناسب هرس کرد که مانع تابش نور ال‌ای‌دی نشوند.

نورپردازی روف گاردن با استفاده از مشعل‌های تیکی و نفیس

نورپردازی روف گاردن با استفاده از مشعل‌های تیکی و نفیس

می‌توان اطراف روف گاردن را با مشعل‌های کوتاه و بلند نیز نورپردازی کرد، اما این نوع مشعل‌ها به دلیل آنکه از برنج و مس تولید می‌شوند، بسیار گران‌قیمت هستند و همچنین پنهان کردن سیم‌پیچی آن‌ها کار پر دردسری است.

نورپردازی روف گاردن با استفاده از چراغ‌های زیرین

این نوع چراغ‌ها در کف روف گاردن نصب می‌شوند و نور را به سمت بالا می‌تابانند. این نوع نورپردازی را می‌توان کنار دیوار قرار داد و با روشن‌کردن دیوار با استفاده از نورهای زیبای آبی و سفید، در کنار سایر نورپردازی‌ها، جلوه‌ای بسیار زیبا و دلپذیر به فضا می‎دهد و تابش خیره‌کننده و آزار چشم را به حداقل می‌رساند.

در نورپردازی روف گاردن می‌توانید از لامپ‌های تزئینی استفاده کنید. برای آشنایی با این نوع لامپ‌ها می‌توانید به مقاله انواع لامپ‌های تزئینی سر بزنید.

نورپردازی روف گاردن با استفاده از دیمر (نورکاه)

نباید فراموش کرد که یک سری دیمر نیز در محیط روف گاردن نصب شود. این دیمرها کمک می‌کنند که تابش خیره‌کننده نور کمتر شود و امکان کنترل و تنظیم نور محیط را فراهم می‌آورد. این حالت باعث می‌شود که شما احساس نکنید که زیر کانون و تابش شدید نور هستید و به‌راحتی به استراحت و خوردن غذایتان خواهید پرداخت.

توصیه می‌کنیم که برای آشنایی با دیمر لامپ و نحوه کاربرد آن مقاله دیمر لامپ چیست را مطالعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تعدادی از انواع نورپردازی و شرایط مختلف تابش نور روف گاردن را بررسی کرده و شرح دهیم. در نظر گرفتن این شرایط به شما کمک می‌کند که فضای روف گاردن را به بهترین حالت نورپردازی کنید و بالاترین مطلوب را کسب کنید.

سؤالات متداول:

هزینه نورپردازی فضای روف گاردن چقدر است؟

نصب یک لامپ ال‌ای‌دی متناسب با فضا و روشن‌کردن کامل روف گاردن، در حدود ۴۵۰ تا ۶۵۰ دلار هزینه در بر خواهد داشت. البته سایز ال‌ای‌دی‌ها باتوجه ‌به اندازه لامپ متفاوت است و لامپ‌های کوچک در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار آب می‌خورد.

آیا تعبیه چراغهای خورشیدی در اطراف روف گاردن امکان‌پذیر است؟

بله، می‌توان آن را به‌راحتی و با صرف هزینه‌های پایین تعبیه کرد. البته بایستی آن‌ها را به‌درستی عایق‌بندی حفاظت کرد. ضمناً درختان را بایستی در زمان مناسب هرس کرد که مانع تابش نور ال‌ای‌دی نشوند.

در نورپردازی روف گاردن به چه تعداد لامپ نیاز است؟

تعداد لامپ‌های موردنیاز برای روشن‌کردن محیط روف گاردن، بستگی به فضای درختکاری‌شده و انواع گل‌ها و گیاهان دارد. درصورتی‌که در فضای روف گاردن شما درختان بسیاری کاشت شده‌اند و شاخه‌های آن‌ها باهم درگیر است، لازم است لامپ‎های قوی‌تر و بزرگ‌تری استفاده شود.

 

تخفیف رمضان بروکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *