روشنایی

چگونه نور خانه را زیاد کنیم؟

زمان مطالعه: 10 دقیقه

حتی اگر عادت به زندگی در یک محیط کم‌نور را داشته باشید، در طولانی‌مدت بدون شک این سؤال برایتان پیش خواهد آمد که چگونه نور خانه را زیاد کنیم؟ همیشه هم لازم نیست برای روشن‌کردن خانه از نیروی برق بیشتری استفاده کرد. گاهی با استفاده از چند روش ساده و نکات مهم در طراحی می‌توان نور بیشتری را به اتاق و خانه آورد.

نورپردازی خانه همیشه مهم است؛ چه برای افرادی که در آن خانه زندگی می‌کنند، چه برای موجودات زنده‌ای مثل گل‌وگیاه که از نور وارد شده به خانه تغذیه می‌کنند. این مقاله از مجله بروکس قرار است شما را با روش‌ها و ترفندهای مفید برای استفاده از نور طبیعی در خانه و روش مناسب چیدمان خانه کم نور آشنا کند.

روش‌های افزایش نور در خانه

روش‌های افزایش نور در خانه

قبل از هر چیزی، این نکته را بگوییم که بین یک خانه پرنور که ممکن است آسایش و راحتی لازم را از اعضای خانواده بگیرد با یک نور مناسب در خانه، مرز باریکی وجود دارد. قرار است در بخش‌های بعدی این مطلب، راز رد نشدن از این مرز باریک را بیاموزیم! اما به‌طورکلی مهم‌ترین چیز در تنظیم نور مناسب خانه، حوصله و در برخی موارد کمی هزینه بیشتر است.

نورپردازی خانه از همه جهات و در همه فضاها اهمیت دارد. خانه محلی است که قرار است در آن آرامش داشته باشید و پس از بازگشت از یک روز کاری و شلوغ، در آن آرام بگیرید. گاهی مواقع مثل روزی تعطیل، مدت‌زمان بیشتری در خانه هستید و صرفاً حرف از نور کم برای استراحت و رفع خستگی نیست. به همین دلیل بسیار مهم است که بتوانید نور مناسبی را که چشم شما را آزار ندهد، راحتی و آرامش شما را نگیرد، انرژی لازم را فراهم کند و درعین‌حال، نگران قبض ماهیانه‌‌تان هم نباشید، انتخاب کنید. برای رسیدن به جواب این سؤال که چگونه نور خانه را زیاد کنیم چند راهکار کلی و مهم به شما می‌آموزیم:

استفاده از نور طبیعی در خانه

نور طبیعی در خانه اولین چیزی است که باید از آن استفاده کنید. اگر در خانه پنجره‌های سراسری، بزرگ و نورگیری دارید که نور می‌تواند از آن وارد خانه شود، به‌هیچ‌وجه آن را با پرده‌های ضخیم و نامناسب نپوشانید. حتی برای کنترل نور ورودی به خانه می‌توانید از پرده‌های نازک و مناسبی استفاده کنید؛ پرده‌هایی که نه مانع ورود نور طبیعی به اتاق‌ها می‌شوند نه باعث می‌شود نور زیادی به خانه برسد. نور طبیعی هم کم‌ترین آسیب را به چشم و سلامت بدن شما دارد و هم می‌تواند بهترین نور برای کارکردن در خانه باشد.

رنگ‌های روشن برای نورپردازی خانه

رنگ‌های روشن برای نورپردازی خانه

اگر می‌خواهید بفهمید با کمترین هزینه چگونه نور بیشتری وارد خانه کنید قدرت رنگ‌های روشن در خانه را اصلاً دست‌کم نگیرید. رنگ‌های سفید و رنگ‌های پاستلی مثل سبز و آبی کم‌رنگ نقش بسیار زیادی در بزرگ‌تر نشان‌دادن خانه دارد. هر چه رنگ‌های روشن‌تری در دیوار، وسایل خانه، سقف و پارکت به کار بگیرید، نور بیشتری درون خانه جریان پیدا می‌کند و فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. برعکس همین اتفاق، رنگ‌های تیره فضا را کوچک‌تر و نور خانه را کم‌تر می‌کنند. برای برقراری تعادل و ایجاد حس زیبایی‌شناسی بهتر در خانه هم می‌توانید وسایل کوچک را با رنگ‌های مختلف و متفاوت در نظر بگیرید اما اولویت رنگ برای وسایل بزرگ همان رنگ‌های روشن است.

اگر قصد استفاده از کاغذ دیواری را دارید، کاغذ دیواری‌های روشن، ساده و رنگ‌‌های پاستلی به ایجاد نور طبیعی در خانه کمک می‌کند. کاغذ دیواری برای خانه های کم نور بسیار مهم است و نور مناسب فضا تا حد قابل قبولی برای محیط تأمین می‌شود. معمولاً توصیه می‌شود برای خانه‌های کم‌نور و کوچک را دارید، کاغذ دیواری‌هایی که جنس متالیک دارند اولویت قرار بگیرد. این کاغذ دیواری‌ها بافت درخشان و براقی دارند که برای بازتاب نور به داخل خانه گزینه خوبی است.

آینه؛ اصلی و مهم در نور خانه

آینه‌ها به افزایش تجسم نور طبیعی در خانه و فضای داخلی آن بسیار کمک می‌کنند. اگر در خانه و محیط کم‌نوری هستید و می‌خواهید بدانید چگونه نور خانه را زیاد کنیم، پیشنهاد ویژه و کم‌خرج ما به شما استفاده از آینه‌های بزرگ است. به‌خصوص در شرایطی که می‌توانید این آینه را در محیطی نورگیر قرار دهید تا نور را با بازتاب بیشتری در خانه پخش کند. دقت داشته باشید که قاب آینه رنگ روشنی داشته باشد.

البته این نکته را هم از قلم نیندازیم که در مورد استفاده از آینه‌ها، روش‌ها و سلیقه‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال اگر فضای کافی یا هزینه لازم برای خرید و نصب یک آینه بزرگ را نداشتید، می‌توان آینه‌‌های کوچک را جایگزین کرد.

لامپ‌های سقفی برای افزایش نور

لامپ‌های سقفی برای افزایش نور

استفاده از لامپ‌های هالوژنی که در سقف یا دیوارهای خانه استفاده می‌شوند، نور بهتری در خانه پخش می‌کنند. ترکیب این نورها با حضور آینه و کاغذ‌دیواری رنگ روشن باعث می‌شود حتی بتوانید نور زیادی در خانه و در طول شب داشته باشید.

درهای شیشه‌ای برای خانه

اگر تابه‌حال این سؤال را از خود کردید که چگونه نور خانه را زیاد کنیم احتمالاً به جواب‌های مختلفی رسیده‌اید. حتی ممکن است جواب‌های شما بین راهکارهایی که قبل از این گفتیم هم وجود داشته باشد. اما یک راهکار متفاوت هم از ما داشته باشید. اگر در محیط خانه فضا یا امکانی وجود دارد که بتوانید درهای ورودی آن را تعویض و شیشه‌ای کنید، بدون درنگ این کار را انجام دهید.

درهای شیشه‌ای نقش بسیار مهمی در اجازه ورود نور به خانه دارند؛ چه قرار باشد از نور طبیعی در خانه صحبت کنیم و چه حرف از نورپردازی خانه و استفاده از منابع نوری مصنوعی باشد. حتی اگر امکان استفاده از آن برای فضاهایی مثل اتاق‌خواب هم وجود داشته باشد، انجام آن، نور بسیار بیشتری را وارد خانه و اتاق‌ها می‌کند.

کف‌پوش‌های روشن خانه

کف‌پوش‌های روشن خانه

اگر از کف‌پوش‌های سفید و رنگ روشن برای نورپردازی خانه استفاده کنید که چه‌بهتر! اما اگر ترجیح شما به هر دلیل کف‌پوش‌های چوبی یا قهوه‌ای رنگ بود، برای روشن نگه داشتن خانه بسیار مهم است که آن را براق و تمیز نگه دارید. علاوه بر رنگ، نوع جنس کف‌پوش هم می‌تواند در نور خانه تأثیر داشته باشد. کف‌پوش‌هایی که جنس براقی دارند نور بیشتری را در خانه منعکس می‌کنند.

کلام آخر

همان‌طور که بحث را با اهمیت نور کافی در خانه آغاز کردیم، با صحبت از اهمیت آن هم به پایان می‌بریم. چه برای حفاظت از محیط‌زیست، کاهش انرژی برق و چه برای آسایش بیشتر، لازم است بتوانید به پاسخ این سؤال که چگونه نور خانه را زیاد کنیم، برسید.

این مقاله از بروکس روش‌های ساده اما مهمی برای افزایش نور طبیعی در خانه و نورپردازی مناسب خانه به شما آموزش داد. از پنجره‌ها و پرده‌های مناسب گرفته تا کف‌پوش‌‌های براق رنگ روشنی که در نورپردازی خانه اهمیت دارد. انتخاب لامپ‌های درست و مناسب هم قدم دیگری در این موضوع است.

در فروشگاه اینترنتی بروکس می‌توانید سالم‌ترین، مناسب‌ترین و بهترین لامپ‌های ال‌ای‌دی را مشاهده و تهیه کنید. بررسی‌ها و آزمایش‌های انجام‌شده ثابت کرده است که لامپ‌های ال‌ای‌دی کم‌ضرر‌ترین منابع مصنوعی نور هستند. پس همین حالا وارد فروشگاه بروکس شوید و لامپ موردنیاز خانه خود را از بروکس بخرید.

سؤالات متداول:

مناسب‌ترین نوع کاغذ دیواری برای خانه‌های کم نور چیست؟

کاغذ‌دیواری‌های متالیک اگر بهترین گزینه نباشد، بدون شک یکی از بهترین مدل‌های کاغذ‌دیواری است که می‌تواند برای خانه‌هایی با نور کم استفاده شود. این کاغذ‌ها بافت‌های درخشان و براقی دارند که می‌توانند برای روشن‌تر شدن خانه نور از خود بازتاب دهند.

با چیدمان وسایل چگونه نور خانه را زیاد کنیم؟

اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که کوچک و کم‌نور است بهتر است وسایل و چیدمانی استفاده کنید که رنگ روشنی دارند. رنگ مناسب برای این خانه قطعاً سفید است. می‌توان با استفاده از وسایل کوچک و مختلفی که رنگ تیره دارند مثل کوسن، میز عسلی، فرش‌های کوچک و …، تعادل بین رنگ و نور را در خانه برقرار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *