روشنایی

نورپردازی کابینت آشپزخانه با LED

زمان مطالعه: 9 دقیقه

معجزه نورپردازی در اتاق‌ها، خانه و آشپزخانه را به‌هیچ‌وجه نمی‌توان انکار کرد. حتی اگر یک آشپزخانه تاریک و کوچک داشته باشید که فضای کافی برای نصب یک لوستر بزرگ و پرنور را به شما ندهد هم مشکلی نیست. می‌توان با یک نورپردازی حرفه‌ای و تشکیل شده از نور مخفی ال‌ای‌دی، هالوژن‌های سقفی و میز اپن، مناسب‌ترین و حرفه‌ای‌ترین نور را به محیط آورد. این مطلب از مجله بروکس قرار است شما را با روش‌ها و ترفند‌‌های نورپردازی کابینت آشپزخانه با LED آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نصب نور مخفی کابینت همراه ما باشید.

دلایل نصب نور مخفی در کابینت

دلایل نصب نور مخفی در کابینت

زمانی که کابینت‌های فلزی از دور خارج شدند و جای آنها را کابینت‌های MDF و HDF گرفت، به‌مرور زمان روشنایی و جلوه بیشتر این کابینت‌‌ها هم اهمیت پیدا کردند. سیستم نورپردازی کابینت آشپزخانه ابداع شد و تلاش کرد تا محیطی مناسب‌تر و بهتر برای زندگی و فعالیت آماده کند.

وقتی قرار باشد از نورپردازی خانه و آشپزخانه صحبت کنیم، سه عنصر اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. عناصری که در طراحی و دکوراسیون به آنها توجه می‌شود، یگانگی، زیبایی بخشی و از همه مهم‌تر کارآمد بودن اجزا است. نصب نور مخفی کابینت و آشپزخانه می‌تواند به‌خوبی از پس هر سه این عناصر برآید.

اهمیت استفاده از نور مخفی در فضای خانه به‌خصوص آشپزخانه از سال 1396 (۲۰۱۷) وارد طراحی خانه‌‌ها و آشپزخانه‌ها شد. قبلاً نور مخفی زیر کابینت‌های دیواری استفاده می‌شود و نور آن فقط برای روشن‌کردن سطح کابینت طبقه پایین بود. اما بعد از طراحی‌ها و مدل‌‌های بیشتر و متنوع‌تری که برای دکوراسیون در نظر گرفتند، این روش تغییر کرد. در حال حاضر نورپردازی آشپزخانه در نزدیکی سطح زمین و در فاصله ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متری کف آشپزخانه، زیر کابینت و بالای سقف میز اپن هم انجام می‌شود. به‌این‌ترتیب روشنایی بیشتر نصیب طبقات بالا می‌شود و جلوه و زیبایی در طراحی آشپزخانه به چشم می‌آید.

تجهیزات نورپردازی کابینت

همان‌طور که اشاره کردیم، به‌طورکلی نورپردازی آشپزخانه شامل نورپردازی سقف، اپن و کابینت‌‌ها است. اما اگر طرح اصلی و روش انجام نورپردازی کابینت آشپزخانه به‌درستی انجام شود، می‌تواند حتی برای تأمین نور کامل محیط هم کافی باشد. قاعدتاً چنین کاری نیاز به تجهیزات کامل و مناسبی دارد که بتواند از پس نور لازم محیط بربیاید.

برخی از مهم‌ترین تجهیزات نورپردازی کابینت شامل موارد زیر است:

 • لامپ‌های ال‌ای‌دی
 • سنسورها
 • کلید هوشمند مخفی برق
 • آداپتور
 • پار سوئیچ
 • و…

نورپردازی کابینت آشپزخانه و میزان روشنایی آن

نورپردازی کابینت آشپزخانه و میزان روشنایی آن

بسیار خب، تا اینجا با اهمیت نورپردازی و مزایای آن در آشپزخانه آشنا شدیم اما به نظر شما بهترین نور برای استفاده و نصب نور مخفی کابینت چیست؟ چرا ال ای دی پرکاربردترین چراغ در کابینت‌ها است؟ خب؛ اگر کمی با سازوکار لامپ‌های ال‌ای‌دی و خصوصیات آنها آشنا باشید، به‌راحتی می‌توانید پاسخی درست و کاربردی به این سؤال‌ها بدهید. چراغ ال‌ای‌دی به‌صرفه است و نور زیادی را تولید می‌کند. کمترین آسیب و ضرر را بین منابع مصنوعی نور دارد و برای روشنایی آشپزخانه گزینه بسیار خوبی است.

مدل‌های نواری چراغ ال ‌ای‌ دی می‌توانند جان تازه‌ای به سیستم نورپردازی خانه بدهند و از همه مهم‌تر، نصب بسیار آسان و ساده‌ای دارند. به‌راحتی می‌توان با مدل‌های نواری ال‌ای‌دی فضاها و گوشه‌های کم‌نور و تاریک را روشن و زیباتر کرد. حتی می‌توان با نصب انواع چراغ‌های ال‌ای‌دی در رنگ‌های مختلف فضایی کوچک و جمع‌وجور بسازید که جلوه خوبی به قاب عکس‌های کوچک و بزرگ شما می‌دهد. محیطی که هم زیباست، هم نور خوب و درخشانی دارد و هم به‌واسطه عکس‌ها و خاطره‌هایی که آنها را روشن می‌کند، برای شما محبوب و خاص است.

مزایای نصب نور مخفی در آشپزخانه

علاوه بر اینکه نور مخفی در آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی در نور لازم و کافی محیط دارد، مزایا و نکات مثبت دیگری هم به محیط اضافه می‌‌کند. این مزایای شامل موارد زیر است:

 • زیباشناسی قوی از مهم‌ترین نکات مثبت برای نورپردازی کابینت آشپزخانه است.
 • ماندگاری و مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • اگر خرابی یا مشکلی در نور مخفی کابینت ایجاد شود، تعمیر و رفع مشکل آن به صورت بخش به بخش و جداگانه است و نیاز به تعمیر در همه اجزا نیست.
 • مصرف انرژی پایینی دارد.
 • تنوع زیادی در نور، مدل و تجهیزات نورپردازی کابینت وجود دارد.

هماهنگی بین نور مخفی کابینت آشپزخانه و دکور خانه

هماهنگی بین نور مخفی کابینت آشپزخانه و دکور خانه

نکته خوبی و ظریفی که درباره استفاده از نور مخفی کابینت آشپزخانه وجود دارد هماهنگی آن با سبک‌ها و دکوراسیون‌های مختلف است. این نورپردازی‌ها تقریباً با همه سبک‌ها و دکوراسیون‌ها هماهنگ می‌شود. می‌توان حتی با به‌کارگیری رنگ‌های مختلف ال‌ای‌دی در آشپزخانه، هماهنگی بین دیگر اتاق‌ها و آشپزخانه را هم حفظ کرد.

اگر سقف آشپزخانه شما کوچک و محدود است به‌طوری‌که فضای عمومی برای نصب لوستر یا چراغ وجود ندارد، نور لازم را با استفاده از نصب ال‌ای‌دی تأمین کنید. نصب چراغ‌های ال‌ای‌دی در زیر کابینت‌های دیواری، بالای فضای کانتر و میز اپن می‌تواند به‌تنهایی برای تأمین نور مناسب محیط کافی باشد. حتی می‌توان فضای داخلی کابینت‌ها را هم با یک لامپ خالی وسط سقف کابینت روشن کرد و نور بیشتری به فضا بخشید. در واقع مهم‌ترین چیز در طراحی یک آشپزخانه، خلاقیت و استفاده از تجهیزات نورپردازی کابینت است. اصلاً لازم نیست به‌خاطر اینکه فضای کوچکی دارید، از نور مناسب در آشپزخانه بهره نبرید.

کلام آخر

از اهمیت نورپردازی کابینت آشپزخانه با ال ای دی صحبت کردیم و دلایل و مزایای آن را گفتیم. چراغ‌های ال‌ای‌دی بهترین نوع لامپ‌های نواری برای استفاده در کابینت‌ها و محیط داخلی آشپزخانه هستند. با این‌ وجود حتی می‌توانید همه بودجه و تمرکز طراحی محیط را روی خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی نگذارید. به‌جای آن ترکیبی از این لامپ‌ها با لامپ‌های هالوژنی یا توکار ال‌ای‌دی را استفاده کنید. با این کار، هم هزینه‌های خرید را به‌صرفه‌تر کرده‌اید و هم نورپردازی خانه متنوع‌تر و خاص‌تر شده است. علاوه بر این، ترکیب چند عدد لامپ هالوژنی یا چراغ ال‌ای‌دی داخل سقف آشپزخانه یا میز اپن به همراه یک لامپ سقفی ساده در سقف، مجموعه کاملی از نور لازم برای محیط کار و آرامش در آشپزخانه را تأمین می‌کند.

اگر به دنبال خرید لامپ‌های باکیفیت و مناسب برای استفاده در آشپزخانه یا کابینت خانه خود هستید، می‌توانید نگاهی به محصولات فروشگاه اینترنتی سایت بروکس بیندازید و بهترین و مناسب‌ترین لامپ‌ها را در سایت فروشگاه ببینید. همین حالا وارد سایت فروشگاه شوید، محصول مناسب خود را پیدا کنید و با خرید محصول، آن را در سریع‌ترین زمان ممکن، درست مطابق چیزی که در سایت دیده و خریده‌اید، تحویل بگیرید.

سؤالات متداول:

مهم‌ترین مزایای نصب نور مخفی کابینت چیست؟

نصب نور مخفی در آشپزخانه به‌خصوص محیط‌های تاریک و کم‌نور مهم‌ترین اقدامی است که کمک می‌کند نور لازم برای محیط تأمین شود. حتی با استفاده از لامپ‌‌های نوار ال‌ای‌دی می‌توان تاریک‌ترین و غیرقابل‌دسترس‌ترین گوشه‌ها و فضاها را هم روشن کرد. نورهای مخفی، نصب و تعمیر آسان، نور زیاد و متنوع، مصرف انرژی پایین، مقاومت زیاد و زیبایی بخشی بسیار خوبی دارند.

تجهیزات مورداستفاده برای نورپردازی کابینت چیست؟

تجهیزات لازمی که برای نورپردازی مخفی کابینت مورداستفاده قرار می‌گیرد، لامپ‌‌‌های نواری ال‌ای‌دی یا هالوژنی، سنسورهای حرکتی یا حسی، کلیدهای هوشمند برق، آداپتور و … است.

 

 

1 نظر در “نورپردازی کابینت آشپزخانه با LED

 1. Saveelectric گفت:

  مطلب خوب و کاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *