روشنایی

نورپردازی محوطه ویلا

زمان مطالعه: 13 دقیقه

نورپردازی محوطه ویلا همواره یکی از عوامل کلیدی در طراحی ویلا و حیاط آن بوده است، چرا که اگر نورپردازی و روشنایی محوطه ویلا را در نظر نگیرید و به دنبال تعبیه ابزار مناسب برای این کار نباشید، حیاط ویلای شما تاریک و بسیار نچسب خواهد بود. نبود نورپردازی مناسب، باعث می‌شود که شما نتوانید شب‌ها از آب‌وهوای بیرون و فضای محوطه ویلا لذت ببرید.

نورپردازی مناسب، علاوه بر این که محوطه را زیبا و دلپذیر می‌کند، روی زیبایی خود ویلا نیز تأثیر به‎سزایی دارد. همان‌طور که احتمالاً تاکنون متوجه شده‌اید، در این مقاله قصد داریم به بررسی نورپردازی محوطه ویلا و ابزار مناسب برای این کار بپردازیم. اگر می‌خواهید اطلاعات کافی در مورد نورپردازی محوطه ویلا کسب کنید، با ما همراه باشید.

ایمنی محوطه ویلا

ایمنی محوطه ویلا

نورپردازی ویلا شامل استفاده از منابع نور مصنوعی مانند لامپ‌ها و وسایل روشنایی و همچنین استفاده از نور طبیعی با دریافت نور روز است. نور روز (با استفاده از پنجره‌ها، نورگیرها یا قفسه‌های روشن) گاهی به‌عنوان منبع اصلی نور در طول روز در ساختمان‌ و محوطه ویلا استفاده می‌شود. در نورپردازی محوطه ویلا یکی از مهم‌ترین چیزهایی که همواره باید در نظر داشته باشید، بحث ایمنی فضا است. محوطه ویلا از مسیرهای ورودی و عبوری بسیار و قسمت‌های ناهمواری تشکیل شده است که لازم است برای سهولت رفت‌وآمد و جلوگیری از زمین‌خوردن افراد به روشن‌کردن این محیط‌ها بپردازید. همچنین معمولاً در محوطه ویلاها از درختان و باغچه‌ها و بعضاً مجسمه‌ها و اجسام مصنوعی استفاده شده است که در صورت عدم نورپردازی درست، امکان برخورد افراد به آن‌ها و صدمه دیدنشان بالا می‌رود. پس اگر می‌خواهید شب‌ها در محوطه ویلا زمان خوبی را سپری کنید و از حضور در آن جا لذت ببرید، نورپردازی محوطه ویلا را فراموش نکنید.

فاکتورهایی که باید هنگام انتخاب چراغ‌های فضای باز در نظر داشت، عبارتند از:

  • روشنایی برای اهداف امنیتی و ایمنی، ورودی خانه و مسیرهای رفت‌وآمد
  • هزینه
  • مقدار نور و محل دقیق
  • دوام ابزار نورپردازی
  • اندازه لامپ و میزان نور آن

در طراحی دکوراسیون یک ساختمان، نورپردازی محیط آن اهمیت بسیاری دارد. برخلاف تصور عموم، نورپردازی فضاها و محیط‌های بزرگ نسبت به محیط‌های کوچک‌تر آسان‌تر است. ایده‌های روشنایی لوکس و جدید، موجب زیبایی ویلاها و داشتن جلوه ویژه آن‌ها می‌شوند. این‌گونه زیبایی ظاهری ویلاها و مدرن بودن آن‌ها بیشتر به چشم می‌آید. اگر ویلایی دارید و می‌خواهید با ایده‌های جدید و مدرن نورپردازی‌اش کنید، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله نورپردازی ویلای مدرن مراجعه کنید.

نورپردازی بخش‌های مهم محوطه ویلا

قسمت‌هایی از محوطه ویلا که باید روشن شوند به شرح زیر هستند:

آلاچیق‌ها

آلاچیق‌ها

یکی از قسمت‌های محوطه که باید به بهترین نحو روشن شوند، آلاچیق‌ها و مکان‌های ایستادن و استراحت و دورهمی هستند که بهتر است برای روشنایی آن‌ها ابزارهای مناسبی در نظر بگیرید.

مسیرهای عبور خودرو و افراد

این قسمت‌ها نیز جزو مهم‌ترین بخش‌های ویلا است که باید نورپردازی شوند و کار رفت‌وآمد و تردد را راحت و امن کنند. برای این کار ابزار روشنایی متعددی وجود دارد که شامل ابزارهایی از نورافکن‌ها گرفته تا لامپ‌های به‌هم‌پیوسته می‌شود. مطابق با بزرگی فضا و محوطه ویلا، ابزار روشنایی و فاصله بین آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

شومینه

این قسمت که معمولاً در کنار باربیکیو برای کارهای آشپزی استفاده می‌شود، نیاز به نورپردازی بهتر و روشنایی بیشتری دارد. باید دقت کنید چراغ‌ها به‌گونه‌ای تعبیه شود که حرارت شعله باعث آسیب رسیدن به آن‌ها و ایجاد خطرات آتش‌سوزی نشود.

زمین بازی و استخر

اگر احتمالاً از آن دسته کسانی هستید که از آب‌تنی شبانه در استخر لذت نمی‌برند، پس بهتر است به فکر روشنایی و نورپردازی مناسب این قسمت نیز باشید. همچنین می‌توانید زمین بازی را با نورافکن‌های پرنور روشن کنید تا شب‌ها مشکلی در هنگام بازی‌کردن شما پیش نیاید.

پله‌ها و سطوح برجسته محوطه ویلا

پله‌ها و سطوح برجسته محوطه ویلا

این قسمت‌ها اگر به‌درستی روشن نشوند می‌توانند بسیار پرخطر و آسیب‌زا باشند. بنابراین باید از ابزاری استفاده کنید که این قسمت‌ها را به‌خوبی روشن کند و دید شما را در شب تضمین کند.

استفاده از ایده‌های نورپردازی خوب حیاط‌خلوت موجب تحول حیاط خانه و ویلا می‌شود. برجسته‌کردن نقاط کانونی و اصلی در نورپردازی حیاط‌خلوت، موجب صمیمیت و گرمای فضای حیاط‌خلوت می‌شود. برای برجسته‌کردن زیبایی درختان و گیاهان حیاط‌خلوت باید از چراغ‌های روشن و پرنور استفاده کنید. استفاده از چراغ‌های توکار و نورپردازی راه ورودی، موجب ایجاد حس و حال صمیمی و زیبایی بیشتر فضای می‌شود. اگر می‌خواهید جزئیات بیشتری از نورپردازی حیاط‌خلوت بدانید، توصیه می‌کنیم مقاله نورپردازی حیاط‌خلوت را مطالعه کنید.

قسمت‌های تزیینی و آب‌نماها

این قسمت را با نورهای رنگی و متفاوتی روشن کنید تا علاوه بر روشن‌کردن فضا، محیط زیباتر شود و جذابیت محوطه ویلا بیشتر شود.

ورودی محوطه ویلا

فضای ورودی ویلا از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید به نحو احسن روشن شود چرا که به‌نوعی نشان‌دهنده سلیقه صاحب ویلاست و در جذب میهمان و بعضاً مشتری، نقش به‌سزایی دارد.

بام ویلا و ایوان‌ها

این قسمت فضاهایی هستند که معمولاً برای تکمیل محوطه ویلا و نشیمن بیرونی ساخته می‌شوند، پس باید با نورپردازی فضای محوطه ویلا نیز کاملاً هماهنگ باشند.

پس از این که به توضیح قسمت‌های کلیدی در نورپردازی فضا پرداختیم، در ادامه روش‌های روشنایی فضاهای مختلف محوطه را شرح خواهیم داد.

ایده‌ها و روش‌های روشنایی محوطه ویلا

فضاهای مختلف محوطه ویلا را با روش‌های زیر نورپردازی می‌کنند:

گلدان‌های نورانی

گلدان‌های نورانی

این گلدان‌ها که در تمام روز همچون گلدان‌های ساده جلوه می‌کنند و عملاً هیچ تفاوتی با گلدان‌های عادی ندارند، در شب می‌توانند روشن شوند و نور زیبا و ملایمی ارائه دهند. شما می‌توانید این گلدان‌ها را در راه‌پله‌ها و مسیرهای رفت‌وآمد و تردد جاگذاری کنید که علاوه بر روشنایی محیط‌های مذکور، نمای بسیار زیبا و دلپذیری به محوطه ویلای شما می‌دهند. این گلدان‌ها در اندازه‌ها و اشکال مختلفی موجود هستند و شما می‌توانید با توجه بزرگی فضا و سلیقه خود، دست به انتخاب بزنید. این گلدان‌ها نوری به رنگ سفید یا زرد یا بین آن‌ها ساطع می‌کنند و گونه‌های ضد آبی دارند که می‌توانید هم در تابستان و هم در زمستان آن‌ها را در محوطه ویلا قرار دهید.

تعبیه فایرپیت‌ها

فایرپیت‌ها تاریخچه طولانی در ایجاد روشنایی دارند و به‌مرورزمان ظاهر و کاربری آن‌ها تغییر کرده است. این ابزار روشنایی معمولاً بیشتر برای روشنایی نقطه‌ای و روشن‌کردن فضای محدودی به کار می‌روند. همچنین شکل نوستالژیک این فایرپیت‌ها می‌تواند گرمابخش دورهمی‌ها در هواهای سرد و شب‌ها باشد. همچنین شما می‌توانید روی فایرپیت غذا را گرم کنید یا این که ذرت کباب کنید، اما این ابزار، نوردهی کمی دارند و کاربردی برای روشنایی کامل و سراسری محوطه ویلا ندارند.

برای نورپردازی خودکار، مانند چراغ‌های خیابان، لامپ‌های باغ‌ها و ویلاهای بزرگ، چراغ‌های معابر و دیگر مکان‌های بزرگ یا عمومی، اغلب از سنسور فتوسل (که به‌عنوان چشم‌های نوری نیز شناخته می‌شوند) استفاده می‌شود. این وسیله، میزان نور محیط را تشخیص داده، هنگامی که نور محیط کم می‌شود، چراغ‌ها را روشن می‌کند. با افزایش نور محیط در روز، فتوسل چراغ‌ها را خاموش می‌کند.

چشم‌های نوری یا فتوسل‌ها در نورپردازی خودکار خیابان‌ها، باغ‌ها و ویلاها، معابر و اماکن بزرگ و عمومی به‌کار می‌روند که با تشخیص میزان نور محیط در هنگام کم‌شدن نور محیط، چراغ‌ها را روشن کرده و نورپردازی می‌کنند. همچنین اگر نور محیط افزایش یابد، به‌صورت اتوماتیک، چراغ‌های نورپردازی را خاموش خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با فتوسل، روش نصب و عملکرد این سنسور، می‌توانید سری به مقاله طریقه نصب فتوسل چگونه است، بزنید.

لامپ‌های توکار

این ایده نیز یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای نورپردازی دور محوطه و مسیرهای رفت‌وآمد است. چراغ‌های توکار با رنگ‌های متفاوتی در بازار موجود هستند و می‌توانید با تعبیه درست آن‌‌ها محوطه را زیباتر و مسیر رفت‌وآمد را روشن کنید. همچنین می‌توانید این چراغ‌ها را در پایین مجسمه‌ها و درختان تعبیه کنید تا به زیبایی محیط افزوده شود.

نورپردازی استخر

نورپردازی استخرمی‌توانید استخر را با تعبیه چراغ‌های ال‌ای‌دی ضد آب روی دیواره استخر یا کف آن روشن کنید تا علاوه بر داشتن یک آب‌تنی ایمن راحت در شب به روشنایی محوطه هم افزوده باشید. برای نورپردازی استخر می‌توانید در گوشه‎های آن از نورافکن استفاده کنید و این‌گونه سطح آب روشن می‌شود. همچنین می‌توانید دورتادور استخر را چراغ‌های توکار ضد آب نصب کنید.

روشنایی راه‌پله‌ها

برای روشن‌کردن پله‌ها می‌توانید از چراغ‌های ال‌ای‌دی کوچک استفاده کنید و آن‌‌ها را به‌طور پیوسته روی پله‌ها و تا پایان آن‌ها جاگذاری کنید.

نورپردازی و روشنایی آلاچیق‌ها

در گوشه آلاچیق می‌توانید فایرپیت قرار دهید، البته روشنایی چندانی ندارند اما برای یک گفتگوی عاشقانه و رمانتیک بسیار مناسب هستند. علاوه بر این، برای روشن‌کردن کامل آلاچیق می‌توانید از چراغ‌های ریسه‌ای در دورتادور آن و سقف آن استفاده کنید و لامپ‌هایی را از سقف آویزان کنید. بهترین نوع لامپ برای روشن‌کردن این آلاچیق‌ها، لامپ‌های ال‌ای‌دی هستند.

فانوس دیواری

شما می‌توانید برای داشتن یک حالت کلاسیک و زیبا، از فانوس‌های دیواری متعدد در دورتادور محوطه ویلا بهره ببرید. رایج‌ترین جایی که فانوس‌ها را قرار می‌دهند، دو طرف درب ورودی ویلا است که زیبایی و ابهت خاصی به ویلا می‌دهد.

نورپردازی بوته‌ها و درختان

شما می‌توانید لامپ‌هایی را در میان بوته‌ها قرار دهید و آن‌ها را روشن کنید. معمولاً این لامپ‌ها را می‌توان به‌گونه‌ای تعبیه کرد که در بین بوته‌ها قرار بگیرند و بدون این که دیده شوند، روشنایی بوته‌ها را تأمین کنند. راه دیگر روشنایی باغچه‌ها و درختان، استفاده از چراغ‌های ریسه‌ای کوچک پیوسته روی شاخه‌ها است که علاوه بر تأمین روشنایی، حالتی مانند  درخت زیبای کریسمس ایجاد می‌کنند.

داشتن هدف در نورپردازی باغ و ویلا بسیار مهم است. همیشه باید در نورپردازی باغ و ویلا ایده داشته باشید و نکات به خصوصی را موردتوجه قرار دهید. برای دانستن ایده‌ها و نکات مفید جهت نورپردازی باغ، از مقاله چند نکته در خصوص نورپردازی باغ کمک بگیرید.

کلام آخر

اگر شما می‌خواهید محوطه ویلا و در کل ساختمان ویلا زیباتر و روشن‌تر باشد، می‌توانید ایده‌های مختلف روشنایی را در کنار هم استفاده کنید. در این مقاله ایده‌های مختلف و راهکار‌های متنوعی برای روشنایی و نورپردازی محوطه ویلا معرفی کردیم که شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها، با بهترین شیوه‌های نورپردازی محوطه ویلا آشنا شوید.

سؤالات متداول

کاربرد نورپردازی محوطه ویلا چیست؟

نورپردازی ویلا شامل استفاده از منابع نور مصنوعی مانند لامپ‌ها و وسایل روشنایی و همچنین استفاده از نور طبیعی با دریافت نور روز است. نور روز (با استفاده از پنجره‌ها، نورگیرها یا قفسه‌های روشن) گاهی به‌عنوان منبع اصلی نور در طول روز در ساختمان‌ و محوطه ویلا استفاده می‌شود.

چه فاکتورهایی برای روشنایی فضای باز و محوطه ویلا مهمتر هستند؟

فاکتورهایی که باید هنگام انتخاب چراغ‌های فضای باز در نظر داشت عبارتند از: روشنایی برای اهداف امنیتی و ایمنی، ورودی خانه و مسیرهای رفت‌وآمد، هزینه، مقدار نور و محل دقیق، دوام  ابزار نورپردازی و اندازه لامپ و میزان نور آن.

کدام قسمت‌های محوطه ویلا مهم است که باید روشن شوند؟

آلاچیق‌ها، مسیرهای عبور خودرو و افراد، شومینه، زمین بازی و استخر، پله‌ها و سطوح برجسته محوطه ویلا، قسمت‌های تزیینی و آب‌نماها، ورودی محوطه ویلا و بام ویلا و ایوان‌ها.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *