روشنایی

انواع نورپردازی سقف آشپزخانه

زمان مطالعه: 12 دقیقه

نورپردازی یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ یک فضای منحصربه‌فرد است. اهمیت طراحی نورپردازی در بخش‌های مختلف آن‌قدر زیاد است که می‌توان گفت بخش مهمی از هویت دکوراسیون در خانه به شیوه نورپردازی آن بستگی دارد. بااین‌حال هر زمان که عبارت نورپردازی را می‌شنوید، ممکن است نورپردازی در فضاهایی مانند پذیرایی خانه و نشیمن در ذهن شما تداعی شود. درصورتی‌که فضاهای دیگری از خانه هستند که می‌توانند نمایی فوق‌العاده برای خانه شما بسازند. در این مقاله قرار است از اهمیت نورپردازی در یکی از اصلی‌ترین بخش‌های خانه صحبت کنیم.

این روزها آشپزخانه با وجود دکوراسیون خاص جزیره‌ای و نمای اُپن، از بخش‌های کلیدی در نما به‌حساب می‌آید. نورپردازی سقف آشپزخانه با شیوه‌های مدرن و زیبا باعث ایجاد یک فضای خاص و دکوراسیونی منحصربه‌فرد در خانه شما خواهد بود. بنابراین بهتر است اهمیت آن را دست‌کم نگیرید و برای نور آشپزخانه برنامه‌ریزی و طراحی خاص در ذهن داشته باشید. در ادامه این مطلب از مجله بروکس به شما لیستی از انواع نورپردازی سقف آشپزخانه را معرفی کرده‌ایم.

چرا نورپردازی سقف آشپزخانه اهمیت دارد؟

نورپردازی سقف آشپزخانه

در فضاهایی مانند نشیمن خانه یا اتاق‌خواب، نورپردازی می‌تواند شیوه‌هایی ترکیبی و متفاوت داشته باشد. برای مثال ممکن است در نشیمن در کنار هالوژن‌های سقفی، از یک لوستر مدرن بزرگ یا آباژورهای تزیینی در گوشه نشیمن نیز استفاده شود. این انتخاب‌ها تنها به دلیل ایجاد تعادل نوری در خانه و زیباتر شدن فضا اتفاق می‌افتند.

آشپزخانه به دلیل ماهیت خاص خود، فضایی برای استفاده از لوسترهای بزرگ و پرنور یا چراغ‌های تزیینی ایستاده ندارد. به همین دلیل بهترین انتخاب برای این فضا، نورپردازی سقف است. برای اینکه طراحی آشپزخانه خاص، زیبا و البته کاربردی باشد، طراح باید همه هنر و سلیقه خود را برای نورپردازی سقف به کار ببرد. بنابراین یکی از طراحی‌های کاربردی و زمان‌بر برای نورپردازی در خانه، برای آشپزخانه اتفاق می‌افتد.

فراموش نکنید که با یک طراحی نورپردازی خاص در سقف آشپزخانه‌های اپن و جزیره‌ای، می‌توانید جلوه خانه را نیز بیشتر کنید و این فرایند در نهایت به خاص بودن دکوراسیون خانه شما کمک بیشتری خواهد کرد.

استفاده از نورهای کم یا لامپ تک با نور ضعیف، یک آشپزخانه دلگیر را برای شما خواهد ساخت. در حقیقت همان قدر که نور در دیگر بخش‌های خانه اهمیت دارد، در دیده‌شدن فضای آشپزخانه نیز مؤثر است. اگر از مزیت‌های نور استاندارد در خانه مطلع نیستید، پیشنهاد می‌کنیم که مطلب معایب خانه بدون نور را بخوانید.

بهترین رنگ نور برای آشپزخانه چیست؟

برای انتخاب رنگ نور در آشپزخانه قبل از هر چیز باید موقعیت مکانی این فضا را در خانه در نظر بگیرید. برای مثال، بسیاری از آشپزخانه‌ها ممکن است پنجره داشته باشند. در این شرایط باید رنگ نور را در ترکیب با نور طبیعی روز در نظر بگیرید. بااین‌حال به‌طورکلی پیشنهاد می‌شود که از رنگ‌های فانتزی و رنگی به‌عنوان نور قالب در سقف استفاده نکنید. فراموش نکنید که نور آشپزخانه قرار است کاربردی هم باشد.

بهترین رنگ نور در این فضا، ترکیب نور زرد و سفید است. این ترکیب هم زیبایی خاص خود را دارد و هم می‌تواند در طول شبانه‌روز برای شما کاربردی باشد. اگر به نورهایی با رنگ فانتزی مانند آبی و بنفش علاقه دارید، می‌توانید به‌صورت مخفی و پراکنده و برای مواقع خاص آن را در سقف به کار ببرید.

نورپردازی خطی در آشپزخانه

نورپردازی خطی در آشپزخانه

یکی از زیباترین روش‌های نورپردازی که از سال‌های گذشته در دکوراسیون مدرن خانه‌ها دیده می‌شود، شیوه نورپردازی خطی است. در این شیوه از نورپردازی، همان‌گونه که از نامش پیداست، چراغ‌هایی باریک با طول‌های مختلف به شکل خطی در سقف یا دیواره‌ها به کار برده می‌شوند. این سبک نورپردازی علاوه بر زیبایی، کیفیت نور بالایی نیز دارد.

برای نورپردازی سقف آشپزخانه به دو شیوه می‌توان از چراغ‌های خطی استفاده است. با این دو شیوه آشنا شوید:

نورپردازی خطی توکار

اگر فضاهای مدرن با طراحی‌های مینیمال و بسیار ساده را می‌پسندید، احتمالاً انتخاب شما برای طراحی نور در سقف آشپزخانه، نورپردازی خطی توکار است. این شیوه از نورپردازی به کمک چراغ‌های خطی با طول‌های مختلف انجام می‌شود. این چراغ‌ها لبه‌هایی رو به بیرون دارند و در شکاف سقف کاذب نصب می‌شوند.

نتیجه نورپردازی با چراغ خطی توکار، یک فضای مینیمال، شیک و دور از شلوغی را برای شما در آشپزخانه ایجاد می‌کند. یکی از مزیت‌های نورپردازی خطی توکار این است که می‌توانید طرح‌های مختلف مدرن را به کمک آن روی سقف کاذب اجرا کنید. همچنین این نورها معمولاً در رنگ‌های مختلفی به بازار عرضه شده‌اند و شما می‌توانید از دو ترکیب رنگ نوری در سقف استفاده کنید.

نورپردازی خطی روکار

تفاوت این شیوه نورپردازی با مدل توکار، از نام آن‌ها مشخص است. در نورپردازی خطی روکار نیز از لامپ‌های خطی استفاده می‌شود، اما تفاوت آن با شیوه نورپردازی توکار در شکل لامپ‌ها و مدل اجرای آن است. نورپردازی روکار لامپ‌های خطی بدون کناره دارد و برای نصب روی سقف اصلی از آن استفاده می‌شود. بنابراین برای نورپردازی خطی روکار، نیازی به سقف کاذب وجود ندارد.

به دلیل عدم نیاز به سقف کاذب، از این شیوه نورپردازی می‌توان روی دیوارهای خانه و به‌ویژه اتاق‌خواب برای نمای دکوراتیو نیز استفاده کرد. در مقاله نورپردازی اتاق خواب می‌توانید ایده‌هایی نو برای شیوه‌های طراحی نور در اتاق‌خواب را نیز بخوانید.

نورپردازی سقف آشپزخانه مدرن با هالوژن

نورپردازی سقف کاذب پلکسی

قبل از اینکه برای نورپردازی سقف آشپزخانه تصمیمی بگیرید، سؤالاتی مانند این مطرح می‌شود که چگونه می‌توان با نورپردازی فضا را بزرگ‌تر نشان داد؟ آیا همیشه به میزان ثابتی از نور در آشپزخانه نیاز داریم؟ واقعیت این است که طراحی نورپردازی سقف آشپزخانه، هم به فضای آن بستگی دارد و هم تا میزان زیادی به سلیقه و خواست شما برمی‌گردد.

اغلب نورپردازی‌هایی که با کمک هالوژن‌ها در سقف آشپزخانه صورت می‌گیرند، در صورت رعایت استاندارد و زیبایی می‌توانند فضایی رؤیایی برای شما خلق کنند. بنابراین نیروی هالوژن‌ها را در طراحی نورپردازی دست‌کم نگیرید.

این روزها با تنوع رنگ، طرح و شدت نور هالوژن‌ها می‌توانید بهترین طرح‌های نورپردازی را در سقف آشپزخانه اجرا کنید. همچنین اگر آشپزخانه شما کوچک است یا نقشه ساخت استانداردی ندارد، می‌توانید با نصب هالوژن در زاویه‌هایی خاص، آشپزخانه را بزرگ‌تر جلوه دهید یا تمرکز نما را از روی بخش‌هایی خاص معطوف کنید. از طرف دیگر می‌توانید از کلید دوپل برای کنترل ردیفی هالوژن‌ها استفاده کنید. با این شیوه می‌توانید در صورت عدم نیاز به نور همه هالوژن‌ها، نور یک ردیف را کم کنید.

برای اینکه بدانید چه رنگ نوری مناسب سلامت چشم است، از شما دعوت می‌کنیم مقاله لامپ زرد بهتر است یا سفید؟ را بخوانید.

مهم‌ترین نکات نورپردازی سقف با هالوژن

دو نکته مهم در نورپردازی سقف با هالوژن این است که در قدم اول، قبل از نصب برای طرح موردنظر خود برنامه داشته باشید و بدون نقشه هالوژن نصب نکنید.

دومین نکته که یکی از مهم‌ترین اصول برای نورپردازی سقف آشپزخانه است، استفاده از هالوژن‌هایی با نور کافی، جنس مقاوم و زیبا است، چراکه دوام و کیفیت رنگ یک هالوژن می‌تواند یک سقف شگفت‌انگیز برای آشپزخانه ایجاد کند.

برای خرید بهترین محصولات روشنایی و هالوژن‌های مقاوم و باکیفیت پیشنهاد می‌کنیم سری به فروشگاه بروکس بزنید.

نورپردازی سقف کاذب پلکسی

نورپردازی سقف کاذب پلکسی

اگر می‌خواهید یک آشپزخانه متفاوت از دیگر خانه‌ها داشته باشید و فضای زیادی برای اجرای دکوراسیون‌های خاص ندارید، نورپردازی سقف کاذب پلکسی یک انتخاب عالی برای شما خواهد بود. این شیوه از نورپردازی زیر سقف کاذب اجرا می‌شود، با این تفاوت که سقف کاذب از جنس پلکسی یا طلقی است و به پخش شدن نور و زیباتر شدن آشپزخانه کمک می‌کند.

سقف کاذب پلکسی می‌تواند ساده یا در طرح‌های متفاوت باشد. این سقف از جنس پلاستیک فشرده‌شده است و مقاومت بالایی در برابر حرارت و آلودگی‌ها دارد.

زیر این سقف معمولاً چراغ‌های LED، SMD یا مهتابی نصب می‌شود.

ترکیب نور مخفی و چراغ‌آویز

ترکیب نور مخفی و نور روکار یکی از کاربردی‌ترین و زیباترین انواع نورپردازی سقف آشپزخانه است. اگرچه این ترکیب در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد، اما شیوه متفاوت اجرا باعث می‌شود تا هر بار تازگی در دکوراسیون وجود داشته باشد و هر طرح، زیبایی خاص خود را به نمایش بگذارد.

بنابراین اگر سقف آشپزخانه شما سقف کاذب دارد، می‌توانید از یک‌رشته نور مخفی به رنگ دلخواه در آن استفاده کنید. مکمل این رشته‌های نور می‌تواند یک لوستر آویز مدرن برای آشپزخانه باشد. فراموش نکنید که لوستر آشپزخانه نباید با شاخه‌های نوری زیاد انتخاب شود، چراکه در این صورت به زیبایی دکوراسیون لطمه وارد می‌شود. پس سعی کنید تناسب نورهای مخفی و لوستر موردنظر را نادیده نگیرید. برای نور مخفی می‌توانید از ریسه‌های SMD یا رنگ‌های زرد و یخی استفاده کنید.

اگر آشپزخانه بزرگ و مدرنی دارید، می‌توانید علاوه بر استفاده از نور مخفی سقف، برای زیباترشدن فضا، از نور مخفی کابینت نیز استفاده کنید. در مقاله ۱۶ نمونه نور مخفی کابینت و ویژگی‌های آن با مدل‌های پرطرفدار این شیوه از نورپردازی آشنا شوید.

کلام آخر

در این مقاله به شما گفتیم که نورپردازی در سقف آشپزخانه اهمیت زیادی دارد، چراکه در فضای آشپزخانه نمی‌توان دکوراسیون و محصولات روشنایی متفاوتی استفاده کرد. بنابراین بهترین روش برای زیباترکردن این فضا، نورپردازی سقف است.

همچنین برای انتخاب اینکه از کدام یک از انواع نورپردازی سقف آشپزخانه استفاده کنید، باید به امکانات و فضای آشپزخانه خود توجه کنید. فراموش نکنید که نورپردازی سقف باید آشپزخانه شما را زیباتر و بزرگ‌تر جلوه دهد.

سؤالات متداول:

چرا نورپردازی سقف آشپزخانه اهمیت دارد؟

به دلیل اینکه فضای آشپزخانه محدود است و تنها با نورپردازی سقف می‌توان فضایی زیبا و منحصربه‌فرد به کمک نورپردازی در آن ایجاد کرد.

بهترین شیوه‌های نورپردازی در سقف آشپزخانه چیست؟

برای نورپردازی سقف آشپزخانه روش‌های مختلفی وجود دارد. از شیوه‌های نورپردازی خطی توکار و روکار تا استفاده از نور مخفی را می‌توانید با برنامه و طرح خاص اجرا کنید.

برای نورپردازی آشپزخانه چه چراغی بهتر است؟

نورپردازی سقف آشپزخانه می‌تواند با لوازمی مانند چراغ خطی، ریسه SMD و هالوژن انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *