سبک زندگی

کاربرد رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

زمان مطالعه: 15 دقیقه

در کنار طراحی و معماری خوب ساختمان، استفاده از یک رنگ مناسب در فضا و دکوراسیون داخلی می‌‌تواند به زیبایی بیشتر و دلنشین بودن محیط داخلی ساختمان کمک کند. انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی باید هماهنگ با دیوارها و مبلمان و سایر وسایل منزل باشد. یکی از رنگ‌هایی که امروزه بیشتر استفاده می‌شود، رنگ سبز است. شما می‌توانید از مبلمان سبزرنگ استفاده کنید و یا این که از گل‌ها و گیاهان در فضای داخلی بهره ببرید. رنگ سبز نماد طراوت و شادابی است و نمایان‌کننده تازگی بهار است. استفاده از رنگ سبز از شدت تابش خیره‌کننده ابزار روشنایی می‌کاهد و باعث می‌شود نور مصنوعی کمتر چشم‌های افراد را آزار دهد. باتوجه‌به مقدمه، در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربرد رنگ سبز در دکوراسیون داخلی بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید از کاربرد رنگ سبز در دکوراسیون داخلی آگاه شوید، با ما همراه باشید.

نماد رنگ سبز و خواص آن

رنگ سبز در بعضی از مناطق آسیا نشان‌دهنده بیماری است و برای رفع این ویژگی رنگ سبز، در کنار آن از رنگ قرمز استفاده می‌کنند. در ادبیات و فرهنگ بومی‌های آمریکایی نیز رنگ سبز نشان‌دهنده تعهد و وفاداری است و در میان این مردم جایگاه والایی دارد. در هند نیز این رنگ ویژگی خاص خود را دارد و آن را مبدأ انرژی و رهایی می‌دانند، اما در میان مردم کشور ما، این رنگ اغلب نشان تازگی و شادابی است و همواره افراد را به یاد سرسبزی و بهار می‌اندازد.

از نظر متخصصین و روانشناسان حوزه رنگ، رنگ سبز باعث افزایش سرعت پردازش و عملیات ذهنی می‌شود و به افراد کمک می‌کند تا در انجام کارهای روزمره خود، خلاقیت و هوش بیشتری به خرج دهند. بهبود این قابلیت معمولاً منجر به فعالیت‌های نوآورانه بیشتر می‌شود و افراد می‌توانند در انجام کارهای خود نوآوری داشته باشند، بنابراین بهتر است در محل کار و مطالعه از دوزهای مناسبی از رنگ سبز استفاده کنید تا قدرت یادگیری و خلاقیت خود و کارمندان را بهبود دهید. همچنین در کنار این مکان‌ها، رنگ سبز برای آشپزخانه نیز انتخاب به جایی است. رنگ سبز نماد آرامش است. این کاملاً طبیعی و واضح است، چرا که سبز ما را با طبیعت پیوند می‌‌دهد و با حس و حالی که از آن دریافت می‌کنیم، بیشتر احساس آرامش می‌کنیم.

طیف رنگی نور خورشید را در نظر بگیرید. نور خورشید در شرایط معمول سفیدرنگ دیده می‌شود ولی اینکه سفید دیده‌شدن رنگ نور خورشید به دلیل ترکیب چه رنگ‌هایی است، خود مسئله بسیار مهمی است. اگر می‌خواهید با طیف رنگی نور خورشید آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم که از مقاله طیف رنگی نور خورشید کمک بگیرید.

یکی از ویژگی‌های مهم رنگ سبز، تعدیل گرمی و سردی رنگ‌های اطرافش است و می‌توانید از آن برای متوازن کردن رنگ‌های اطرافش کمک بگیرید. برای مثال می‌توانید آن را در کنار رنگ سفید در قسمت حمام منزل خود استفاده کنید و این‌گونه یک ترکیب جذاب و متعادل بسازید. سبز نماد تجدید، طبیعت، زندگی، انرژی، هماهنگی، طراوت، ایمنی و باروری است. همچنین به‌طور سنتی این رنگ با پول، امور مالی، جاه‌طلبی، طمع و حسادت نیز در ارتباط است.

برای جمع‌بندی این قسمت می‌توانیم ویژگی‌های رنگ سبز را به این شکل خلاصه کنیم:

  • ایجاد تعادل و توازن
  • حس امنیت و راحتی
  • ایجاد هماهنگی و هارمونی
  • حس اطمینان و پایداری

مکمل‌های رنگ سبز و مکان مناسب برای استفاده از آن‌ها

همان‌طور که گفتیم رنگ سبز یک رنگ متعادل‌کننده و سازگار است و به‌واسطه همین خاصیت، می‌توان در کنار این رنگ‌ از رنگ‌های زیادی استفاده کرد. می‌توان در کنار سبز، از رنگ‌های زرد، قرمز، نارنجی استفاده کرد. همچنین می‌توان به همراه یک تم سبز، از لوازم جانبی با رنگ‌های آبی، بنفش و صورتی بهره برد. در این قسمت قصد داریم به بررسی ترکیب رنگ سبز با مکمل‌های آن و کاربرد آن در قسمت‌های مختلف ساختمان بپردازیم.

۱. ترکیب رنگ سفید و سبز

ترکیب رنگ سفید و سبز

در این جا نیز خاصیت سازگاری رنگ سبز خود را نشان می‌دهد و می‌‌تواند در کنار رنگ سفید یک ترکیب جذاب بسازد. این ترکیب رنگ بسیار مناسب فضاهایی مانند آشپزخانه یا اتاق کودک است. این ترکیب به بزرگ‌تر نشان‌دادن فضا کمک می‌کند و حس تازگی را به شما القا می‌کند. شما می‌توانید این ترکیب را در دکوراسیونی با مبلمان سبز یا سرویس خواب سبزرنگ هماهنگ کنید.

۲. ترکیب رنگ سبز و قرمز

رنگ سبز ملایم با پس‌زمینه سفید و در کنار دیوارهای قرمز می‌تواند ترکیب بسیار خوبی باشد. شما می‌توانید در اتاق نشیمن، مبل با رنگ سبز کم‌رنگ قرار دهید و دیوارها را با کاغذ دیواری قرمز، بپوشانید.

۳. ترکیب رنگ سبز و قهوه‌ای

مانند ترکیب رنگ  سبز و قرمز، در این جا نیز می‌توانید مبلمان با رنگ سبز ملایم را در فضایی با تم قهوه‌ای قرار دهید. در کنار این ترکیب می‌توانید از اکسسوری‌های با رنگ سبز پررنگ استفاده کنید. در کل می‌توانید این ترکیب را در اتاق نشیمن به کار ببرید. البته برای مدرن‌تر کردن فضای آشپزخانه نیز می‌توانید از این ترکیب‌ها بهره ببرید و بهتر است قهوه‌ای تیره را به‌عنوان تم اصلی انتخاب کنید.

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که نور خورشید صرفاً به یک رنگ زرد یا سفید است، اما غافل از آن هستیم که رنگ آن متشکل از چندین رنگ مختلف است. برای اینکه بدانید نور خورشید متشکل از چند رنگ بوده و این رنگ‌ها را بشناسید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقاله نور خورشید از چند رنگ تشکیل شده است، را مطالعه کنید.

۴. ترکیب رنگ سبز و آبی

ترکیب رنگ سبز و آبی

یکی از هماهنگ‌ترین رنگ‌ها با رنگ سبز، رنگ آبی است. در کنار هم قراردادن این رنگ‌های می‌تواند به شما حس دریا و جنگل را بدهد. این ترکیب شاد برای اتاق کودک و حمام بسیار گزینه مناسبی است. می‌توانید در اتاق‌خواب، رنگ سبز ملایم را به‌عنوان تم اصلی استفاده کنید و سرویس خواب آبی‌رنگ را در فضای آن قرار دهید.

۵. ترکیب رنگ سبز و خاکستری

اگر یک ترکیب جذاب برای اتاق مهمان می‌خواهید، ترکیب رنگ‌‌های سبز و خاکستری انتخاب بسیار به‌جایی است. می‌توانید با انتخاب پرده‌ها و چارچوب سبزرنگ، از مبلمان خاکستری استفاده کنید. استفاده از کوسن‌های سبزرنگ بر روی مبل‌ها می‌‌تواند این ترکیب را تکمیل کند. در کنار اتاق مهمان، می‌توانید از این ترکیب در راهروها و آشپزخانه‌ها نیز استفاده کرد.

۶. ترکیب رنگ سبز و صورتی

در این ترکیب بهتر است از پرده‌ها و دیوارهای صورتی رنگ استفاده کنید. در واقع تم اصلی صورتی است و در کنار آن، می‌توانید از مبلمان سبزرنگ استفاده کنید. البته چیزی که این ترکیب را تکمیل می‌کند، استفاده از فرش یا موکت‌ سفید است. این ترکیب تقریباً برای تمام اتاق‌های منزل جواب می‌دهد و مناسب است.

۷. ترکیب رنگ سبز با نارنجی و زرد

ترکیب رنگ سبز با نارنجی و زرد

در این حالت می‌توانید زرد یا نارنجی را به‌عنوان تم اصلی استفاده کنید. بهتر است در اتاق نشیمن از مبلمان سبز استفاده کنید و کنار آن گلدان‌های سفید قرار دهید. همچنین می‌توانید از کوسن‌های زردرنگ استفاده کنید. در این حالت بهتر است میز و عسلی‌های شما سفیدرنگ باشد. تنها نکته‌ای که در این جا باید رعایت  کنید، عدم به‌کاربردن رنگ زرد و رنگ نارنجی در نقاط خیلی روشن است.

از مؤلفه‌های بسیار مؤثر در خواب خوب و آرام افراد، نور اتاق‌خواب است. ازآنجاکه خواب مناسب و به‌اندازه برای سلامت بدن انسان مفید است، به‌کاربردن نور متناسب برای  اتاق‌خواب بسیار مهم است و لازم است همان‌طور که به نورپردازی و انواع تزیین‌ اتاق پذیرایی توجه دارید، به نورپردازی اتاق‌خواب خود نیز دقت کنید. شما می‌توانید با خواندن مقاله نورپردازی اتاق‌خواب، برای نورپردازی اتاق‌خواب خود توسط خودتان، روش‌های مختلف آن را بیاموزید.

تونالیته‌های متنوع رنگ سبز و کاربرد آن‌ها در دکوراسیون

رنگ سبز نیز مانند بسیاری از رنگ‌های دیگر تونالیته‌های مختلفی دارد که به‌تنهایی و یا در کنار سایر رنگ‌ها می‌توانند به زیبایی دکوراسیون منزل شما کمک کنند. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم:

۱. تونالیته‌های روشن

تونالیته‌های روشن

در فضای آشپزخانه می‌توانید از رنگ‌های روشن استفاده کنید. رنگ سبز روشن را می‌توانید در کنار رنگ سفید و رنگ چوبی روشن در آشپزخانه ترکیب کنید. استفاده از این ترکیب علاوه بر زیبایی، می‌تواند به تمیزی فضای آشپزخانه شما کمک کند، چراکه گردوغبار و کثیفی‌ها به‌راحتی قابل تشخیص هستند. همچنین فضای آشپزخانه روشن‌تر می‌شود و می‌توان با صرف انرژی کمتری فضا را روشن کرد.

۲. ترکیب تونالیته‌های مختلف

رنگ سبز، رنگ طراوت و تازگی است. ترکیب طیف‌های مختلف این رنگ نیز می‌تواند القاکننده شادابی و حس سرسبزی و تازگی باشد. شما می‌توانید بسته به سلیقه و فضایی که در اختیار دارید، از طیف‌های مختلف رنگ سبز برای پرده‌ها، دیوار‌ها و اکسسوری‌ها استفاده کنید و طراحی داخلی را به رنگ سبز درآورید.

۳. رنگ سبز پسته‌ای

این تونالیته از رنگ سبز، رنگ بسیار خاص و شیکی است که امروزه در طراحی‌های مدرن بسیار به کار می‌رود. یکی از مکمل‌های مناسب این رنگ، رنگ آبی است. شما می‌توانید مبلمان آبی‌رنگ را در کنار کوسن‌هایی به رنگ سبز پسته‌ای داشته باشید. البته بهتر است از اکسسوری‌های چوبی رنگ نیز استفاده کنید.

۴. رنگ سبز جنگلی

اگر به جنگل و حس و حال آن علاقه دارید، استفاده از رنگ سبز جنگلی یک انتخاب جذاب است. معمولاً رنگ سبز جنگلی را در آشپزخانه‌ها استفاده می‌کنند. کابینت‌هایی با رنگ سبز جنگلی در کنار میز ناهارخوری سفیدرنگ، انتخاب جذاب و مدرنی است.

۵. رنگ سبز کله غازی

رنگ سبز کله غازی

این تونالیته به رنگ سبز بسیار نزدیک به آبی است. بهتر است رنگ سبز کله‌غازی را در کنار رنگ‌های گرم استفاده کنید. مثلاً می‌توانید در اتاق نشیمن از مبلمان به رنگ کله‌غازی در کنار اکسسوری‌هایی به کرم یا رنگ قهوه‌ای استفاده کنید.

۶. رنگ سبز زیتونی

اگر فیلم‌های انگلیسی مربوط به قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی را تماشا کرده باشید، قطعاً استفاده از رنگ سبز زیتونی در اتاق نشیمن را به یاد خواهید آورد. رنگ سبز زیتونی می‌تواند فضایی کلاسیک و سلطنتی برای شما فراهم آورد. بهتر است در کنار رنگ سبز زیتونی از مبلمان و کمدهای سیاه‌رنگ استفاده کنید.

۷. اکسسوری‌های سبزرنگ

شما می‌توانید در اتاق نشیمن، از تم کلی سفیدرنگ استفاده کنید و در کنار آن اکسسوری‌های سبزرنگ را به کار ببرید.

۸. رنگ سبز زمردی

رنگ سبز زمردی

این تونالیته رنگ سبز، بسیار جذاب و خاص است. بهتر است آن را به‌عنوان تم کلی فضای مد نظرتان استفاده کنید و در کنار آن رنگ‌های روشن را به کار ببرید. ترکیب رنگ سبز زمردی و رنگ روشن، برای اتاق مطالعه انتخاب جذابی است. ضمناً طراحان داخلی رنگ سبز زمردی را در سرویس‌های بهداشتی و حمام نیز به کار می‌برند.

حیات در زمین وابسته به نور، خصوصاً نور خورشید است و طبیعتاً سلامت ذهن انسان نیز متأثر از نور است. رنگ سبز گیاهان، رنگ آبی آسمان و … تنها قسمتی از رنگ‌هایی هستند که قابل رویت هستند. درک رنگ بسیار پیچیده است و چندین حوزه از جمله روان‌شناسی، شیمی، فیزیک و … را متوجه خود کرده است. به همین دلیل اگر می‌خواهید پاسخ سؤالات خود درمورد نور و رنگ را بیابید، بهتر است حتماً سری به مقاله رنگ‌های اصلی و فرعی نور بزنید.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی کاربرد رنگ سبز در دکوراسیون و طراحی داخلی پرداختیم. ما در این مقاله ابتدا نشان دادیم که رنگ سبز در فرهنگ‌های مختلف نماد چه چیزی است و چرا از آن استفاده می‌شود. سپس به مکمل‌های رنگ سبز در طراحی داخلی پرداختیم که به شما کمک می‌‌کند راهنمای خوبی را برای داشتن یک فضای دلنشین و جذاب داشته باشید. در آخر نیز به بررسی تونالیته‌ها و طیف‌های مختلف رنگ سبز پرداختیم و بیان کردیم که بهتر است در کنار چه رنگ‌هایی استفاده شوند.

سؤالات متداول

در کنار رنگ سبز معمولاً چه رنگهایی استفاده میشود؟

می‌توان در کنار سبز، از رنگ‌های زرد، قرمز، نارنجی استفاده کرد. همچنین می‌توان به همراه یک تم سبز، از لوازم جانبی با رنگ‌های آبی، بنفش و صورتی بهره برد.

آیا رنگ سبز، یک رنگ آرامشبخش است؟

بله، رنگ سبز نماد آرامش است. این کاملاً طبیعی و واضح است، چرا که سبز ما را با طبیعت پیوند می‌‌دهد و با حس و حالی که از آن دریافت می‌کنیم، بیشتر احساس آرامش داریم.

رنگ سبز نماد چیست؟

سبز نماد تجدید، طبیعت، زندگی، انرژی، هماهنگی، طراوت، ایمنی و باروری است. همچنین به‌طور سنتی این رنگ با پول، امور مالی، جاه‌طلبی، طمع و حسادت نیز در ارتباط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *