سبک زندگی

ترویج فرهنگ درست مصرف برق

زمان مطالعه: 7 دقیقه

با صرفه‌جویی هر یک کیلو وات ساعت برق، در مصرف یک لیتر مواد سوختی صرفه‌جویی شده و نیز یک مترمکعب گاز طبیعی سوزانده نمی‎شود که در این صورت یک ظرفیت بزرگ انرژی آزاد می‌شود. این یعنی طول عمر ذخایر موجود انرژی افزایش می‌یابد، آلودگی محیط زیست کمتر می‌شود و با عدم سرمایه‌گذاری برای این مقدار ظرفیت صرفه‎جویی و آزاد شده، ذخایر پولی جامعه نیز افزایش می‌یابند. در این مقاله قصد داریم درباره‎ی مصرف درست انرژی برق صحبت کنیم. همراه ما باشید.

صرفه‌جویی در مصارف انرژی

صرفه‌جویی در مصارف انرژی

ایجاد ظرفیت خالی با صرفه‌جویی در مصارف انرژی به معنی چشم‌پوشی از مصارف مورد نیاز نیست، زیرا فقط با رعایت برخی نکات می‎توان بدون سرمایه‎گذاری این ظرفیت را ایجاد کرد. برای این منظور، استفاده درست از حامل‎های انرژی ضرورت دارد، یعنی به طور مثال با تنظیم دمای یخچال بر روی درجه سرمایش زیاد تا 15 درصد بیشتر برق مصرف می‌شود. استفاده از ماشین ظرف‌شویی با ظرفیت کامل آن، باصرفه‌تر از شستشوی ظروف با دست است.

برای استحمام، با دوش گرفتن انرژی کمتری مصرف می‌شود تا استفاده از وان حمام. کسی که بدون بستن درب قابلمه آشپزی کند تا 30 درصد بیشتر گاز مصرف کرده است. چکه کردن عادی یک شیر آب باعث تلف شدن 2000 لیتر آب در سال می‌شود. لامپ‌های رشته‌ای التهابی فقط 5 تا 10 درصد برق مصرفی را به روشنایی تبدیل می‌کنند. با یک درجه کاهش دمای محیط، 6 درصد در مصرف سوخت گرمایش صرفه‌جویی می‌شود. امکان کاهش 12 درصد در مصرف برق با استفاده صحیح از لوازم برقی خانگی وجود دارد.

محاسبه شده است که اگر در کشور اتریش همة خانواده‌ها از لوازم برقی خود درست استفاده کنند، می‌توانند کل مصرف برق کشورشان را حدود 2/5 درصد کاهش دهند. یک تلویزیون می‌تواند در مدت یک سال تقریبا 150 کیلو وات ساعت برق در حالت Stand by مصرف پنهان داشته باشد، بدون اینکه هیچ تصویری را نشان دهد. رانندگی با آرامش و با سرعت متوسط به‎جای با عجله راندن می‌تواند در هر 100 کیلومتر تا 3 لیتر در مصرف بنزین صرفه‎جویی کند. این‌ها برخی مواردی هستند که هرکسی را به فکر فرو می‎برد، تا به فرهنگ درست مصرف کردن بیشتر توجه داشته باشد. شاید شما هم با مصرف بهینه انرژی، سطح کیفی زندگی را برای خود و دیگران افزایش دهید.

در ادامه می‎توانید به مقاله‎ی جایگاه نور طبیعی در زندگی انسان سر بزنید و از میزان اهمیت انرژی روشنایی مطلع شوید.

استفاده نادرست از انرژی روشنایی

استفاده نادرست از انرژی روشنایی

اگر شما همچنان از مصرف‌کنندگان لامپ‌های رشته‌ای هستید، بهتر است بدانید لامپ‌های رشته‌ای معمولی 90 تا 95 درصد برق مصرفی را به گرما تبدیل کرده و تنها مقدار کم باقی‌مانده را به روشنایی تبدیل می‌کنند. از این رو راندمان در آنها عددی بسیار ناجوانمردانه است؛ یعنی بین 5 تا 10 درصد.

استفاده از روشنایی مناسب در هر فضا می‌تواند ساده‌ترین و مؤثرترین روش برای صرفه‎جویی در مصرف برق باشد. دیگر زمان آن رسیده که با بهره‌گیری از تکنولوژی، حداقل سیستم روشنایی خود را به لحاظ کیفی متحول کنیم تا شاید با صرفه‌جویی 90 درصدی در روشنایی البته بدون افت نور محیط، بتوانیم قدمی در راستای تولید انرژی برداریم. در این صورت در آستانه‌ی سال 96 شمسی، بهترین عیدی را ما به طبیعت داده‎ایم. زیرا با مصرف بهینه در لامپ‌های LED که انرژی مصرفی خود را بدون تلفات به روشنایی تبدیل می‎کنند، نیروگا‎ه‎ها مفیدتر واقع شده و سوخت فسیلی کمتری مصرف می‌شود و در عین حال آلودگی‌های محیطی نیز کم شده تا به طبیعت اطرافمان سبزتر نگاه کرده و جان تازه‌ای به آن ببخشیم. در ضمن فراموش نکنیم، تغییر سیستم روشنایی خانه و محل کار به LED باعث کم شدن بهای برق مصرفی نیز می‌شود.

در مقاله‌ی فضای کار و بهداشت نوری به‎طور کامل درباره‌‎ی روشنایی مناسب فضای کاری صحبت کردیم.

عمر مفید ال ای دی‌ها

عمر مفید ال ای دی‌ها

بسیاری از کارشناسان انرژی بر این اعتقادند که استفاده از این نمونه لامپ‎ها بسیار به‌صرفه است، چرا که پرداخت هزینه برای استفاده مداوم در یکسال و همچنین کاهش یافتن پرداخت‎های مربوط به انرژی از نکات حائز اهمیت آن است. از ویژگی‌های بسیار مهم و قابل تامل در مورد لامپ‌های LED، سازگاری با محیط زیست است زیرا بازه انرژی و اثرات این نمونه از لامپ‏‎ها بر روی محیط زیست، ضرر و آسیب‌ بسیار کمتری نسبت به دیگر سیستم‌های روشنایی مانند CFL دارد.

اگر تمایل دارید درباره‎ی سیر تکاملی لامپ LED و ویژگی‌های آن بدانید، به مقاله‌ی تاریخچه‎ لامپ LED سر بزنید.

کلام آخر

اگر شما هم در فکر کاهش هزینه‎های مربوط به انرژی هستید، کافیست سیستم روشنایی محل کار یا زندگی خود را نسبت به بودجه‎تان تغییر دهید. برای این تغییر هیچ گزینه‎ای به صرفه‌تر از لامپ‌های ال ای دی وجود ندارد.

نوروز فصل سبز شدن و رشد است. در سال جدید با ورود بهار از همین حالا اقدام کنیم تا با برنامه‌ای هدفمند آینده را برای فرزندانمان سبز نگهداریم و با مصرف بیش از حد انرژی دنیای آنها را نابود نکنیم.

سوالات متداول:

چرا نباید از لامپ رشته‎ای استفاده کرد؟

لامپ‌های رشته‌ای معمولی 90 تا 95 درصد برق مصرفی را به گرما تبدیل کرده و تنها مقدار کم باقی‌مانده را به روشنایی تبدیل می‌کنند.

آیا لامپ‌های ال ای دی کم‌مصرف هستند؟

بله، این لامپ‌‎ها کم مصرف هستند و در کاهش پرداخت‎های مربوط به مصرف انرژی نقش موثری دارند.

برای صرفه‌جویی در مصرف برق چه کاری می‌‎توان کرد؟

استفاده از روشنایی مناسب در هر فضا، ساده‌ترین و مؤثرترین روش برای صرفه‎جویی در مصرف برق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *