سبک زندگی

رنگ مناسب اتاق‌خواب والدین

زمان مطالعه: 11 دقیقه

 

هر منزل معمولاً چند اتاق‌خواب دارد که باتوجه‌به تعداد فرزندان خانواده، متفاوت است، اما اتاق‌خواب اصلی خانه، مخصوص والدین یا زوجین است که شخصی‌ترین قسمت خانه است. حفظ آرامش ظاهری و استفاده از یک دکوراسیون مناسب این اتاق بسیار کلیدی است و مطابق به آن‌چه که متخصصان می‌‌گویند، این اتاق اهمیت بسیاری بر حفظ آرامش و صمیمیت بین زوجین دارد. انتخاب یک رنگ نادرست برای اتاق‌خواب والدین علاوه بر این‌که کیفیت خواب را کاهش می‌دهد، روابط والدین و آرامش اعصاب آن‌ها در هنگام استراحت در اتاق‌خواب در کنار یکدیگر را از بین می‌برد. باتوجه‌به این مقدمه، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی رنگ مناسب برای اتاق‌خواب والدین و زوجین بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید رنگ مناسب اتاق‌خواب والدین چه رنگی است، با ما همراه باشید.

تاثیر رنگ بر خلق‎ وخو

علم روان‌شناسی و متخصصان این حوزه اثبات کرده‌اند که رنگ‌های اطراف تأثیرات بسیاری بر عواطف، افکار و حس و حال ما دارند. هر فرد به رنگ متفاوت و خاصی علاقه دارد و باتوجه ‌به سلایق و علایق، از هر رنگ حس خاصی می‌گیرد و می‌تواند با رنگ موردعلاقه‌اش انس بگیرد یا این‌که از رنگی که به آن علاقه نداشته باشد، می‌گریزد و از آن استفاده نمی‌کند. به‌عنوان‌مثال ما از رنگ آبی آرامش می‌گیریم و حال ما بهتر می‌‎شود، اما رنگ قرمز رنگی است که شور و شوق را بالا می‌برد و در برخی از موارد نشان‌دهنده ترس و اضطراب است. علاوه بر این از برخی رنگ‌ها حس گرما و صمیمیت می‌گیریم و از برخی رنگ‌ها سردی احساس می‌کنیم. با توجه به این مسئله، برای استفاده از رنگ‌های مختلف باید اولاً علایق و سلایق خود را در نظر بگیریم و در ادامه باتوجه ‌به کاربری و میزان وقتی که می‌خواهیم در هر اتاق صرف کنیم، یک رنگ مناسب برای دیوارها و دکوراسیون هر منزل به کار ببریم. برای مثال بهتر است در اتاق‌خواب از رنگ‌هایی بهره برده شود که آرامش ما را افزایش دهد و علاوه بر داشتن یک خواب راحت، بتوانیم صبح خود را با شور و اشتیاق آغاز کنیم.

 

نور اتاق

نور اتاق‌خواب را می‌توان یکی از مؤثرترین مؤلفه‌هایی که در خواب خوب و آرام افراد مؤثر هستند، دانست. از مؤلفه‌های بسیار مؤثر در خواب خوب و آرام افراد، نور اتاق‌خواب است. خواب به‌قاعده و نرمال فواید زیادی برای سلامتی انسان دارد و به همین دلیل است که کاربرد نور نرمال در اتاق‌خواب از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنا به همین اهمیت فراوان، باید همان‌گونه که نورپردازی و تزیینات اتاق پذیرایی را موردتوجه و دقت قرار می‌دهیم، نورپردازی اتاق‌خواب را نیز مورد توجه قرار دهیم. شما می‌توانید با خواندن مقاله نورپردازی اتاق‌خواب، برای نورپردازی اتاق‌خواب خود توسط خودتان، روش‌های مختلف آن را بیاموزید.

انواع رنگ‌ مناسب اتاق‌خواب والدین

در اینجا به بررسی رنگ‌هایی می‌پردازیم که برای اتاق‌خواب والدین می‌توانند مناسب باشند:

رنگ آبی

رنگ آبی

اصولاً گروه رنگ‌های آبی می‌توانند بسیار مناسب این کار باشند. به‌واقع رنگ آبی یک رنگ بسیار پرطرف‌دار و مناسب برای فضای خواب زوجین است، چراکه عموم افراد با آن راحت هستند. در کنار حس آرامش نیز این رنگ القاکننده شادی ذهنی است و از این طریق حال جسم شما را نیز خوب می‌کند. در زمان‌‌هایی که خسته و مضطرب هستید یا احیاناً از لحاظ جسمی بیمار هستید، حضور در اتاق‌هایی با رنگ و دکوراسیون آبی می‌تواند به بهبود احوال روحی و جسمی شما کمک مهمی کند.

آبی روشن

یکی از رنگ‌های خانواده آبی، رنگ آبی روشن است که معمولاً در بیمارستان‌ها نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. تجربه نشان داده است زوجینی که از این رنگ در اتاق‌خواب و دکوراسیون آن استفاده می‌کنند، معمولاً آرامش اعصاب بیشتری دارند و شب‌ها خواب راحتی را تجربه می‌کنند.

آبی نفتی

یکی دیگر از رنگ‌های خانواده آبی، رنگ آبی نفتی است که القاکننده لطافت است و می‌تواند حالتی لوکس و مدرن را به اتاق‌خواب شما بدهد. همچنین استفاده از رنگ تیره کار بسیار هوشمندانه‌ای است و می‌تواند به شما کمک کند که بار شلوغی‌های ذهنتان را سبک کنید و با ذهنی آرام به تفکر بپردازید.

 

 

رنگ سبز

برخی از افرادی که به طبیعت و فضای سبز علاقه دارند از رنگ سبز برای شبیه‌سازی فضای موردعلاقه خود در داخل اتاق بهره می‌برند. این رنگ علاوه بر حس سرخوشی و شادی، به شما حس گرما و تازگی می‌دهد و کمک می‌کند که روز خود را با شادی و انرژی بیشتری آغاز کنید. رنگ‌های خانواده سبز را می‌توانید در دوزها و غلظت‌های مختلف در کنار هم استفاده کنید که ظاهر زیباتری به اتاق بدهند.

 • برای داشتن یک محیط لوکس و مدرن و البته متفکرانه، می‌توانید از تناژهای بسیار تیره‌تر رنگ سبز مانند سبز خزه‌ای یا سبز مریم‌گلی استفاده کنید
 • و با کمک این رنگ‌ها مشکلات بی‌خوابی و بد خوابی‌تان را رفع کنید. لازم به ذکر است که
 • اگر دوست دارید فضای اتاق روشن‌تر باشد، رنگ سبز کم‌رنگ، گزینه بسیار مناسبی است که علاوه بر روشنایی بیشتر اتاق، حس‌های درونی و معنوی شما را بهبود می‌دهد و حال شما را  خوب می‌کند.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی

با وجود این که رنگ نارنجی، یک رنگ روشن است و القاکننده حس‌های شادی‌آور و سرخوشانه است، اما می‌توانید از سایه این رنگ نیز در اتاق‌خوابتان استفاده کنید. این رنگ در اکثر افراد حس منفی ایجاد نمی‌کند و عموماً افراد به آن علاقه دارند و از آن انرژی مثبت دریافت می‌کنند. تأثیرات این رنگ بر سلامت و تغییرات جسمانی نیز بسیار شدید است،

 • این رنگ به ماهیچه‌های بدن شما آرامش می‌دهد و آن‌ها را گرم می‌کند.
 • این رنگ به فرایند ریلکسیشن (Relaxation) کمک می‌کند.
 • می‌توانید با خیال راحت بخوابید.
 • این رنگ به شما اشتیاق بیشتری نسبت به زندگی بهتر می‌دهد.
 • رنگ نارنجی پرتقالی یا رنگ نارنجی کدویی می‌توانند حس طبیعت را به داخل اتاق شما انتقال دهند.

یکی از عناصر بسیار مهم در دکوراسیون هر خانه، نور است، هرچند که توجه کمی به این مقوله می‌شود. در نورپردازی خانه‌ها راه و روش‌های نورپردازی اتاق‌ها بسیار مهم است. همچنین خوب است بدانیم که اتاق‌خواب بچه‌ها و به‌خصوص پسران را چگونه نورپردازی کنیم. برای اینکه بدانید اتاق‌خواب پسران را چگونه باید نورپردازی کرد، حتماً مقاله نورپردازی اتاق‌خواب پسرانه را مورد مطالعه قرار دهید.

رنگ قرمز

رنگ قرمز، رنگی رمانتیک است که رنگ عشق و محبت در نظر گرفته می‌شود. اتاق والدین را باید با رنگ قرمز پر کرد یا کمی به آن گل‌های قرمز اضافه کرد تا زوجین در آنجا احساسی رمانتیک داشته باشند. دانشمندان کشف کرده‌اند که پوشیدن رنگ قرمز شما را برای جنس مخالف جذاب‌تر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که قرمز جذاب‌ترین رنگ برای مردان و زنان است، اما جالب اینجاست که این دو جنس به دلایل مختلفی جذب یک رنگ می‌شوند.

در کنار استفاده از رنگ قرمز بهتر است برای رمانتیک‌تر شدن اتاق‌خواب

 • زوجین باید تخت خود را مرتب کنید،
 • فضای خود را شخصی‌سازی کنید،
 • بالش‌های بیشتری اضافه کنید،
 • اجازه ندهید اتاق‌خواب شما به‌هم‌ریخته شود،
 • اندکی نورپردازی متناسب با خلق‌وخوی خودتان اضافه کنید،
 • در اتاق‌خواب خود کارهای روزمره انجام ندهید،
 • اتاقتان بوی فوق‌العاده خوبی بدهد.

رنگ بنفش

رنگ بنفش

 

رنگ بنفش، رنگ مختص افراد خاص و متفکر و مکان‌های سلطنتی است معمولاً افرادی که از رنگ بنفش در دکوراسیون خود بهره می‌برند، افرادی هستند که می‌توانند به‌خوبی فکر کنند و برنامه‌‌ریزی انجام دهند و به همین دلیل توان بیشتری برای ثروتمند شدن و انجام کارهای بزرگ دارند.

لازم به ذکر است که

 • رنگ بنفش به‌خودی‌خود ممکن است منجر به ایجاد یک سری اختلال در فرایند خواب شما شود،
 • پس بهتر است غلظت آن را تلطیف و تعدیل کنید
 • در کنار آن از رنگ‌های زرد و سفید نیز بهره ببرید.

باید بدانید رنگ بنفش در دسته رنگ‌های گرم قرار دارد.

رنگ زرد

رنگ خورشید است و به دلیل گرفته‌شدنش از طبیعت زیبای آفتاب حس گرما و لطافت را به شما منتقل می‌کند معمولاً کسانی از این رنگ در اتاق خود استفاده می‌کنند که می‌خواهند صبح‌ها راحت‌تر بیدار شوند و با دردسر کمتری از رختخواب گرم و نرم خود جدا شوند.

 • در زمستان این رنگ می‌تواند گرما را به فضای اتاق شما ببخشد
 • یکی از مهم‌ترین رنگ‌هایی که برای مبارزه با افسردگی تجویز می‌شود
 • یکی دیگر از خواص رنگ  زرد، کور کردن اشتهای شدید و بدموقع نصف شب است که در کنترل وزن مؤثر است.
 • نورپردازی اتاق خواب‌ها براساس کارایی آن، اصولی متفاوتی دارد.

در مقاله نورپردازی اتاق خواب دخترانه، درباره روش نورپردازی اتاق خواب‌های دختران صحبت کردیم.

کلام آخر

داشتن یک فضای آرام‌بخش و رمانتیک برای زوجین و والدین نقش مهمی در پایداری روابط و حل کردن مسائل زناشویی دارد.

بنابراین بهتر است در طراحی دکوراسیون اتاق‌خواب، نهایت حساسیت و دقت را به خرج دهید.

 

سؤالات متداول

رنگ اتاق‌خواب باید چه ویژگی‌ای داشته باشد؟

در اتاق‌خواب از رنگ‌هایی بهره ببریم که آرامش ما را افزایش دهد و علاوه بر داشتن یک خواب راحت بتوانیم صبح خود را با شور و اشتیاق آغاز کنیم.

در کنار استفاده از رنگ قرمز، برای رمانتیک کردن فضا چه کنیم؟

تخت خود را مرتب کنید، فضای خود را شخصی‌سازی کنید، بالش‌های بیشتری اضافه کنید اجازه ندهید در اتاق‌خواب شما به‌هم‌ریخته شود اندکی نورپردازی متناسب با خلق‌وخوی خودتان اضافه کنید.

بااحساس‌ترین رنگ کدام است؟

دانشمندان کشف کرده‌اند که پوشیدن رنگ قرمز شما را برای جنس مخالف جذاب‌تر می‌کند مطالعات نشان می‌دهد که قرمز جذاب‌ترین رنگ برای مردان و زنان است.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *