دانستنی ها, سبک زندگی

روا‌نشناسی رنگ بنفش برای اتاق‌خواب

زمان مطالعه: 12 دقیقه

با روا‌نشناسی رنگ بنفش برای اتاق‌خواب می‌توانید با کمک آن طراحی دکوراسیون و اتاق‌خواب را به زیبایی هرچه‌تمام‌تر تکمیل کنید. در کنار زیبایی که این رنگ خلق می‌کند، حس آرامش و راحتی را به افراد انتقال می‌دهد. البته نمی‌توان این رنگ را در تمام اتاق‌ها با یک تناژ و غلظت یکسان استفاده کرد، بلکه بهتر است در فضاهای مختلف از غلظت‌های متفاوتی استفاده کرد. باتوجه‌به این مقدمه ما قصد داریم در این مقاله به بررسی روان‌شناسی رنگ بنفش برای اتاق‌خواب و تأثیر آن بر خواب بپردازیم. اگر شما نیز علاقه‌مند به بررسی روان‌شناسی رنگ بنفش برای اتاق‌خواب هستید و در این زمینه می‌خواهید اطلاعاتی کسب کنید، با ما همراه باشید.

معرفی رنگ بنفش

در واقع رنگ بنفش یک رنگ ترکیبی است که از مخلوط رنگ‌های قرمز و آبی تشکیل می‌شود. این رنگ نوعی رنگ سرد است که احتمالاً اولین رنگ ترکیبی بوده است که فرد ابداع کرده است. مکمل این رنگ سلطنتی، رنگ زرد است که این دورنگ در کنار هم زیبایی بسیاری به فضا می‌بخشند. همچنین از گل‌های معروف که زیبایی خاصی دارند و رنگ بنفش هستند می‌توانیم به گل‌های لاوندر، اطلسی، زنبق و شیپوری اشاره کنیم. این رنگ معمولاً موردعلاقه افراد متفکر است، چرا که این رنگ حالتی معنوی و روحانی به فرد می‌دهد. گفتنی است که رنگ ارغوانی نیز از ترکیب آبی و قرمز به وجود می‌آید و به همین خاطر است که در بسیاری از موارد با رنگ  بنفش اشتباه گرفته می‌شود. برای تشخیص تفاوت این دو می‌توانید به این نکته توجه داشته باشید که رنگ بنفش بیشتر به طیف آبی نزدیک است و رنگ ارغوانی به طیف قرمزرنگ.

حیات در زمین وابسته به نور خصوصاً نور خورشید است و طبیعتاً سلامت ذهن انسان نیز متأثر از نور است. رنگ سبز گیاهان، رنگ آبی آسمان و … تنها قسمتی از رنگ‌هایی هستند که قابل رویت هستند. درک رنگ بسیار پیچیده است و چندین حوزه از جمله روان‌شناسی، شیمی، فیزیک و … را متوجه خود کرده که به همین خاطر اگر می‌خواهید پاسخ سؤالات خود درمورد نور و رنگ را بیابید، بهتر است حتماً سری به مقاله رنگ‌های اصلی و فرعی نور بزنید.

شخصیت شناسی رنگ بنفش از نظر روان‌شناسی

شخصیت شناسی رنگ بنفش از نظر روان‌شناسی

از دیدگاه روان‌شناسان، رنگ بنفش تحریک‌کننده تفکر و خلاقیت است و از لحاظ تاریخی و اجتماعی، ارتباط بسیاری با مقام سلطنت و ثروت دارد. از لحاظ منطقی هم این دو حس رابطه مستقیم دارند، چرا که معمولاً افراد متفکر و تلاشگر می‌توانند به ثروت و مقامات بالا هم برسند. این رنگ زیبا به فرد حس برتری و استقلال می‌دهد و به همین دلیل این رنگ خاص افرادی است که معمولاً عادت به استفاده از کالاهای لوکس دارند. رنگ بنفش نیز مانند رنگ آبی در انتهای طیف رنگ‌ها قرار دارد و می‌توانند حس و حال مشابهی را به شما انتقال دهند، با این تفاوت که رنگ بنفش قدرت آرامش‌دهی بیشتری دارد و به همین علت  است که از این رنگ برای طراحی دکوراسیون اتاق‌خواب بهره می‌برند. همان‌طور که گفتیم از دیدگاه روان‌شناسی این رنگ ارتباط مستقیم با آرامش روحی دارد و با توجه به حالات معنوی که دارد، باعث می‌شود راحت‌تر به خواب بروید و زمانی که از خواب بیدار می‌شوید انگیزه و اشتیاق بیشتری برای شروع روز و آغاز فعالیت داشته باشید. باتوجه‌به این خاصیت‌ها شما می‌توانید افراد افسرده را در این‌گونه از فضاها مراقبت کنید. رنگ بنفش همچنین برای بانوان که روحیه ظریفی دارند نیز رنگ بسیار مناسبی است.

این رنگ برای کودکان نیز بسیار مفید است، چرا که فضای خانه و اتاق‌خواب را امن‌تر می‌کند و کودکان حس و حال راحتی بیشتری دارند. علاوه بر حس امنیت، این رنگ که ترکیبی از آبی و قرمز است باعث می‌شود کودکان با شوق‌وذوق بیشتری به بازی‌کردن و سرگرمی بپردازند و حس خوبشان مدام تقویت شود. روان‌شناسان پیشنهاد می‌کنند که اگر کودک شما با کابوس‌های مستمر شبانه و بدخوابی مواجه است و نسبت به محیط هراس دارد، می‌توانید دکوراسیون اتاق‌خواب او را به رنگ بنفش در بیاورید تا حال کودکتان روزبه‌روز بهتر شود. در کنار رنگ بنفش می‌توانید برای زیبایی بیشتر از رنگ زرد یا سفید نیز بهره ببرید.

نور خورشید

طیف رنگی نور خورشید را در نظر بگیرید. نور خورشید در شرایط معمول سفیدرنگ دیده می‌شود ولی اینکه سفید دیده‌شدن رنگ نور خورشید به دلیل ترکیب چه رنگ‌هایی است، خود مسئله بسیار مهمی است. اگر می‌خواهید با طیف رنگی نور خورشید آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله طیف رنگی نور خورشید را مطالعه کنید.

در بزرگسالان نیز این رنگ بسیار مناسب درمان مشکلات روانی و عصبی است. این رنگ حکم یک مسکن قوی برای این افراد را دارد و می‌تواند در درمان اضطراب و افسردگی ایشان بسیار مؤثر باشد. ممکن است جای تعجب باشد که این رنگ در رفع مشکلات جسمی نیز بسیار تأثیرگذار است؛ مثلاً کمک به‌سزایی در رفع یبوست، افزایش فعالیت طحال، رفع شب ادراری، درمان بیماری‌های کلیوی و مثانه، کاهش فشارخون و بهبود صرع می‌کند.

انواع رنگ بنفش

رنگ بنفش ترکیبی از رنگ‌های قرمز و آبی است که می‌توان با تغییر دوز آن‌ها غلظت رنگ بنفش را کم یا زیاد کرد. باتوجه‌به میزان غلظت، انواع رنگ بنفش عبارت‌اند از: سرخابی روشن، آبی بنفش سیر، آبی بنفش کدر، ارغوانی، ارکیده سیر، نیلی کم‌رنگ، یاسی، بادمجانی روشن، بادمجانی تیره، آبی فولادی، مخملی و آبی دودی.

به‌کاربردن رنگ بنفش در دکوراسیون اتاق‌خواب

به‌کاربردن رنگ بنفش در دکوراسیون اتاق‌خواب

اگر رنگ بنفش روی دیوار را به‌اندازه یک تا دو درجه روشن‌تر کنید و غلظت آن را کاهش دهید، میزان آرامش‌بخشی و تسکین‌دهی آن بسیار بیشتر و قوی‌تر از رنگ‌های دیگر می‌شود. این رنگ ذاتاً رنگی سردی دارد و همین خصیصه این رنگ کمک می‌کند تا آرامش بیشتری دهد و برای اتاق‌خواب مناسب‌تر باشد. در هنگام استفاده از این رنگ‌ می‌توانید بالش‌ها، تخت و پنجره‌ها را به رنگ بنفش در بیاورید تا هم میزان آرام‌بخش بودن آن بیشتر شود و هم هارمونی اتاق‌خواب شما حفظ شود. ضمناً این رنگ مانند رنگ قرمز، باعث ایجاد حس صمیمیت و حس عاشقانه می‌شود. می‌توانید از رنگ بنفش به‌عنوان نقطه کانونی در قسمت‌های دیگر اتاق، مانند روبالشی و پرده استفاده کنید. اگر واقعاً جاه‌طلب هستید، یک نقاشی دیواری روی یک دیوار با مقدار زیادی رنگ بنفش و صورتی بکشید.

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که آیا نور خوشید فقط زرد است یا از رنگ‌های مختلف تشکیل شده است؟ اصلاً چقدر درباره انواع رنگ‌های نور خورشید می‌دانید؟

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که نور خورشید صرفاً به یک رنگ زرد یا سفید است، اما غافل از آن هستیم که رنگ آن متشکل از چندین رنگ مختلف است. برای اینکه بدانید نور خورشید متشکل از چند رنگ بوده و این رنگ‌ها را بشناسید، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله نور خورشید از چند رنگ تشکیل شده است، نگاهی بیندازید.

اگر بتوانید سایه‌های کم‌رنگی از این رنگ‌ را با قسمتی از برخی رنگ‌های متالیک مخلوط کنید، آن‌وقت اتاق‌خواب شما بسیار لوکس و جذاب به نظر می‌رسد. همچنین می‌توانید با تعبیه یک آینه و بالش‌هایی به رنگ بنفش رقیق، میزان پیچیدگی و لوکس بودن فضای اتاق را افزایش دهید.

ترکیب جذاب دیگری هم می‌توانید با استفاده از رنگ بنفش به کار ببرید. شما می‌توانید از روتختی بنفش با نقش‌ونگار زرد و بالش‌هایی با همین رنگ در کنار دیوارهای خاکستری یا طوسی و پرده‌‌هایی با همین رنگ یک فضای آرام و لوکس برای محیط خوابتان فراهم آورید.

در حالت دیگر می‌توانید آبی شیری را در کنار رنگ بنفش و سفید استفاده کنید که فضای بسیار زیبا و مناسب عشق‌ورزی را برای شما فراهم می‌آورد. این ترکیب به این‌گونه است که دیوارها را آبی شیری کنید و از رو بالش‌هایی با رنگ بنفش کم‌رنگ استفاده کنید و تخت را با یک روتختی و لحاف سفید پوشانده و این دکوراسیون را تکمیل کنید.

برای اتاق‌خواب‌های کوچک و پنجره‌دار نیز می‌توانید از رنگ بنفش استفاده کنید. ترکیب دیوارهای سفید، در کنار تخت و میز چراغ‌خواب طوسی و استفاده از بالش‌ها و روتختی‌های بنفش ترکیب بسیار خاصی را به شما هدیه می‌دهد. زیبایی این ترکیب با تاریکی شب و نور ماه دوچندان خواهد شد.

کاربرد رنگ بنفش برای کودکان

همان‌طور که در بالا گفتیم رنگ بنفش برای کودکان نیز بسیار مناسب است؛ بنابراین طراحی دکوراسیون کودکان با رنگ بنفش هم آرام‌بخش و هم جذاب است. در کنار بن‌مایه بنفش اتاق، استفاده از رنگ‌های زرد و سفید را فراموش نکنید. همچنین گفتن این نکته خالی‌ازلطف نیست که رنگ‌های زرد، نارنجی و سبز بارزترین رنگ‌هایی هستند که می‌توان در کنار رنگ بنفش استفاده کنیم. بااین‌حال، رنگ‌های متضاد تنها مواردی نیستند که اهمیت دارند. رنگ‌هایی که دقیقاً در کنار یکدیگر  نیز مکمل یکدیگر هم باشند نیز اهمیت دارند؛ مانند ارغوانی، نیلی و صورتی.

از مؤلفه‌های بسیار مؤثر در خواب خوب و آرام افراد، نور اتاق‌خواب است. ازآنجاکه خواب مناسب و به‌اندازه برای سلامت بدن انسان مفید است، به‌کاربردن نور متناسب برای اتاق‌خواب بسیار مهم است و لازم است همان‌طور که به نورپردازی و تزئینات اتاق پذیرایی توجه دارید به نورپردازی اتاق‌خواب خود نیز دقت کنید. شما می‌توانید با مطالعه مقاله نورپردازی اتاق‌خواب، برای نورپردازی اتاق‌خواب خود توسط خودتان، روش‌های مختلف آن را بیاموزید.

کلام آخر

رنگ بنفش یک رنگ خاص است که از دیرباز تاکنون در بسیاری از موارد استفاده شده است، اما در بین ایرانی‌ها استفاده از این رنگ چندان چشمگیر نبوده است و به‌تازگی استفاده از این رنگ در طراحی دکوراسیون منزل و اتاق‌خواب رواج پیدا کرده است. در این مقاله تلاش کردیم خواص رنگ بنفش و موارد استفاده از آن را بیان کنیم. این رنگ هم به‌تنهایی و در صورت ترکیب با سایر رنگ‌ها مثلاً زرد، می‌تواند زیبایی بسیار زیادی به محیط ببخشد و پیشنهاد می‌شود باتوجه ‌به آن‌چه در این متن آمده است، استفاده از آن را برای اتاق‌خواب خود فراموش نکنید. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

سؤالات متداول

تفاوت رنگهای ارغوانی و بنفش چیست؟

این دورنگ از ترکیب آبی و قرمز به‌وجود می‌آیند و به همین دلیل است که در بسیاری از موارد با هم اشتباه گرفته می‌شوند. برای تشخیص تفاوت این دو می‌توانید به این نکته توجه داشته باشید که رنگ بنفش بیشتر به طیف آبی نزدیک است و رنگ ارغوانی به طیف قرمزرنگ.

چگونه میتوان رنگ بنفش را در اتاق‌خواب استفاده کرد؟

می‌توانید از رنگ بنفش به‌عنوان نقطه کانونی در قسمت‌های دیگر اتاق، مانند روبالشی و پرده استفاده کنید. اگر واقعاً جاه‌طلب هستید، یک نقاشی دیواری روی یک دیوار با مقدار زیادی رنگ بنفش و صورتی بکشید.

بهتر است در کنار بنفش از چه رنگی استفاده کنیم؟

رنگ‌های زرد، نارنجی و سبز بارزترین رنگ‌هایی هستند که می‌توان در کنار رنگ بنفش استفاده کنیم. بااین‌حال، رنگ‌های متضاد تنها مواردی نیستند که اهمیت دارند. رنگ‌هایی که دقیقاً در کنار یکدیگر نیز مکمل یکدیگر هم باشند نیز اهمیت دارند؛ مانند ارغوانی، نیلی و صورتی.

 

تخفیف رمضان بروکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *