دانستنی ها, روشنایی

لامپ مناسب برای مغازه

زمان مطالعه: 13 دقیقه

سال‌هاست که نور نه‌تنها برای زندگی روزمره ما بسیار مهم است بلکه جای پای خود را در محل کار و ساختمان‌های اداری محکم کرده است. امروز نور را هم می‌توان به‌عنوان یک ضرورت زندگی شناخت و هم به چشم تزئینی برای محل زندگی و کار دید؛ تزئینی که می‌تواند تا حد بسیار زیادی در جلب ‌توجه افراد نقش داشته باشد. به همین دلیل است که نورپردازی و انتخاب لامپ مناسب برای مغازه بسیار مهم است.

در این مقاله، قرار است درباره بهترین روشنایی برای مغازه و بهترین لامپ برای ویترین مغازه صحبت کنیم. همراه ما باشید.

انواع لامپ

قبل از هر چیزی بهتر است صحبت درباره لامپ‌های مناسب در مغازه‌ها را با شناخت انواع لامپ‌ شروع کنیم. این می‌تواند کمک‌کننده باشد تا اطلاعات کامل‌تری درباره نورپردازی قفسه مغازه‌ها و بخش‌های دیگر آن کسب کنیم. نگاهی به انواع لامپ‌های موجود در بازار بیندازید:

 • لامپ کم‌مصرف: لامپ‌ کم‌مصرف یا لامپ‌های فلورسنت نوعی از لامپ است که مصرف انرژی، برق پایین و طول عمر نسبتاً زیادی دارد. این لامپ می‌تواند در مکان‌های مختلفی استفاده شود. در فرایند این لامپ‌ها از بخار جیوه استفاده می‌شود و همین موضوع باعث شده تا یک لامپ خطرناک باشد؛ به‌خصوص اگر در معرض آسیب و شکست قرار بگیرد، به‌‌سرعت باید از محل زندگی خارج کرد.
 • لامپ LED: یکی از لامپ‌های مقرون‌به‌صرفه و کم‌خطری که تولید می‌شود، لامپ‌های ال‌ای‌دی است. این لامپ‌ها می‌توانند محیط‌های بزرگ را با نوری مناسب و مصرف برق کم روشن کنند. انواع مختلفی دارد و در یکی از مهم‌ترین اجزایی است که در نورپردازی قفسه مغازه، از آن استفاده می‌شود. اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره سبک‌های نورپردازی کسب کنید، مقاله انواع تکنیک‌های نورپردازی را بخوانید.
 • لامپ SMD: لامپ SMD را می‌توان به‌عنوان یک لامپ پیشرفته‌تر از لامپ‌های LED تلقی کرد. در نورپردازی محیط به کار می‌رود، ضخامت کمتری دارد و بسیار کم‌حجم است. همچنین به‌خاطر مصرف انرژی کمتر و قیمت لامپ SMD، گزینه خوبی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های روشنایی محیط است.
 • لامپ فیلامنتی: فیلامنتی هم از لامپ‌های زیرمجموعه LED است اما شدت نور آن شبیه به لامپ‌های رشته‌ای است و مصرف بالایی هم دارد. لوسترهای چند شاخه، گزینه مناسبی برای استفاده کردن از این لامپ‌ها است.
 • لامپ FPL: این نوع لامپ نسبت به بسیاری از لامپ‌‌ها ۳۵ درصد کارایی بیشتر دارد. FPL یکی از لامپ‌های سازگار با محیط ‌زیست است.
 • لامپ گازی: مهم‌ترین شاخصه‌ای که برای لامپ‌های گازی می‌توان گفت، نوردهی و عمر بسیار بالای آنها است.
 • لامپ سوزنی: لامپ‌های سوزنی ابعاد بسیار کوچکی دارند، حدود ۱۰۰ ساعت عمر می‌کنند و نوری که از آنها ساطع می‌شود، بسیار طبیعی و مناسب است.
 • لامپ یو‌وی: جزو اصلی لامپ‌های اشعه ماوراء بنفش UV است، به همین دلیل یکی از لامپ‌‌های پرکاربرد در صنعت پزشکی است.
 • لامپ هالوژنی: نوع تغییریافته و به‌روز شده لامپ‌های رشته‌ای را به اسم لامپ‌های هالوژنی می‌شناسند. این لامپ‌ها، نور مناسبی برای روشن‌کردن فضا ایجاد می‌کند و از گازها و عناصری مثل ید و برم ساخته شده است.

اصول نورپردازی در مغازه و فروشگاه

اصول نورپردازی در مغازه و فروشگاه

همان‌طور که همه چیز برای رسیدن به نتیجه درست و واقعی نیازمند رعایت‌کردن اصولی است، رسیدن به بهترین روشنایی برای مغازه و نورپردازی فروشگاه‌ها هم اصولی دارد. نورپردازی درست باعث می‌شود اجناس، دکور مغازه و هر چیزی که در آن وجود دارد به‌درستی دیده شوند و در معرض دید خریداران قرار بگیرند. دکوراسیون و نورپردازی زیبا و شیک، توجه مشتری و بیننده را جلب می‌کند و باعث می‌شود حس خوبی در ذهن افرادی که به مغازه می‌آیند یا خرید می‌کنند، ایجاد شود. همین حس خوب عاملی است برای بازگشت و خرید دوباره مشتری. پس به همین راحتی می‌بینید که چقدر نور مناسب، نورپردازی درست و استفاده از بهترین لامپ برای ویترین مغازه می‌تواند روی فروش بیشتر شما تأثیرگذار باشد.

یک نورپردازی اصولی و ایده‌آل به مغازه شما روح می‌دهد. لامپ‌های کوچک و درشتی که برای مغازه استفاده می‌کنید همه می‌توانند حس سرزندگی و جذابیت را برای مشتری ایجاد کنند؛ از پروژکتور ویترین مغازه که اولین چیزی است که مشتری می‌بیند تا لامپ‌های ریسه‌ای و مختلفی که برای روشن‌کردن نقاط تاریک و دور از چشم مغازه استفاده می‌شود.

انواع نورپردازی در مغازه

انواع نورپردازی در مغازه

مغازه‌‌ها و فروشگاه‌ها هم مثل خانه‌ها یا هر محل دیگری که نیاز به نور دارند، دو نوع نورپردازی دارند. این دو نوع، به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 • نورپردازی عمومی
 • نورپردازی تأکیدی

نورپردازی عمومی همان نور اصلی فروشگاه است. از یک لامپ ال‌ای‌دی سقفی یا انواع لامپ‌های دیگری که نور کلی محیط را تأمین می‌کنند، می‌توان استفاده کرد. این نور در واقع باید تمام نقاط را روشن کند و فضای بی‌روح و ناخوشایندی که بر اثر نبود نور در محیط ایجاد می‌شود، از بین ببرد.

مغازه‌ها و فروشگاه‌های کوچک معمولاً از لامپ ال‌ای‌دی سقفی استفاده می‌کنند اما فروشگاه‌های بزرگ‌تر و شیک‌تر لازم است نورهای بیشتری داشته باشند که مکمل نور عمومی است. به این نورها هم نور تأکیدی می‌گویند؛ نورهایی که برای بیشتر دیده‌شدن قسمتی از مغازه یا اجناس خاص‌تری استفاده می‌شود و تاکید بیشتری روی آنها دارد.
لامپ ال‌ای‌دی ویترینی از جمله مناسب‌ترین انتخاب‌هایی است که برای استفاده در مغازه‌ها و فروشگاه‌‌ها استفاده می‌شوند. این لامپ‌ها را می‌توان به‌جای نورهای تأکیدی استفاده کرد و نور متمرکز، شدت نور عالی و عمر طولانی دارند.

نورپردازی در ویترین

نورپردازی در ویترین

بعد از اینکه از نور عمومی و بهترین روشنایی برای مغازه و فضای کلی صحبت کردیم، نوبت به ویترین‌ها و نورپردازی قفسه مغازه می‌رسد. این نور هم درست به‌اندازه نور عمومی مهم است؛ در واقع همان نورهای تأکیدی که درخشش و جلوه بیشتری به اجناس موجود در مغازه می‌دهند. اولین چیزی که یک مشتری از مغازه می‌بیند، ویترین آن است. حتی ممکن است کسی هدف خرید از فروشگاه یا مغازه شما را نداشته باشد، اما پروژکتور ویترین مغازه و نورپردازی و چیدمان آن‌قدر جذاب و ترغیب‌کننده است که نا‌خودآگاه جذب اجناس و فروشگاه می‌شود.

گزینه‌های نوری که روی جذب مشتری اثرگذار هستند، می‌توانند موارد زیر باشند:

 • ترتیب قرارگرفتن نورها
 • مقدار روشنایی
 • زاویه تابش
 • نوع منبع نور

نورپردازی خلاقانه می‌تواند حتی ویترینی را که تا پیش ‌از این کسل‌کننده و یکنواخت بود، برای مشتری جذاب و متفاوت کند. برای این کار لازم نیست هزینه‌های زیادی کنید. فقط کافی است با توجه‌ به شرایط و فضای مغازه یا فروشگاه خود، قفسه‌ها و اجناسی را که دیده شدن آنها اولویت بیشتر دارد یا گروه مشتریان هدف خاصی برای آنها در نظر گرفته‌ شده‌ است، درست و مناسب نورپردازی کنید.

مناسب‌ترین لامپ‌ها و روشنایی‌ها برای مغازه

مناسب‌ترین لامپ‌ها و روشنایی‌ها برای مغازه

سال‌های اخیر تنوع زیادی از لامپ‌ها به بازار معرفی شد و مصرف‌کنندگان خود را پیدا کرد. حتی رشد روزافزون لامپ‌های ال‌ای‌دی باعث شد تا افراد در مکان‌های مختلف و مغازه‌ها و فروشگاه‌های زیادی به استفاده از این مدل لامپ روی بیاورند.

لامپ‌های LED را می‌توان جزو کم‌مصرف‌ترین و بهترین روشنایی برای مغازه دانست که برای محیط مغازه و فروشگاه استفاده می‌شود. این لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های رشته‌ای قدیمی مزایای زیادی دارند.

مزایای استفاده از لامپ ال‌ای‌دی برای مغازه‌ها

در ادامه به معرفی دلایل استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی برای مغازه‌ها می‌پردازیم:

 • لامپ‌ها و چراغ‌های سنسوری LED مصرف برق بسیار کمی دارند و خود این موضوع مهم‌ترین دلیل برای کاهش هزینه‌های جانبی در یک مغازه است.
 • شدت نور مناسب و یکسان ال‌ای‌دی در همه بخش‌‌ها، مزیت استفاده از این لامپ‌ها است؛ به‌خصوص فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که ساعات زیادی روشن هستند و بهتر است نور در همه بخش‌های آن یکسان باشد.
 • طراحی نورهای رنگی به کمک لامپ ال‌ای‌دی سقفی انجام می‌شود و تأثیر زیادی روی جلب‌ توجه مشتریان و ایجاد حس ترغیب برای خرید و بازدید از مغازه دارد.
 • قیمت لامپ LED و قیمت لامپ SMD با توجه ‌به کاهش مصرف، طول عمر بیشتر و نوری که دارند، بسیار مناسب است.
 • لامپ‌های ال‌ای‌دی فروشگاهی قابلیت تنظیم مستقیم و نور طبیعی روز را دارند که می‌تواند جزئیات اجناس و محصولات را بیشتر نشان دهد. این موضوع روی تصمیم نهایی مشتری و خرید آن تأثیرگذار است.
 • لامپ‌های ال‌ای‌دی در برابر باد‌، باران و برف مقاوم هستند و برای فضاهایی مثل سوپرمارکت و میوه‌فروشی‌ها کاربرد و عمر بیشتری دارند.

نکات مهم برای روشنایی مغازه و ویترین

نکات مهم برای روشنایی مغازه و ویترین

همان‌طور که در شروع بحث گفتیم؛ به‌طورکلی هدف از نورپردازی در یک مغازه روشن‌کردن و برجسته‌سازی بخش‌هایی از دکور است که از دید پنهان مانده‌اند یا اجناس مهم‌تری هستند. نورپردازی تأکیدی دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد. بهتر است وقتی برای نورپردازی در این نقاط، دنبال لامپ‌های ال‌ای‌دی موردنظر می‌گردید، انتخاب شما متناسب با این هدف باشد.

منابع نور باید به‌گونه‌ای در ویترین و مغازه قرار بگیرند که سایه کمی ایجاد کند و نورها مستقیم به چشم افراد نخورد. اجناس موجود در مغازه باید جلوه‌ای شکیل و لوکس داشته باشند تا جذاب به نظر برسد.

نورهای رنگ روشن مثل نورهای سفید و آفتابی احساس بهتری در مشتری ایجاد می‌کنند. اگر قصد استفاده از نورهای رنگی هم داشتید، توجه داشته باشید که از نورهای تند و زننده مثل نور قرمز یا نارنجی برای نورپردازی قفسه مغازه و محیط آن استفاده نکنید. این نورها القا‌کننده حس خوبی در افراد و مشتریان نیستند.

وقتی قرار است نورپردازی فروشگاه یا مغازه را انجام دهید باید به این نکته توجه داشته باشید که این نور قرار است چه چیزی را نشان دهد. برای فروشگاه‌‌های لباس و بوتیک‌ها معمولاً لامپ‌های ال‌ای‌دی ریسه‌ای که می‌توانند یک رگال یا یک بخش متوالی از مغازه را روشن کنند، گزینه خوبی است؛ نوری که از بالا به لباس‌ها تابیده می‌شود و جلوه بیشتری به لباس می‌دهد.

در مغازه‌ها یا فروشگاه‌هایی که اجناس کوچک‌تر دارند و نیاز به نور نقطه‌ای بیشتر است، بهتر است از نورهای متمرکز استفاده کنید که توجه بیشتر را به اجناس می‌دهد.
همچنین نور کافی باعث می‌شود دوربین‌های امنیتی، تصاویر را بهتر و واضح‌تر ضبط کنند.

کلام آخر

از لامپ مناسب برای مغازه صحبت کردیم، درباره انواع لامپ‌ها گفتیم و تلاش کردیم تا مروری بر اصول نورپردازی در مغازه و فروشگاه داشته باشیم. اگر قرار باشد بهترین روشنایی برای لامپ مغازه را انتخاب کنید، لامپ‌های ال‌ای‌دی گزینه‌های باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه‌ای هستند. می‌توانید نگاهی به فروشگاه اینترنتی بروکس بیندازید تا بهترین و متنوع‌ترین لامپ‌های ال‌ای‌دی در مدل‌ها و طرح‌های مختلف را ببینید.
شما برای نورپردازی قفسه مغازه و ویترین از چه نوع لامپ‌هایی استفاده می‌کنید؟ تجربه‌ها و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول:

مناسبترین لامپ برای استفاده در مغازه و فروشگاههای مختلف چیست؟

لامپ‌های ال‌ای‌دی بهترین روشنایی برای مغازه است. بخار جیوه در این لامپ‌ها وجود ندارد و نسبت به انواع دیگر لامپ‌‌ها عمر طولانی‌تر و قیمت مقرون‌به‌صرفه‎تری دارند. همچنین به‌خاطر شدت نور بهتر و تنوع مدل‌های بیشتر می‌توانند برای همه قسمت‌های مغازه استفاده شوند.

لامپ SMD چیست؟

لامپ SMD از لامپ‌های هم گروه LED است. نوع پیشرفته‌تری است و ضخامت و حجم بسیار کمتری دارد. علاوه بر این، عمر بالا، قیمت مناسب و مصرف انرژی کم از دیگر مزایای این لامپ است.

منبع نور در مغازهها و فروشگاهها باید به چه صورتی قرار گیرد؟

منبع‌های نوری که در فروشگاه‌ها استفاده می‌شوند باید حتی‌الامکان سایه ایجاد نکنند و اگر هم سایه داشتند، این سایه بسیار کم و ناچیز باشد؛ به‌گونه‌ای که نور مستقیم به چشم افراد نخورد اما بتواند اجناس موجود در قفسه‌ها و ویترین را به‌خوبی و زیبایی نشان دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *