روشنایی

نورپردازی آسمان شب

زمان مطالعه: 10 دقیقه

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های نورپردازی که از چند سال گذشته در دکوراسیون خانه‌ها طرف‌داران زیادی پیدا کرده، نورپردازی سقف کاذب در بخش‌های مختلف خانه از اتاق خواب تا پذیرایی است.

این نوع نورپردازی علاوه بر اینکه می‌تواند فضایی شیک، آرام و دنج ایجاد کند، به کنترل نور و ایجاد تعادل در نورپردازی نیز کمک می‌کند. نورپردازی سقف انواع مختلفی دارد. بااین‌حال بسیاری از معماران داخلی از الگویی ثابت بهره می‌گیرند و به همین دلیل است که تفاوت چندانی میان نوع نورپردازی سقف خانه‌ها دیده نمی‌شود. اما همیشه افرادی هستند که به دنبال تغییراتی اساسی در اتاق یا فضاهای دیگر خانه خود هستند.

اگر شما هم در این دسته هستید و به نورپردازی‌های متفاوت و خاص علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که نورپردازی آسمان شب را از دست ندهید. در ادامه به شما خواهیم گفت که نورپردازی آسمان شب چیست، چگونه اجرا می‌شود و به چه لوازمی برای اجرای آن نیاز دارید؟

نورپردازی آسمان شب چیست؟

نورپردازی آسمان شب

نورپردازی آسمان شب همان‌طور که از نامش پیدا است، شیوه‌ای از چیدمان نور در سقف است که آسمان را در شب تداعی می‌کند. در این شیوه از نورپردازی که به آن آسمان مجازی نیز می‌گویند، با کمک ترکیب رنگ نور و استفاده از چراغ‌های خاص در سقف کاذب، نمایی متفاوت، دلنشین و خاص را ایجاد می‌کنند.

در این روش مدرن، باید نورپردازی را به‌گونه‌ای در اتاق به اجرا درآورید که تصویری از شب با انبوه ستارگان و نورهای درهم تنیده کهکشان را به نمایش بگذارید. فراموش نکنید که هدف این شیوه از نورپردازی، ایجاد فضایی زیبا و دنج و البته مدرن است؛ بنابراین باید برای اجرای درست نور، زمان بگذارید و برای هر زاویه نوری برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید.

برای اینکه بتوانید به‌درستی این شیوه را اجرا کنید و نورپردازی اصولی انجام دهید، باید انواع روش‌های نورپردازی و نکات آن را بدانید. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات مفید، مقاله انواع تکنیک‌های نورپردازی را بخوانید.

نورپردازی آسمان مجازی در بخش‌های مختلف دکوراسیون

نورپردازی آسمان مجازی

برای اجرای نورهای دکوراتیو هیچ قاعده و مانع خاصی وجود ندارد. در حقیقت شما می‌توانید با کمک گرفتن از خلاقیت خود و با توجه‌ به فضای خانه، در هر بخش دلخواه، این شیوه از نورپردازی را اجرا کنید، بنابراین محدودیتی برای مکان آن وجود ندارد. بااین حال این نحوه نورپردازی آسمان مجازی در محیط‌هایی خاص، جذابیت بیشتری ایجاد می‌کند. در ادامه لیستی از بهترین فضاها برای اجرای نورپردازی آسمان شب را معرفی کرده‌ایم.

آسمان شب در اتاق خواب

می‌توان گفت بهترین فضا برای اجرای آسمان مجازی با ترکیب نورهای رنگی، سقف اتاق خواب است. در این فضای دنج خانه، معمولاً افراد مدتی را برای آرامش صرف می‌کنند. از طرف دیگر با گسترش آپارتمان‌نشینی، دیگر نمی‌توان دکورهای دلخواه را در اتاق خواب پیاده کرد؛ بنابراین بهترین راه برای ایجاد فضایی لوکس و دکوراسیونی خاص، اجرای نورپردازی آسمان شب است.

مهم‌ترین مزیت ایجاد آسمان مجازی در اتاق خواب این است که برای هر رده سنی و سلیقه‌ای جذابیت دارد و می‌توان با شیوه صحیح اجرای نور در سقف کاذب، نمایی منحصربه‌فرد برای اتاق خواب ایجاد کرد.

ایجاد آسمان مجازی اتاق خواب کودک نیز علاوه بر زیبایی، بر افزایش خلاقیت او مؤثر خواهد بود. همچنین به دلیل اینکه در این نوع نورپردازی اغلب از لامپ‌هایی با رنگ‌های سرد استفاده می‌شود، آرامش‌بخش است و برای کودکانی که ترس از تاریکی دارند، مانند یک چراغ خواب استاندارد عمل می‌کند.

نورپردازی اتاق گیمینگ با ترکیب نور آسمان مجازی

اگر از دسته گیمرها هستید، معمولاً با ترکیب نور آسمان شب آشنایی دارید. اتاق گیمینگ معمولاً نور غالب ندارد، بلکه مجموعه‌ای از نورهای سرد و گرم را در آن به میزانی متعادل می‌توان یافت.

آسمان شب یکی از بهترین شیوه‌های نورپردازی اتاق گیمینگ است. در این شیوه می‌توان از نورهای سردی مانند آبی تیره، آبی روشن و سفید به‌صورت پراکنده استفاده کرد تا فضای اتاق به شیوه‌ای خاص درآید. برای زیباتر شدن اتاق با نورپردازی آسمان می‌توانید از نورهای زمینی رنگی مانند نور بنفش، صورتی یا قرمز نیز استفاده کنید. ترکیب این نورهای گرم و سرد می‌تواند اتاقی منحصربه‌فرد برای شما بسازد.

آسمان مجازی پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی و شیوه نورپردازی در آن می‌تواند سبک خانه شما را لوکس و خاص جلوه دهد. آسمان شب یکی از روش‌های نورپردازی است که علاوه بر اتاق خواب، می‌تواند در سقف پذیرایی نیز جلوه‌ای بی‌نظیر داشته باشد.

برای اجرای آسمان شب در سقف پذیرایی باید به‌خاطر داشته باشید که برخلاف اتاق خواب، لامپ‌ها باید تراکم کم‌تری داشته باشند و نور استفاده شده در آن‌ها سرد و البته نسبتاً سازگار با دیگر نورهای این فضا به کار رود.

ترکیب نور آسمان شب با روشنایی آباژور پذیرایی به‌ویژه در انتهای شب آرامشی وصف‌نشدنی را در خانه شما ایجاد خواهد کرد. از طرف دیگر این نورپردازی شیک را می‌توانید برای جلوه بیشتر در زمان مهمانی با ترکیب نورهای مخفی دور سقف استفاده کنید.

آگاهی از نحوه ترکیب نورها در فضاهای مختلف خانه و با توجه ‌به کارایی آن‌ها از موضوعاتی هستند که در معماری داخلی می‌توان از آن‌ها مطلع شد. از شما دعوت می‌کنیم برای آگاهی بیشتر درباره این موضوع، مقاله نورپردازی در معماری را بخوانید.

نورپردازی پراکنده به روش آسمان شب

این مدل نورپردازی خاص تنها به فضاهای وسیع و بسته محدود نمی‌شود. گاهی با اجرای این شیوه در سقف قسمت‌های به‌ظاهر بدون استفاده، می‌توانید یک دکوراسیون داخلی مدرن خلق کنید.

برای مثال بسیاری از خانه‌ها یک راهروی ورودی دارند. این راهرو اغلب بی‌استفاده است و گاهی حتی زیبایی دکوراسیون اتاق پذیرایی را از بین می‌برد. اجرای نورپردازی آسمان شب در سقف راهروها و پاگردها یک روش جدید نورپردازی است که به آن بخش از خانه نما می‌بخشد.

یکی دیگر از فضاهایی که برای اجرای آسمان شب مناسب است، سقف بالای جزیره آشپزخانه است. این شیوه بعد از ترکیب با نورپردازی کابینت یک آشپزخانه رویایی با ترکیبی از رنگ‌ها را در خانه ایجاد می‌کند. اگر ایده‌ای برای نورپردازی کابینت‌ها ندارید، مقاله نورپردازی کابینت آشپزخانه با LED راهنمای شما خواهد بود.

نحوه اجرای نورپردازی آسمان شب

نحوه اجرای نورپردازی آسمان شب

شاید با دیدن تصاویر اجرا شده نور آسمان شب در سقف اتاق، تصور می‌کنید که فرایندی ساده دارد و تنها از تجمع چند ال ای دی در سقف ایجاد شده است. این باور کاملاً نادرست است. نورپردازی آسمان شب مانند همه نورپردازی‌های خاص به طرح اولیه، بررسی فضا و امکانات و در نهایت یک متخصص برق نیاز دارد و برای افرادی که این تخصص را ندارند کار ساده‌ای نیست. بنابراین برای اجرای این شیوه از نورپردازی با یک متخصص مشورت کنید.

لوازم موردنیاز برای نور آسمان مجازی

این نوع نورپردازی معمولاً زیر سقف کاذب اجرا می‌شود تا نمایی کهکشانی در سقف ایجاد شود و نور پراکنده باشد. برای اجرای آن نیز اغلب از ترکیبی از نورهای LED رنگی زیر سقف کاغذ استفاده می‌کنند. نحوه چینش چراغ‌های ال‌ای‌دی و پراکندگی آن‌ها در نمای نهایی اهمیتی ویژه دارد.

اما اگر یک آسمان پرستاره در سقف اتاق خود می‌خواهید باید از فیبرهای نوری با رنگ‌های متفاوت در سقف استفاده کنید. این فیبرهای نوری رشته‌هایی هستند که به منبع نور متصل می‌شوند و در انتهای آنان نورهای ریز و متمرکزی وجود دارد که ستارگان آسمان سقف را کامل می‌کند.

بهترین رنگ لامپ برای نور آسمان شب رنگ‌های سردی مانند آبی کم‌رنگ، یخی، آبی تیره و رنگ‌هایی مانند بنفش کهکشانی هستند.

اگر درباره انواع ال ای دی یا لامپ‌های دیگر اطلاعاتی ندارید، لیست محصولات فروشگاه بروکس را ببینید و از طریق شماره‌های اعلام شده در سایت برای خرید با متخصصان ما مشورت کنید.

کلام آخر

در این مقاله، شما را با نورپردازی آسمان شب آشنا کردیم. این نوع نورپردازی می‌تواند نمایی منحصربه‌فرد به خانه شما ببخشد و باعث شود تا هر شب آسمانی با نورهای رنگی زیبا و لوکس در اتاق داشته باشید. برای اجرای آن نیز کافی است با متخصصان این حوزه مشورت کنید و بهترین طرح‌ها را برای اجرای کهکشان روی سقف اتاق برگزینید.

سؤالات متداول:

نورپردازی آسمان شب چیست؟

نورپردازی آسمان شب یکی از روش‌های مدرن نورپردازی است که با کمک ترکیب رنگ نور و استفاده از چراغ در سقف کاذب، نمایی مشابه با آسمان را ایجاد می‌کند.

نورپردازی آسمان شب چگونه اجرا می‌شود؟

برای اجرای نورپردازی آسمان شب، متخصص این کار باید ال ای دی‌های رنگی و منابع نوری مانند فیبر نوری را زیر سقف کاذب نورپردازی کند.

نور آسمان شب برای چه فضاهایی مناسب است؟

از نورپردازی به شیوه آسمان شب در اتاق خواب، پذیرایی و فضاهایی که نیاز به تزیین و دکوراسیون خاص دارند، استفاده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *