روشنایی

انواع لامپ صنعتی

زمان مطالعه: 12 دقیقه

یکی از مهم‌ترین وظایف انواع لامپ موجود در بازار علاوه‌ بر ایجاد زیبایی و نمای منحصربه‌فرد، ایجاد نور کافی و کاربردی برای مکان‌های مختلف است. در حقیقت این روز برای هر فضای خاص، لامپ‌هایی با ویژگی‌های خاص نیز در بازار دیده می‌شوند. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باید نور کافی و لامپ مقاوم داشته باشند، صنایع مختلفی مانند کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی هستند. اهمیت استاندارد و کارایی در این فضاها آنقدر بالا است که محصولات روشنایی متنوعی برای آن‌ها ساخته شده است.

با این حال هرکدام از لامپ‌های صنعتی ویژگی‌های خاص خود را دارند. بنابراین اگر قصد انتخاب و خرید دارید باید مدل‌های مختلف لامپ صنعتی را بشناسید و از تفاوت آن‌ها با هم باخبر شوید. در ادامه، انواع لامپ صنعتی را به شما معرفی می‌کنیم و به شما خواهیم گفت کدام مدل برای چه فضای صنعتی مناسب‌تر است.

لامپ صنعتی چیست؟

لامپ صنعتی

اگر کمی با مباحث معماری آشنایی داشته باشید، حتماً نام نورپردازی صنعتی و انواع آن را شنیده‌اید. نورپردازی در صنعت کاربردی متفاوت با نورپردازی خانه دارد. در این فضاها امنیت، کارآمد بودن و میزان نوری که در نورپردازی ایجاد شده، اهمیت بیشتری از زیبایی لامپ‌ها دارند.

به همین دلیل است که برای بخش صنعت نیز به‌طور جداگانه محصولات روشنایی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد ایجاد شده است. این مجموعه محصولات را با نام لامپ‌های صنعتی می‌شناسند. لامپ‌های صنعتی را می‌توانید با توجه ‌به فضای کار موردنظر در انواع میزان روشنایی و طول عمرهای متفاوت ببینید.

استفاده از لامپ صنعتی باعث می‌شود تا محیط کار از استاندارد بالاتری برخوردار باشد. به‌طورکلی هر محیط کار از انواع کارگاه تا شرکت‌ها و دفاتر اداری به نور مخصوص خود برای ایجاد یک فضای کارآمد و استاندارد نیاز دارد. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله فضای كار و بهداشت نوری را بخوانید.

کاربردهای لامپ صنعتی

کاربردهای لامپ صنعتی

لامپ صنعتی همان‌طور که از نامش پیداست برای روشنایی در صنایع مختلف به کار می‌رود. این لامپ‌ها اغلب توان ایجاد نور برای فضاهایی مانند کارخانه‌ها مختلف، کارگاه‌ها، انبارهای محصول یا ماشین‌آلات و تولیدی‌ها را دارند.

از این لامپ‌ها همچنین برای روشنایی سوله‌ها و فضای کار صنایع پرخطر مانند پتروشیمی و هر فضایی که به نورپردازی خاص و البته مقاوم نیاز دارد، استفاده می‌شود.

گاهی این صنایع نیاز به نور متفاوت و ویژه‌ای دارند و تداوم آن‌ها وابسته به دما و میزان نور در فضا است. صنعت مرغداری یکی از این صنایع است که تداوم آن تا حد زیادی به نور استاندارد برای تخم‌مرغ‌ها و جوجه‌ها بستگی دارد. در مقاله نورپردازی در صنعت مرغداری به طور کامل درباره نور موردنیاز این صنعت و ویژگی‌های آن صحبت کردیم.

ویژگی‌های لامپ صنعتی

ویژگی‌های لامپ صنعتی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث ایجاد مجموعه جداگانه‌ای از محصولات روشنایی برای صنایع مختلف بود، نیاز متفاوت آن‌ها با روشنایی خانه‌ها بود. به همین دلیل لامپ‌های صنعتی برای رفع نیازهای هر صنعت تولید شدند.

هرچند که هر مجموعه لامپ ویژگی‌های خاص خود را دارد و برای فضایی خاص مناسب است اما به‌طورکلی لامپ‌های صنعتی چند ویژگی مشترک دارند. این ویژگی‌ها تمایز آن‌ها را با لامپ‌های خانگی و دکوراتیو آشکار می‌کند. استانداردترین لامپ صنعتی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • برد نوری بالا و میزان نور قابل‌توجه
  • ایمن در برابر شکستگی و تغییرات دمایی به‌ویژه در فضای باز
  • طول عمر بالاتر از لامپ معمولی
  • عاملی برای افزایش بازدهی در صنعت (مانند مرغداری یا صنایع غذایی)
  • کاهش هزینه و ایجاد صرفه اقتصادی
  • رنگ نور متناسب با سلامت افراد شاغل در صنایع (دارای شاخص نمود رنگ)
  • یکپارچگی نور

فراموش نکنید که این روز، اغلب افراد بخش زیادی از روز خود را در محیط کار سپری می‌کنند. این نکته به‌ویژه در صنایعی با فشار و حساسیت بالاتر اهمیت بیشتری دارد. به همین دلیل باید انتخاب مناسبی برای رنگ لامپ و نوع آن داشته باشید. پیش از تصمیم‌گیری برای خرید می‌توانید مقاله کدام لامپ برای چشم بهتر است؟ را بخوانید.

معرفی انواع لامپ صنعتی

معرفی انواع لامپ صنعتی

همان‌طور که پیش‌ از این گفتیم، لوازم روشنایی در صنایع، مجموعه‌هایی متنوع هستند. به همین دلیل نمی‌توان گفت که لامپ‌های صنعتی تعداد محدودی دارند. اما در ادامه لیستی از بهترین لامپ‌های صنعتی را به شما معرفی کرده‌ایم.

لامپ صنعتی LED ساده

بخش زیادی از لامپ‌های به‌کاررفته در صنایع مختلف، انواعی از لامپ‌های LED هستند. مزیت‌های لامپ ال‌ای‌دی در نورپردازی خانه‌ها نیز بر کسی پوشیده نیست. حال این لامپ‌ها با مقاومت بالاتر و نور متمرکزتر در شکل‌های متنوع برای صنایع به بازار آمده‌اند. این نوع لامپ‌ها معمولاً بسیار به‌صرفه هستند، چرا که حجم نور تولیدی آن‌ها نسبت به هزینه و طول عمرشان بسیار استاندارد هستند و البته دمای قابل‌کنترل‌تری نسبت به لامپ‌های معمولی دارند.

لامپ LED صنعتی در برابر عواملی چون رطوبت، گردوغبار و تغییرات دمای محیط مقاوم است و ساده‌ترین نوع آن می‌تواند در فضاهایی مانند انبارها، پارکینگ‌های صنعتی و دفاتر مستقر در کارخانه‌ها کاربرد داشته باشد. با این حال نمونه‌های دیگری از لامپ‌های ال‌ای‌دی هستند که مقاومت بالاتری دارند و در فضای داخلی کارخانه‌ها و تولیدی‌ها نیز کاربردی هستند. ال‌ای‌دی‌هایی که برای روشنایی صنایع استفاده می‌شوند، توان نوری بالاتری نسبت به ال‌ای‌دی‌های خانگی دارند.

به‌طورکلی، پیدایش لامپ‌های ال‌ای‌دی باعث تحول میزان نور در محیط‌های متفاوت شد. از نمونه‌های دیگر این نوع لامپ حتی در فضاهای حساس‌تری مانند صنایع پزشکی و بیمارستانی نیز استفاده می‌کنند. اگر به اطلاعات دقیق‌تری در این باره نیاز دارید، مطلب روشنایی در بیمارستان‌ها را از دست ندهید.

چراغ سوله‌ای

یکی از مهم‌ترین نکاتی که صاحبان صنایع باید برای خرید لوازم روشنایی به آن توجه کنند، انتخاب محصولاتی استاندارد از نظر تأمین انرژی است. در حقیقت یکی از تمایزهای چراغ‌های صنعتی با معمولی این است که محصولات روشنایی صنعتی اغلب اتلاف انرژی کم‌تری دارند.

در میان چراغ‌های صنعتی نیز چراغ سوله‌ای از دسته لامپ‌هایی است که کم‌ترین میزان اتلاف انرژی را دارد. این نوع لامپ علاوه بر اینکه نوری متمرکز و باکیفیت دارد، در برابر رطوبت، گردوغبار و زنگ‌زدگی نیز مقاوم است. بنابراین یک انتخاب عالی برای سوله‌ها و کارخانه‌ها به‌حساب می‌آید.

بهینه‌سازی مصرف برق، طول عمر بالا، نصب ساده و پخش متقارن نور از مهم‌ترین ویژگی‌های لامپ صنعتی سوله‌ای است.

لامپ صنعتی فن دار

دسته‌ای از چراغ‌های ال‌ای‌دی صنعتی هستند که به دلیل شکل خاص و استفاده از سیستم خنک‌کننده درون لامپ به آن‌ها لامپ صنعتی فن دار می‌گویند. این دسته از LEDها زیر منبع نوری خود یک فن دارند.

لامپ‌های موجود در فضاهای صنعتی، اغلب ساعات زیادی از روز روشن هستند. به‌علاوه فعالیت دستگاه‌ها باعث ایجاد دمای بالاتر در محیط می‌شود. به همین دلیل لامپ‌های استفاده شده در صنایع (به‌ویژه صنایعی مانند خودروسازی و تولید انبوه دستگاه‌های مختلف) باید نسبت به دما مقاومت بالایی داشته باشند.

لامپ‌های فن دار با خنک‌کردن LED دوام آن‌ها را بالاتر می‌برند. این فرایند می‌تواند باعث کاهش مصرف برق نیز شود.

چراغ ضد انفجار

بسیاری از صنایع در دسته صنایع پرخطر هستند. به همین دلیل همه لوازم به‌کاررفته در آن‌ها باید سطح استاندارد خاصی داشته باشد. چراغ ضد انفجار یکی از کاربردی‌ترین محصولات روشنایی در صنایع پرخطر است. این وسیله اغلب یک قاب ضخیم ضد حرارت و مقاوم دارد و محافظ شیشه‌ای مقاومی سراسر آن را پوشانده است.

این چراغ‌ها به دلیل ساختار مقاوم خود در صنایعی مانند صنعت پتروشیمی یا کارخانه‌ها مواد شیمیایی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

لامپ بخار سدیم

لامپ بخار سدیم یکی از انواع لامپ صنعتی است که در آن به‌جای جیوه از سدیم و به‌جای آرگون از نئون استفاده شده است.

این لامپ‌ها را به دلیل نور متمرکز و رنگ استاندارد در فضاهایی مانند تونل‌ها و معابر شهری نیز استفاده می‌کنند. بااین‌حال یکی از مهم‌ترین کاربردهای لامپ بخار سدیم در صنعت گلخانه‌داری و بعضی از آزمایشگاه‌ها نیز است.

پروژکتور LED صنعتی

از این نوع لامپ‌های صنعتی در فضاهایی با سقف بلند استفاده می‌شود. پروژکتور ال‌ای‌دی در حقیقت یک صفحه با مجموعه‌ای از چراغ‌های LED است که با عبور از صفحه پروژکتور، شعاع نوری آن‌ها افزایش می‌یابد.

از این نوع منابع نوری برای نورپردازی فضاهایی مانند تونل‌ها، معادن، کارخانه‌ها، انبارهای صنعتی و سیلوها استفاده می‌کنند. این پروژکتورها معمولاً ضد گردوغبار و نفوذ آب هستند و به همین دلیل در محیط‌های سرباز نیز استفاده می‌شوند.

خرید بهترین لامپ صنعتی

خرید بهترین لامپ صنعتی

محصولاتی که معرفی کردیم تنها نمونه‌ای از لیست لامپ‌های صنعتی موجود در بازار هستند. این لوازم روشنایی ویژگی‌ها و توان نوری متفاوتی دارند. بنابراین اگر به دنبال یک منبع نور مناسب هستید باید ابتدا نیاز خود را بدانید.

چه مساحتی را باید نورپردازی کنید؟ مسیرهای سیم‌کشی در فضای کار شما چگونه است؟ کارگاه شما از نظر آلودگی محیط و دما چه شرایطی دارد؟ چقدر برای نورپردازی صنعتی خود بودجه در نظر دارید؟

پس از پاسخ به این سؤالات، باید با یک فروشنده ماهر لوازم روشنایی یا یک متخصص مشورت و بهترین محصولات روشنایی را از فروشندگان معتبر خریداری کنید.

برای شروع می‌توانید به فروشگاه بروکس مراجعه کنید و از متخصصان ما کمک بگیرید.

کلام آخر

در این مقاله به شما تفاوت‌های لامپ خانگی و صنعتی و ویژگی‌های خاص لوازم روشنایی موردنیاز در صنعت را گفتیم. همچنین با نمونه‌هایی از بهترین لامپ‌های صنعتی آشنا شدید. فراموش نکنید که آشنایی با محصولات استاندارد در صنعت می‌تواند فضای کار شما را بهینه کند و هزینه‌ها را نیز کاهش دهد. انتخاب محصولات باکیفیت از بهترین برندها نیز می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند.

شما درباره لامپ‌های صنعتی چه نظری دارید؟ با کدام محصول معرفی شده آشنایی دارید؟

سؤالات متداول:

لامپ صنعتی چه تفاوتی با لامپ خانگی دارد؟

لامپ صنعتی باید ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا در برابر حرارت، رطوبت و گردوغبار را داشته باشد و همچنین میزان نور بالاتری نسبت به لامپ خانگی ایجاد کند.

بهترین لامپ‌های صنعتی چه مدل‌هایی هستند؟

چراغ‌های صنعتی انواع گسترده‌ای دارند که از بهترین آن‌ها می‌توان چراغ LED صنعتی، چراغ صنعتی فن دار و چراغ سوله‌ای را نام برد.

چگونه بهترین لامپ صنعتی را انتخاب کنیم؟

انتخاب لامپ صنعتی باید با شناخت کامل از ویژگی چراغ‌ها و با توجه ‌به نیاز صنعت شما باشد. برای تصمیم‌گیری بهتر باید از متخصصان کمک بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *