روشنایی

طیف رنگی نور خورشید

زمان مطالعه: 7 دقیقه

تابه‌حال به طیف رنگی نور خورشید فکر کرده‌اید؟ در حالت عادی نور خورشید سفید به نظر می‌رسد، اما سوال اینجاست که ترکیب چه رنگ‌هایی باعث شده چشم انسان نور خورشید را به رنگ سفید ببیند؟ در این مقاله از مجله بروکس قصد داریم تا با طیف رنگی نور خورشید آشنا شده و نگاهی به این موضوع داشته باشیم.

نور چیست؟

نور چیست؟

پیش از آنکه به سراغ جواب سوال رنگ واقعی نور خورشید چیست، برویم بهتر است کمی بیشتر در مورد نور بدانیم. نور به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین پدیده‌های فیزیکی در طیف الکترومغناطیسی بسیار بزرگی وجود دارد. البته این طیف گسترده توسط چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نبوده و چشم انسان فقط می‌تواند طیف کوچکی از آن را ببیند. به محدوده‌ای که چشم انسان قابلیت تشخیص و درک آن را دارد، نور مرئی و به سایر محدوده‌های این طیف نور نامرئی می‌گویند.

جالب است بدانید محدوده نور مرئی که بین مادون‌قرمز و فرابنفش قرار گرفته است، از میلیون‌ها رنگ تشکیل شده است. چشم غیرمسلح انسان قادر به دیدن و تفکیک بیش از ۱۰ میلیون رنگ در محدوده نور مرئی است.

حالا که کمی با مفهوم نور آشنا شدیم، دانستیم که نور از رنگ‌های مختلفی تشکیل شده است. برای مشاهده رنگ‌های مختلف نور خورشید باید آن را تجزیه کنیم. پیش از آنکه به سراغ بحث تجزیه نور برویم، اگر علاقه‌مند به دانستن بیشتر در خصوص نور مرئی و نور نامرئی هستید، می‌توانید مقاله نور مرئی و نامرئی چیست؟ را در مجله بروکس مطالعه کنید.

تجزیه نور یعنی چه؟

تجزیه نور یعنی چه؟

تجزیه نور به معنی جداسازی رنگ‌ها و اجزای مختلف محدوده نور مرئی است. برای این کار ابزارهای مختلفی در اختیار بشر قرار دارد. یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای تجزیه نور، منشور است. جنس منشورها معمولاً شیشه یا پلاستیک شفاف بوده و در حجم‌های ۳ تا ۶ ضلعی ساخته می‌شوند.

منشور به شکل مدرن را اولین‌بار اسحاق نیوتن در سال ۱۶۷۲ اختراع کرد. نیوتن با استفاده از منشور توانست رنگ سفید را تجزیه کرده و رنگ‌های درون آن را مشخص کند. او  با تجزیه نور فهمید که نور سفید حامل ۷ رنگ اصلی است. آیا می‌دانید این ۷ رنگ کدام‌ها هستند؟ رنگ‌های منشور به ترتیب: بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز.

در ادامه می‌توانید به مقاله سرعت نور در محیط‌های مختلف سر بزنید و با ساختار اصلی نور آشنا شوید.

نور خورشید چه رنگی است؟

نور خورشید چه رنگی است؟

آیا نورخورشید زرد است؟ در واقع این تصور کودکی ما است که نور خورشید زرد است. یک رنگین‌کمان را در ذهن خود تصور کنید. در واقعیت رنگ‌های اصلی نور در واقع همان رنگ‌های رنگین‌کمان هستند. در نتیجه باید گفت رنگ‌های نور خورشید به ترتیب بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز هستند.

احتمالاً برایتان پیش‌آمده که پس از بارش باران در آسمان رنگین‌کمان دیده باشید. این اتفاق در واقع همان تجزیه شدن نور به رنگ‌های اصلی است. نور سفید خورشید به قطرات معلق آب در آسمان تابیده و آب، کاری شبیه به منشور انجام داده و نور به رنگ‌های مختلف تجزیه می‌شوند. رنگ‌های تشکیل‌دهنده رنگین‌کمان دقیقاً همان رنگ‌هایی هستند که پس از تجزیه نور مرئی در آزمایشگاه به‌ دست می‌آیند. در نتیجه طیف رنگی نور خورشید از ۷ رنگ رنگین‌کمان تشکیل شده است.

مطلب تاثیر نور خورشید بر ذهن انسان شما را با مطالعات محققان در رابطه با تاثیر نور در رفتار آشنا می‎کند.

طیف نامرئی نور خورشید

طیف نامرئی نور خورشید

خورشید به‌عنوان اصلی‌ترین منبع روشنایی منظومه شمسی نور و گرمای بسیار زیادی دارد. نور ساطع شده از خورشید علاوه بر طیف مرئی، حامل طیف نامرئی گسترده‌ای نیز است. دلیل توصیه پزشکان به عدم نگاه‌کردن مستقیم به نور خورشید نیز وجود طیف نامرئی در نور خورشید است.

دانستیم که محدوده نور مرئی تنها قسمتی از طیف الکترومغناطیس نور است. این طیف الکترومغناطیس شامل قسمت‌های دیگری از جمله امواج رادیویی، مادون‌قرمز، فرابنفش، اشعه ایکس و گاما است. تابیدن این طیف‌ها به چشم و در بعضی مواقع بدن آسیب‌زا بوده و نباید خود را در معرض آن قرار دهیم. البته در نظر داشته باشید که از طیف‌های گوناگون نور استفاده‌های مختلفی می‌شود. برای مثال از اشعه ایکس برای عکس‌برداری‌های پزشکی، از اشعه گاما در درمان سرطان و از نور فرابنفش در تولید لامپ‌های روشنایی استفاده می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله از بروکس به سراغ تجزیه نور خورشید رفته و رنگ‌های اصلی آن را شناختیم دانستیم که برای تجزیه نور باید از منشور استفاده کرده و نور را از آن عبور دهیم

همچنین دانستیم که در طبیعت قطرات آب، کار منشور را انجام داده و باعث تجزیه نور می‌شوند. رنگ نور خورشید از ترکیب ۷ رنگ بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز تشکیل می‌شود.

سؤالات متداول:

رنگ‌های تشکیل‌دهنده نور خورشید کدام‌اند؟

۷ رنگ اصلی تشکیل دهنده نور خورشید شامل

  • رنگ بنفش
  • نیلی
  • آبی
  • سبز
  • زرد
  • نارنجی
  • قرمز

هستند.

برای تجزیه نور خورشید از چه وسیله‌ای باید استفاده کرد؟

برای تجزیه نور در آزمایشگاه از منشور استفاده شده و در طبیعت این کار توسط آب در رنگین‌کمان صورت می‌گیرد.

منشور چیست؟

منشور جسمی از جنس شیشه یا پلاستیک فشرده است که در حجم‌های ۳ تا ۶ ضلعی ساخته شده و باعث تجزیه نور می‌شود.

چشم انسان قابلیت دیدن چند رنگ را دارد؟

طیف نور مرئی از میلیون‌ها رنگ تشکیل شده که چشم انسان قابلیت درک و تشخیص بیش از  ۱۰ میلیون رنگ از بین آنها را دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *