روشنایی

نورپردازی اتاق خواب پسرانه

زمان مطالعه: 10 دقیقه

نور در عین اینکه مهم‌ترین عنصر هر خانه‌ای محسوب می‌شود، بسیار نادیده گرفته می‌شود! شما برای نورپردازی و تأمین نور یک اتاق از چه روش‌ها و ترفندهای نورپردازی استفاده می‌کنید؟ به نظر شما نورپردازی اتاق‌ها، به‌خصوص اتاق‌خواب کودک و اتاق‌خواب پسرانه باید چطور باشد؟ یک فضای چندمنظوره مثل اتاق کودک، یکی از اساسی‌ترین بخش‌های یک خانه است و نورپردازی آن باید مورد توجه قرار بگیرد. در این مطلب از مجله بروکس قرار است با شما درباره نورپردازی اتاق خواب پسرانه و نکاتی که در این اتاق‌ها باید مدنظر داشت، صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما در بروکس بمانید.

اصول نورپردازی اتاق خواب

اصول نورپردازی اتاق خواب

به‌طورکلی اصول نورپردازی اتاق خواب را می‌توان به 3 نوع تقسیم کرد:

  1. نور محیطی که درخششی کلی و دلپذیر در اتاق به وجود می‌آورد. این نور هم به‌صورت سقفی و هم توکار است و فضای اصلی یک محیط را روشن می‌کند.
  2. نورپردازی کاری نوعی نورپردازی است که برای قسمت‌هایی از اتاق استفاده می‌شود. مثلاً برای قسمتی که در آن میز مطالعه یا تلویزیون قرار گرفته است از این نوع نورپردازی استفاده می‌کنند. دیوارکوب‌ها و لامپ‌های روشنایی معمولاً به‌عنوان نورپردازی کاری شناخته شده‌اند.
  3. نورپردازی تأکیدی عناصر معماری و طراحی را برجسته می‌کند. یک لامپ سقفی فرورفته که برای ایجاد نور و درخشش روی یک تابلو یا یک بخش ویژه در اتاق مورداستفاده قرار می‌گیرد، نمونه‌ای از نورپردازی برجسته است.

هنگام طراحی نورپردازی اتاق خواب پسرانه و کودک، به فعالیت‌هایی که در اتاق انجام می‌شود، فکر کنید. به این فکر کنید که آیا فرزند شما در رختخواب مطالعه می‌کند؟ آیا در اتاق خود با اسباب‌بازی‌هایی مثل بلوک‌سازی بازی می‌کند و نیاز دارد نور مناسبی در اتاق داشته باشد؟ آیا او در اتاق‌خوابش نقاشی می‌کشد یا درس می‌خواند؟ هر فعالیتی را که برای فرزندتان در اولویت قرار دارد، در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که نور محیطی و کاری اتاق را هم طوری طراحی و تأمین کنید که بتواند برای این فعالیت‌ها مناسب باشد. نورپردازی تأکیدی نقش مهمی دارد. این نوع نورپردازی عنصری است که باعث می‌شود تمام اقداماتی که برای دیوارپوش‌ها، پنجره‌ها و عناصر دیگر در اتاق انجام داده‌اید هم، به‌خوبی بدرخشند.

نورپردازی سقف اتاق خواب

نورپردازی سقف اتاق خواب

نورپردازی سقف اتاق‌خواب هم یکی از بحث‌های بسیار مهم است. این نورپردازی در واقع همان نور محیطی است که روشنایی کلی اتاق را فراهم می‌کند و همچنین می‌تواند نقش مهمی در اتاق داشته باشند. برای مثال اگر فرزند شما از تاریکی می‌ترسد یا به هر دلیلی روشنایی اتاق همیشه تحت کنترل نیست، می‌توانید از چراغ‌های روشنایی سقفی هوشمند استفاده کنید. چراغ‌های هوشمند مقرون‌به‌صرفه‌تر از همیشه هستند و از طریق کنترل از راه دور یا برنامه‌های گوشی‌های هوشمند به‌راحتی قابل‌استفاده خواهند بود. همچنین نورپردازی هوشمند به این ‌خاطر که اتاق‌خواب کودک معمولاً چندمنظوره است و به‌عنوان مکانی برای مطالعه، سرگرمی با دوستان، استراحت و خواب است، کمک می‌کند تا خلق‌وخوی مناسبی در اتاق تنظیم شود.

در نظر داشته باشید که نورپردازی با انواع لامپ‎های سقفی را متناسب با فضای کلی اتاق، رنگ دیوارها، نورگیری بودن یا نبودن اتاق و جزئیاتی مثل رنگ وسایل انتخاب کنید. به‌عنوان یک توصیه کلی، سعی کنید لامپ‌های سقفی و استفاده از آنها طوری باشد که تعادل و نور لازم را برای اتاق فراهم کند.

ما همچنین توصیه‌هایی هم درباره نور سقف آشپزخانه داریم که در راهنمای انواع نورپردازی سقف آشپزخانه می‌توانید آنها را مطالعه کنید.

نورپردازی دیواری برای اتاق خواب پسرانه

نورپردازی دیواری برای اتاق خواب پسرانه

هنگام طراحی نورپردازی اتاق خواب یک نوجوان چه در نورپردازی اتاق خواب دخترانه و چه اتاق خواب پسرانه، مهم است که به این فکر کنید چه نوع نوری به بهترین وجه نیازهای آنها را برآورده می‌کند. در نظر بگیرید که فرزند شما چقدر مطالعه می‌کند. چقدر تلویزیون تماشا می‌کند یا هر فعالیت دیگری که دوست دارد در اتاق خود انجام دهد، چقدر به نور و روشنایی نیاز دارد.

استفاده از نورپردازی‌های چندلایه‌ای و وسایل روشنایی مختلف می‌تواند نور موردنیاز اتاق و فعالیت‌های مختلف را فراهم کند. برای مثال نورپردازی توکار، مثل یک لوستر چشم‌نواز و چراغ‌های رومیزی می‌توانند بخشی از نوری را که برای میز مطالعه یا تحریر لازم است، فراهم کنند. چراغ‌خواب‌های آویزان در اطراف تخت هم گزینه خوبی هستند که می‌توانند بدون اینکه فضایی اضافی از اتاق را بگیرند نورپردازی موردنظر را داشته باشند. همچنین میزها یا سایر مناطقی که فرزند شما در آنجا فعالیتی را انجام می‌دهد نیاز به چراغ‌های کار اغلب به شکل چراغ‌های رومیزی یا چراغ زمینی دارد.
می‌توان برای روشن‌کردن گوشه‌های تاریک یا مکان‌های استراحت برای خواندن یا نوشتن هم از چراغ‌های طبقه‌ای و دیواری استفاده کرد.

ریسه برای اتاق خواب

ریسه برای اتاق خواب

در چند سال اخیر، استفاده از ریسه برای اتاق خواب هم یکی از ترند‌هایی جدیدی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. معمولاً تزئین اتاق با ریسه های رنگی برای اتاق‌های کودکان، به‌خصوص دخترها بیشتر کاربرد دارد، اما ریسه‌های رنگ سفید یا آفتابی هم برای زیبا کردن اتاق‌خواب پسرها استفاده می‌شوند. برای مثال ویترین‌ها، بخش کتابخانه یا قسمتی از دیوار که با عکس‌های مختلف تزئین شده است می‌تواند بهترین موقعیت برای استفاده از ریسه‌‌ها باشد.

ایمنی اتاق‌خواب کودکان

ایمنی اتاق‌خواب کودکان

هنگام انتخاب وسایل روشنایی و لامپ‌های خود باید به ایمنی آنها هم فکر کنید. نورپردازی توکار امن‌تر از وسایل سقفی یا دیواری است. حتی اگر با توپ و هواپیماهای کاغذی هم به این نوع نورپردازی‌ها ضربه وارد شود، به‌خاطر نوع استفاده‌شان کمتر در معرض شکستن و آسیب قرار می‌گیرند و مهم‌تر از همه، تهدیدی برای سلامت فرزندتان هم نیستند. همچنین بهتر است هنگام نورپردازی اتاق خواب کودک، آینده را در نظر داشته باشید.

اگر وسایلی را انتخاب کنید که برای یک پسر در طیف سنی وسیعی مناسب است، مجبور نخواهید بود که آنها را به ‌دفعات تعویض کنید. علاوه‌براین، بهتر است یک طرح نورپردازی منعطفی تهیه کنید که همچنان در سن‌های بالاتر یا نوجوانی هم با ذائقه فرزند شما سازگار باشد. اگرچه در طول زمان لامپ‌های رومیزی و زمینی را می‌توان به‌راحتی تغییر داد، اما اگر چشم‌انداز طولانی‌تر را در نظر داشته باشید، در هزینه‌ها می‌توانید صرفه‌جویی کنید.

به‌جای خرید لامپ‌هایی به شکل یک شخصیت کارتونی که ممکن است به‌سرعت از رونق بیفتند، علایق آنها را درنظر بگیرید. هنر، ورزش و سایر بازی‌ها و تم‌های طبیعت همگی می‌توانند با رشد کودک شما تکامل پیدا کنند. به کلیشه‌های جنسیتی محدود نشوید، به‌ویژه در مورد رنگ. اتاق پسرها هم می‌تواند با رنگ‌هایی مثل رنگ قرمز، زرد، بنفش و سایر رنگ‌های روشن رنگ‌آمیزی و نورپردازی شود. اجازه دهید ذائقه فردی فرزندتان در طراحی اتاق شخصی او هم بدرخشد.

کلام آخر

درباره نورپردازی اتاق خواب پسرانه، اصول نورپردازی اتاق خواب، نورپردازی سقف و موارد ایمنی و نکاتی که برای نورپردازی اتاق‌های کودک باید در نظر داشته باشید با شما صحبت کردیم. گفتیم که چه نکاتی را در نظر داشته باشید و چطور می‌توانید با داشتن یک چشم‌انداز دورتر و آینده‌نگرتر، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. شما چه روش‌هایی را برای نورپردازی اتاق کودک دختر و پسر استفاده کرده‌اید؟ چه پیشنهاد‌هایی برای کامل کردن این راهنما دارید؟ سؤالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید با مراجعه به فروشگاه بروکس، بهترین و مناسب‌ترین لامپ‌ها را با قیمتی اقتصادی و به‌صرفه تهیه کنید.

سؤالات متداول:

انواع نورپردازی اصلی در یک اتاق کدامند؟

نورپردازی محیطی، نورپردازی کاری و نورپردازی تأکیدی، 3 نوع نورپردازی اصلی هستند که باید در یک اتاق‌خواب به آنها توجه شود.

نورپردازی اتاق خواب پسرانه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

هنگام طراحی نورپردازی اتاق خواب پسرانه و کودک، به فعالیت‌هایی که در اتاق انجام می‌شود، فکر کنید. هر فعالیتی را که برای فرزندتان در اولویت قرار دارد، در نظر بگیرید.

ایمن‌ترین نوع لامپ‌ برای استفاده در اتاق خواب کودک کدام است؟

نورپردازی توکار امن‌تر از وسایل سقفی یا دیواری است. حتی اگر با توپ و هواپیماهای کاغذی هم به این نوع نورپردازی‌ها ضربه وارد شود، به‌خاطر نوع استفاده‌شان کمتر در معرض شکستن و آسیب قرار می‌گیرند و مهم‌تر از همه، تهدیدی برای سلامت فرزندتان هم نیستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *