روشنایی

بهترین نور برای اتاق کار

زمان مطالعه: 9 دقیقه

افرادی که در طول روز سروکار زیادی با کامپیوتر دارند، به‌خوبی می‌دانند که اثرات کارکردن طولانی‌مدت با کامپیوتر چقدر برای چشم‌ها خطرناک است. علاوه بر اشعه و آسیب‌هایی که ممکن است خود کامپیوتر به چشم وارد کند، نور محیط اتاق کامپیوتر هم بسیار مهم است. نورهایی که برای کار با کامپیوتری مناسب نیستند، به‌سرعت از طریق عوارضی مثل خستگی چشم، سوزش یا خارش چشم، سردرد، تاری دید یا دوبینی خودشان را نشان می‌دهند. برای همین بسیار مهم است در محیطی کار کنید که بتوان در آن از بهترین نور برای کار با کامپیوتر استفاده کرد، اما این بهترین نور چه ویژگی‌هایی دارد؟ اگر شما از جمله افرادی هستید که در طول روز ساعات زیادی پای رایانه می‌نشینید و بخش زیادی از سلامتی بینایی شما در معرض آسیب است، خواندن این مطلب از مجله بروکس کمک می‌کند تا از آسیب‌هایی که به‌خاطر نور محیط به چشم می‌رسد، جلوگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره همراه ما بمانید.

نورپردازی اتاق کامپیوتر

نورپردازی اتاق کامپیوتر

وقتی نور مناسب در دفتر کار یا اتاق کامپیوتر وجود داشته باشد، باعث می‌شود تا چشم‌ها مجبور به تحمل آسیب و خستگی کمتری باشند. همچنین بهبود سطح انرژی، تقویت روحیه و کاهش احتمال سردرد هم بازدهی و بهره‌وری روزانه شما را بالاتر می‌برد تا بتواند کارها را با سرعت و کیفیت بهتری جلو ببرید. کلید یافتن بهترین نورپردازی اداری این است که بدانید چه نوع نورپردازی برای این کار مناسب است و چه لامپ‌ها یا سبک‌های نورپردازی می‌تواند در محیط کلی دفتر، فضای بهتر و کارآمد‌تری را فراهم کند. برای اینکه محیط مناسبی داشته باشید و بتوانید در نور کافی و فضای مناسب کار با کامپیوتر کار کنید، لازم است چند نکته را در نظر بگیرید.

نور پشت مانیتور

اگرچه خورشید بهترین نور طبیعی را برای اتاق و محیط فراهم می‌کند، اما استفاده از این نور در اتاق کار کمی حساس‌تر است. اگر نور خورشید مانع از مشاهده واضح مانیتور کامپیوتر می‌شود، باید این نور را مهار کنید. نوری که از طریق پنجره‌‌ها وارد اتاق می‌شود و مستقیم به پشت یا جلو صفحه رایانه می‌خورد، نور مناسبی برای کار با کامپیوتر نیست. این نور مشکلاتی مثل کنتراست و سایه ایجاد می‌کند که باعث می‌شود دید روی رایانه ضعیف شود و در نهایت به چشم آسیب بزند. مناسب‌ترین راه کنترل این نور، استفاده از پرده یا قراردادن میز کامپیوتر در قسمتی از اتاق است که نور مستقیم به آن نمی‌خورد. برای مثال موازی قراردادن میز یا مانیتور رایانه با پنجره‌ها از تابش نور طبیعی به صفحه جلوگیری می‌کند.

آلودگی نوری به‌طورکلی می‌تواند خطرآفرین باشد، اما چه چیزی این خطر را بالقوه می‌کند؟ برای اینکه بدانید آلودگی نوری چیست و چه خطرهایی دارد، به مقاله‌ای با همین عنوان سر بزنید.

انواع نور مناسب محیط کار

انواع نور مناسب محیط کار

نور محیطی سطح پایین و بدون تابش خیره‌کننده بهترین نور برای کار با کامپیوتر را فراهم می‌کند. اگر از لامپ‌های فلورسنت یا لامپ‌های سقفی شدید در اتاق استفاده می‌کنید این لامپ‌ها را بردارید و لامپ‌های با وات بالا را جایگزین آنها کنید. چراغ‌های غیرمستقیم یا چراغ‌های سقفی که به طور یکنواخت نور در محیط پخش می‌کنند هم، گزینه‌های خوبی برای تأمین نور مصنوعی در اتاق هستند. همچنین می‌توانید یک یا چند ردیف از چراغ‌های سقفی را به‌موازات خط دید صفحه‌نمایش رایانه خود برای بهتر دیدن صفحه مانیتور به کار بگیرید.

برخی از چراغ‌های اداری رده‌بالاتر که برای کارهای کامپیوتری مناسب‌تر هستند، سطوح روشنایی قابل تنظیمی دارند که به شما این امکان را می‌دهد تا میزان نوری که در اتاق پخش می‌شود را بسته به نور طبیعی اتاق و به‌طورکلی ترجیحات خود، تغییر دهید.

استفاده از چراغ مطالعه یا نورپردازی وظیفه

همان‌طور که اسم نورپردازی‌های کاری (Task Lighting) به‌نظر می‌رسد، این نوع نورپردازی یکی از بهترین گزینه‌ها برای روشن‌کردن اتاق کار با کامپیوتر است. نورپردازی وظیفه روشنایی هدفمندی را برای مطالعه، کار با رایانه، دیدن صفحه‌نمایش و تصاویر فراهم می‌کند. همان چراغ‌های مطالعه‌ای که معمولاً در اتاق استفاده می‌شود، نوعی از نورپردازی وظیفه هستند. یک چراغ رومیزی با تابش کم و قابل‌تنظیم، مانند یک لامپ یقه غازی قابل خم شدن، انتخاب کنید که به شما امکان می‌دهد به‌راحتی مسیر نور را تغییر دهید. چراغ میز را در کنار صفحه‌نمایش رایانه خود قرار دهید تا مطمئن شوید که نور به‌جای مانیتور رایانه روی کاغذهای کار شما می‌تابد.

در سال‌های اخیر، اطلاعات و بررسی‌های زیادی درباره ضرر لامپ‌های کم‌مصرف منتشر شده است. یکی از این آسیب‌ها، شکسته شدن لامپ‌های کم‌مصرف است. برای اینکه ضررشکستن لامپ‌های کم‌مصرف برای انسان را بیاموزید، مقاله‌ای با همین عنوان بخوانید.

تنظیم نور مانیتور برای چشم

تنظیم نور مانیتور برای چشم

یکی دیگر از راهکارهایی که کمک می‌کند نور مناسب کار با رایانه را فراهم کنید، تنظیم نورپردازی صفحه خود کامپیوتر است. تنظیم روشنایی صفحه‌نمایش رایانه به کاهش فشار یا خستگی احتمالی چشم کمک می‌کند. به‌عنوان‌مثال، یک صفحه وب را در رایانه خود بکشید و به پس‌زمینه سفید نگاه کنید. اگر رنگ سفید به نظر می‌رسد که گویی یک منبع نور واقعی است، نور پس‌زمینه شما خیلی روشن است. از سوی دیگر، اگر پس‌زمینه کسل‌کننده و خاکستری به نظر برسد، نور نمایشگر بسیار کم‌رنگ است.

درجه حرارت نور برای کار با کامپیوتر

  • وقتی در مورد دمای نور صحبت می‌کنیم، منظورمان این نیست که لامپ چقدر داغ می‌شود! البته، همیشه باید مراقب لامپ‌ها باشید زیرا هر چه بیشتر روشن می‌مانند گرم‌تر می‌شوند، اما دمای نور در واقع به تن رنگی اشاره دارد که از لامپ‌ها ساطع می‌شود. درنظرگرفتن دما به‌اندازه سطح روشنایی مهم است، اگرچه در نهایت بیشتر اولویت‌های شخصی نسبت به توصیه‌های استاندارد در راس قرار می‌گیرند. به‌طورکلی، دماهای پایین‌تر نور زردرنگ‌تری از خود ساطع می‌کنند، اما مقیاس لامپ بالاتر برود، نوری ساطع شده از آن لامپ هم سردتر و سفید‌تر می‌شود. در اینجا چند درجه حرارت از نورهای مختلف آورده شده است:
  • ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ k – تور سفید گرم
  • ۳۵۰۰ تا ۴۱۰۰ k – نور سفید سرد
  • ۵۰۰۰ تا ۶۵۰۰ k – نور طبیعی (تقلید نور روز)

برای کار کامپیوتری، بهتر است از نوری استفاده کنید که رنگ‌های سفید روشن‌تری را در طیف بالاتر دما ایجاد می‌کند، زیرا این نزدیک‌ترین حالتی است که شما تقلیدی از نور طبیعی روز در اتاق را خواهید داشت.

لامپ مناسب برای مطالعه چیست؟ خواندن این مطلب کمک می‌کند تا به پاسخ برسید.

کلام آخر

درباره بهترین نور برای کار با کامپیوتر صحبت کردیم و گفتیم چطور نور محل کار و شرایطی که در آن با رایانه کار می‌کنید می‌تواند روی سلامت چشم، بهره‌وری و انرژی فرد تأثیرگذار باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که درمورد استفاده از نوری مصنوعی و لامپی که در اتاق کار قرار داده‌اید وسواس به خرج دهید و بادقت و کنترل بیشتری نور مناسب را انتخاب کنید. همچنین همیشه سعی کنید ورود نور مصنوعی به اتاق را با یک پرده کنترل کنید، زیرا تابش مستقیم نور خورشید به صفحه مانیتور می‌تواند درست به‌اندازه نور مصنوعی روی خستگی بیشتر چشم تأثیرگذار باشد.

سؤالات متداول

نور چگونه بر بهره‌وری فردی تأثیر می‌گذارد؟

نور ضعیف نه‌تنها می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی تأثیر بگذارد، بلکه می‌تواند سطح بهره‌وری، انرژی و انگیزه‌ای را که می‌توانید در طول روز به‌دست آورید و برای ادامه دادن روز به آن نیاز دارید هم تغییر دهد. همچنین نور ضعیف می‌تواند باعث خواب‌آلودگی، سردرد یا میگرن، نوسانات خلقی یا به‌طورکلی بهره‌وری پایین شود.

چرا نور فلورسنت برای اتاق کار بد است؟

نورهای فلورسنت باعث سردرد، میگرن و خستگی چشم می‌شوند.

درجه حرارت لامپ مناسب برای اتاق کار با کامپیوتر چقدر است؟

برای کار کامپیوتری، بهتر است از نوری استفاده کنید که رنگ‌های سفید روشن‌تری را در طیف بالاتر دما ایجاد می‌کند، زیرا این نزدیک‌ترین حالتی است که شما تقلیدی از نور طبیعی روز در اتاق را خواهید داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *