روشنایی

نورپردازی ورزشگاه‌ها

زمان مطالعه: 9 دقیقه

نورپردازی ضعیف می‌تواند نتیجه یک بازی را عوض کند! اهمیت نورپردازی ورزشگاه ها مثل نورپردازی اتاق‌خواب نیست که اگر عملکرد درستی نداشته باشد آب هم از آب تکان نخورد. با یک اشتباه استراتژیک در طراحی نورپردازی استادیوم فوتبال، مردم یک کشور را از خود شاکی کرده‌اید! بدون اغراق، این مسئله واقعیت دارد. اگر تا حالا تجربه داشته‌اید که بین پخش زنده یک مسابقه ورزشی نور ورزشگاه ناگهان قطع شود، جدیت این موضوع را بهتر درک می‌کنید. بلافاصله صدای تماشاگران در استادیوم و پشت گیرنده‌های شخصی درمی‌آید و بازیکنان در اوج بازی متوقف می‌شوند!

طراحی نورپردازی اماکن ورزشی یک بحث مهم و تخصصی است. فاکتور‌های مختلفی را باید همزمان سنجید تا نور موردنیاز فعالیت ورزشی را تأمین کرد. نورپردازی استادیوم فوتبال باید عملکرد بازیکنان، جایگاه تماشاگران، دوربین‌های تلویزیونی و تأمین نور کافی برای داور بازی را در نظر داشته باشد. این‌ها تنها بخشی از اهمیت نورپردازی در اماکن ورزشی هستند. این مقاله از مجله بروکس به نورپردازی ورزشگاه‌ها و اصول نورپردازی اماکن ورزشی پرداخته است. با ما همراه باشید.

بهترین نورپردازی استادیوم

بهترین نورپردازی استادیوم

وقتی از انتخاب بهترین نورپردازی استادیوم صحبت می‌کنیم، دقیقاً از چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ روش نورپردازی اماکن ورزشی خیلی فراتر از فقط قراردادن لامپ در چهارگوشه سالن یا زمین چمن است! عدم توجه به رعایت قوانین و استاندارد‌های نورپردازی، نه‌تنها هیجانات بازی را کاهش می‌دهد، بلکه روند صحیح بازی و نتیجه نهایی آن تحت‌تأثیر این نورپردازی ضعیف قرار می‌گیرد. از طرف دیگر، بیشتر طرفداران مسابقات ورزشی از پشت گیرنده‌های خود نتیجه یک مسابقه را دنبال می‌کنند. ازآنجایی‌که هزینه هنگفتی برای پخش تلویزیونی پرداخت می‌شود، یک نورپردازی ضعیف می‌تواند کیفیت بازی را از زمین تا آسمان تغییر دهد.

نور طبیعی روز برای پخش مسابقات ورزش کافی است، اما وقتی شب از راه می‌رسد چه تدابیری باید داشته باشیم؟ استفاده از چراغ‌های ال‌ای‌دی بهترین پاسخ به این سؤال است. با پیشرفت تکنولوژی، این چراغ‌ها استفاده وسیعی در سطح مصارف خانگی یا مکان‌های عمومی پیدا کرده‌اند. به مقاله چراغ LED چیست، سر بزنید و درک بهتری از این نوع چراغ و سازوکار آن پیدا کنید.

بهترین چراغ LED برای نورپردازی ورزشگاه

بهترین چراغ LED برای نورپردازی ورزشگاه

آگاهی از نحوه انتخاب بهترین نوع چراغ LED برای نورپردازی ورزشگاه اهمیت زیادی دارد. هزینه هنگفت تجهیزات روشنایی و اهمیتی که در کیفیت بازی‌ها دارند، شما را ناگزیر می‌کند که نکاتی را قبل از خرید در نظر داشته باشید. در زیر به بخشی از این نکات اشاره کرده‌ایم:

بهترین چیپ لامپ LED را بخرید

چیپ ال ای دی نقش مهمی در عملکرد لامپ ال ای دی دارد، بنابراین یک چیپ قدرتمند انتخاب کنید تا انتظارات شما را برای روشنایی ورزشگاه یا سالن برآورده کند.

عملکرد چراغ LED را امتحان کنید

هدف نهایی شما از خرید بهترین نوع چراغ LED تأمین روشنایی ورزشگاه به کامل‌ترین شکل ممکن است. پیشرفت تکنولوژی تحول عظیمی در عملکرد محصولات الکترونیکی ایجاد کرده است. در حال حاضر، هر چراغ LED می‌تواند تا ۱۰۰ پرتو نور در هر وات تولید کند. کیفیت بالا در گرو توجه به این نکته در انتخاب لامپ است.

زاویه تابش لامپ LED را در نظر بگیرید

زاویه تابش لامپ LED را در نظر بگیرید

زاویه تابش، میزان روشنایی ورزشگاه را مشخص می‌کند. چراغ‌هایی را انتخاب کنید که با زاویه خط مطابقت داشته باشد تا عملکرد چراغ و روشنایی در یک راستا باشند.

چراغ LED ضد آب انتخاب کنید

طول عمر و کارایی چراغ LED به محل نصب آن بستگی دارد. ازآنجایی‌که این چراغ‌ها در فضای باز نصب می‌شوند، تحت‌تأثیر عوامل محیطی مانند باران و رطوبت قرار می‌گیرند. خرید چراغ LED ضد آب از واجبات تجهیزات روشنایی یک ورزشگاه است.

شاخص نمود رنگ (CRI) را در نظر بگیرید

CRI کیفیت نور را مشخص می‌کند. این شاخص تعیین می‌کند که اجسام در زیر نور چراغ LED به چه شکل دیده می‌شوند. در زمان خرید CRI بالاتر از ۸۰ را انتخاب کنید. انتخاب شاخص نمود رنگ بالاتر تضمینی برای کیفیت رنگ بهتر است.

این نکات را در انتخاب چراغ LED برای ورزشگاه در نظر بگیرید. هرچند با تخصصی شدن مشاغل نباید انتظار داشت که یک فرد معمولی از اصطلاحات تخصصی مربوط به این حوزه سر در بیاورد. بهترین کار کمک‌گرفتن از افراد متخصص در این زمینه است، اما خواندن مقالات بیشتر اطلاعات شما را برای آگاهی در این مسیر افزایش می‌دهد. مقاله نورپردازی با پنل‌های LED را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

نورپردازی و روشنایی اماکن ورزشی

نورپردازی و روشنایی اماکن ورزشی

مسابقات ورزشی می‌توانند در هر ساعتی از شبانه‌روز برگزار شوند و خیلی مهم است که تفاوت نور روز و شب برای بازیکنان و تماشاچیان نامحسوس باشد. با رعایت استاندارد روشنایی و انتخاب لامپ مناسب سالن ورزشی و استادیوم‌ها، این امر ممکن می‌شود. بااین‌حال تحقق این کار به تخصص و درنظرگرفتن فاکتور‌های زیادی بستگی دارد. در زیر نورپردازی و روشنایی اماکن ورزشی مختلف بررسی شده است.

نورپردازی زمین فوتبال

نورپردازی زمین فوتبال یا استادیوم، برگزاری ساعت مسابقه یا تمرین فوتبال را منعطف می‌کند. علاوه بر این، نور کافی برای هواداران، بازیکنان، داور، ایمنی افراد حاضر در ورزشگاه و تجربه بهتر نمایش‌های تلویزیونی حیاتی است. شما می‌توانید با توجه ‌به نیاز ورزشگاه از نورپردازی‌های دائم یا موقت استفاده کنید.

نورپردازی موقت استادیوم برای رویداد‌های خاصی استفاده می‌شود. این تجهیزات قابل‌حمل هستند و حتی می‌توانید آن‌ها را به‌جای خرید، اجاره کنید. راه دوم خرید پروژکتور LED است. این پروژکتور‌ها به طور دائمی در گوشه‌های استادیوم نصب می‌شوند. میزان بودجه و نیاز شما دو فاکتور تعیین‌کننده در این بخش است. اگرچه اطلاع از اصول نورپردازی ترکیبی کاربرد بیشتری در نورپردازی فضای داخلی ساختمان‌‌ها دارد، اما می‌تواند به درک بیشتر استفاده از ترکیب‌های مختلف نورپردازی کمک کند.

نورپردازی زمین تنیس

امروزه بعضی از افراد به دلیل تمکن مالی و داشتن فضای کافی، به فکر ساختن زمین تنیس شخصی هستند. اگر فردی پرمشغله باشید که تمام روز را کار می‌کنید باید فکری هم برای نورپردازی زمین تنیس کنید. انتخاب یک سیستم روشنایی مناسب به شما کمک می‌کند توپ را ببینید! مگر می‌شود بدون دیدن توپ بازی تنیس را شروع کرد؟ اهمیت این موضوع برای ورزشکاران حرفه‌ای تنیس در زمان تمرین و مسابقه صدچندان است. یک متخصص طراحی نورپردازی باید موقعیت زمین شما را ببیند تا بتواند بهترین استراتژی را برای نورپردازی زمین تنیس پیاده کند. نیاز نوری محیط عامل تعیین‌کننده در نصب تعداد چراغ‌های ال ای دی مختلف است.

رعایت همین نکات برای نورپردازی زمین بسکتبال، نورپردازی باشگاه سوارکاری و نورپردازی هر مکان ورزشی صدق می‌کند. ابعاد زمین، بودجه و نوع نیاز شما عوامل مهمی در انتخاب نورپردازی ورزشگاه‌ها هستند.

کلام آخر

نورپردازی نقش مهمی در کیفیت برگزاری یک مسابقه ورزشی در شب دارد. یک نورپردازی مناسب می‌تواند تا حد زیادی عملکرد بازیکنان و میزان لذت تماشاگران را افزایش دهد. استادیوم‌های ورزشی، زمین تنیس، زمین بسکتبال و هر مکان ورزشی دیگر، نیاز نوری متفاوتی دارند. بااین‌حال، فاکتور‌ها مشترکی در نیاز نورپردازی هر زمین دخیل هستند. هر مکان با توجه به‌اندازه‌ای که دارد، پولی که برای نورپردازی آن در نظر گرفته شده است و نوع کاربرد زمین، نورپردازی متفاوتی را طلب می‌کند. آیا تجهیزات نورپردازی زمین فوتبال با نورپردازی زمین تنیس برابری می‌کند؟

سؤالات متداول:

انواع نورپردازی ورزشگاه ها چیست؟

ورزشگاه‌ها از نورپردازی‌های ثابت و موقت استفاده می‌کنند. نورپردازی‌های ثابت در مکان‌های مشخصی نصب می‌شوند، اما نورپردازی‌های موقت را برای رویداد با مسابقه خاصی اجاره می‌کنند.

نورپردازی مناسب استادیوم ورزشی چیست؟

استفاده از چراغ‌های LED بهترین انتخاب برای نورپردازی استادیوم ورزشی هستند. نورپردازی با پروژکتورهای LED فضای مناسبی را برای بازیکنان و تماشاگران ایجاد می‌کند.

بهترین نوع لامپ ال ای دی ورزشگاه چیست؟

فاکتور‌های چیپ لامپ ال ای دی، زاویه تابش لامپ ال ای دی، شاخص نمود رنگ (CRI) و ضد آب بودن، تعیین‌کننده بهترین نوع لامپ ال ای دی ورزشگاه هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *