روشنایی

نورگیر ساختمان شمالی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

تعیین جهت ساختمان برای استفاده حداکثری از نور خورشید امر مهمی است که انجام آن چندان هم آسان نیست. غروب خورشید در جهت غرب همواره نکته مثبتی برای ساختمان شما نخواهد بود. در زمان جستجو برای خانۀ جدید، یکی از مهم­ترین چیزهایی را که باید در نظر بگیرید، جهت خانه است. جهت خانۀ شما چیزهای زیادی مانند میزان نور دریافتی خورشید و همچنین سایر ملاحظات آب‌وهوایی را تعیین می‎کند.

منازل جنوبی بیشترین میزان نور را در طول روز دریافت می‌­کنند. تابش خورشید در خانه‌­هایی که رو به جنوب هستند شدیدتر است و فضای داخلی را گرم‌­تر می­‌کند. بااین‌حال، به دلیل قرارگرفتن مداوم در معرض نور خورشید، خانه­‌های جنوبی نیاز به تعمیرات و نگهداری بیشتری دارند. البته فرهنگ‌­ها و اقلیم‌­های خاص نیز در چگونگی تعیین جهت منازل نقش مهمی دارند. در ادامۀ این مقاله به موضوع نورگیر ساختمان خواهیم پرداخت و نورگیر ساختمان شمالی، مزایا و معایب نورگیر ساختمان شمالی را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نورگیر ساختمان و کاربردهایش

نورگیر ساختمان و کاربردهایش

اگر ساختمان شما تاریک و کسل‌کننده است و در آن جا به شما احساس خفگی دست می‌­دهد، بهترین راه استفاده از نورگیر است. نورگیرها از طریق تأمین نور خورشید موجب روشن شدن ساختمان شما می­‌شوند. از زمان انقلاب صنعتی که پیشرفت­‌های زیادی در ساخت شیشه حاصل شد، از نورگیرهای بسته لعاب‌دار استفاده شده است. نورگیرها نور را به داخل ساختمان عبور می‌دهند، کمک می­‌کند فضای بیرون را ببینید و همچنین به تهویه هوای اتاق زیر شیروانی کمک می­‌کند. بسته به نوع انبار و نیاز مشتری، نورگیر اتاق زیر شیروانی را می‌­توان در مدل­‌ها و طرح‌های متنوع طراحی کرد.

یکی‌دیگر از کاربردهای مهم نورگیر ساختمان این است که نور منتقل شده از آن، فرکانس­‌هایی را که برای فتوسنتز ضروری هستند را در خود دارند و می‌­توان از این قابلیت برای گلخانه‌­ها و فضای سبز و گلدان­‌های داخل ساختمان­‌های اداری و مسکونی استفاده کرد. با کمک نورگیر می‌­توان فضای ساختمان را تا پیش از تاریکی شب روشن نگاه داشت و در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. همچنین این قابلیت در مکان­‌هایی که دسترسی به برق و انرژی­‌های پاک ندارند، باعث می­‌شود که گازهای گلخانه­‌ای کمتری تولید شود. نورگیرها کمک می‌­کنند که با صرف انرژی کمتری فضای ساختمان گرم و مطبوع بماند.

معمولاً ما در تأمین یا افزایش نور منزل خود دچار سردرگمی و بعضاً خطاهایی می‌شویم. شما می‌توانید با مطالعه مقاله چگونه نور خانه را زیاد کنیم؟ از سردرگمی و خطا پرهیز کنید.

ویژگی نورگیر شمالی

به‌طورکلی به ساختمان­‌ها یا منازلی که ابتدا وارد حیاط و سپس بنای آن می­‌شوید، شمالی می‌گویند. اما روش دیگر تشخیص شمالی یا جنوبی بودن منزل، شناسایی جهت با استفاده از نور خورشید است. اگر صبح هنگام طلوع خورشید، دست راست شما به سمت خورشید باشد، روبروی شمال و پشت سرتان جنوب است و از این طریق می­‌توانید جهت خانه را نیز تشخیص دهید.

خانه­‌های شمالی نور مستقیم خود را از سمت جنوب دریافت می‌­کنند و نور غیرمستقیم از سمت شمال وارد این ساختمان­‌ها می­‌شود. راه ورود نور غیرمستقیم به منازل شمالی، استفاده از پاسیو یا نورگیر است. معمولاً به دلیل فضای خنک خانه­‌های شمالی، این‌طور ساختمان­‌ها بیشتر در مناطق گرم و کویری ساخته می­‌شوند.

اگر ساختمان شما نورگیر نیست، می‌توانید با مراجعه به مقاله انواع نورگیر ساختمان، این شرایط را برای ساختمان خود فراهم کنید.

مزایای یک خانۀ شمالی

نورگیر ساختمان شمالی

اگر خانۀ شما رو به شمال باشد، در بیشتر ساعات روز نور دریافت می­‌کنید. یک خانۀ رو به شمال عموماً به دلیل قرار نداشتن در مسیر مستقیم پرتوهای خورشید، از نور مداوم و ملایمی برخوردار است. جهت شمال برای باغبانانی که نور ملایم­‌تری برای گیاهان خود می­‌خواهند بسیار ایده‌آل است. خانه­‌های شمالی معمولاً در تابستان خنک‌­تر هستند. از آنجایی‌که این خانه­‌ها نور مستقیم خورشید را دریافت نمی‌­کنند، گرمای تابش خورشید کمتری خواهند داشت. در ماه­‌های زمستان، خورشید در آسمان پایین­‌تر است.

اگر خانۀ شما رو به شمال باشد، حتی اگر نور خورشید پایین­‌تر باشد، همچنان نور ثابت و مداومی را دریافت می‌­کند. اتاق­‌هایی که پنجره­‌های رو به شمال دارند، نور گرم و روشن خورشید را به میزان کمتری دریافت می­‌کنند و نوری که وارد آن­ها می­‌شود اغلب سردتر و تاریک‌­تر از اتاق­‌های دیگر خانه است. تاحدی‌که یک اتاق رو به شمال و با پنجره‌­های بزرگ، می‌­تواند هنوز هم کاملاً تاریک به نظر برسد.

بااین‌حال، روی‌هم‌رفته، بهترین رنگ‌­ها برای اتاق­‌های شمالی شما، رنگ‌­های گرم‌­تر هستند؛ مانند رنگ­‌های سفید گرم، کرم، خاکی، خاکستری گرم، سبز و سایه­‌های گرم‌­تر آبی. اتاق­‌های رو به شمال به طور طبیعی دارای نور خاکستری یا رنگ آبی ظریف هستند. برای خانه­‌ها، به‌طورکلی جهت گرفتن نور از شمال، مطلوب­‌ترین حالت است زیرا گرمای تابشی را به خانه منتقل می­‌کند. اساساً در زمستان به‌عنوان گرمایش خورشیدی غیرفعال عمل می‌­کند، اما در تابستان به‌راحتی می­‌توان نماهای شمالی خانه را سایه انداخت تا از نفوذ گرما جلوگیری کند و مقدار کمتری انرژی مصرف شود.

اگر می‌خواهید خانه بخرید یا اجاره کنید و نمی‌دانید چه خانه‌ای نورگیر است و برای شما مناسب است، از مقاله خانه شرقی غربی بهتر است یا شمالی جنوبی؟، کمک بگیرید.

معایب یک خانۀ شمالی

یکی از مسائلی که در خانه­‌های شمالی وجود دارد، این است که بادها سمت شمال شرق می‌وزند. این بادهای شدید شمال شرقی می­‌توانند خانۀ شما را که در سمت شمال قرار دارد، بلرزانند و یا رطوبت را وارد خانۀ شما کنند. اگر در منطقه­‌ای زندگی می‌­کنید که معمولاً در معرض وزش بادهای شدید قرار دارد، ممکن است شمال بهترین جهت برای خانۀ شما نباشد. علاوه بر این، در آب‌وهوای سرد، خانه­‌های رو به شمال ممکن است بیشتر مستعد گذرگاه­‌ها یا مسیرهای یخی باشند.

ممکن است جلوی خانه به‌اندازه‌ای نور دریافت نکند که این یخ­‌ها را آب کند و شما مجبور به صرف انرژی بیشتری برای گرم‌­تر کردن خانه شوید. یک اتاق رو به شمال و بدون نور طبیعی زیاد، نه‌تنها سایه­‌های تاریک و سرد را به شمال تحمیل می‌­کند، بلکه باید با ته رنگ خاکستری نور طبیعی ارائه شده مقابله کند و اتاق هم ظاهری سردتر و تاریک‌­تر خواهد شد.

اساساً خانه بدون نور معایب و مشکلات زیادی دارند. برای آگاهی از معایب خانه‌های بدون نور، توصیه می‌کنیم مقاله معایب خانه بدون نور را مطالعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله در ابتدا ما مطالبی راجع به نورگیر ساختمان و کاربردهای آن ارائه کردیم در ادامه نحوۀ تشخیص جهت ساختمان و ویژگی‌­ها را شرح دادیم در پایان نیز مزایا و معایب آن را بیان کردیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

سؤالات متداول:

آیا نورگیرها باید رو به شمال باشند؟

نورگیرهای رو به شمال ثابت­‌ترین نور روز را با کمترین میزان تابش مضر ساطع می‎کنند، اما بسیار کمتر چشم‌گیر و روشن­‌کننده فضا هستند. بنابراین انتخاب بین جهت نورگیرها سلیقه‌­ای و باتوجه ‌به هزینه­‌های این کار است.

بهترین موقعیت برای نورگیر کجاست؟

با این که نورگیرهای شمالی مقدار ثابتی از نور را به شما می­‌دهند، اما ممکن است برای نور صبح هنگام، یک نورگیر رو به شرق نیز نیاز داشته باشید. بنابراین بایستی موقعیت درختان و سایر موانع اطراف خانه خود را نیز در نظر بگیرید.

چرا خانه­‌های رو به شمال بهتر هستند؟

از آن جایی‌که خانه­‌های شمالی در تابستان خنک­‌تر هستند و نور کمتری وارد آ­ن­ها می­‌شود و در زمستان نیز در معرض نور ثابت و مداوم خورشید هستند، بنابراین خانه‎های شمالی معمولاً بهتر و محبوب‌­تر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *