سبک زندگی

رنگ آرامش دهنده اتاق‌خواب

زمان مطالعه: 12 دقیقه

یکی از قسمت‌های خانه که وقت زیادی صرف حضور در آن می‌کنیم اتاق‌خواب منزل ماست. انسان‌ها در هر ۲۴ ساعت حدوداً ۸ ساعت در خواب به سر می‌برند و این زمان یک‌سوم کل زمان روز است. البته تنها کارکرد اتاق‌خواب، خوابیدن در آن نیست بلکه معمولاً افراد فعالیت‌های درسی و کاری خود را نیز در این فضا انجام می‌دهند و به همین علت نیز رنگ و دکوراسیون اتاق‌خواب تأثیر به سزایی هم روی فرایند خواب و هم روی تلاش برای انجام کارهای روزانه و یادگیری دارد.

مسئله رنگ در رابطه‌ با کودکان نیز اهمیت بیشتری دارد و برای پرورش یک کودک با روحیه مناسب و موفق لازم است به رنگ اتاق‌خواب و دکوراسیون اتاقش نهایت توجه نشان دهید. باتوجه‌به این مقدمه، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی رنگ‌ یا رنگ‌های آرامش دهنده اتاق‌خواب بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که رنگ آرامش دهنده اتاق‌خواب چه رنگی است، با ما همراه باشید.

چگونگی تاثیر رنگ‌ها بر روی رفتار انسان

چگونگی تاثیر رنگ‌ها بر روی رفتار انسان

مطابق با علم روان‌شناسی و نظر کارشناسان این حوزه هرکدام از رنگ‌های اطراف ما تأثیرات مختلفی روی حس و حال و رفتار ما دارند. هرکدام از ما علاقه به رنگ خاصی داریم و رنگ‌های مختلف روی فکر و بر ذهن ما تأثیرات متفاوتی دارند. مثلاً در هنگام دیدن رنگ سیاه حس متفاوتی داریم نسبت به رنگ سفید. رنگ‌های مختلف جنبه‌های بسیاری از زندگی ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. مثلاً از برخی رنگ‌ها آرامش می‌گیریم و از برخی دیگر شور و اشتیاق. از بعضی رنگ‌ها حس گرما می‌گیریم و از برخی دیگر حس سرما. بنابراین لازم است برای به‌کارگیری رنگ‌ها در فضاهای مختلف منزل، ابتدا علایق و سلایق خودمان را مدنظر داشته باشیم و سپس با توجه‌ به کاربری و میزان زمان حضور در هر اتاق، رنگ مناسبی برای دیوارها و دکوراسیون آن انتخاب کنیم. مثلاً استفاده از رنگ آرام‌بخش در اتاق‌خواب باعث می‌شود که از میزان اضطراب و ناراحتی‌های ناشی از مشکلاتمان کاسته شود و بتوانیم یک خواب راحت داشته باشیم.

نور اتاق‌خواب در داشتن خوابی خوب و آرام برای انسان‌ها بسیار مؤثر و مهم است. به این دلیل که خواب نرمال در سلامتی بدن انسان تأثیر مثبتی دارد، خیلی مهم است که نور متناسبی برای اتاق‌خواب‌ها به‌کار برده شود. مقاله نورپردازی اتاق‌خواب روش‌های مختلف نورپردازی اتاق‌خواب را بررسی کرده است.

انواع رنگ آرامش‌بخش برای اتاق‌خواب

مطابق با آن چه که گفتیم رنگ‌ها کاربردهای مختلفی دارند و جزو تأثیرگذارترین عناصر در دکوراسیون هر اتاقی هستند. با توجه شخصیت هر اتاق باید از رنگ مناسب استفاده کنیم که در این بخش می‌خواهیم به بررسی آن بپردازیم. هرگاه فرد خواست در اتاق‌خوابی با رنگ موردعلاقه و آرامش دهنده به خواب رود، خواب کامل و عمیقی خواهد داشت و هرگاه در این فضا از خواب بیدار شود با شور و اشتیاق و انگیزه بیشتری به کارهایش می‌پردازد و آن‌ها را انجام می‌دهد. در ادامه تأثیر هرکدام از رنگ‌ها را بر آرامش شما در اتاق‌خواب بررسی می‌کنیم.

قبل از آن می‌توانید به مقاله مزایای استفاده از چراغ خواب مراجعه کنید و تاثیر وجود چراغ خواب بر داشتن خوابی راحت را جدی بگیرید.

رنگ آبی

رنگ آبی

رنگ آبی همواره یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای اتاق‌خواب بوده است، چرا که هم در زمان بیداری و هم در هنگام خواب به فرد آرامش می‌دهد. دانشمندان می‌گویند آبی آرامش‌بخش‌ترین رنگ است. تحقیقات جدید ادعا می‌کند که آبی تیره آرامش‌بخش‌ترین رنگ جهان است. وظیفه دریافت فرکانس‌های ساطع شده از رنگ‌ها را  سلول‌های آبی‌رنگ شبکیه چشم بر عهده دارند که در هنگام دیدن رنگ آبی، این پیغام را دریافت می‌کنند که فضا امن‌وامان است. در نتیجه فشارخون و ضربان قلب شما کاهش می‌یابد، اما بااین‌حال برخی افراد به رنگ آبی اندک علاقه‌ای ندارند و به دنبال رنگ‌های دیگری هستند. بنابراین نیاز به نگرانی نیست و ما در ادامه به معرفی برخی رنگ‌های دیگر می‌پردازیم.

رنگ سفید

رنگ سفید نیز یکی از بهترین رنگ‌ها برای اتاق‌خواب است. این رنگ ضمن ایجاد فضای آرامش‌بخش، حس شادی‌بخشی و دلپذیری به محیط می‌دهد. یکی از ویژگی‌های مهم این رنگ علاوه بر آرامش‌بخش بودنش، قابلیت ترکیب آن با سایر رنگ‌ها است که می‌توان رنگ‌های زیادی در کنار آن ترکیب کرد. در معماری و طراحی مدرن نیز استفاده از رنگ سفید و اتاق مینیمال، زیاد استفاده می‌شود و باتوجه‌به زندگی شلوغ، می‌تواند شبی آرام را برای افراد رقم بزند. خاصیت دیگر این رنگ انتقال حس صلح و هم نظری است که می‌توانید برای رفع مشکلات خود با اعضای خانواده در فضاهایی با رنگ سفید به بحث بپردازید.

سرمنشأ حیات در زمین، نور و خصوصاً نور خورشید است که سلامت ذهن انسان را به همراه دارد. رنگ‌هایی که دیده می‌شوند بسیار زیاد هستند و فقط قسمتی از این رنگ‌ها، رنگ سبز گیاهان، رنگ آبی آسمان و … هستند. درک رنگ بسیار پیچیده است و چندین حوزه از جمله روان‌شناسی، شیمی، فیزیک و … را متوجه خود کرده که به همین خاطر اگر می‌خواهید پاسخ سؤالات خود درمورد نور و رنگ را بیابید، بهتر است حتماً سری به مقاله رنگ‌های اصلی و فرعی نور بزنید.

رنگ زرد

نظرسنجی‌ها از افراد مختلف نشان می‌دهد که کسانی که در اتاق‌خواب خود از رنگ زرد استفاده می‌کنند، معمولاً خواب راحت و آرامی دارند. زرد به طور گسترده‌ای به‌عنوان شادترین رنگ در جهان شناخته می‌شود و ترکیب آن با رنگ‌های دیگر در اتاق‌خواب و اتاق کار بسیار به انتقال حس خوب کمک می‌کند. این رنگ باتوجه ‌به شباهتش به نور آفتاب، حس گرما و آرامش خاطر را به افراد منتقل می‌کند. البته لازم به ذکر است که تا حد ممکن از رنگ‌های اصلی اجتناب کرده و در عوض از سایه‌های کم‌رنگ و ملایم استفاده کنید. ضمناً باید مراقب باشید که استفاده بیش از حد از این رنگ‌ها ممکن است حس ترس و دلهره را نیز منتقل کند، بنابراین در استفاده از این رنگ و میزان غلظت آن دقت به خرج دهید.

ترکیب رنگ قرمز و رنگ نارنجی

اگر مایل به داشتن یک فضای صمیمی و رمانتیک هستید، دقت کنید و ترکیب رنگ نارنجی و رنگ قرمز را فراموش نکنید. رنگ قرمز یکی از رنگ‌های اصلی است که انرژی فراوانی در افراد ایجاد می‌کند و علاوه بر ایجاد حس و حال عاشقانه، می‌تواند به طراحی داخلی و دکوراسیون منزلتان، رنگ و روی جذابی بدهد و حس گرما و انرژی بخشی را القا کند. منتها بسیاری از کارشناسان معتقدند که استفاده از رنگ قرمز باید محدود باشد و باید بیشتر از رنگ‌های روشن‌تر بهره برد.

رنگ نقره‌ای

رنگ نقره‌ای

رنگ نقره‌ای، رنگ موردعلاقه افراد خاص و علاقه‌مند به مینیمالیسم است. این رنگ معمولاً رنگ سلطنتی و فضاهای شیک و مجلل است و در کنار این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند که خواب راحتی داشته باشید. تحقیقات نشان داده است که معمولاً افرادی که از رنگ نقره‌ای در دکوراسیون اتاق‌خواب خود استفاده می‌کنند، هم خواب راحتی دارند و هم فردای آن شب، حس و حال و انگیزه بیشتری برای کارکردن دارند.

برای اکثر افراد رنگ نور خورشید محدود به یک رنگ است و نور خورشید را یا به رنگ زرد می‌بینند یا به رنگ سفید؛ اما نمی‌دانند که رنگ نور خورشید از رنگ‌های متعددی تشکیل شده است. برای اینکه بدانید نور خورشید متشکل از چند رنگ بوده و این رنگ‌ها را بشناسید، توصیه می‌کنیم مقاله نور خورشید از چند رنگ تشکیل شده است، را مطالعه کنید.

ترکیب جذاب رنگ‌های سبز، زرد و آبی

بر اساس آن چه که تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از رنگ آبی، ضربان قلب و فشارخون را کنترل می‌کند و با ترکیب کردن آن با رنگ زرد یا رنگ سبز، کیفیت خواب شما بسیار بهتر و آرامش شما نیز بیشتر می‌شود. پس با کمک این رنگ‌ها می‌توانید میزان زمان استاندارد خواب، یعنی ۶  تا ۸ ساعت را داشته باشید.

رنگ‌ ارغوانی و رنگ بنفش

رنگ ارغوانی و رنگ بنفش شدیداً تحریک‌کننده و پرانرژی هستند و استاندارد خواب شبانه را احتمالاً به کمتر از ۶ ساعت می‌رسانند. این رنگ‌ها بسیار به فعال‌شدن قوه تخیل و خلاقیت افراد کمک می‌کنند و به طور ناخودآگاه شما شب‌ها را به بیداری بیشتری می‌گذرانید. بنابراین این باعث می‌‌شود که شب‌ها بسیار رؤیا ببینید و در نتیجه صبح‌ها احساس خستگی داشته باشید. از رنگ‌های بنفش و ارغوانی و همچنین هم‌خانواده‌های آن می‌توانید استفاده کنید تا شور و اشتیاق شما افزایش یابد و انرژی‌تان چندبرابر شود. همچنین رنگ صورتی هم خواص مشابهی دارد و می‌تواند انرژی مثبت بسیار قوی به شما بدهد.

رنگ خاکستری و رنگ قهوه‌ای

رنگ خاکستری و رنگ قهوه‌ای

رنگ خاکستری و رنگ قهوه‌ای شدیداً ملال‌آور هستند و درصورتی‌که افسرده باشید، به افسردگی شما دامان می‌زنند. البته در اتاق‌خواب‌هایی با رنگ قهوه‌ای می‌توانید بیش از ۶ ساعت بخوابید اما بعید است حال شما چندان خوب باشد. در اتاق‌خواب خاکستری وضع چندان متفاوت نیست و این رنگ باعث می‌شود که بیشتر بیدار بمانید و به فعالیت‌های شبانه مانند مطالعه و استفاده از سیستم‌های الکترونیکی بپردازید.

اگر به طیف رنگی نور خورشید دقت کنید، متوجه می‌شوید که نور خورشید در حالت معمول، به رنگ سفید به چشم می‌آید. این موضوع که رنگ نور خورشید چگونه و از ترکیب چه رنگ‌هایی، سفید به نظر می‌رسند، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر می‌خواهید با طیف رنگی نور خورشید آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم که مقاله طیف رنگی نور خورشید را بخوانید.

کلام آخر

همان‌طور که در طول این متن شرح دادیم، اتاق‌خواب احتمالاً مهم‌ترین قسمت منزل شماست و لازم است در طراحی دکوراسیون آن از رنگ‌هایی بهره ببرید که حس و حال خوب شما را تقویت کنند و ضمناً بتوانید در آن جا خواب کامل و راحتی داشته باشید. به همین ترتیب ما در این مقاله به معرفی رنگ‌های مختلفی پرداختیم که هرکدام خواص و ویژگی خاص خود را داشتند و شما باتوجه‌به علاقه و نیاز خود می‌توانید هرکدام از آن‌ها را انتخاب کنید.

سؤالات متداول

تحقیقات جدید، کدام رنگ را آرامبخشتر میداند؟

دانشمندان می‌گویند آبی آرامش‌بخش‌ترین رنگ است. تحقیقات جدید ادعا می‌کند که آبی تیره آرامش‌بخش‌ترین رنگ جهان است.

کدام رنگ به شادی مغز شما کمک میکند؟

زرد به طور گسترده‌ای به‌عنوان شادترین رنگ در جهان شناخته می‌شود و ترکیب آن با رنگ‌های دیگر در اتاق‌خواب و اتاق کار بسیار به انتقال حس خوب کمک می‌کند.

کدام رنگ به اتاق‌خواب، انرژی مثبت میدهد؟

از رنگ‌های بنفش و ارغوانی و همچنین هم‌خانواده‌های آن می‌توانید استفاده کنید تا شور و اشتیاق شما افزایش یابد و انرژی‌تان چندبرابر شود. همچنین رنگ صورتی هم خواص مشابهی دارد و می‌تواند انرژی مثبت بسیار قوی به شما بدهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *