روشنایی

گیاهان با نور مستقیم

زمان مطالعه: 15 دقیقه

بسیاری از گل‌ها و گیاهان هستند که به‌شدت نیازمند تابش مستقیم نور هستند و نسبت به سایر گیاهان علاقه بیشتری به نور آفتاب و تابش مستقیم آن دارند. این نوع گیاهان که آفتاب‌دوست هستند، معمولاً بومی مناطق آفریقای جنوبی و استرالیا هستند و شرایط رشدشان به‌گونه‌ای است که در جنگل‌ها، زیر سایه سایر درختان و گیاهان نیستند. به‌طورکلی، این نوع گیاهان قابلیت زنده‌ماندن و دوام آوردن در شرایط تابش شدید نور خورشید را دارا هستند و در صورت دورماندن از نور آفتاب، پژمرده و خشک خواهند شد. باتوجه ‌به این مقدمه، قصد داریم در این مقاله به بررسی و معرفی گیاهانی بپردازیم که به نور خورشید و تابش مستقیم آن علاقه دارند. اگر شما نیز می‌خواهید با گیاهانی که با نور مستقیم پرورش و رشد می‌یابند، آشنا شوید، با ما همراه باشید.

تاثیر نور مستقیم در رشد گیاهان

تاثیر نور مستقیم در رشد گیاهان

امروزه زندگی آپارتمان‌نشینی باعث شده افراد از داشتن حیاط‌خلوت و باغچه‌های چندمتری که در حیاط‌های قدیمی رایج بود، محروم شوند. برخی از افراد هستند که به گل‌وگیاهان علاقه بسیاری دارند و مایل هستند که در زندگی آپارتمانی نیز گیاه نگهداری کنند و از حس خوب و زیبایی آن لذت ببرند. یکی از انواع گیاهان، نوع آفتاب‌دوست آن‌ها است. علی‌رغم این که نگهداری این نوع گیاهان وقت و توجه زیادی می‌طلبد، اما تنوع و زیبایی خاص این گیاهان باعث شده که مشتریان و خواهان بسیاری داشته باشند. گیاهان آفتاب‌دوست و علاقه‌مند به نور خورشید در سایزها و اندازه‌های مختلفی هستند که یک فرد می‌تواند آن‌ها را در باغچه حیاطش یا در گلدان‎های کوچکی در تراس خانه آپارتمانی‌اش نگهداری کند؛ بنابراین می‌توان انواع آن‎ها را در همه‌جا و همه زمان نگهداری کرد. ما در ادامه این مقاله به معرفی گل‌‌ها و گیاهان آفتاب‌دوست می‌پردازیم تا افراد علاقه‌مند بتوانند انتخاب مناسبی داشته باشند.

همه ما اولین چیزی که درمورد گل‌ها و گیاهان و تمام رمز و رازهای مربوط به آن‌ها را آموختیم این بوده است که رشد گیاهان نتیجه گردهم‌آمدن بذر، خاک، آب و نور خورشید است. بشر همیشه از نبود خورشید و سرد شدن زمین بیم داشته است. به همین دلیل همواره در پی جایگزین‌کردن یک منبع نور به‌جای نور خورشید بوده است و این منبع نور جایگزین را برای گل‌ها و گیاهان نیز می‌خواهد. اگر سری به مقاله جایگزین نور آفتاب برای گل بزنید، خواهید دانست که چه منبع یا منابع نوری را می‌توانید به‌جای نور خورشید برای رشد گل‌وگیاهان استفاده کنید.

معروف‌ترین گیاهان آفتاب‌دوست

به گیاهانی که علاقه‌مند به تابش مستقیم هستند و با نور مستقیم خورشید رشد می‌کنند، گیاهان آفتاب‌دوست گفته می‌شود که در زیر به تعدادی از معروف‌ترین این نوع گیاهان اشاره خواهیم کرد:

گل آفتاب‌گردان

گل آفتاب‌گردان

گل آفتاب‌گردان، آفتاب‌دوست‌ترین گل روی زمین است. جای تعجب نیست که آن‌ها حداقل به 6 ساعت آفتاب مستقیم در روز نیاز دارند تا شکوفه‌های زرد بزرگی را ایجاد کنند که این گل را به آن‌ها می‌شناسند.

گیاه کورتون

این گیاه در کنار نیاز شدیدش به نور زیاد و تابش مستقیم آفتاب، به‌شدت به رطوبت و حضور در محیط مرطوب نیاز دارد، چراکه نور زیاد و رطوبت کافی باعث تازگی و زیبایی این گیاه می‌شود. یک راهکار برای حفظ رطوبت گیاه کورتون، اسپری‌کردن آب‌ روی برگ‌های آن است و تازگی آن را دوام می‌بخشد.

گیاه سنسیو

گیاه سنسیو

گیاه زیبایی است که علاقه فراوانی به آفتاب دارد. این نوع گیاه نور صبحگاهی آفتاب را بیشتر ترجیح می‌دهد، چراکه نور شدید ظهر و عصر تابستانی باعث پژمرده شدن و صدمه رسیدن به آن می‌شود. زمان آبیاری این گیاه موقعی است که خاک آن کاملاً خشک شده باشد و درصورتی‌که در آبیاری آن زیاده‌روی شود به آن صدمه وارد می‌شود. همچنین این گیاه به وزش باد نیز حساس است و بهتر است در معرض وزش باد قرار نگیرد.

گیاه پاپیروس

این گیاه قدمت بسیار زیادی دارد، چراکه کاربرد آن در مصر باستان برای ساختن کاغذ و قایق بسیار مهم بوده است. از این نوع گیاه نیز انواع خانگی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در گلدان نگهداری کرد و با حفظ رطوبت آن می‌توان همیشه شاهد تازگی و زیبایی‌اش بود. این گیاه برعکس سنسیو بسیار به آب نیاز دارد و لازم است خاک آن را همواره مرطوب نگه دارید.

گیاه شمشیری یا زبان مادرشوهر

گیاه شمشیری یا زبان مادرشوهر

این گیاه نوع عالی از گیاهان آفتاب‌دوست است که بسیار مناسب افراد بی‌حوصله یا پرمشغله‌ای است که تمایل یا زمان برای وقت‌گذاشتن روی گیاه و نگهداری آن را ندارند. ویژگی مهم دیگر این گیاه، دوام بالای آن است که حتی در زیر سایه نیز می‌تواند به رشد نباتی خود ادامه دهد. این گیاه یک آپشن خاص دیگر هم دارد که با توجه و مراقبت کافی می‌تواند گل‌های خوش‌عطر سفیدی بدهد و شما را از زیبایی خاصش بهره‌مند کند.

کشت عمودی گیاهان به‌وسیله لامپ LED در صنعت کشاورزی بسیار موردتوجه است و ممکن است روزی کشت عمودی به‌وسیله LED در کل دنیا رواج یابد. از دلایل اقبال به کشت عمودی با این نوع لامپ‌ها، یکی این است که طیف رنگی لامپ‌های LED بسیار وسیع است که موجب انعطاف‌پذیری فضا می‌شود، دیگری بالابودن راندمان لامپ‌های LED نسبت به لامپ‌های HID است که منجر به اقتصادی‌تر شدن کشت گل‌وگیاهان به‌وسیله این نوع لامپ‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید اطلاعات جامع و کاملی درمورد کشت گیاهان با لامپ‌های LED و تأثیر این نوع لامپ‌ها در رشد و پرورش گل‌ها و گیاهان، کسب کنید، حتماً به مقاله کاربرد LED در تأمین نور برای رشد گیاهان، سری بزنید.

گیاه نخل سیکاس

این گیاه نیز جزو آن دسته از گیاهان یا نخل‌هایی است که بسیار به نور آفتاب نیاز دارند و در صورت دوری از آفتاب، رشد آن کمتر شده و روزبه‌روز پژمرده‌تر می‌شود. سیکاس باتوجه‌ به اندازه کوچک و حجم کوچکش انتخاب خوبی برای آپارتمان شما است، اما بهتر است بدانید که برگ‌های آن شدیداً سمی است و باید از دسترس کودکان، حیوانات و افراد ناآگاه کاملاً دور باشد.

گیاه حسن یوسف

گیاه حسن یوسف

این گیاه جزو گیاهان آفتاب‌دوست در فضای باز است. این گیاه نیز مانند گیاه زبان مادرشوهر می‌تواند در شرایط سایه و نور کم نیز رشد کند و به زندگی‌اش ادامه دهد. حسن یوسف سال‌هاست زیبایی‌بخش زندگی ایرانی‌هاست و برگ‌‌های زرد، قرمز و سبز و نارنجی‌اش جلوه بسیار زیبایی دارد. نکته مهم دیگر این است که در زمستان و هوای سرد باید از آبیاری مداوم آن اجتناب کنید.

گل سنگ

گل سنگ هم در گروه گیاهانی قرار می‌گیرد که در برابر نور آفتاب مقاوم هستند و اصطلاحاً آفتاب‌دوست نامیده می‌شوند. بر روی برگ‌های این گیاه لکه یا خال‌هایی موجود است که در صورت نرسیدن نور آفتاب به آن و عدم تابش مستقیم نور آفتاب، لکه‌هایش از بین می‌روند و ظاهر زیبایش را از دست می‌دهد. اگر در آپارتمان یا منزل خود گل سنگ نگهداری می‌کنید، باید به‌طور هم‌زمان رطوبت و نور کافی آن را تأمین کنید و در نگهداری آن کوتاهی نکنید.

اگر نور کافی برای نگهداری چنین گیاهانی ندارید، می‌توانید به سراغ تهیه گیاهانی بروید که نور کمی برای رشد نیاز دارند. در مقاله گیاهان با نور کم، به معرفی این گیاهان پرداختیم.

گیاه نخل آرکا

گیاه نخل آرکا

این گیاه خاص از گیاهان علاقه‌مند به آفتاب است و باتوجه‌ به رشد آن می‌تواند تا چندین متر نیز رشد کند و نگهداری آن را در منازل و آپارتمان سخت کند. مکان مناسب برای نگهداری این گیاهان اتاق‌هایی با سقف بلند است و همچنین نگهداری آن به مقدار کمی آب نیاز دارد.

گیاه کراسولا

ویژگی خاص این گیاه علاوه بر آفتاب‌دوست بودنش، گوشتی بودن برگ‌هایش است. این گیاه حداقل باید ۴ ساعت در شبانه‌روز در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. این گیاه را نباید بیش از حد آبیاری کرد و میزان متوسطی از آب برای آن کافی است. ویژگی دیگر این گیاه عمر زیاد آن است که می‌‌توانید با نگهداری و توجه کافی از عمر طولانی آن بهره ببرید.

گیاه لاوندر یا اسطوخودوس

گیاه لاوندر یا اسطوخودوس

لاوندر یا اسطوخودوس برای رشد بهتر به نور آفتاب کامل و خاک با زهکشی خوب نیاز دارد. در آب‌وهوای گرم تابستان و در سایه بعدازظهر قرارگرفتن هم ممکن است به رشد آنها کمک کند. اسطوخودوس در خاک‌های کم تا نسبتاً حاصلخیز بهتر رشد می‌کند، بنابراین قبل از کاشت، بهتر است خاک را با مواد آلی اصلاح نکنید. اسطوخودوس در خاک‌های خنثی تا کمی قلیایی بهترین عملکرد را دارد.

در دنیای امروز یکی از مهم‌ترین اکسسوری‌ها برای زیباسازی ساختمان‌ها، گل‌ها و گیاهان هستند، به همین جهت تأمین نور آن‌ها بسیار مهم است. با مطالعه مقاله نور مصنوعی برای گیاهان چه کاربردی دارد؟ می‌توانید انواع منابع نور به‌غیراز نور خورشید، برای رشد گل‌ها و گیاهان را بشناسید.

گیاه آلوئه‌ورا

این گیاه از جمله گیاهان مقاوم در برابر تابش نور مستقیم و آفتاب‌دوست است که‌ برگ‌های سبز و گوشتی آن به مرکز گیاه متصل هستند و به‌صورت واگرا از مرکز آن رشد می‌کنند. با این‌که  مقاومت در برابر نور زیاد است، ویژگی دیگرش این است که با اندکی آب هم می‌تواند به عمر شاداب و تازگی‌اش ادامه دهد. تنها مشکلی که می‌تواند برای افرادی که در آپارتمان هستند ایجاد کند این است که باید یک گلدان بزرگ و جادار برای آن تهیه کنید تا بتواند رشد مداوم آن را تحمل کند و اندازه  بزرگش در خود جا دهد.

گیاه نخل مرداب

گیاه نخل مرداب

این گیاه زیبا از پرطرف‌دارترین گیاهان آفتاب‌دوست که بسیار مناسب آپارتمان است و باتوجه ‌به این که به شکل دایره‌ای هم رشد می‌کند، به آن گیاه چتری نیز گفته می‌شود. علی‌رغم علاقه این گیاه به نور آفتاب، بهتر است نور آن را به طور غیرمستقیم تأمین کنید تا رشدش را ادامه دهد و همیشه سبز بماند. نگهداری این گیاه پیچیدگی خاصی ندارد و به طور معمول نیز می‌توان آن را هم نگهداری کرد.

علاوه بر این‌ها در مقاله گیاهان با نور زیاد، انواع گیاهانی را که به نور زیادی برای رشد نیاز دارند، معرفی کردیم.

گیاه سیکاس

این گیاه را گیاه همیشه سبز نیز خطاب می‌کنند و در منازلی که نور کافی به آن می‌رسد، عمر طولانی و تازگی مداوم خواهد داشت. این گیاه نسبت به سایر گیاهان آفتاب‌دوست قیمت بالاتری دارد و باتوجه‌ به رشد کندش، قیمت بالاتری دارد. این گیاه ظاهری جوان و ظریف دارد که در صورت تابش نور کافی و خاک مرطوب می‌تواند روزبه‌روز بزرگ‌تر و زیباتر شود.

ما در بالا تلاش کردیم گیاهان آفتاب‌دوست معروف را به شما معرفی کنیم، اما از این نوع گیاهان انواع دیگری هم وجود دارد که عبارتند از: گیاه رشته مروارید، گیاه نخل دم اسبی، گیاه نخل ساگو و گیاه ساق عروسی نیز از سری گیاهان آفتاب‌دوست و علاقه‌مند به تابش مستقیم نور خورشید هستند.

نگهداری گل‌وگیاه در منازل علاوه بر اینکه موجب زیبایی دکوراسیون داخلی آن‌ها می‌شود، حال روحی ساکنان منازل را نیز بهبود می‌بخشد. این دلایل موجب شده است که گل‌ها و گیاهان به‌عنوان اکسسوری منازل، طرف‌داران زیادی پیدا کنند. از گیاهان بسیار پرطرفدار که در منزل نگهداری می‌شوند، گیاه کاکتوس است. در مقاله نور مصنوعی برای کاکتوس می‌توانید اطلاعات جامعی درمورد نور مصنوعی برای این گیاه و خواص و فواید آن به دست آورید.

کلام آخر

گل‌ها و گیاهان می‌توانند با زیبایی بخشیدن به زندگی انسان‌ها، حال روحی و روانی آن‌ها را بهبود داده و محیط زندگی انسان را طراوت ببخشند. انتخاب گل‌وگیاه مناسب آپارتمان علاوه بر علاقه فرد به نوع خاصی گیاه، به شرایط زندگی و آب‌وهوای محل زندگی آن فرد نیز شدیداً بستگی دارد، به‌طوری‌که در برخی از شهرها گیاهان سایه‌دوست مناسب‌اند و در برخی دیگر آفتاب‌دوست‌ها. ما در این مقاله به بررسی گیاهانی که برای رشد به تابش مستقیم نور نیاز دارند پرداختیم و با معرفی انواع مختلف آن‌ها، راهنمای مناسبی برای انتخاب گیاه مناسب حال و علایق‌تان در اختیار شما گذاشتیم.

سؤالات متداول

آفتاب‌دوست‌ترین گل روی زمین کدام است؟

گل آفتاب‌گردان، آفتاب‌دوست‌ترین گل روی زمین است. جای تعجب نیست که آن‌ها حداقل به 6 ساعت آفتاب مستقیم در روز نیاز دارند تا شکوفه‌های زرد بزرگی را ایجاد کنند که این گل را به آن‌ها می‌شناسند.

آیا اسطوخودوس نیز جزو گیاهان آفتاب‌دوست است؟

بله، اسطوخودوس برای رشد بهتر به نور آفتاب کامل و خاک با زهکشی خوب نیاز دارد. در آب‌وهوای گرم تابستان، در سایه بعدازظهر قرارگرفتن هم ممکن است به رشد آنها کمک کند. اسطوخودوس در خاک‌های کم تا نسبتاً حاصلخیز بهتر رشد می‌کند، بنابراین قبل از کاشت، بهتر است خاک را با مواد آلی اصلاح نکنید. اسطوخودوس در خاک‌های خنثی تا کمی قلیایی بهترین عملکرد را دارد.

به‌جز گیاهان آفتاب‌دوست معروف، چه گیاهانی جزو آفتاب‌دوست‌ها هستند؟

بله. گیاهانی از جمله: گیاه رشته مروارید، گیاه نخل دم اسبی، گیاه نخل ساگو و گیاه ساق عروسی نیز از سری گیاهان آفتاب‌دوست و علاقه‌مند به تابش مستقیم نور خورشید در دسته آفتاب‌دوست‌ها قرار می‎گیرند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *