روشنایی

۱۰ نکته برای اتاق آفتاب‌گیر

زمان مطالعه: 14 دقیقه

۱۰ نکته برای اتاق آفتاب‌گیر که در خانه طراحی می‌شود و نور بسیار زیادی وارد خانه می‌کند. این‌گونه اتاق‌ها که معمولاً در خانه‌های ویلایی طراحی می‌شوند، از تعداد بالایی پنجره تشکیل شده‌اند و میزان نور زیادی را وارد می‌کنند. موارد استفاده و کاربردهای بسیار زیادی برای این اتاق‌ها وجود دارد؛ مثلاً می‌توانید از این اتاق به‌عنوان اتاق بازی کودک، اتاق نشیمن، اتاق کار و حتی با توجه قابلیت نورگیر آن و تهویه هوا، به‌عنوان آشپزخانه نیز از آن استفاده کنید.

با این اوصاف وجود این اتاق در منازل و ویلاهای شما نه‌تنها نقش نورگیر را در آن اتاق دارد، بلکه شما می‌توانید از آن برای کارهای زیادی استفاده کنید. همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، در این مقاله از مجله بروکس قصد داریم چند ایده برای اتاق آفتاب‌گیر معرفی کنیم. در مقاله ۱۰ نکته برای اتاق آفتاب‌گیر، ۱۰ مورد از این ایده‌ها ذکر شده است. برای دانستن این ایده‌ها تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ایده‌هایی برای استفاده از اتاق آفتاب‌گیر

تا این جا گفتیم که اتاق‌های آفتاب‌گیر کاربردهای بسیاری می‌توانند داشته باشند. در این قسمت قصد داریم به معرفی برخی ایده‌ها برای این اتاق‌ها باشیم:

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان دفتر کار در خانه

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان دفتر کار در خانه

باتوجه‌به پیشرفت تکنولوژی و تغییر در ساختار بازار کار، امروزه تعداد زیادی از افراد می‌توانند فعالیت‌های کاری خود را تا حد زیادی در منزل انجام دهند. این مورد حتی در دوران کرونا نیز خود را نشان داد و بسیاری از افراد به دورکاری مشغول شدند. بنابراین افراد به دنبال این هستند که در محل زندگی خود یک اتاق کار تعبیه کنند که اتاق آفتاب‌گیر می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای این کار باشد. شما می‌توانید در هنگام انجام کارهای خود از نور آفتاب و زیبایی فضای بیرونی نهایت لذت را ببرید و با کسالت کمتری به انجام کار بپردازید. تحقیقات نشان داده نور روز می‌تواند بهره‌وری افراد را تا حدود ۲۰ درصد بالا ببرد. ضمناً لازم نیست اتاق کار آفتاب‌گیر شما چندان بزرگ باشد، بلکه می‌توانید به یک اتاق کوچک نیز اکتفا کنید.

برای ارتقای نور اتاق آفتاب‌گیر خود می‌توان

  • از شیشه‌هایی استفاده کرد که ورود نور را تعدیل و در کنار حفظ تعادل دمای محیط، نور کافی را تأمین می‌کنند.
  • برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل می‌توانید از درزگیرها استفاده کنید.
  • همچنین استفاده از پنکه سقفی نیز یک راهکار دیگر است.

از مؤلفه‌های ضروری که تأثیر فراوانی بر سلامت روح دارد و در ساختمان‌ها و منازل باید وجود داشته باشد، نور است. بنابراین طراحان ساختمان‌ها تلاش می‌کنند که منافذ بیشتری برای ورود نور به داخل بناها ایجاد کنند. در همه ساختمان‌ها اعم از مسکونی و تجاری، یک هدف اصلی وجود دارد و آن ورود نور طبیعی خورشید است. برای کنترل نور ورودی به برخی از بناها از نورگیرهای شفاف و مواد و چسب‌های نیمه‌شفاف استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید نورگیر به طراحی بنای خود بیفزایید و بهترین نورگیر را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به مقاله انواع نورگیر ساختمان بزنید.

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان اتاق نشیمن

اگر حس می‌کنید قرارگرفتن اتاق نشیمن در مرکز خانه شما چندان دلچسب یا مناسب نیست، لازم نیست نگران باشید. استفاده از یک اتاق آفتاب‌گیر بزرگ می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای دورهمی‌های خانوادگی شما باشد که در کنار هم از نور آفتاب یا در شب از نور ماه و ستارگان لذت ببرید. ضمناً استفاده از این اتاق‌ها در قسمت‌‌هایی از سال که در طول روز بیشتر است، می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های روشنایی شود. همچنین اگر نور بیرون، شما را آزار می‌دهد می‌توانید از پرده‌ها و شیشه‌های خاصی برای تعدیل میزان نور ورودی استفاده کنید. همچنین استفاده از مبلمان با جنس پنبه پلی‌استر گزینه بسیار خوبی است، چراکه در برابر نور آفتاب بادوام‌تر هستند و درحالیکه استحکام بالایی دارند، تمیزکاری آ‌ن‌ها کار بسیار راحتی است. برای زیبایی بیشتر می‌توانید از مبلمان سبک روستایی استفاده کنید.

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان محل غذاخوری

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان محل غذاخوری

اگر که از اتاق غذاخوری کنونی خود خسته شده‌اید یا کلاً در منزل خود اتاق غذاخوری ندارید، می‌توانید از اتاق آفتاب‌گیر برای خوردن وعده‌‌های غذا استفاده کنید. استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان اتاق غذاخوری می‌تواند فضای منزل شما را بازتر کند و شما اتاق غذاخوری را به فعالیت دیگری اختصاص دهید. لازم است اشاره کنیم که برای انتخاب میز و صندلی غذاخوری بهتر است دقت بالایی به‌خرج دهید تا طراحی و دکوراسیون با فضای نورگیر اتاق آفتاب‌گیر هارمونی لازم را داشته باشد. یقیناً خواهید دید صرف شام در کنار مهمانان، با منظره زیبای ماه و ستارگان بسیار دلچسب خواهد بود.

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان اتاق رخت‌شویی

قرارگرفتن اتاق رخت‌شویی در مرکز نقشه خانه می‌تواند بسیار نامناسب و اعصاب‌خردکن باشد. عموم افراد ترجیح می‌دهند فضای رخت‌شویی منزل‌شان در قسمت پرت یا گوشه خانه قرار بگیرد تا این فضای شخصی در معرض دید نباشد. معمولاً برای این کار زیرزمینی را پیشنهاد می‌دهند که علی‌رغم حفظ حریم خصوصی، نمی‌تواند نور کافی را برای خشک‌کردن لباس‌ها فراهم آورد. به همین منظور پیشنهاد ما این است از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان یک فضای مناسب برای اتاق رخت‌شویی و خشک‌کردن لباس‌ها استفاده کنید که هم نور کافی دارد و هم می‌توانید ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن را به‌راحتی در آن جا دهید. ضمناً می‌توانید بدون صرف هزینه زیاد برای انرژی با کمک نور فضای بیرون، لباس‌های خیس را خشک کنید.

گفتیم که در طراحی بناها یکی از مؤلفه‌هایی که پراهمیت است، نور است و گران‌تر بودن خانه‌های نورگیر  از خانه‌هایی که نور کم‌تری دارند، موید این اهمیت است. نورگیر ساختمان ضمن تأمین نور برای بنا، حس و حال متفاوتی را در بنا ایجاد می‌کند. اگر نورگیر به‌صورت خلاقانه‌ای طراحی شود، می‌تواند یک فضای کوچک و تاریک را تبدیل به فضای دارای آرامش و دلباز کند. اگر می‌خواهید از اهمیت نورگیر ساختمان آگاه شوید، بهتر است مقاله طراحی نورگیر ساختمان را مطالعه کنید.

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان آشپزخانه

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان آشپزخانه ۱۰ نکته برای اتاق آفتاب‌گیر

آشپزی در بخش انتهایی خانه و بدون داشتن نور طبیعی یا نورگیر، می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد. شما می‌توانید در کنار آشپزخانه خود یک اتاق نورگیر تعبیه کنید و یا این که آشپزخانه رو به طور کامل به اتاق آفتاب‌گیر منتقل کنید تا هم به کار آشپزی‌تان برسید و هم از نور بیرون و مناظر محیط لذت ببرید. علاوه بر تأمین نور کافی این محیط، در این آشپزخانه‌ها تهویه هوا بدون وجود هود و فن نیز صورت می‌گیرد و شاهد کاهش مبلغ قبض برق خود خواهید بود.

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان یک اتاق‌خواب اضافه

اگر در منزل خود تنها یک اتاق‌خواب دارید و یا این که اتاق‌خواب‌های شما کوچک هستند، نیاز به نگرانی چندانی نیست. درصورتی‌که مدام میهمان دارید و یا این که برای فرزندتان اتاق‌خواب اختصاصی ندارید، می‌توانید روی اتاق آفتاب‌گیر حساب ویژه‌ای باز کنید. لازم است روی چیدمان این اتاق دقت به خرج دهید و باتوجه‌به فضای موجود، از آن به‌عنوان اتاق‌خواب مهمان، یا اتاق کودک و یا حتی اتاق‌خواب زوجین بهره ببرید. لازم به ذکر است که پرده‌های پاسیو انتخاب خوبی برای اتاق‌های آفتاب‌گیر هستند، چرا که برای محافظت از مبلمان فضای باز در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید طراحی شده‌اند و می‌توانند از محو شدن رنگ‌ها و الگوهای پارچه به‌مرورزمان پیشگیری کنند. خود پرده‌ها نیز به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر قرارگرفتن طولانی‌مدت در برابر نور مستقیم خورشید مقاومت کنند.

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان اتاق سرگرمی یا کارهای دستی

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان اتاق سرگرمی یا کارهای دستی ۱۰ نکته برای اتاق آفتاب‌گیر

برای انجام کارهای دستی ظریف، هیچ نوری بهتر از نور آفتاب و فضای بیرون نیست که شما می‌توانید با حضور در یک اتاق آفتاب‌گیر، این کار را انجام دهید. مثلاً در هنگام خیاطی و سوزن‌دوزی، دیگر نیازی نیست نگران تابش شدید لامپ‌های رشته‌ای و یا نور ناهماهنگ لامپ‌های مهتابی باشد، چرا که همواره نور روز بهترین و ملایم‌ترین نور برای انسان بوده است. ضمناً می‌توانید اتاق بازی یا سرگرمی کودک خود را نیز به اتاق آفتاب‌گیر منتقل کنید تا کودک شما علاوه بر شادی و سرگرمی، بتواند ویتامین‌های موجود در نور آفتاب و طبیعی را به‌اندازه کافی دریافت کند.

از موارد مهم و کمی سخت در استفاده از نور طبیعی خورشید در ساختمان‌ها، تعیین جهت ساختمان است. ملاحظاتی همچون مقدار نور طبیعی خورشید که وارد ساختمان می‌شود و ملاحظات آب‌وهوایی با تعیین جهت ساختمان تعیین می‌شود. بیشترین مقدار نور طبیعی خورشید به خانه‌هایی که در جهت جنوب هستند و اصطلاحاً جنوبی نامیده می‌شوند، وارد می‌شود. این مسئله به این دلیل که نور خورشید بیشتری وارد خانه‌های جنوبی شده و آن‌ها را گرم‌تر کند. از معایب خانه‌های جنوبی این است که به دلیل تابش زیاد نور خورشید، نیاز بیشتری به تعمیر و نگهداری دارد. حالا خانه‌هایی که در جهت شمال قرار دارند و اصطلاحاً خانه‌های شمالی نام دارند، برعکس خانه‌های جنوبی هستند. برای آشنایی بیشتر با خانه‌های شمالی و مزایا و معایب این خانه‌ها، پیشنهاد می‌کنیم مقاله نورگیر ساختمان شمالی را مطالعه کنید.

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان فضایی برای آب‌تنی

شما می‌توانید در اتاق آفتاب‌گیر یک وان بزرگ قرار دهید و فارغ از گرما یا سرما، در زیر تابش نور آفتاب یا بارش باران و یا در زیر نور ماه و ستارگان، از آب‌تنی لذت ببرید. می‌توانید در دورتادور این اتاق گلدان‌هایی قرار دهید و در فضایی سرشار از نور بیرون و زیبایی گیاهان حمام کنید. تصور کنید این فضا مثل قطعه‌ای از بهشت است، هم نور آفتاب دارد، هم گل‌ها و گیاهان زیبا دارد و هم آب‌تنی.

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان فضایی برای قراردادن آثار هنری

به لطف نور طبیعی که به داخل اتاق آفتاب‌گیر می‌تابد، می‌توانید بهترین نمایش را از آثار هنری خود داشته باشید. اگر شما یک هنرمند یا علاقه‌مند به هنر هستید، می‌توانید تصاویر یا تابلوفرش‌های زیبا را روی در این اتاق‌ها نصب کنید و از زیبایی دوچندان آن‌ها در این اتاق لذت ببرید.

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان گلخانه یا باغچه خانگی

استفاده از اتاق آفتاب‌گیر به‌عنوان گلخانه یا باغچه خانگی

اگر شما به گل‌ها و گیاهان علاقه‌مند هستید و به‌دنبال یک فضای دنج در داخل خانه برای نگهداری آن‌ها می‌گردید، می‌‌توانید از اتاق آفتاب‌گیر برای این کار استفاده کنید. شما می‌توانید با کمک یک طراح خوب، گیاهان خود را به نحوی در این اتاق بچینید که همگی به‌خوبی نور آفتاب را دریافت کنند و به رشد خود ادامه دهند. همچنین می‌توانید در میان این گیاهان، یک میز و چند تا صندلی بگذارید و عصرها را دلچسب بگذرانید.

همه ما مي‌دانیم که خانه‌های بدون نور چه معایبی دارند. در خانه‌های بدون نور مشکلاتی همچون افسردگی، آسیب‌های جدی به چشم و … زیاد پیش می‌آید. اگر می‌خواهید بدانید که خانه‌های بدون نور چه معایبی دارند و چگونه می‌توان ین معایب را برطرف کرد، خواندن مقاله معایب خانه بدون نور بهترین راهکار است.

کلام آخر

در این مقاله از مجله بروکس به معرفی ایده‌هایی برای اتاق آفتاب‌گیر پرداختیم. به همین منظور ۱۰ ایده مختلف را شرح دادیم که شما باتوجه‌به نیازی که دارید می‌توانید هرکدام از آن‌ها را در طراحی ساختمان خود لحاظ کنید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.

سؤالات متداول

چگونه نور اتاق آفتاب‌گیر خود را ارتقا دهیم؟

برای این کار می‌توان از شیشه‌هایی استفاده کرد که ورود نور را تعدیل می‌کنند و در کنار حفظ تعادل دمای محیط، نور کافی را تأمین می‌کنند. برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل می‌توانید از درزگیرها استفاده کنید. همچنین استفاده از پنکه سقفی نیز یک راهکار دیگر است.

آیا میتوان در اتاق آفتاب‌گیر از پرده استفاده کرد؟

پرده‌های پاسیو انتخاب خوبی برای اتاق‌های آفتاب‌گیر هستند، چراکه برای محافظت از مبلمان فضای باز در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید طراحی شده‌اند و می‌توانند از محو شدن رنگ‌ها و الگوهای پارچه به‌مرورزمان پیشگیری کنند. خود پرده‌ها نیز به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر قرارگرفتن طولانی‌مدت در برابر نور مستقیم خورشید مقاومت کنند.

از چه نوع مبلمانی برای اتاق آفتاب‌گیر استفاده کنیم؟

استفاده از مبلمان با جنس پنبه پلی‌استر گزینه بسیار خوبی است، چراکه در برابر نور آفتاب بادوام‌تر هستند و درحالیکه استحکام بالایی دارند، تمیزکاری آ‌ن‌ها کار بسیار راحتی است. برای زیبایی بیشتر می‌توانید از مبلمان سبک روستایی استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *