روشنایی

نورپردازی اریب

زمان مطالعه: 6 دقیقه

نورپردازی اریب بیشتر در نورپردازی‌های داخلی و عکاسی استفاده می‌شود. برای انجام این‌گونه نورپردازی معمولاً از لامپ‌های کوارتز، لامپ‌های فلورسنت و لامپ‌های فوتوفلود استفاده می‌شود. در این مقاله از مجله بروکس قصد داریم تا با نورپردازی اریب و انواع آن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

نورپردازی اریب چیست؟

نورپردازی اریب چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم در مورد نورپردازی اریب صحبت کنیم، بهتر است در خصوص انواع تکنیک‌های نورپردازی بدانیم. به تمامی کارهایی که در زمینه استفاده بهینه از قدرت روشنایی در نشان‌دادن ظرفیت‌های موجود هر فضا انجام می‌شود، نورپردازی می‌گویند. البته باید توجه داشت که امروزه نورپردازی علاوه‌بر اینکه هنری فنی است به‌عنوان یک علم شناخته شده و رشته دانشگاهی مختص به خود را نیز دارد. بااین‌حال یادگیری اصول اولیه نورپردازی در چیدمان نور منازل بسیار تأثیرگذار بوده و باعث جلوه بیشتر محیط داخلی ساختمان می‌شود.

نورپردازی به‌طورکلی به چند شیوه عمومی یا کلی، متمرکز یا تاکیدی، ریلی و وظیفه‌ای صورت می‌پذیرد. استفاده از هر روش، مزایای خاص خود را داشته و بیشترین تأثیر را در مکان‌های خاص می‌گذارد. برای مثال، استفاده از نورهای وظیفه‌ای در اتاق کار، بالای میز ناهارخوری، بالای کانتر آشپزخانه، اطراف میز آرایش و فضاهایی ازاین‌دست بسیار کاربردی است.

انواع نورپردازی اریب

نورپردازی اریب

نحوه قرارگیری لامپ‌ها و منبع‌های نور در این‌گونه نورپردازی اهمیت بالایی داشته و می‌توان گفت که چیدمان نور در این نورپردازی مهم‌ترین کار است. در ادامه با انواع چیدمان نور در نورپردازی اریب آشنا خواهیم شد.

روشنایی 45 درجه

برای انجام این روش باید یک یا چند منبع نور و لامپ را با زاویه ۴۵ درجه به جسم یا سوژه اصلی تاباند. در این روش اگر فقط از یک منبع نور استفاده شود، از یک بازتابنده سفید یا نقره‌ای در طرف مقابل استفاده می‌شود تا مقداری از نور مجدداً به سمت سوژه تابیده و سایه‌های کمتری به‌وجود آید. هدف از روشنایی ۴۵ درجه، نشان‌دادن دقیق شکل و اندازه آیتم است.

نور انعکاسی مستقیم

نور انعکاسی مستقیم با هدف حداقل کردن سایه‌ها صورت می‌پذیرد. در این روش تلاش می‌شود تا با ایجاد نورپردازی درست کنتراست بسیار بالایی ایجاد شده و جزئیات اصلی و حتی بافت اجسام را نیز آشکار کرد. البته باید توجه داشت که استفاده ازاین‌گونه نورپردازی باید با دقت و حساسیت بالا صورت پذیرد تا از تابش بیش از اندازه نور به سوژه جلوگیری شود.

در ادامه می‌توانید به مقاله نور اصلی در عکاسی سر بزنید و با کاربردهای این نور در عکاسی آشنا شوید.

نورپردازی مایل

این‌گونه نورپردازی بر خلاف دو روش قبلی با هدف ایجاد سایه روی اجسام انجام می‌شود. برای آشکار کردن جزئیات بسیار خاصی مثل نوشته‌های فرورفته و … می‌توان ازاین‌گونه نورپردازی استفاده کرد. در نورپردازی مایل منبع نور در زاویه بسیار کمی از جسم قرار گرفته و این زاویه کم باعث ایجاد سایه روی جسم اصلی می‌شود.

نور مایل غیرمستقیم

در این روش به‌جای تاباندن مستقیم نور به جسم از یک رفلکتور یا بازتابنده در مسیر نور استفاده می‌شود. نور به‌طور مستقیم به رفلکتور تابیده و رفلکتور با زاویه‌ای که دارد نور را به‌صورت مایل به جسم می‌تاباند. این روش باعث ایجاد کنتراست کمی شده و جلوه زیبایی به اجسام می‌دهد.

تأثیر نورپردازی اریب در عکاسی

تأثیر نورپردازی اریب در عکاسی

همان‌طور که اشاره شد اصلی‌ترین استفاده از نورپردازی‌های اریب در عکاسی است. نور در عکاسی بسیار حیاتی است زیرا می‌تواند خلق‌وخو، تأثیر، احساس و حتی پیامی را که منتقل می‌کند در نحوه عکس نهایی شما تغییر دهد. برای یک عکاس حرفه‌ای بسیار مهم است که بداند در نورپردازی با منبع نوری، نور از کجا باید به سوژه بتابد و شدت آن تا چه اندازه برای تنظیم روحیه عکس مفید است.

به‌طورکلی یکی از اصلی‌ترین منابع نور در عکاسی استفاده از نور طبیعی است. با داشتن اطلاعات کافی در خصوص نورپردازی اریب می‌توان نور طبیعی خورشید را در خدمت عکاسی درآورده و بهترین استفاده را از آن کرد. از طرفی استفاده از منابع نور مصنوعی نیز می‌توانند در انجام نورپردازی‌های اریب بسیار راه‌گشا بوده و تأثیرات مثبتی داشته باشد. بااین‌حال داشتن اطلاعات کافی در خصوص ویژگی‌ها و تاثیر نور در عکاسی و شناخت منابع نور در عکاسی در بهترشدن نتیجه کار بسیار تأثیرگذار است.

کلام آخر

در این مقاله از بروکس در خصوص نورپردازی اریب، شیوه‌های انجام و موارد کاربرد آن صحبت کردیم. دانستیم که استفاده از زاویه مناسب در نورپردازی اریب می‌تواند باعث ایجاد کنتراست‌های متفاوتی روی اجسام شده و زیبایی و جلوه‌های مختلفی را به آن ببخشد. برای یک نورپردازی اریب مناسب می‌توانید از انواع لامپ‌های فلورسنت و … استفاده کنید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که از فروشگاه بروکس دیدن کرده و با محصولات مختلف روشنایی بروکس آشنا شوید. مشاوران فروش بروکس در خرید بهترین گزینه‌ها برای نورپردازی اریب شما را راهنمایی خواهند کرد.

سؤالات متداول:

برای نورپردازی اریب بیشتر از چه لامپ‌هایی استفاده می‌شود؟

لامپ‌های کوارتز، لامپ‌های فلورسنت و لامپ‌های فوتوفلود بیشترین استفاده را در نورپردازی اریب دارند.

تابش نور انعکاسی مستقیم با چه هدفی انجام می‌شود؟

نور انعکاسی مستقیم با هدف حداقل کردن سایه‌ها انجام می‌شود.

نورپردازی اریب چه کاربردهایی دارد؟

برای آشکار کردن جزئیات بسیار خاصی مثل نوشته‌های فرورفته و … می‌توان ازاین‌گونه نورپردازی استفاده کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *