روشنایی

بهبود سیستم روشنایی با LED

زمان مطالعه: 6 دقیقه

اگر تابه‌امروز سیستم روشنایی خانه یا محل کار خود را ارتقا ندادهاید، خبر بدی برایتان دارم، چرا که هزینه‌ی گزافی را صرف مصرف انرژی در جهت تامین روشنایی آنها کرده‌اید. پیشنهاد می‌شود هرچه سریع‎تر سیستم روشنایی محل موردنظر را با تکنولوژی و محصولات LED جایگزین کنید. صورت‌حساب ماهیانه برق شاید به ظاهر مبلغ اندکی باشد، اما سالانه هزینه قابل‌توجهي را به اقتصاد خانواده تحمیل می‎کند. از سوی دیگر، باید به‌خاطر داشت که برق به‌عنوان یکی از منابع انرژی پرارزش، به‌آسانی به‌دست نمی‎آید. پس نخستین گام در صرفه‎جویي در مصرف آن است. در این مقاله از مجله بروکس شما را به استفاده از محصولات روشنایی LED دعوت می‌کنیم. به توصیه‎های زیر توجه کنید تا مصرف برق محل زندگی‌تان بهینه‎تر شود.

ساختار لامپ LED

ساختار لامپ LED

ساختار لامپ‌‎ رشته‌ای پرمصرف است و با یک تبدیل بسیار ساده منجر به روشنایی می‌شود. منبع تغذیه این لامپ‌ها یک رشته سیم است که الکتریسیته را تبدیل به گرما و نور می‌کند. در لامپ‌های کم‌مصرف معمولی، از گاز برای تولید الکتریسیته و نور فرابنفش استفاده می‌شود که در نتیجه‌ این تبادل باعث روشنایی می‎شود، اما در ساختار لامپ‌های LED، جریان به شکل متفاوتی دنبال می‎شود. در جریان تبدیل، الکتریسته از طریق دو آلیاژ نیمه‌رسانا به نام دیود تبدیل به نور موردنیاز می‌شود. این رسانه تا زمان اتصال و عبور الکتریسیته روشنایی را ایجاد می‎کند. نکته بسیار جالب در مورد لامپ‎های LED، تولید رنگ‎های متفاوت بر اثر این تغییرات و واکنش‎هاست. رنگ‎های آبی و قرمز و سبز که در جریان این تعامل ایجاد می‌شود در تولید لامپ‌های مدرن LED حذف می‎شود تا رنگ نور دلخواه مصرف‌کننده به‌دست بیاید.

بهبود سیستم روشنایی محل کار یا زندگی با LED

بهبود سیستم روشنایی محل کار یا زندگی با LED

بسیاری از کارشناسان انرژی بر این اعتقادند که استفاده از این نمونه لامپ‎ها بسیار به‌صرفه است چراکه پرداخت هزینه برای استفاده مداوم در یک‌سال و همچنین کاهش یافتن پرداخت‌های مربوط به انرژی از نکات حائز اهمیت است. از ویژگی بسیار مهم و قابل‌تامل در مورد لامپ‎LED، رابطه سازگار با محیط‌زیست است، چراکه بازه انرژی و اثرات این نمونه از لامپ‎ها بر روی محیط زیست با ضررها و آسیب‌های بسیار کمتری بوده است. اگر شما هم در فکر کاهش هزینه‎های مربوط به انرژی هستید، کافیست سیستم روشنایی محل کار یا زندگی خود را نسبت به بودجه‎تان تغییر دهید. برای این تغییر هیچ گزینه‎ای به‌صرفه‎تر از لامپ‎های LED نخواهد بود.

در ادامه می‌توانید به مقاله‎ی نحوه کار لامپ LED سر بزنید و با چگونگی روشن‌شدن لامپ‌های ال ای دی بیشتر آشنا شوید.

کاهش مصرف انرژی با محصولات روشنایی LED

کاهش مصرف انرژی با محصولات روشنایی LED

در کنار استفاده از محصولات روشنایی کم‎مصرف توصیه می‎شود، به نکات زیر توجه کنید تا از شر هزینه‌های بالای مصرف برق خلاص شوید.

  • خاموش کردن لامپ اتاق‌ها و سایر مکان‌ها، در زمانی که رفت‌و‌آمدی صورت نمی‌گیرد.
  • کنترل میزان روشنایی در محل سکونت باعث صرفه‌جویی در مصرف برق می‎شود. بهتر است روشنایی بیشتر در هنگام مطالعه و محل کار باشد و در فضاهایی نظیر راه پله‌‎ها از حداقل روشنایی موردنیاز استفاده کنیم.
  • از رنگ‌های روشن برای دیوار و سقف و پرده‌ها استفاده کنیم.
  • برای جلوگیری از روشن‌شدن تمام لامپ‌های لوستر، از کلید دوپل یا ریموت کنترلرها استفاده کنیم تا در برخی مواقع بخشی از آنها را خاموش کنیم.
  • تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کرده و برای جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید از سایه‌بان یا پرده کرکره برای پنجره‌ها استفاده کنیم.
  • با نصب کلیدهای زمان‌دار یا چشم الکترونیکی در نواحی کم رفت‎وآمد مانند انبار و راه‌پله‎ها جهت خاموش‌کردن لامپ‎ها می‎توانیم در مصرف برق صرفه‎جویی کنیم.
  • به منظور بهره‎مندی از نور بیشتر، قاب و لامپ‎ها را هر سه ماه یکبار تمیز کنیم.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله خواندید، بهبود و ارتقای سیستم روشنایی خانه و محل کار مزایای بسیاری دارد که یکی از مهم‌ترین آن کاهش مصرف انرژی و رهایی از هزینه‌های گزاف برق است. یکی از راهکارهایی که در بهبود و ارتقای سیستم روشنایی خانه یا محل کار نقش دارد، استفاده از محصولات روشنایی LED است. ساختار لامپ‌های LED و عمر مفید آن‎ها به بهبود سیستم روشنایی و کاهش مصرف انرژی کمک بسیاری می‎کند.

سوالات متداول:

آیا تمیز کردن قاب لامپ در کاهش هزینه برق نقش دارد؟

بله، برای بهره‎مندی از نور بیشتر، بهتر است قاب و لامپ‎ها را هر سه ماه یکبار تمیز کنیم تا لامپ کمتری برای روشنایی محیط استفاده کنیم و هزینه‌ها کاهش یابد.

برای جلوگیری از روشن ماندن تمام لامپ‎های لوستر چه کنیم؟

برای جلوگیری از روشن‌شدن تمام لامپ‌های لوستر از کلید دوپل یا ریموت کنترلرها استفاده کنیم تا در برخي مواقع، بخشی از آنها را خاموش کنیم.

برای کاهش مصرف انرژی در سیستم‌های روشنایی چه‌کاری باید انجام داد؟

برای کاهش مصرف انرژی باید سیستم روشنایی محل کار یا زندگی خود را نسبت به بودجه‎تان تغییر دهید و هیچ گزینه‎ای به‌صرفه‎تر از لامپ‎های LED نیست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *