روشنایی

دیمر لامپ چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

لامپ‌های دیمردار توانسته‌اند طرفداران زیادی را به خود جلب کنند. اما سوال اینجاست که دیمر چیست و دیمر لامپ چه کاربردی دارد. در این مقاله از مجله بروکس قصد داریم تا با این مفهوم و کارکرد آن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

دیمر قطعه‌ای الکترونیکی است که در صنعت روشنایی و پروژه‌های الکترونیکی مختلفی استفاده می‌شود. کارکرد اصلی دیمر کم‌وزیاد کردن شدت نور لامپ‌ها است. میزان نور موردنیاز انسان در ساعات مختلف شبانه‌روز متغیر است. برای مثال در شب میزان بیشتری از نور و در روز میزان کمتری از آن موردنیاز است. راهکاری که برای تنظیم شدت نور در منازل، ادارات و اماکن عمومی پیشنهاد می‌شود، استفاده از دیمر و چراغ دیمردار است.

مدار دیمر

مدار دیمر

همان‌طور که اشاره شد دیمر قطعه‌ای الکترونیکی است که در سر راه لامپ قرار گرفته و باعث کنترل جریان ورودی و در نتیجه کنترل شدت نور می‌شود. راهکاری که بسیاری از افراد برای کنترل میزان روشنایی محیط دارند، روشن و خاموش کردن پیاپی چراغ است. این کار علاوه بر افزایش مصرف برق باعث کاهش عمر لامپ نیز می‌شود. یکی از کاربردهای استفاده از دیمر لامپ، بهره‌گیری از آن در انجام انواع تکنیک‎های نورپردازی‌های ساختمان است.

ترایاک چیست؟

ترایاک قطعه کوچکی است که در مدار دیمر وجود داشته و کنترل جریان برق را برعهده دارد. در واقع ترایاک مانع عبور قسمتی از ولتاژ شده و امکان کم‌وزیاد کردن آن را فراهم می‌کند. دیمرها سر راه کلید و لامپ قرار گرفته و با درجه‌هایی که روی آن تعبیه شده است امکان تغییر شدت نور را فراهم می‌کنند.

سیم‌کشی دیمر‌ها شبیه به کلید لامپ است. به این صورت که سیم فاز وارد دیمر شده و از خروجی آن به لامپ می‌رود. رشته سیم نول نیز به‌طور مستقیم به لامپ وصل می‌شود. در این صورت با روشن‌کردن لامپ، امکان تغییر شدت نور آن فراهم می‌شود. اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که برای استفاده از دیمر در ساختمان حتما باید از لامپ‌هایی استفاده کنید که توانایی پشتیبانی از دیمر را داشته باشند. به این‌گونه از لامپ‌ها Dimmable می‌گویند.

مزایای استفاده از دیمر

استفاده از دیمر در سیم‌کشی ساختمان مزایای بسیاری دارد. در ادامه به‌طور خلاصه به برخی از مهم‌ترین محاسن استفاده از این قطعه الکترونیکی اشاره می‌کنیم:

·       صرفه‌جویی در مصرف برق

کنترل هزینه‌های برق همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها بوده است. مهم‌ترین مزیت استفاده از دیمر، صرفه‌جویی در مصرف برق است. دیمر با کنترل و کاهش جریان ورودی به لامپ باعث می‌شود که برق کمتری مصرف شده و در نتیجه به هزینه‌های خانوار کمک شایانی می‌کند.

·       افزایش طول عمر لامپ

یکی دیگر از مزایای اصلی استفاده از دیمر، افزایش طول عمر لامپ‌ها است. باتوجه‌به اینکه در استفاده از دیمر لامپ‌ها کمتر داغ می‌شوند، نرخ استهلاک و فرسوده شدن قطعات نیز کاهش یافته و در نهایت لامپ‌ها بیشتر عمر می‌کنند. در مقاله چرا لامپ زود می‌سوزد؟ به طور مفصل در خصوص دلایل کوتاه شدن عمر لامپ‌ها صحبت کرده‌ایم.

·       نورپردازی‌های خلاقانه

ایجاد نور‌های ملایم، جلوه بی‌نظیری را به نورپردازی می‌دهد. اماکن و فضاها در ساعات مختلف شبانه‌روز به شدت نور متفاوتی احتیاج دارند. منازل، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و مراکز خرید می‌توانند با استفاده از دیمر، نورپردازی جذاب‌تری را رقم بزنند.

·       قیمت مناسب دیمر

قیمت دیمر از دو جنبه بسیار مناسب است. جنبه اول آن صرفه‌جویی در انرژی و کاهش مبلغ قبض برق است. جنبه دیگر مناسب بودن قیمت دیمر و هزینه‌ای است که برای خرید این دستگاه می‌پردازید. قیمت دیمر در بازار رنج پایینی داشته و باتوجه‌ به امکاناتی که در اختیار مشتری قرار می‌دهد، متفاوت است.

·       نصب آسان

نصب دیمر در ساختمان‌ها بسیار ساده بوده و نیازی به تعویض سیم‌کشی ندارد. برای این کار کافیست تا کلید عادی را از ساختار لامپ جدا و دیمر را جایگزین آن کنید؛ به همین سادگی!

انواع دیمر لامپ

انواع دیمر لامپ

دیمرها انواع مختلفی دارند و در اشکال گوناگونی روانه بازار شده‌اند. به‌طورکلی و باتوجه‌به عملکرد این قطعه، می‌توان آن‌ها را در سه دسته دیمر مکانیکی، دیمر لمسی و دیمر هوشمند طبقه‌بندی کرد.

·       دیمرهای مکانیکی

دیمرهای مکانیکی قدیمی‌ترین نوع ارائه شده از این دستگاه هستند. برای تنظیم شدت نور در دیمرهای مکانیکی از یک پیچ استفاده شده است. شکل این پیچ می‌تواند به‌صورت درجه‌ای، کشویی و یا دورانی باشد. نصب این نوع دیمر دقیقا شبیه به نحوه نصب کلیدهای معمولی بوده و مناسب‌ترین قیمت را در بین دیمرها دارند.

·       دیمرهای لمسی

دیمرهای لمسی از ظاهر پیشرفته‌تری در مقایسه با دیمرهای مکانیکی برخوردار هستند. در این نوع دیمرها برای اعمال تغییرات در شدت و میزان نور، نیاز به تکان دادن و یا چرخاندن چیزی نیست. در دیمرهای هوشمند صرفا با لمس دکمه زیاد یا کم می‌توان باعث تغییر در میزان نور خروجی لامپ شد. تفاوت این نوع دیمر با نمونه مکانیکی آن زیاد نبوده و صرفا جذابیت ظاهری بیشتری دارند.

·      دیمرهای هوشمند

دیمرهای هوشمند علاوه بر ظاهر بسیار جذاب، امکانات بیشتری را در اختیار افراد قرار می‌دهند. برای مثال کنترل روشنایی، روشن و خاموش کردن و در بعضی مواقع تغییر رنگ لامپ‌ها توسط دیمرهای هوشمند امکان‌پذیر شده است. کاربرد این نوع دیمرها علاوه بر منزل در سالن‌های سینما بسیار بالا است. اگر دقت کرده باشید می‌بینید که اپراتور سالن با یک ریموت اقدام به روشن‌کردن همزمان چراغ‌های کل سالن می‌کند. در واقع این موضوع یکی از همان کاربرد‌های دیمر هوشمند است.

لامپ‌های دیمردار

برای استفاده از دیمر در ساختمان‌ها باید حتما لامپی انتخاب شود که قابلیت پشتیبانی از دیمر را داشته باشد. بسیاری از لامپ‌های موجود در بازار این قابلیت را دارند، اما هنوز هم پیش از خرید لامپ باید در مورد اینکه از دیمر پشتیبانی می‌کنند یا نه، مطمئن شوید. انواع لامپ‌های کم‌مصرف و لامپ‌های ال ای دی معمولا از دیمر پشتیبانی کرده و درایور آن‌ها ‌طوری طراحی شده که بتوانند با دیمر نیز کار کنند.

کلام آخر

در این مقاله از بروکس در خصوص دیمر لامپ و کارکرد آن صحبت کردیم. با استفاده از دیمر می‌توان مصرف برق را تا حد زیادی کنترل کرده و هزینه‌های جانبی تعویض مکرر لامپ‌ها را کاهش داد. استفاده از چراغ‌های دیمردار علاوه بر توجیه اقتصادی، زیبایی و آرامش بی‌نظیری را نیز برای مصرف‌کنندگان به همراه خواهد داشت.

سوالات متداول:

دیمر چیست؟

دیمر قطعه‌ای الکترونیکی بوده و وظیفه کم‌وزیاد کردن شدت نور لامپ‌ها را برعهده دارد.

دیمر لامپ چه فایده‌هایی دارد؟

استفاده از دیمر مزایای مختلفی از جمله صرفه‌جویی در مصرف برق، افزایش عمر چراغ و سازگاری با محیط‌زیست دارد.

ترایاک چیست؟

ترایاک قطعه کوچکی است که در مدار دیمر بوده و مانع عبور قسمتی از ولتاژ شده و در نتیجه امکان کم‌وزیاد کردن آن را فراهم می‌کند.

چرا لامپ دیمردار بخریم؟

خرید لامپ‌های دیمردار و استفاده از دیمر در منازل و اماکن باعث کنترل هزینه‌ها و کنترل مصرف انرژی می‌شود. با استفاده از دیمر می‌توان عمر چراغ‌ها را نیز افزایش داده و بهره‌وری بیشتری را شاهد بود.

دیدگاهی در مورد “دیمر لامپ چیست؟

  1. علیرصا گفت:

    بسیار عالی در صنایع کشور کارخانه ای,با توانایی بروکسل,وجود دارد بسی,خوشحالی و افتخار
    اگر در خصوص,لامپ های,هوشمند هم فعالیت کنید عالی میشه با توجه به توانایی بروکس من سال هاست با بروکس آشنا هستم ممنون از,طرح تعویض

  2. علیرصا هامون گفت:

    بسیار عالی که در صنایع کشور، کارخانه ای با توانایی بروکس وجود دارد. باعث خوشحالی و افتخار است.
    با توجه به توانایی بروکس اگر در خصوص لامپ های هوشمند هم فعالیت کنید عالی میشه. من سال هاست با بروکس آشنا هستم. ممنون از طرح تعویض

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *