علم و فناوری

نحوه تعویض لامپ هالوژن

زمان مطالعه: 14 دقیقه

اگر لامپ هالوژن شما از کار افتاده است، احتمالاً زمان تعویض آن فرارسیده است. هنگام تعویض لامپ هالوژن، مهم است که لامپ را مستقیماً با انگشتان خود لمس نکنید. قبل از برداشتن پوشش محافظ نگهدارنده لامپ، منبع برق را خاموش کنید. لامپ را از سرپیچ بیرون بیاورید و لامپ جدید را درست در جای خود، به‌طوری‌که در داخل شیارها قرار گیرند نصب کنید. زمانی که لامپ تعویض می‌شود و همه چیز دوباره به‌جای خود برمی‌گردد، آماده هستید تا برق را دوباره روشن کنید و از نور جدید خود لذت ببرید. نحوه تعویض لامپ هالوژن همین‌قدر ساده است؟ بله! بله به شرط آنکه بدانید برای این کار باید چه جزئیات و نکات مهمی را رعایت کنید. در این مطلب از مجله بروکس همراه ما بمانید تا درباره آموزش نصب لامپ هالوژن با شما صحبت کنیم.

لامپ هالوژن چیست؟

لامپ هالوژن چیست؟

قبل از رفتن به راهنما، مهم است که ابتدا بفهمید لامپ هالوژن چیست و چه تفاوتی با سایر لامپ‌هایی که می‌توانید در بازار پیدا کنید، دارد. بیشتر مردم با لامپ‌های رشته‌ای آشنا هستند زیرا این لامپ رایج‌ترین نوع موجود در خانه‌ها است. لامپ‌های هالوژن شبیه لامپ‌های رشته‌ای هستند، اما با گازهای هالوژن یعنی گازهای ید و برم پر شده‌اند.

مزیت استفاده از این نوع لامپ در مقایسه با نوع معمولی رشته‌ای این است که هالوژن‌ها می‌توانند نور را در دمای بالاتری ساطع کنند و نور بیشتری به محیط بدهند. این لامپ‌ها به همان روشی کار می‌کنند که یک لامپ رشته‌ای کار می‌کند.

جریان الکتریکی از سوکت به پایه لامپ جریان می‌یابد. از آنجا، رشته تنگستن را گرم می‌کند و نور مصنوعی تولید می‌کند. ازآنجایی‌که هالوژن‌ها مانند لامپ‌های رشته‌ای عمل می‌کنند، می‌توان گفت که هالوژن‌ها در واقع نسخه‌های پیشرفته‌تری از ساختار لامپ رشته‌ای هستند.

آموزش نصب لامپ هالوژن

آموزش نصب لامپ هالوژن

همان‌طور که در شروع مطلب گفتیم، تغییر و جایگزین‌کردن لامپ هالوژن می‌تواند کار بسیار آسانی باشد؛ اگر بدانید که چه نکاتی را باید رعایت کنید. برای شروع، با شما درباره یکی از مهم‌‌ترین اصول نحوه تعویض لامپ هالوژن صحبت می‌کنیم.

نکات ایمنی

نکات ایمنی مهمی که قبل از تعویض و در زمان تعویض لامپ باید به آنها توجه داشته باشید، به شرح زیر است:

 • منبع برق را خاموش کنید تا مطمئن شوید که در طول زمان تعویض لامپ به خود آسیبی نمی‌رسانید.

اگر چراغ شما از طریق دیوار وصل است، برق را خاموش کنید یا در صورت امکان منبع نور خود را از برق بکشید. اگر هنوز درباره خاموش بودن یا نبودن چراغ شک دارید، برای اطمینان از جعبه فیوز برق را خاموش کنید.
اگر منبع برق را خاموش نکنید، ممکن است به دلیل وجود جریان برق در لامپ، دچار برق‌گرفتگی یا آسیب شدید شوید.

 • دستان خود را با دستکش یا پارچه بپوشانید تا به لامپ دست نزنید.

لمس یک لامپ هالوژن با دست‌خالی می‌تواند لامپ را خراب کند یا به دلیل چربی روی انگشتان شما از عمر لامپ کم کند. دستکش‌های پارچه‌ای نازک بپوشید یا دست خود را با پارچه بپوشانید تا آماده تعویض لامپ باشید. قبل از دست زدن به لامپ مطمئن شوید که دست‌هایتان خشک است، حتی اگر پوشانده شده باشد.

 • از یک صندلی ثابت یا نردبان برای تعویض لامپ‌های سخت استفاده کنید.

ازآنجایی‌که بسیاری از لامپ‌های هالوژن در سقف یا وسایل نور بالا قرار دارند، ممکن است لازم باشد چیزی محکم برای ایستادن پیدا کنید تا راحت‌تر به لامپ برسید. از یک چهارپایه یا صندلی استفاده کنید که به‌اندازه کافی شما را بالا ببرد و بتوانید به‌راحتی به لامپ برسید.
برای رسیدن به لامپ از ایستادن روی نوک انگشتان پا خودداری کنید. برای اینکه بتوانید آن را به‌درستی تعویض کنید، باید پایدار و متعادل باشید.

 • قبل از دست زدن به لامپ اجازه دهید حداقل ۱۰ دقیقه بماند تا خنک شود.

لامپ‌های هالوژن وقتی روشن هستند بسیار داغ می‌شوند. پس از خاموش‌کردن لامپ‌ها، حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید تا لامپ خنک شود و شروع به تعویض آن کنید.
اگر برای تعویض لامپ هالوژن نیاز دارید که لامپ را با استفاده از شاخک فلزی جدا کنید، بهتر است ۲۰ دقیقه صبر کنید تا فلز خنک شود.

 • لامپ هالوژن خود را با یک لامپ از همان نوع تعویض کنید.

انواع مختلفی از لامپ‌های هالوژن مانند G4، G9، GU10 و غیره وجود دارد. مطمئن شوید که جایگزین صحیح لامپ خود را خریداری کرده‌اید و به نوع خاص و همچنین توان لامپ قدیمی خود توجه کنید. اگر مطمئن نیستید که چه نوع لامپ هالوژنی دارید، پیچ آن را از سرپیچ باز کنید و به دنبال برچسبی بگردید که دقیقاً به شما بگوید چه نوع لامپی است.

لامپ‌ها اغلب با برچسب‌ها یا برچسب‌های دیگری مشخص می‌شوند که ولتاژ، وات و نوع خاصی از لامپ هالوژن موردنیاز را به شما می‌گوید. به‌عنوان‌مثال، لامپ‌های هالوژن G4 و G9 بسیار کوچک هستند، درحالی‌که لامپ‌های GU10 و MR16 بزرگ‌تر هستند و اغلب در سقف‌های اطراف خانه یافت می‌شوند.

به نظر شما کدام لامپ برای چشم‌ها مناسب است؟ ال‌ای‌دی؟ هالوژن؟ کم‌مصرف‌ها؟ با خواندن مطلب کدام لامپ برای چشم‌ها مناسب است؟ به پاسخ برسید.

برداشتن لامپ هالوژن

برداشتن لامپ هالوژن

بعد از رعایت نکات ایمنی و مراحل اولیه تعویض، نوبت به برداشتن لامپ می‌رسد. لامپ را با‌توجه‌به راهنمایی که در ادامه به شما آموزش داده می‌شود، از داخل سرپیچ بردارید:

 • در صورت لزوم، لامپ را با چرخاندن یا کشیدن محفظه شل کنید.

برخی از لامپ‌های هالوژن را می‌توان مستقیماً بیرون کشید، درحالی‌که برخی دیگر با چیزهایی مانند گیره یا حلقه بیرونی در جای خود ثابت می‌شوند. گیره فلزی را به هم فشار دهید تا سرپیچ را جدا کنید، یا حلقه بیرونی را به سمت چپ بپیچانید تا سرپیچ بیرون بیاید.
در صورت تمایل، از انبر سوزنی برای جداکردن گیره فلزی استفاده کنید. اگر دیدید که سه برجستگی به‌طور مساوی در اطراف لامپ قرار گرفته‌اند، با استفاده از برجستگی‌ها، برش را بگیرید و سرپیچ را به سمت چپ بچرخانید تا آن را جدا کنید. هر گیره یا محفظه‌ای را که برداشته‌اید کنار بگذارید تا گم نشوید.

 • سیم‌کشی را پایین بیاورید تا بتوانید اتصال را ببینید.

پس از چرخاندن یا کشیدن لامپ، لامپ باید از سقف یا وسایل دیگر شل شود و توسط سیم‌کشی به سقف متصل بماند. لامپ را به خود نزدیک کنید تا بتوانید سوکتی را که لامپ به آن وصل شده است ببینید. همان‌طور که به سوکت متصل به سیم‌کشی نگاه می‌کنید، ببینید آیا لامپ برای شل کردن آن نیاز به چرخاندن دارد یا می‌توانید آن را مستقیماً بیرون بکشید. اگر لامپ شما نیاز به پیچ‌وتاب دارد، سوکت اطراف انتهای لامپ گرد و بسته می‌شود. لامپی که فقط باید بیرون کشیده شود، سوکتی در اطراف آن وجود نخواهد داشت.

 • اگر لامپ هالوژن نیازی به پیچیدن ندارد، مستقیماً بیرون بکشید.

انواع کوچک‌تر لامپ‌های هالوژن مانند G9 یا G4، برای برداشتن آنها نیازی به چرخاندن ندارند. به‌سادگی لامپ را با انگشتان پوشیده شده یا ابزاری بگیرید و مستقیماً به سمت بیرون بکشید. شاخک‌ها از شکاف‌ها شل می‌شوند و لامپ کاملاً جدا می‌شود.

 • لامپ را به سمت چپ بچرخانید و در صورت نیاز به پیچیدن آن را بیرون بکشید.

اگر نیاز بود لامپ را بچرخانید تا شل شود، خواهید دید که لامپ توسط یک دیسک گرد وصل شده است. لامپ را بگیرید و آن را با یک حرکت به سمت چپ بچرخانید. این کار باید لامپ را آزاد کند. لامپ را مستقیماً به بیرون بکشید، کاملاً شل می‌شود. برای لامپ‌های هالوژن بزرگ‌تر مانند GU10 یا MR16 اغلب لازم است لامپ را به بیرون بچرخانید. پس از چرخاندن و کشیدن به بیرون، دو شاخک از دیسک گرد شل می‌شوند.

اگر می‌خواهید لامپ‌های جدید برای مغازه را انتخاب کنید یا به فکر تعویض نورپردازی در مغازه هستید، خواندن مطلب پرنورترین لامپ برای مغازه به شما کمک خواهد کرد.

مراحل نصب لامپ جدید هالوژن

برداشتن لامپ هالوژن

راهنمای نصب لامپ هالوژن جدید در مراحل زیر خلاصه شده است:

 • لامپ جدید را درحالی‌که انگشتان خود را هنوز پوشانده‌اید، از بسته‌بندی خارج کنید.

اگر در حال دست زدن به لامپ کاملاً جدید هستید، مهم است که به یاد داشته باشید که لامپ را با انگشتان خود لمس نکنید. لامپ هالوژن جدید را از بسته‌بندی آن خارج کنید، دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که نوع مناسبی است که با لامپ خاص مطابقت دارد.

 • شاخک‌ها را ردیف کنید تا به‌درستی در شیارها قرار گیرند و آنها را به داخل فشار دهید.

لامپ هالوژن جدید شما مانند لامپ قدیمی دو شاخ خواهد داشت. شاخک‌ها را به سمت بالا قرار دهید تا در شیارهای سرپیچ قرار گیرند. به سمت داخل فشار دهید تا شیارها کاملاً به هم وصل شوند.
شاخک‌ها برای حرکت به داخل شیارها فقط باید به یک فشار سبک نیاز داشته باشند. اگر مجبور هستید به‌سختی فشار دهید و آنها هنوز وارد نمی‌شوند، بررسی کنید که آیا چیزی مانند یک قطعه کوچک فلزی، راه آنها را مسدود کرده است یا نه؟

 • لامپ هالوژن را به سمت راست بچرخانید تا در صورت نیاز در جای خود قفل شود.

اگر مجبور بودید لامپ خود را به سمت چپ بچرخانید تا آن را از سیم‌کشی و فیکسچر جدا کنید، باید آن را به سمت راست بچرخانید تا پس از وصل شدن شاخک‌ها در جای خود قفل شود. آن را به سمت راست بچرخانید تا دیگر حرکت نکند و دوباره به سیم‌کشی متصل شود.

 • هر پوشش محافظی را که قبلاً برداشته‌اید دوباره بچسبانید.

با یک‌دست نور را در سرپیچ نگه دارید و از دست دیگر برای اتصال مجدد هر پوشش یا حلقه فلزی استفاده کنید. اگر حلقه فلزی داشت، حلقه را به‌جای خود در اطراف لامپ فشار دهید تا زمانی که به داخل لامپ بپیچد. اگر پیچ دور چراغ را باز کردید تا آن را جدا کنید، برش را فشار دهید تا با سرپیچ همسطح شود و آن را به سمت راست بچرخانید تا دوباره وصل شود. در صورت تمایل، از انبردست برای وصل کردن مجدد سیم فلزی استفاده کنید و فشار دادن حلقه فلزی گرد را در جای خود آسان‌تر می‌کند.

 • برق را روشن کنید تا ببینید لامپ جدید شما کار می‌کند یا خیر.

هنگامی که لامپ هالوژن به طور کامل نصب شد، می‌توانید سیم‌هایی را که قبلاً از برق جدا کرده‌اید دوباره وصل کنید. منبع تغذیه را دوباره روشن کنید و از چراغ هالوژنی که به‌تازگی نصب کرده‌اید لذت ببرید. اگر پس از نصب لامپ، وقتی لامپ را روشن کردید، لامپ کامل روشن نشد و شروع به چشمک زدن کرد، اجازه دهید چند دقیقه بگذرد و سپس برای آنکه بدانید که چرا لامپ هالوژن چشمک می‎زند، از سالم بودن لامپ مطمئن شوید و مجدد مراحل نصب رو انجام دهید.

کلام آخر

درباره نحوه تعویض لامپ هالوژن، آموزش نصب لامپ هالوژن و مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان تعویض لامپ به آنها توجه داشته باشید با شما صحبت کردیم. شما چه نکته مهمی را به این مطلب اضافه می‌کنید؟ اگر می‌خواهید لامپ تهیه کنید و نمی‌دانید چه لامپی مناسب فضای مورد نظر شما است، به فروشگاه بروکس سر بزنید و با مشاوران ما در بروکس مشورت کنید.

سؤالات متداول

لامپ هالوژن چیست؟

لامپ‌های هالوژن شبیه لامپ‌های رشته‌ای هستند اما با گازهای هالوژن یعنی گازهای ید و برم پر شده‌اند و این لامپ‌ها به همان روشی کار می‌کنند که یک لامپ رشته‌ای کار می‌کند.

چرا نباید لامپ هالوژن را مستقیم لمس کرد؟

لمس یک لامپ هالوژن با دست‌خالی می‌تواند لامپ را خراب کند یا به دلیل چربی روی انگشتان شما از عمر لامپ کم کند. دستکش‌های پارچه‌ای نازک بپوشید یا دست خود را با پارچه بپوشانید تا آماده تعویض لامپ باشید. قبل از دست زدن به لامپ مطمئن شوید که دست‌هایتان خشک است، حتی اگر پوشانده شده باشد.

چرا استفاده و جایگزین‌کردن لامپ جدید مشابه لامپ قبلی اهمیت دارد؟

ولتاژ، وات و نوع خاصی از لامپ هالوژنی که قبلاً استفاده کرده‌اید باید مشابه لامپ جدید باشد که قرار است جایگزین کنید. به این خاطر که از مشکلاتی مثل ترکیدن لامپ، دریافت ولتاژ برق بیشتر از حد توان یا کم‌نور شدن محیط جلوگیری کنید.

1 نظر در “نحوه تعویض لامپ هالوژن

 1. خیلی ممنون از توضیحاتتون
  اگر امکانش هست فیلم تعویض هم قرار بدید
  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *