روشنایی

نحوه نصب لوستر

زمان مطالعه: 11 دقیقه

نصب لوستر یک راه عالی برای افزایش جذابیت ظاهر و روشنایی در اتاق غذاخوری، اتاق نشیمن و یا حتی ورودی خانه است. علاوه بر بهبود نور، لوسترها همچنین می‌توانند سبک معماری منحصربه‌فرد و زیبایی چندین برابری به خانه شما اضافه کنند. بسیاری از صاحب خانه‌ها بر این باورند که لوسترها دارای تنظیمات الکتریکی پیچیده‌ای هستند و نصب آنها ممکن است پیچیده و دشوارتر از حد تصور باشد. با‌این‌‌حال، واقعیت این است که نصب لوستر را هم می‌توانید به یک برق‌کار متخصص بسپارید و هم می‌توانید با استفاده از ابزار لازم و رعایت کردن اصول اولیه و ایمنی، به‌صورت شخصی و بدون حضور برق‌کار انجام دهید.

از هر نوع لوستری که استفاده می‌کنید، به همان اندازه باید اصول را بادقت بیشتری انجام دهید و کنترل بیشتری روی مراحل نصب لوستر داشته باشید. ما در این مقاله از مجله بروکس درباره نحوه نصب لوستر و نکات مهمی که باید به آنها توجه داشته باشید، صحبت می‌کنیم.

نحوه برداشتن لوستر قدیمی

نحوه برداشتن لوستر قدیمی

قبل از برداشتن لوستر، مطمئن شوید که تمام اقدامات ایمنی لازم را انجام داده‌اید. همچنین ممکن است به کسی نیاز داشته باشید که به شما کمک کند، به‌خصوص اگر قصد دارید یک لوستر بزرگ را جابه‌جا کنید. در اینجا، مراحل ساده و ایمنی را که برای نحوه جداکردن یک لوستر قدیمی باید به آن توجه داشته باشید، برای شما آورده‌ایم:

 • برقی را که به جایگاه لوستر می‌رسد، قطع کنید.
 • قسمتی که قرار است لوستر را به آن متصل کنید تمیز کنید و همه وسایل اضافی را حذف کنید. از یک نردبان زیر لوستر استفاده کنید تا راحت به لوستر برسید.
 • قلاب لوستری را که به سقف متصل می‌شود، پیدا کنید و پیچی که قلاب را روی سقف محکم می‌کند، بردارید.
 • همان‌طور که قلاب را پایین می‌آورید، لوستر را نگه دارید و پیچ‌های نصب را شل کنید و از جایشان خارج کنید. از همراه خود بخواهید که لوستر را نگه دارد تا مطمئن شوید لوستر هم در موقعیت امنی قرار دارد و خطر افتادن و شکستن آن را تهدید نمی‌کند.

لوسترها می‌توانند حتی برای نورپردازی در اتاق‌ خواب‌ها هم یک پیشنهاد بسیار خوب باشند. اگر می‌خواهید نورپردازی اتاق خوابتان را جدید کنید و تغییر و تحولاتی در آن به وجود بیاورید، قبل از اقدام، نگاهی به اصول نورپردازی اتاق‌ خواب بیندازید.

 • یک اهم‌متر را به سیم‌هایی که از زنجیره لوستر عبور می‌کنند بزنید تا مطمئن شوید که سیم‌ها حاوی جریان برق نیستند و خطر برق‌گرفتگی برایتان وجود ندارد. مهره‌های سیمی که سیم‌ها را به هم وصل می‌کنند باز کنید و اگر سیم‌ها پیچ ‌خورده‌اند، آنها را جدا کنید. همچنین اگر سیم اتصال زمین به‌طور فیزیکی به جعبه اتصال پیچ شده است، آن را جدا کنید. از دستیارتان بخواهید که لوستر را هنگام جداکردن سیم‌ها نگه دارد.
 • لوستر را پایین بیاورید و کنار بگذارید. سیم‌های سقف را دوباره در جعبه اتصال قرار دهید. اکنون شرایط برای نصب وسایل روشنایی جدید آماده است.

قد مناسب لوستر

قد مناسب لوستر

ارتفاع لوستر می‌تواند بر عملکرد آن به‌عنوان یک وسیله روشنایی و به‌عنوان یک ویژگی تزئینی اتاق تأثیر بگذارد. توصیه‌ای که برای قد متوسط لوستر می‌شود، بین ۷۰ تا ۹۰ سانتی‌متر است. اگر سقف بلندی دارید، به‌ازای هر نیم‌متر بیشتر، لوستر را ۷ سانتی‌متر بالاتر نصب کنید. همچنین می‌توانید ارتفاع لوستر را بر اساس اندازه اتاق، اندازه میز و میزان نور دلخواهتان که باید اتاق را روشن ‌کند، تنظیم کنید.

جدا از اینکه مطمئن شوید اتاق شما خوب به‌نظر می‌رسد، یک عملکرد مهم لوستر روشن‌کردن اتاق است. نحوه تابش نور به طراحی لامپ و ارتفاع لوستر بستگی دارد. هیچ قانون قطعی و غیرقابل‌تغییری برای تعیین ارتفاع لوستر وجود ندارد. نکته مهم این است که شما باید از ظاهر اتاق خوشتان بیاید و نورپردازی آن باید با شرایط لازم در اتاق سازگار باشد.

علاوه بر همه این موارد، به این نکته هم توجه داشته باشید که لامپ‌ها و وسایل روشنایی که برای اتاق و خانه استفاده می‌کنید، از نظر اقتصادی مناسب و کاربردی باشد. خواندن ترویج فرهنگ درست مصرف برق مطلبی است که می‌تواند در این مورد راهنمای خوبی برای شما باشد.

نحوه نصب لوستر برنزی به سقف و ابزارهای لازم

نحوه نصب لوستر برنزی به سقف و ابزارهای لازم

ابزاری که برای نصب لوستر نیاز دارید ممکن است بسته به نوع لوستری که استفاده می‌کنید، متفاوت باشد. همچنین مهم است که کسی در حین برداشتن و نصب لوستر به شما کمک کند تا کار بسیار آسان‌تر شود.
به‌طورکلی ابزارهای زیر برای نصب لوستر استاندارد لازم است:

 • نردبان
 • پیچ‌گوشتی
 • سیم‌کش
 • انبر سوزنی
 • اهم متر
 • مهره‌های سیمی
 • نوار اندازه‌گیری
 • مته برقی
 • نوار برق

به طور معمول، سازنده‌ها و کارخانه‌های تولید‌کننده لوستر، برای نصب اکثر لوسترهای جدید یک دفترچه راهنما در نظر می‌گیرند که کار نصب آن را آسان‌تر کند. به همین دلیل بهتر است قبل از نصب لوستر، دستورالعمل‌های نوشته شده در این دفترچه راهنما را بخوانید.

توجه به این نکته نیز ضروری است که نصب لوستر نیازمند دانش کلی در مورد سیستم‌های الکتریکی است. خطر برق‌گرفتگی همراه با این کار وجود دارد، بنابراین اگر مطمئن نیستید یا احساس می‌کنید این کاری نیست که به‌تنهایی از پس آن بربیایید، بهتر است با یک متخصص واجد شرایط تماس بگیرید.

به نظر شما یک خانه کم نور یا بدون نور می‌تواند محیط خوبی برای زندگی باشد؟ خانه‌‌های بدون نور چه اثرات مخربی روی سلامت زندگی انسان‌‌ها می‌گذارند؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال، مطلب معایب خانه‌های بدون نور را بخوانید.

نحوه نصب لوستر مدرن

نحوه نصب لوستر مدرن

همان‌طور که گفتیم، اگر بخواهید لوستر را شخصاً و بدون کمک متخصص برق‌کار نصب کنید، کار غیرممکنی نیست! اما بسیار مهم است که اصول ایمنی و مراحل درست نصب لوستر را رعایت کنید. همچنین در برخی موارد هم می‌توانید از دفترچه‌های راهنمایی که برای نصب لوستر همراه محصول ارائه می‌شود، استفاده کنید. در ادامه از مراحل نصب لوستر با شما صحبت می‌کنیم:

 • پایه لوستر را نصب کنید.
 • ارتفاع موردنظر خود را برای لوستر تعیین کنید. در صورت لزوم، زنجیر را کوتاه کنید تا ارتفاع لوستر متناسب با اندازه‌ای شود که در نظر دارد.
 • میله متقاطع یا براکت نصب را روی جعبه برق نصب کنید. قسمت بالای حلقه نصب لوستر را به مرکز میله متقاطع پیچ کنید. سیستم لوستر را شناسایی کنید و لوستر را روی پایه نصب شده در سقف بگذارید.
 • سیم‌های لوستر را از وسط براکت عبور دهید تا از جعبه بیرون بیایند. انتهای سیم‌های برهنه هم رنگ را به هم وصل کنید. اتصالات دیگری که در لوستر یا قسمت پایه براکتی سقف وجود دارد، محکم کنید.
 • لوستر را پیچ کنید و درست در جای خود قرار دهید. مطمئن شوید که همه اتصالات لوستر کاملاً محکم و قابل‌اعتماد است.
 • بااحتیاط برق را وصل کرده و لوستر را امتحان کنید.

دستورالعمل سیم‌کشی لوستر

دستورالعمل سیم‌کشی لوستر

هنگام سیم‌کشی برای یک لوستر، شما باید همان روشی را که برای نصب هر چراغ دیگری استفاده می‌کنید، انجام دهید. در مجموعه لوستر و جعبه برق، سیم‌های بار (سیاه)، خنثی (سفید) و سیم زمین را برای اتصال خواهید داشت. اگر جعبه برق یا لوستر شما سیم‌هایی با رنگ‌های دیگر داشتند، حتماً برای اطلاع از دستورالعمل سیم‌‌کشی لوستر یا ساختمان وقت بگذارید. قبل از شروع فرایند نصب مطمئن شوید که کدام سیم برای بار، کدام سیم خنثی و کدام سیم اتصال به زمین است. به یاد داشته باشید قبل از شروع نصب، برق را قطع کنید. همچنین فراموش نکنید که حتماً سیم اتصال به زمین را برای نصب لوستر در جعبه برق داشته باشید. لوستر را بدون سیم زمین نمی‌توان نصب کرد زیرا که یک کار بسیار خطرناک و غیرایمن است.

کلام آخر

درباره نحوه برداشتن لوستر قدیمی و نحوه نصب لوستر جدید با شما صحبت کردیم. مراحل و ابزاری را که برای این کار نیاز دارید، گفتیم. یک‌بار دیگر تاکید می‌کنیم که این کار نیاز به مهارت‌های اولیه کار با برق و تسلط کامل دارد. اگر فکر می‌کنید نصب لوستر برای شما کار آسانی نیست، حتماً با یک متخصص تماس بگیرید. اما اگر فکر می‌کنید می‌توانید به‌تنهایی و با همراه داشتن یک فرد کمکی برای نصب لوستر اقدام کنید، با درنظرگرفتن نکات ایمنی و مراحلی که در بخش‌های قبلی گفتیم، نصب لوستر برای شما آسان خواهد شد.

سؤالات متداول:

آیا می‌توان لوستر را بدون سیم زمین نصب کرد؟

بله، اما نصب لوستر بدون سیم زمین ایمن نیست. با نصب لوستر بدون سیم زمین، چراغ روشنایی همچنان کار خواهد کرد، اما توصیه می‌شود برای رعایت ایمنی ساختمان و افرادی که در آن سکونت دارند، حتماً سیم اتصال به زمین را برای وسایل برقی استفاده کنید.

آیا برای نصب لوستر به برق‌کار نیاز دارید؟

خیر، نصب لوستر کاری است که اکثر صاحبان خانه می‌توانند خودشان انجام دهند، بااین‌حال، درصورتی‌که با برق نمی‌توانید راحت کار کنید، توصیه می‌شود از یک برق‌کار کمک بگیرید.

ارتفاع مناسب لوسترها چقدر است؟

توصیه‌ای که برای قد متوسط لوستر می‌شود، بین ۷۰ تا ۹۰ سانتی‌متر است. اگر سقف بلندی دارید، به‌ازای هر نیم متر بیشتر، لوستر را ۷ سانتی‌متر بالاتر نصب کنید. نحوه تابش نور به طراحی لامپ و ارتفاع لوستر بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *