روشنایی

چگونه نور اتاق را زیاد کنیم؟

زمان مطالعه: 16 دقیقه

آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که چرا نور در ساخت و طراحی داخلی ساختمان و اتاق‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است؟ چرا مهندسین از  روش‌های مختلف و حرفه‌ای برای افزایش نور اتاق بهره می‌برند؟ جواب مشخص است؛ نور یکی از کلیدی‌ترین عناصر در زندگی بشر بوده و هست. نور هم بر روی سلامت افراد و هم بر عملکرد روزانه انسان‌ها تأثیر مستقیم و به‎سزایی دارد. معمولاً بعضی از گوشه‌های اتاق، نور کمی دریافت می‌کنند و باید الزاماً راهکاری برای افزایش میزان نور در این قسمت‌ها پیدا کرد؛ بنابراین در این مقاله قصد داریم به بررسی میزان نور اتاق‌ها و راهکارهایی برای افزایش آن بپردازیم. اگر برای شما نیز سؤال است که چگونه نور اتاق را زیاد کنیم، با ما همراه باشید.

تکنیک‌های مهم برای افزایش نور اتاق

تمام اتاق‌های منزل در موقعیت و وضعیت یکسانی قرار ندارند؛ یعنی اگر نور کمی به اتاق وارد شده و تاریک باشد، احتمالا به دلیل کمبود نور طبیعی و عدم ورود آن به اتاق است. بنابراین بهتر است در ساخت و طراحی منزل خود، جهت ساختمان و شمالی و جنوبی بودن آن را لحاظ کنید.

اتاق‌خواب پناهی آرام برای رفع خستگی روزانه است و نورپردازی آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. مقاله نورپردازی اتاق‌خواب، بهترین راه‌های نورپردازی اتاق‌خواب را مورد بررسی قرار داده است.

در ادامه به معرفی چند تکنیک را به شما آموزش خواهیم داد تا بدانید باید چگونه نور اتاق را افزایش دهیم:

انتخاب یک نقطه کانونی برای نورپردازی اتاق

از آنجاکه چشم‌های افراد در پی دیدن با وضوح بیشتر هستند و معمولا بر روی شیء خاصی متمرکز می‌شوند، تمام لوازم نوررپردازی ( لوستر، چراغ سقفی و …) باید در اندازه‌های متفاوت از هم باشند. برای ایجاد یک نقطه کانونی در فضاهای بزرگ همچون اتاق‌های پذیرایی، اتاق نشیمن، اتاق‌های ناهارخوری و … بهترین گزینه استفاده از لوستر است. همچنین برای ایجاد نقطه کانونی مناسب در اتاق‌های با مقیاس کوچک‌تر باید از چراغ‌هی ایستاده و در کنار دیوار همراه با عناصر هنری استفاده کرد.

اندازه اتاق را مدنظر داشته باشید

برای انتخاب وسایل و چراغ‌های روشنایی، اندازه اتاق را در نظر بگیرید. نور نباید بر اتاق غلبه کند. از طرفی هم نباید نور به نسبت ابعاد اتاق کم باشد.

لایههای مختلفی از نورپردازی را لحاظ کنید

در طراحی نورپردازی اتاق بسیار مهم است که از لایه‌های نور استفاده شود. در قسمت‌های مختلف اتاق می‌شود از سه نوع منبع نور برای به وجود آوردن سه لایه نور بهره برد تا تعادل در نورپردازی آن قسمت‌ها برقرار شود.

از تاریک کننده‌ها استفاده کنید

از تاریک کننده‌ها استفاده کنید

کاربرد تاریک کننده‌ها یا همان دیمرها، کم و زیاد کردن نور است که منابع روشنایی را کنترل می‌کنند. این تاریک کننده‌ها نور فضای اتاق را در لحظه می‌توانند تغییر دهند. استفاده از دیمرها موجب کاهش مصرف برق منازل و صرفه‌جویی در هزینه‌های برق آن منازل می‌شود. کاربرد دیگر تاریک کننده‌ها ایجاد تغییر حالت و برقراری تعادل میان نور مصنوعی و نور طبیعی است.

در نورپردازی اتاق، ارتفاع سقف را نیز لحاظ کنید

از آنجاکه ارتفاع اتاق برای آویختن چراغ‌ها و لوازم نورپردازی خیلی اهمیت دارد، حتما باید ارتفاع اتاق‌ها را در نظر بگیرید. هرچند که بسیاری از منابع نور و لوازم نورپردازی را نمی‌توان تنظیم کرد، اما بعضی از آن‌ها نیز داری قابلیت تنظیم هستند. برای نورپردازی اتاق‌ها یک قاعده کلی وجود دارد و آن این است که منبع نور یا چراغ را با فاصله‌ای حدود ۳۰ تا۵۰ سانتی‌متر در زیر یک سقف با ارتفاع دو و نیم متر که ارتفاع استانداردی دارد، نصب کرد. فاصله لامپ، لوستر و … که در بالای میز یا کانتر آشپزخانه نصب می‌شود تا آن میز یا کانتر باید حدود ۷۱ تا ۸۶ سانتی‌متر باشد. بااین‌حال، مقدار نور چراغ تعیین‌کننده است. می‌توان نور کمتر را بافاصله بیشتری از سقف آویزان کرد و از طرف دیگر چراغی که نور زیادی دارد، می‌تواند بافاصله کمتری از سقف آویزان شود.

سه نوع نورپردازی برای منزل تعریف می‎شود: نورپردازی عمومی شامل اتاق‌خواب، نورپردازی منطقه کار شامل آشپزخانه و نورپردازی بخش‌های تکمیلی و اضافی مثل راهروها. در مقاله اصول نورپردازی اتاق‌خواب، این اصول مورد بررسی قرار گرفته است که می‌تواند اطلاعات کافی و لازم را به شما بدهد.

از برنامههای هوشمند برای کنترل و تنظیم روشنایی استفاده کنید

این روز یک تکنیک جدید در نورپردازی طرفداران زیادی پیدا کرده و آن هوشمندسازی نورپردازی است. کاربرد هوشمندسازی نورپردازی و برنامه‌های هوشمند نور اتاق در زمان‌هایی است که می‌خواهید از راه دور چراغ‌ها را خاموش کنید یا نور اتاق‌ها و خانه را کم و زیاد کنید. اگر به دنبال بهبود روشنایی در اتاق‌خوابتان هستید، توانایی کنترل نور از راه دور، راه‌حل هوشمندانه‌ای است. هنگامی که در رختخواب هستید، برای خاموش‌کردن یا تنظیم نور چراغ‌ها دیگر نیازی به بلند شدن نیست.

روش‌های افزایش میزان نور در اتاق

در این قسمت از مقاله روش‌های افزایش میزان نور در اتاق را شرح می‌دهیم:

استفاده از پردههایی با رنگ سفید در اتاق‌ها

استفاده از پرده‌های روشن و نازک که عمدتا ار جنس حریر یا تور هستند، می‌تواند نور اتاق را افزایش دهد. نور از پرده‌های توری یا حریر که رنگ روشن دارند، به راحتی عبور می‌کند. به همین دلیل باعث روشن‌‌تر و حتی بزرگ‌تر دیده‌شدن فضا می‌‌شوند. حال اگر از یک آینه دیواری دکوراتیو استفاده کنید، بازتاب نور آن فضا را روشن‌‌تر و دلباز‌‌‌تر می‌‌کند.

استفاده از رنگ سفید و رنگهای پاستلی در دکوراسیون منزل

استفاده از رنگ سفید و رنگ‌های پاستلی در دکوراسیون منزل

استفاده از رنگ‌‌های پاستلی و سفید در دکوراسیون داخلی اتاق از مؤثرترین راه‌‌ها جهت روشن‌‌تر کردن فضا است. رنگ سفید می‌‌تواند به بهبود روشنایی یک محیط تاریک کمک شایانی کند. مبلمانی با رنگ‌‌های روشن می‌‌تواند برای اتاق‌‌های کم‌نور گزینه‌‌ای مناسب و ایده‎آل باشد. برای عدم استفاده بیش از حد از رنگ‌‌های روشن می‌‌توانید از وسایل مختلفی همچون میز عسلی، کوسن، فرش و … با رنگ‌های مختلف استفاده کنید.

استفاده از آینه

آینه به بازتاب نور در اتاق کمک زیادی می‌‌کند. به همین دلیل استفاده از آنها در اتاق‌‌های کم‌نور توصیه می‌‌شود. علاوه‌ بر این‌، آینه با هر نوع سبک دکوراسیون داخلی همخوانی دارد و باعث جلوه زیبای محیط می‌‌شود. آینه‌‌ای بزرگ با قابی به رنگ روشن می‌‌تواند جلوه‌ای شیک و محیطی روشن را برای شما به ارمغان بیاورد. در اتاق‌های تاریکی که پنجره ندارند، استفاده از آینه‌ها گزینه مناسبی برای شبیه‌سازی جلو پنجره است. افزودن یک آینه بزرگ یا مجموعه‌ای از آینه‌ها به دیوار، نقطه کانونی جذابی به اتاق می‌دهد. در همین حال، آویزان کردن یک آینه در مقابل در ورودی می‌تواند نور اضافی را از اتاق‌های دیگر به فضا منعکس کند.

همچنین شرکت‌های برق از آینه‌ها برای متمرکز کردن گرمای خورشید برای تولید برق بدون آلودگی استفاده می‌کنند. این راهکار به‌ویژه در مناطق جنوبی و شدیداً آفتاب‌گیر می‌تواند کمک بسیاری به افزایش تولید برق کند.

نورپردازی اتاق‌ها بستگی به نوع کاربری‌شان از یکدیگر متفاوت هستند. بر همین مبنا نورپردازی اتاق‌خواب پسرانه با سایر اتاق‌خواب‌ها متفاوت است. اگر می‌خواهید جزئیات بیشتری درمورد نورپردازی اتاق‌خواب پسرانه را بدانید، می‌توانید مقاله نورپردازی اتاق‌خواب پسرانه را مطالعه کنید.

فضاهای تاریک را پنجرههای سقفی روشن کنید

نصب پنجره‌های سقفی در اتاق‌های محصور یا اتاق‌های کم نور و یا تاریک می‌تواند به روشن شدن این نوع اتاق‌ها کمک بسیاری کند. عبور نور طبیعی از پنجره‌های سقفی آسان‌تر است. با وجود پنجره‌های سقفی نور خیلی بیشتری وارد اتاق‌ها می‌شود و نیاز به برق را برطرف می‌کند. از پنجره‌های سقفی در بسیاری از اتاق‌ها ازجمله اتاق پذیرایی، اتاق خواب و یا آشپزخانه استفاده کرد. با این حساب می‌توان در حین آشپزی یا صرف غذا، آسمان آبی را تماشا کرد و از تماشای آن لذت برد.

در فضای آشپزخانه از لوسترهای بلند استفاده کنید

در فضای آشپزخانه از لوسترهای بلند استفاده کنید

هر چند هم میزان نور آشپزخانه شما به نظر مناسب باشد، اما از آنجاکه زمان زیادی را در آشپزخانه هستید، باید نور لازم برای افزودن نورد در موقع شب را لحاظ کنید. لوسترهای دراز مسی، نور را منعکس می‌کنند و حتی گوشه‌کنارهای تاریک را روشن می‌کنند. علاوه بر این، این لوسترها نور زیبایی هم دارند و بالای بار و کانتر آشپزخانه که معمولاً نور در آن‌ها کم است جلوه زیبایی دارند. این مدل لوسترها اخیراً پرطرفدار شده‌اند و می‌توانید بسته به سبک آشپزخانه انواع برنجی، مسی و شیشه‌ای را پیدا کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که آشپزخانه یا کلا نیاز به پرده ندارد یا نهایتا از پرده حریر و نازک برای آن استفاده کنید.

اتاق‌خواب را با استفاده از چند روش روشن کنید

اتاق‌خواب‌هایی که تیره و تاریک هستند بخاطر فضای دراماتیکی که دارند، بسیار مناسب استراحت و خوابیدن هستند. اگرچه تیرگی و تاریکی اتاق‌ها دلگیرکننده است و باید مقداری رنگ و نور وارد فضای اتاق کنید، اما دیوارها و کفپوش‌های تیره و ست‌های اتاق خواب تیره برای استراحت و خواب بعداز روزی پرکار و کسل‌کننده، بسیار مناسب است. با فرش و کوسن‌های رنگی و نورهای رنگی می‌توان اتاق‌های تیره و تاریک را روشن، نورانی و دلباز کرد. اگر بتوانید به‌صورت کاملا محتاطانه، نور را به نقاط استراتژیک اتاق و خانه برسانید، تاریکی محض را از بین می‌برید و حس‌وحال آنجا را عوض می کنید. علاوه بر این، استفاده از نور در تزئیناتی همچون طاقچه، میز پاتختی، کتابخانه و … نیز راهگشا است. ضمن اینکه می‌توانید از آینه، پارچه‌های روشن برای ملحفه و پرده‌های روشن نیز برای روشن کردن اتاق و خانه استفاده کنید. برای ایجاد کنتراست چشمگیر با دیوارها از ملحفه‌هایی به رنگ زرد یا سفید استفاده کنید. اگر کف‌پوش اتاق‌خوابتان تیره است می‌توانید رویش با رنگ روشن نقش‌ونگار طراحی کنید یا از فرش‌های روشن استفاده کنید. کف‌پوش تیره برای اتاق مرز مشخص می‌کند و همین سبب می‌شود بزرگ‌تر به نظر برسد. بنابراین استفاده از کف‌پوش‌های تیره انتخاب بدی نیست و اگر با المان‌های روشن درستی مخلوط شود، زیبایی‌اش دوچندان می‌شود. همچنین می‌توانید در مکان‌های دلخواه خود از لوازم همچون دستگیره‌های برنجی، آینه‌ها و … که خاصیت درخشندگی دارند، استفاده کنید. راهکار دیگری که به‌تازگی بسیار پرطرفدار شده استفاده از ریسه است. ریسه‌ها در دکوراسیون بسیار زیبا هستند و نوری ملایم که آزاردهنده نیست، به اتاق اضافه و حس و حالی رمانتیک خلق می‌کنند.

از آباژورها استفاده کنید

اگر دلتان نمی‌خواهد برای کمی روشنایی بیشتر دیوارها را سوراخ‌سوراخ کنید و با یک تغییر دکوراسیون دیوارهای آبله‌رو توی ذوق بزنند، می‌توانید برای پرنور کردن خانه تاریک از آباژور یا انواع لامپ‌های تزئینی ایستاده استفاده کنید. جای قرارگیری این لامپ‌ها اهمیت زیادی دارد بنابراین چیدمان را بادقت انجام دهید. ضمناً می‌توانید با گذاشتن مبلی راحت کنار این آباژورها جایی دنج برای مطالعه درست کنید.

نورهای مدرن و خلاقانه بیاورید

هرچند استفاده از لامپ در داخل اتاق‌ها بسیار متداول است و عملا همه از این روش بهره می‌برند، اما چرا به جایگزین‌های بهتر دیگری نیز فکر نمی‌کنید؟ استفاده از لامپ‌های بسیار روشن به جای لامپ‌های سنتی بسیار مفید هستند و می‌تواند اتاق شما را بسیار روشن کند. گزینه بسیار مفید دیگر نیز استفاده از یک دیفیوزر اولتراسونیک است. این نوع نور در همه‌جا در دسترس نیست. اتاق شما را روشن می‌کند و زیبایی خاصی نیز به آن می‌بخشد. ما پیشنهاد می‌کنیم پخش‌کننده‌های اولتراسونیک را انتخاب کنید که دارای ویژگی‌های ال‌ای‌دی هستند. به یاد داشته باشید، روشن‌کردن اتاق هدف اصلی شماست، اما چیز دیگری به اتاق شما اضافه می‌کند.

از گیاهان در محیط اتاق خود استفاده کنید

از گیاهان در محیط اتاق خود استفاده کنید

اگرچه ارتباط گیاهان با روشنایی اتاق غیرمستقیم است، اما در روشنایی اتاق تاثیر دارند. کافی است میز ناهارخوری خود را با یک ارکیده ساده تزیین کنید و سپس آن را با میز دیگر مقایسه کنید. اگر فقط برای یک‌بار این کار را انجام دهید، می‌توانید تفاوت‌ها را احساس کنید.

‌ تمیز و براق نگه‌داشتن کف‌پوش اتاق

کف‌پوش‌های براق در اتاق باعث روشن‌‌تر و بزرگ‌تر دیده‌شدن فضا می‌‌شوند. استفاده از کف‌پوش‌های سفید و کرم یا کف‌پوش‌های چوبی با رنگ روشن می‌‌‌‌تواند گزینه مناسبی برای ایجاد روشنایی در اتاق باشند. علاوه‌ بر این‌‌، کف‌پوش‌های درخشنده و براق با دکوراسیون‌های مدرن امروزی همخوانی دارند و جلوه‌‌ای جذاب و زیبا به وجود می‌‌آورند. پس در زمان انتخاب کف‌پوش علاوه بر جنس به رنگ آن نیز دقت داشته باشید. این را هم در نظر داشته باشید که برای داشتن کف‌پوش‌هایی براق و درخشنده باید به تمیزی و نظافت آن اهمیت دهید.

اتاق‌خواب یک دختر پناهی برای آرام شدن، داشتن خواب راحت و حل کردن تعارضات با محیط اطراف خود است. بنابراین، نورپردازی اتاق‌خواب دخترانه را بر اساس این ویژگی‌ها طراحی کنید. اگر می‌خواهید ایده‌های بسیار خوبی برای نورپردازی اتاق‌خواب دخترانه به دست آورید، بهتر است سری به مقاله نورپردازی اتاق‌خواب دخترانه بزنید.

کلام آخر

در این مقاله در جواب چگونه نور اتاق را روشن کنیم؟ راه‌های افزایش نور اتاق را شرح دادیم. به همین منظور ابتدا چند ترفند را بیان کردیم که با درنظرگرفتن آن‌ها روش‌های نورپردازی کارایی بیشتری خواهند داشت. در ادامه نیز روش‌های افزایش نور اتاق را بیان کردیم که در شرایط مختلف چگونه بتوانیم نور اتاق را بیشتر کنیم.

سؤالات متداول

منابع اصلی نور مصنوعی کدامند؟

این منابع عبارتند از لامپ‌­های رشته­‌ای یا قوس الکتریکی، لامپ­‌های تخلیه گاز و دیودها بازتاب­‌دهنده نور.

چگونه می‌توان یک اتاق را بدون پنجره روشن کرد؟

در اتاق‌های بدون پنجره می‌توان از منابع نور مصنوعی و شمع استفاده کرد و با قرار دادن یک آینه در برابر آن، میزان نور منتشرشده را چند برابر کرد. در همین حال، آویزان کردن یک آینه در مقابل در ورودی می‌تواند نور اضافی را از اتاق‌های دیگر به فضا منعکس کند.

آیا آینه‌ها می‌توانند نور خورشید را متمرکز کنند؟

بله، شرکت‌های برق از آینه‌ها برای متمرکز کردن گرمای خورشید برای تولید برق بدون آلودگی استفاده می‌کنند. این راهکار به‌ویژه در مناطق جنوبی و شدیداً آفتاب‌گیر می‎تواند کمک بسیاری به افزایش تولید برق کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *