روشنایی

۱۶ نمونه نور مخفی کابینت و ویژگی‌های آن

زمان مطالعه: 11 دقیقه

شاید وقتی یک نور مصنوعی خوب مستقیم و سقفی در آشپزخانه داشته باشید به این فکر کنید چه لزومی به استفاده از نور مخفی کابینت و ویژگی‌های آن است. اما یک واقعیت درباره نورهای سقفی وجود دارد؛ این نورها نمی‌توانند همه فضای خانه را روشن کنند. محیطی مثل آشپزخانه که نور در آن نقش مهمی دارد، بسیار ضروری است که از یک نور خوب و کافی بهره ببرد.

نور مخفی کابینت راهی مناسب برای روشن‌کردن نقاط خاص در آشپزخانه است. نور مخفی کابینت باعث می‌شود محیط آشپزخانه زیبایی هرچه بیشتری داشته باشد و درعین‌حال امکان کار، پخت‌وپز و کنترل و تمرکز برای انجام کار هم بیشتر شود. این مطلب از مجله بروکس قرار است شما را با ۱۶ نمونه نور مخفی کابینت و ویژگی‌های آن آشنا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از نصب نور مخفی کابینت و ضروریات آن تا پایان همراه ما باشید.

اهمیت نصب نور مخفی کابینت

اهمیت نصب نور مخفی کابینت

پخت و تهیه غذا به یک سطح معقول از روشنایی و نور در آشپزخانه نیاز دارد. نورهای متمرکز در آشپزخانه فضای بهتر و مناسب‌تری را در زیر کابینت روشن می‌کنند و باعث می‌شوند میز کار برای انجام مراحل آشپزی، تهیه مواد اولیه، خورد کردن یا تمیزکردن مواد خوراکی، نور خوب و قابل قبولی داشته باشد.

در آشپزخانه به‌ خاطر وسایل و طراحی داخلی که انجام گرفته است، بیشتر سطوح در زیر لبه قرار دارند. نور کافی به مناطق مختلف آشپزخانه نمی‌رسد و نور سقفی هم نمی‌تواند برای تأمین نور لازم کارآمد باشد. به همین دلیل استفاده و اهمیت نور مخفی کابینت معنی پیدا می‌کند. نور مخفی، نقاط تاریک و کم‌نور را روشن می‌کند، نور متمرکز لازم برای انجام کار را فراهم می‌کند و باعث می‌شود همه چیز برای فعالیت در آشپزخانه و حتی گذراندن اوقات در آن فراهم شود.

نور مناسب در یک محیط علاوه بر اینکه فضای لازم برای کار را ایجاد می‌‌کند، باعث می‌شود ماندن در آن محیط هم کسل‌کننده نباشد. به‌خصوص در محیطی مثل آشپزخانه که قرار است ساعاتی از روز را مشغول لذت بردن از همراهی با خانواده و خوردن یک غذای خوشمزه بود.
می‌توان برای ایجاد تعادل در محیط از چراغ‌های سقفی پرنور استفاده کرد اما از اتصالات کم‌توان برای روشن‌کردن زاویه‌ها و نقاط مخفی بهره برد.

انواع نور مخفی

انواع نور مخفی

دو نوع نور برای استفاده و نصب نور مخفی کابینت به‌طورکلی وجود دارد. در هر دو این مدل‌ها، هدف اصلی روشن‌کردن تمام نقاطی است که نور اصلی و سقفی اتاق یا آشپزخانه به آنها نمی‌رسد اما در آشپزخانه اهمیت زیادی دارند. انواع نورهای مخفی را به شرح زیر همراه هم بررسی کنیم:

نور مخفی به سمت پایین

باعث ایجاد یک استایل خاص در آشپزخانه است. نور متمرکزی را ایجاد می‌کند و معمولاً به صورت چندتایی نصب می‌شود. برای کابینت‌ها و دیوارهای بلندی که در آشپزخانه وجود دارند گزینه بسیار خوبی است و می‌تواند تعادل مناسبی بین اجزا ایجاد کند.

نور مخفی نواری زیر کابینت

نور مخفی نواری زیر کابینت در طول کابینت نصب می‌شود. هدف اصلی استفاده از این نوع منبع نوری، پخش یکنواخت نور است و برای کابینت‌های کم‌ارتفاع و پهن ایده‌آل است. می‌توان این مدل از نورهای مخفی را به هم پیوند داد تا یکپارچه شود و سطح طولانی آشپزخانه نوردهی بیشتر و بهتری داشته باشد.

اما مدل‌ها و لامپ‌هایی که در این محیط‌ها قرار می‌گیرند هم به شرح زیر است:

LEDهای سقفی یا هالوژن

LEDهای سقفی یا هالوژن

یکی از انواع نور مخفی کابینت، نورهای LED و هالوژنی است. هالوژن‌های ولتاژ کم، روشنایی زیادی دارند و رنگ و لعاب خوبی به دکور وسایل مجاور می‌دهند. رنگ گرم آنها ترکیب خوبی با رنگ چوب، کاشی قرمز یا آجر می‌سازد.

ال‌ای‌دی، مناسب‌تر از نور مخفی هالوژن است. هزینه اضافی آن از طریق بازده انرژی بیشتری که دارند جبران می‌شود. چراغ‌های ال‌ای‌دی یک نور سفید خنک دارند که در محیط مدرن و برای استفاده به‌عنوان نور مخفی کابینت سفید مناسب است و هماهنگی ایجاد می‌‌کنند.

اگر می‌خواهید بیشتر از نورپردازی با لامپ‌های ال ای دی بدانید، ما شما را به خواندن مقاله نورپردازی کابینت آشپزخانه با LED دعوت می‌کنیم.

لامپ‌‌های سقفی فلاش

لامپ‌های سقفی فلاش، شکل‌‌های مختلف از ساده تا پیچیده دارند. یک پوسته خارجی نیمه شفاف دارد که منبع نور یا لامپ به‌وسیله این پوسته پوشانده شده است و نور غیرمستقیم ایجاد می‌کند. اکثر مدل‌های آن قدیمی هستند اما احتمالاً بتوانید مدل‌‌های جدیدتر آن را هم در بازار پیدا کنید. بیشتر این لامپ‌ها نور مرکزی ایجاد می‌کنند و به ‌اندازه چراغ‌های ال‌ای‌دی نور کافی به محیط نمی‌رسانند.

نور مخفی در پیشخوان

نورپردازی و نصب نور مخفی کابینت پیشخوان هم بسیار مهم است، زیرا هم زیبایی خاصی ایجاد می‌کند و هم فضای مناسبی برای به نمایش گذاشتن نور مخفی آشپزخانه است.

ال‌ای‌دی مدرن در بالای جزیره آشپزخانه

ال‌ای‌دی مدرن در بالای جزیره آشپزخانه

امروزه جزیره یکی از عناصری است که در آشپزخانه‌های مدرن به آن توجه می‌شود. جزیره برای تهیه و صرف غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد و حکم همان میز غذاخوری در آشپزخانه را دارد. به همین دلیل نورپردازی آشپزخانه در این قسمت و حتی نورهای مخفی آن هم مهم است. برای تأمین نور بالای جزیره از LEDهای محیطی که در سقف کاذب جدا یا پیوسته قرار داده می‌شود، استفاده می‌کنند.

نورپردازی مخفی داخل کابینت

یکی از کاربردهای نور مخفی در آشپزخانه، اجرای آن داخل خود اتاقک کابینت است. این منابع نوری در کابینت جلوه بسیار زیبایی به آن می‌دهد و زیبایی کلی آشپزخانه را هم دوچندان می‌کند. نورهای مخفی داخل کابینت می‌توانند به صورت نواری، بالا و نزدیک به سقف یا پایین کابینت‌‌ها و نزدیک به کف را هم نورانی و خاص کنند.

نور مخفی نقطه‌ای زیر کابینت

ازآنجاکه ال ای دی ها تحول و بُعد جدیدی به نورپردازی آشپزخانه اضافه کردند، توانستند کاربرد زیادی در نصب نور مخفی کابینت هم داشته باشند. نصب نور مخفی نقطه‌ای ال ‌ای ‌دی زیر کابینت یکی از همین کاربردهاست. این شیوه نورپردازی باعث می‌شود تا انعکاس نوری به صورت یک قوس روی سطح سرامیک پخش شود؛ هم نور خوبی در محیط ایجاد کند و هم سایه‌روشن خوبی برای زیباتر کردن فضا بسازد.

ترکیب ال ای دی نواری با لامپ‌های نقطه‌ای مخفی

ترکیب ال ای دی نواری با لامپ‌های نقطه‌ای مخفی

ترکیب لامپ‌های نقطه‌ای مخفی و ال ‌ای ‌دی ‌های نواری در محیط، یک ظاهر فوق‌العاده مدرن و خاص ایجاد می‌کند. به‌علاوه ریسه‌های نواری بالای کابینت‌ها درخششی کلی در محیط آشپزخانه دارد که می‌تواند نور محیط را کامل کند. حتی اگر طراحی و به‌کارگیری این نورها به‌درستی انجام گیرد ممکن است حتی دیگر لازم به استفاده از منبع نوری سقفی هم نباشد.

نورپردازی مخفی در ویترین آشپزخانه

معمولاً ویترین‌ها و شلف‌ها یکی از بخش‌هایی هستند که نور مخفی کابینت را در آنها هم می‌توان اعمال کرد. ریسه‌های نواری یا لامپ‌های مختلف در اندازه‌های گوناگون به‌طورکلی برای نصب در ویترین‌ها پیشنهاد می‌شود. چراغ‌های دفنی در قسمت سقف یا کف ویترین‌ها هم نوعی نورپردازی مخفی کابینت است که بیشتر به سلیقه افراد برمی‌گردد.

پنهان کردن نور مخفی

پنهان کردن نور مخفی

اضافه‌کردن کابینت جعبه نور به کابینت‌های ردیف بالا باعث می‌شود تا یک فضای خوب و مناسب برای تأمین نور مخفی در آشپزخانه داشته باشید. از کابینت جعبه نور برای قراردادن و پنهان کردن سیم‌های نور مخفی استفاده می‌شود. سرپیچ چراغ و هر چیزی که برای ساخت و تعمیر نور مخفی آشپزخانه مورداستفاده قرار می‌گیرد را در این جعبه نور می‌گذارند. به این صورت هم ارتفاع جعبه نور برای سیم‌کشی فراهم می‌شود و هم فضایی برای پنهان کردن پریزهای برق وجود دارد.

راه دیگری هم برای پنهان کردن نور مخفی پیشنهاد می‌دهند که شکاف در طبقه است. بالابردن کابینت به سمت بالا و زدن کابینت پایین‌تر از سطح کف کابینت باعث می‌شود فضایی مناسب برای پنهان کردن سرپیچ یا نوار LED به‌عنوان نور مخفی کابینت در دسترس قرار بگیرد.

کلام آخر درباره نور مخفی کابینت و ویژگی‌های آن

این مقاله را با صحبت درباره نمونه‌های نور مخفی کابینت و ویژگی‌‌های آن آغاز کردیم. درباره اهمیت نصب نور مخفی در کنار نورهای سقفی گفتیم و به این نتیجه رسیدیم که چقدر می‌توانند در تأمین نور کافی آشپزخانه مهم باشند. انواع نورهای مخفی مثل ال‌ای‌دی‌های سقفی، هالوژنی، نواری، لامپ‌‌های فلاش، چراغ‌های دفنی و … از جمله نمونه‌های نور مخفی است که در آشپزخانه کاربرد دارند.

ال‌ای‌دی‌ها بهترین و پرنورترین منابع نوری است که می‌توانند مورداستفاده قرار بگیرند. اگر برای استفاده از نور مخفی در آشپزخانه خود قانع شده‌اید، همین حالا می‌توانید به سایت فروشگاه بروکس سر بزنید و هر نوع منبع نوری را که احتیاج دارید، از این فروشگاه تهیه کنید.

سؤالات متداول:

اهمیت نصب نور مخفی کابینت در آشپزخانه چیست؟

حتی اگر یک نور سقفی کامل و پرنور هم در آشپزخانه داشته باشید، به‌خاطر وسایل، کمد‌ها، شلف‌ها یا کابینت‌هایی که در آشپزخانه به کار گرفته می‌شود، نور به همه نقاط آن نمی‌رسد. نور مخفی در آشپزخانه وظیفه نوررسانی به تاریک‌ترین و دور از دسترس‌ترین نقطه در محیط را دارد. این نور باید تمام نقاطی را که مورداستفاده قرار می‌گیرد، روشن کند و هیچ نقطه تاریکی در آن باقی نگذارد.

بهترین منبع نوری برای استفاده در آشپزخانه و قسمت‌های مخفی چیست؟

انواع منابع نوری مختلفی وجود دارد که در آشپزخانه استفاده می‌شود اما اگر اولویت اول، انتخاب نوردهی خوب و بازده مناسب باشد، لامپ‌های ال‌ای‌دی بهترین گزینه هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *