روشنایی

روش‌های نورپردازی حمام

زمان مطالعه: 15 دقیقه

اهمیت نورپردازی فضای حمام بر کسی پوشیده نیست، خصوصا اینکه این مکان کاربری چندمنظوره دارد. کاربری حمام صرفا کاربری بهداشتی و نظافتی نیست، بلکه می‌تواند برای کسب آرامش در منزل و ریلکس کردن در طی روز کاربرد داشته باشد، اما معمولا نورپردازی حمام موردتوجه قرار نمی‌گیرد. افراد می‌توانند روز خود را از فضای حمام خود که دارای نور ملایم است، شروع کنند که معمولا چنین سبک زندگی‌هایی در میان خانم‌ها متداول است. برای ایجاد یک محیط آرامش‌بخش در حمام می‌توان از طراحی و دکوراسیون مناسب برای آن استفاده کرد. نظافت و بهداشت، جذب آرامش و مراقبت از پوست از جمله مواردی است که با تجهیز و طراحی منحصربه‌فرد یک حمام مدرن قابل دسترسی است.
نورپردازی باعث می‌شود که جزئیات یک حمام مدرن تمام و کمال باشد. در نورپردازی حمام لازم است سایز وسیله‌ها، محل قرارگرفتن آنها و لامپ‌هایی را که برای نورپردازی حمام به‌کار می‌رود، موردتوجه قرار داد. همچنین موارد مربوط به دکور و دیزاین فضای حمام نیز باید لحاظ شود تا نورپردازی حمام موثر واقع شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی روش‌های نورپردازی حمام بپردازیم.

روش‌های نورپردازی حمام

روش‌های نورپردازی حمام

روش‌های نورپردازی حمام عبارتند از:

بهره‌گیری از نور طبیعی

اولین موردی که در نورپردازی حمام قابل‌توجه است، دریافت نور طبیعی است. به‌طورکلی نور طبیعی خورشید برای هر فضایی موردنیاز است؛ چراکه علاوه بر روشنایی بسیار عالی نشاط و سرزندگی را وارد محیط می‌کند. فضای حمام نیز از این موضوع مستثنی نیست. اگر امکان ایجاد پنجره‌ای کوچک (در حد و اندازه‌ نورگیر باشد) در این محیط وجود داشته باشد، انجام آن تأثیر قابل‌توجهی خواهد داشت. دلیل آن هم این است که نور خورشید در روز حال و هوایی تازه را وارد این دو محیط خواهد کرد و نوری ایده‌ال در آن‌ها ایجاد خواهد کرد؛ به‌این‌ترتیب نیاز چندانی به روشن‌کردن چراغ در روز نخواهیم داشت.

نور طبیعی یک دینامیک طیفی کامل و پویاست. طیف کامل یعنی نور شامل همه رنگ‌های رنگین‌کمان است و دینامیک یعنی شدت نور و دمای رنگ با زمان روز تغییر می‌کند. مهم‌ترین و پرنورترین چشمه نور طبیعی، خورشید است. خورشید در طیف وسیعی از طول موج‌ها اشعه ساطع می‌کند، اما جو زمین بسیاری از اشعه‌های ماوراء بنفش (UV) و مادون‌قرمز (IR) را مسدود می‌کند و به زمین نمی‌رسند. نور طبیعی که گرما و رنگ تولید می‌کند از تابش خورشید ناشی می‌شود. سپس در جو زمین فیلتر شده و جذب گیاهان، بدن انسان‌ها، حیوانات و موجود زنده روی زمین می‌شود. اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی از نور طبیعی داشته باشید، مقاله نور طبیعی و مصنوعی چیست را مطالعه کنید.

هماهنگی آینه حمام با چراغ‌ها

روشنایی حمام را می‌توان صرفا با چراغ‌های معمولی سقفی تامین کرد، ولی برای مواردی همچون پاکسازی پوست و امور زیبایی چندان مناسب نیستند. یعنی این نوع نورپردازی می‌تواند تمام جزئیات همچون خطوط و لکه‌های روی صورت و سایه‌های حاصل از نور را موقع اصلاح و آرایش روی صورت شما نشان دهد. به نظر بهترین نور در حمام به وسیله لوسترهای مدرن، چراغ‌های میله‌ای و چراغ‌های استوانه‌ای در دو طرف آینه حمام، ایجاد و تامین می‌شود. با این منابع نور می‌توان امور نیازمند به دقت را خیلی راحت و آسان انجام داد. ابزار نورپردازی باید در حدود ۷۵ تا ۸۰ اینچ بالاتر از کف نصب شوند و مانند تمام نورپردازی‌های روشویی، حداقل ۱۵۰ وات نور منتشر کنند.

نورپردازی را با جزئیات دکوراسیون حمام هماهنگ کنید

مجموعا مهمترین نکته طراحی و نورپردازی حمام، ایجاد هماهنگی بین این دو مورد است. از نکات مهم در اصول نورپردازی حمام و سرویس‌های بهداشتی، ایجاد هارمونی بین این اصول و الگوی مشخص طراحی داخلی است. وجود الگوی مشخص و هارمونی منحصربه‌فرد به طرح‌های نورپردازی که دارای جزئیات و موارد دارای تضاد و تلفیقی، روح می‌دهد. مثلا اگر سبک طراحی دکوراسیون داخلی یک ساختمان کلاسیک است، سبک طراحی فضای حمام و سرویس بهداشتی هم باید کلاسیک باشد. در سبک کلاسیک استفاده از نورهای زرد و دیوارکوب‌های کلاسیک متداول است. همه این‌ها یعنی طراحی نورپردازی حمام از سبک اصلی طراحی دکوراسیون داخلی منزل تبعیت می‌کند.

تنظیم روشنایی حمام

تنظیم روشنایی حمام

روشنایی حمام هنگام استفاده از وان، نباید شدید باشد و باید ملایم باشد. برای کم کردن نور حمام در این موقعیت روش‌های مختلفی وجود دارد که انجام این روش‌ها چندان سخت نیست. یکی از این روش‌ها استفاده از یک سوئیچ کنترل نور برای کنترل شدت نور چراغ‌های حمام است. امروزه استفاده از دیمرهایی برای لامپ‌های رشته‌ای،  فلورسنت و ال‌ای‌دی متداول است. دیمر قطعه‌ای الکترونیکی است که در صنعت روشنایی و پروژه‌های الکترونیکی مختلفی استفاده می‌شود. کارکرد اصلی دیمر کم‌وزیاد کردن شدت نور لامپ‌ها است. لامپ‌های دیمردار توانسته‌اند طرف‌داران زیادی را به خود جلب کنند، اما سؤال اینجاست که دیمر چیست و دیمر لامپ چه کاربردی دارد. شما می‌توانید با مطالعه مقاله دیمر لامپ چیست؟ با این مفهوم و کارکرد آن آشنا شوید.

استفاده از لوسترهای کریستال

اگر به دنبال طراحی حمام لوکس و اسپامانند هستید، پیشنهاد ما استفاده از لوسترهای کریستال است. ممکن است در ابتدا استفاده از این وسیله روشنایی کمی نامأنوس باشد، اما واقعا این‌‌طور نیست و استفاده از نمونه مناسب از آن‌ها می‌تواند نمایی زیبا در حمام ایجاد کند. استفاده از لوسترهای کریستال باعث ایجاد درخشندگی خاصی در فضای حمام می‌شود. برای نصب لوستر، می‌توانید از مقاله نحوه نصب لوستر کمک بگیرید.

از تجهیزات نوری ضد آب استفاده کنید

در استانداردسازی نورپردازی حمام این نکته را باید لحاظ کرد که با توجه به اینکه فضای حمام برودتی است باید روشنایی‌ها و دیگر لوازم نوری و برقی در حمام ضدآب باشند. البته در جاهایی که چراغ‌ها و تجهیزات نوری و برقی تماسی با آب ندارند، چندان نیاز به ضدآب‌بودن تجهیزات نیست، اما در جاهایی همچون اطراف وان و دوش، خیلی مهم است که از تجهیزات ضدآب استفاده شود تا در بلندمدت خطر و مشکلی پیش نیاید.

استفاده از نورپردازی سقفی

برای روشنایی یک حمام کوچک، می‌توان از نورهای سقفی و چراغ‌های دیواری استفاده کرد تا چشم را به سمت بالای اتاق و محیط هدایت کند و حس و حال فضا را بهبود دهد، درحالی‌که به‌طور هم‌زمان سطوح انعکاسی مانند آینه‌ها به تابش نور در اطراف برای تأمین همان جلوه‌ها کمک می‌کنند. اگر می‌خواهید در نورپردازی‌ حمام، متناسب با هر فضا به راحتی منبع نوری انتخاب کنید، به مقاله لامپ‌های پرکاربرد مراجعه کنید.

نورپردازی وان و دوش حمام

نورپردازی وان و دوش حمام

وقتی از وان و دوش در حمام می‌خواهید استفاده کنید، نباید چراغ‌های اطرافشان استفاده از وان و دوش را سخت کند. به همین جهت در حمام از چراغ‌های حباب‌دار که جهت نورشان روبه‌پایین است، استفاده می‌کنند. استفاده از این چراغ‌ها به این خاطر که مختص این فضاهای دارای رطوبت ساخته شده‌اند، مشکل و خطری ایجاد نمی‌کند. زیر کابین روشویی را نیز با استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی و نورهای خطی کم ولتاژ نواری نورپردازی می‌کنند. اگر خانه شما استخر سرپوشیده دارد، می‌توانید به مقاله نورپردازی استخر سرپوشیده سر بزنید تا در هنگام نورپردازی آن دچار مشکل نشوید.

برای منابع نور کنترل‌کننده تعبیه کنید

کنترل کردن نور نقاط مختلف خانه در هنگام نورپردازی این نقاط بسیار مهم است. کنترل نورپردازی نقاط مختلف خانه وقتی میسر می‌شود که صرفا به یک کلید خاموش و روشن بسنده نکنیم تا از نورپردازی نقاط مختلف خانه خود نهایت استفاده را ببریم. به این طریق میزان نور موردنیاز خود را خودمان تعیین می‌کنیم. تحت کنترل داشتن نور نقاط مختلف خانه، تاثیر به‌سزایی در کاهش مصرف برق نیز دارد.

در قسمت بالایی آینه حمام بهتر است لامپ نصب کنید

در نورپردازی عمومی از لامپ‌های سقفی معمولی بیشتر استفاده می‌کنند. ضمن اینکه این نکته بسیار مهم است که باید در کنار و بالای آینه از منابع نور مناسب و کافی استفاده شود. این روش نورپردازی بسیار کاربردی است.

لامپ‌ها در مدل‌ها و شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند. انواع لامپ‌های سقفی، انواع لامپ‌های دیواری و آویز از گونه‌های مختلف آن هستند. هرکدام از این لامپ‌ها کاربرد و زیبایی خاص خود را دارند. امروزه چراغ‌های سقفی مصارف بسیار زیادی دارند. خانه‌ها، ادارات، پاساژها و مراکز خرید، هتل‌ها و بیمارستان‌ها جزو اماکنی هستند که لامپ سقفی در آن‌ها استفاده می‌شود. با مطالعه مقاله انواع لامپ‌های سقفی، می‌توانید با این لامپ‌ها و انواع آن‌ها آشنا شوید.

برای زیبایی بیشتر می‌توانید از لامپ‌های رنگی بهره ببرید

برای زیبایی بیشتر می‌توانید از لامپ‌های رنگی بهره ببرید

استفاده از لامپ‌های رنگی می‌تواند نمونه‌ای از تازه‌ترین ایده‌ها در این زمینه باشد. سیستم کنترلی می‌تواند این امکان را برای شما فراهم کند که نور لامپ‌ها را تغییر دهید. چراغ‌های ال‌ای‌دی یک انتخاب عالی برای حمام هستند. از آن جایی که ال‌ای‌دی‌ها دارای سبک‌ها و تنوع‌های بسیاری هستند، روش‌های مختلفی برای برجسته‌کردن ویژگی‌های کلیدی حمام فراهم می‌آورند.

نورپردازی روشویی حمام را به نحو احسن انجام دهید

بهترین نور ممکن برای فعالیت‌های جلوی آینه حمام، استفاده از وسایل نصب‌شده در دو طرف آینه است تا به‌خوبی در سطح چشم کاربر آید. اگر نصب چراغ روشویی بر روی دیواری که آینه بر روی آن قرار دارد، امکان‌پذیر نیست، چراغ‌ها را به دیوارهای جانبی نصب یا چراغ‌های آویز را از سقف آویزان کنید. فقط سعی کنید نور را به طرفی برسانید که بیشترین استفاده را دارد. ازآنجایی‌که برای مرتب کردن سر و وضعیت خود از روشویی استفاده می‌کنیم، روشنایی محیط بسیار مهم است، بنابراین چراغ روشویی باید در عین زیبایی عملکرد مناسبی داشته باشد تا فضا را به بهترین نحو روشن کند.

منابع نوری لازم برای تأمین روشنایی حمام

منابع نوری لازم برای تأمین روشنایی حمام

هرچند که خیلی مهم است که منبع نور در حمام در بالای سر باشد، اما باید در هنگام نیاز منابع نور بیشتری در حمام به کار ببرید. باید بدانید که ما زمان زیادی را در حمام هستیم؛ بنابراین باید نور چراغ‌های سقفی حمام و نور چراغ های کنار و بالای آینه، چشم‌نواز باشند و در صورتی که علاقه‌ای به نور ملایم ندارید، بهتر است لوسترهای پرنور را به کار ببرید. باتوجه به اینکه هدف شما از نورپردازی حمام ایجاد آرامش است، باید توجه کنید که تنظیم نور شما باید انعطاف‌پذیر باشد. همانطور که به نورپردازی سالن‌های خانه حساس هستید به نورپردازی حمام خانه خود نیز حساس باشید.

همچنین می‌توانید برای گرم نشان‌دادن رنگ‌ها، به نور گرم حمام به‌جای نور خنک فکر کنید. تصمیم‌گیرنده شما هستید، اما در نظر داشته باشید حمام‌ها برای دید بهتر شما و القای احساس روشنی و تمیزی، اغلب به نور سفید و روشن‌تر نیاز دارند.

امنیت حمام را فراموش نکنید

دقت کنید که زیباسازی حمام نباید امنیت شما را به خطر بیندازد، همان‌طور که می‌دانید آب و الکتریسیته در ارتباط با یکدیگر می‌توانند بسیار خطرآفرین باشند و حمام برای همنشینی این دو عنصر زمینه مناسبی را فراهم می‌کند، پس حتماً برای سیم‌کشی و تأمین روشنایی حمام از متخصصان کمک بگیرید و ترجیحاً کار آن را خودتان انجام ندهید.

سرویس بهداشتی یکی از معدود فضا‌های خانه است که نیاز به نورپردازی باکیفیت بالا و طراحی خوب دارد. از آرایش کردن و مرتب کردن موهایتان گرفته تا حمام کردن و بررسی ظاهرتان، باعث می‌شود تا اهمیت نورپردازی واضح و دقیق این بخش از خانه همیشه درصدر قرار بگیرد. در مقاله نورپردازی سرویس بهداشتی درباره نورپردازی سرویس بهداشتی و سیستم‌ها و چراغ‌هایی که باید برای آن در نظر گرفت، صحبت شده است. اگر می‌خواهید یک نورپردازی دقیق و کامل در سرویس‌های بهداشتی خانه‌تان داشته باشید، حتماً سری به این مقاله بزنید.

کلام آخر

باید خاطرنشان کرد که در نورپردازی حمام، اولویت با کاربرد است تا زیبایی، چراکه وظیفه نورپردازی خلق یک فضای مناسب برای دیدن خود در آینه و همچنین انجام کارهای خود در حمام است. حمام علاوه بر شستشو، کاربردهای دیگری دارد؛ از جمله محلی برای آرایش کردن که لازم است نورپردازی حمام دقیق و متناسب باشد تا فرد بتواند کارهای خود را به نحو احسن انجام دهد. در این مقاله تلاش کردیم این مسائل را به طور کامل و دقیق شرح و بسط دهیم تا مخاطبین بتوانند نور حمام منزلشان را به‌خوبی تنظیم کنند.

سؤالات متداول

ارتفاع مناسب چراغهای حمام باید چقدر باشد؟

ابزار نورپردازی باید در حدود ۷۵ تا ۸۰ اینچ بالاتر از کف نصب شوند و مانند تمام نورپردازی‌های روشویی، حداقل ۱۵۰وات نور منتشر کنند.

چگونه میتوان یک حمام کوچک را روشن کرد؟

برای روشنایی یک حمام کوچک، می‌توان از نورهای سقفی و چراغ‌های دیواری استفاده کرد تا چشم را به سمت بالای اتاق و محیط هدایت کند و حس‎وحال فضا را بهبود دهد، در حالی‌که به‌طور هم‌زمان سطوح انعکاسی مانند آینه‌ها به تابش نور در اطراف برای تأمین همان جلوه‌ها کمک می‌کنند.

آیا نور ال‌ای‌دی برای حمام مناسب است؟

بله، چراغ‌های ال‌ای‌دی یک انتخاب عالی برای حمام هستند. از آن‌جایی که ال‌ای‌دی‌ها دارای سبک‌ها و تنوع‌های بسیاری هستند، روش‌های مختلفی برای برجسته‌کردن ویژگی‌های کلیدی حمام فراهم می‌آورند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *