علم و فناوری

کابل زره دار چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل زره دار چیست و چه کاربردی دارد؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

کابل زره دار چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل زره ­پوش یکی از رایج­ترین انواع کابل­ ها است. این نوع کابل به دلیل پوشش محافظ خود که از هسته آن در برابر انواع شرایط نامطلوب، از جمله کشش شدید و جلوگیری از نشت انژی برق به محیط خارج محافظت می­ کند، شناخته شده است. این کابل می­ تواند در طیف وسیعی از کاربردها از جمله سیم­ کشی زیرزمینی و برق شهری مفید باشد.

کابل های زره پوش با ترکیبات ترموپلاستیک (غیر شعله و کم دود و هالوژن فری)عایق بندی شده اند و با  زره سیم آلومینیومی (AWA) و یا زره سیم فولادی (SWA) حفاظت مکانیکی را فراهم می کنند

چه زمانی از کابل زره دار استفاده کنیم؟

کابل های زره پوش محافظت کافی در برابر خطرات مکانیکی را فراهم می کنند. بنابراین می توانید از این نوع کابل در مناطقی که خطر آسیب مکانیکی بالایی وجود دارد استفاده کنید. این مکان ها شامل دیوارهای بیرونی، زیرزمینی و تاسیسات صنعتی است.

 

ویژگی بارز سیم و کابل زره دار

ویژگی بارز هر سیم ­کشی کابل زرهی قدرت و توانایی آن در مقاومت در برابر عوامل مخرب محیط خارجی است. چنین عواملی معمولاً شامل قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش، آب، آلودگی جوندگان و اشکال مختلف خطرات مکانیکی است. به طور معمول، کابل با زره نیازی به استفاده از لوله نصب ندارد. با این حال، برخی از اسنتانداردها نیاز به استفاده از لوله برای همه تاسیسات زیرزمینی دارند. بنابراین، بهتر است قبل از اقدام به نصب زیرزمینی، استاندارد سیم کشی محلی را بررسی کنید.

انواع مختلفی از کابل­ های زره­دار با توجه به شرایط نصب وجود دارد که هر کدام هدف خاصی دارند. به عنوان مثال، کابل­ های اعلام حریق زرهی فقط برای کاربردهای سیم ­کشی هشدار مناسب هستند. به طور مشابه، کابل­ های دریایی زره­ پوش مخصوصاً برای کاربردهای دریایی مناسب هستند.

"</h2

کاربرد کابل زره ­دار

کابل زره ­پوش حفاظت و دوام کافی را در شرایطی که حتی از لوله نصب استفاده نمی­شود، نیز فراهم می­کند. البته در مناطقی که کابل در معرض خطرات خارجی مانند خوردگی و سایش است ما مجبور به استفاده از لوله جهت نصب می­باشیم. بنابراین می توان گفت که کابل­های زره­ دار برای مناطق خطرناک مناسب هستند.

در مناطقی که در معرض رطوبت بسیار هستند نیاز به استفاده از کابل زره­ دار PVC می­باشد که در غیر اینصورت احتمال بروز صدمات جبران ­ناپذیر به شدت افزایش پیدا می­کند. این مدل کابل­ها در برابر رطوبت نیز مقاومت دارند. برخی از پرمصرف­ترین مکان­ها با شرایط عبارتند از راه­پله­ها، انبارها و زیرزمین که با انتخاب صحیح کابل حداکثر ایمنی و دوام را تضمین می­کنند.

برای کاربردهای ولتاژ بالا، کابل زره پوش XLPE بهترین انتخاب است. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که سیم­ها بسته به عوامل مختلف، از جمله اندازه، تعداد هسته و طول، ظرفیت انتقال جریان متفاوتی دارند. به عنوان مثال، یک کابل زرهی 6 میلی­متری 3 هسته­ای با عایق XLPE می­تواند تا 1000 ولت را حمل کند. این مورد در مورد سایر انواع کابل های زره پوش صدق نمی­کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *